1 litre boya ile kaç kapı boyanır


Metrekare boya verimi nedir?

Kaç kapı boyanır İdeal koşullar altında boyanın performansı 1 litre başına 10m 2’ye kadar çıkabilir . Bununla birlikte, boyandıkları yüzeyler ve ortamlar nadiren aynıdır, bu nedenle performanstan çok, gerçekten önemli soruyu cevaplamak için bir dizi faktörü tanımlamanız gerekir: Ne kadar boyaya ihtiyacım var?

1 litre boya ile kaç kapı boyanır 4 veya 5 kapı çift kat  BOYANACAK ZEMENİNE GÖRE

Bir kapıyı boyamak için neye ihtiyacım var

Bir kapıyı boyamaya başlamak için dikkate almamız gereken ilk şey, kapının yapıldığı malzemedir.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli nokta ise, kapı boyalı, vernikli veya herhangi bir boya kırıntısı veya eski vernik varsa, bu durumda boyanacak yüzeyin gözeneklerini açmak için zımparalamamız gerekecek. , zımpara kağıdı kullanacağız. orta taneli ya sünger, zımpara taşı ya da tabaka halinde zımpara kağıdı. Her türlü kiri, gevşek boyayı ve tozu temizleyeceğiz, ardından bir sonraki adıma geçmeden önce suyla nemlendirilmiş bir bezle silip iyice kurumasını sağlayacağız.

Kapı boyanmamışsa her yüzey tipi için uygun bir astar uygulayacağız, bu astar sünger veya kadife rulo ile uygulanacaktır.

İnce bir kişi vereceğiz, birkaç saat kurumaya bırakacağız, kuruma süresi sıcaklık ve uyguladığınız astarın kalınlığına bağlı olacaktır.

Bu yapıldıktan sonra, beyaz olabilen veya bulabileceğiniz sonsuz sayıda renge sahip bir emaye uygulamamız gerekecek, bunlar su veya solvent olabilir.

Boyayı emayeye bağlı olarak yüzde beş su veya solvent ile seyreltmeden önce köpük veya kadife rulo ile ilk kat emaye uygulayacağız ve uygulandıktan sonra birkaç saat kurumaya bırakacağız.

Sonra ince taneli bir zımpara kağıdı geçireceğiz, iyi yapışmayan kirleri veya boya parçalarını çıkaracağız, sonra başka bir emaye tabakası uygulayacağız ve kurumasını sağlayacağız.

Ve sonuçları görmek için sadece iyice kurumasını beklememiz gerekecek.

Boya türü

Genel olarak vinil ve akrilik boyalar litre başına 5 ile 10 m2 arasında verim sağlar ; ancak her ürünün özelliklerine bağlı olarak belirli bir performansı vardır.

ev boyaları serisinde aşağıdaki ürünlere sahibiz. Verimlerin düzgün, sızdırmaz, temiz bir yüzey üzerinde ve benzer bir renkte tahmin edildiğine dikkat edilmelidir.

Tablolitre başına verimUygulamalarAdam
 7m 2Iç ve dışVinil / Akrilik
 7m 2Iç ve dışVinil / Akrilik
 (8) 9m 2Iç ve dışVinil / Akrilik
 (9) 14m 2İç Mekanlar; dış mekan için ideal%100 akrilik
 (9) 15m 2Iç ve dış. Banyo, mutfak ve nem oranı yüksek yerler için idealdir.Su bazlı emaye

Boya performansı nasıl maksimize edilir?

Boyanın en iyi performansı göstermesini sağlamak için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Sıcaklık ve nem

Yüksek sıcaklıklarda su daha hızlı buharlaşacak ve boyanız iyi bir film oluşturmayacak, dolayısıyla kusurları olacaktır. İdeal olan, 15 °C ile 30 °C arasındaki sıcaklıklarda boyama yapmaktır.

Aynı şekilde boyanacak yüzeyin nemli olmamasına da özen göstermelisiniz, çünkü bu nem leke bırakabilir ve/veya boya tabakasını kaldırabilir, bu nedenle daha fazla ürüne ihtiyacınız olacaktır. 1 litre boya kaç metrekare boyar

Boyanacak yüzeyin boyutu

Boyanacak duvarların veya yüzeylerin ölçüleri esastır. Örneğin, bir yatak odasını yeniliyorsanız, tek yapmanız gereken duvarların her birinin yüksekliğini ve genişliğini ölçmektir.

Örnek :

Yatak odanız 4×4 metre ve duvarlarının yüksekliği 2,50 metre ise duvar için yapılacak işlem 4×2,50 = 10 olacaktır.

Tüm duvarlar eşit olduğundan, elimizde: 10 metre x 4 duvar = 40.

Yani kullanacağınız boya tavan hariç toplamda 40m boyamak olacaktır . Tavanı boyarsanız, alanını (uzunluk x genişlik) eklemeniz yeterlidir.

Daha kesin bir sayıya sahip olmak istiyorsanız, ölçüleri boyanacak toplam metre sayısından çıkarılabileceğinden, odanızın kapı ve pencerelerini düşünün.

Boya katmanları

Her duvar için en az iki kat veya kat gerektiğini hesaba katmalısınız. Kat sayısı, aradığınız rengin veya kalınlığın kontrastına bağlı olacaktır. Koyu renkten açık renge geçerseniz, büyük olasılıkla üçüncü bir kata ihtiyacınız olacaktır.

Bu nedenle, ihtiyacınız olan litre boyayı belirledikten sonra, hesaplamalarınızda bu ikinci veya üçüncü katmanı göz önünde bulundurmalısınız.

Yüzey dokusu

Ürünün performansı genellikle pürüzlü yüzeylerde pürüzsüz olanlardan daha düşük olduğundan, dikkate alınması gereken ana faktörlerden biri duvarların veya boyanacak yüzeylerin dokusudur. Duvarınız pürüzlüyse %30’a kadar daha fazla boya düşünmenizi öneririz.

Boya rengi

Bazı renkler, bulduğunuz pantone veya referans resimlerde görüldüğü gibi duvarlarınızda görünmesi için daha fazla boya gerektirir. Bu renkler genellikle en yoğun ve en temiz olanlardır, örneğin limon yeşili veya kanarya sarısının güzel görünmesi için %50’ye kadar daha fazla boyaya ihtiyaç vardır. Bu tür renkleri uygularsanız, duvarlar için ideal olan PRISA® vinil arka plan gibi bir arka plan kullanmak da en iyisidir .

Yüzey hazırlığı

Yüzey hazırlığı, boya performansından en iyi şekilde yararlanmak için kritik öneme sahiptir. Yüzeydeki kirler çıkarılmalı, kötü yapışmış önceki katmanlar temizlenmeli, pürüzler bırakılmalı, kusurlar giderilmelidir, çünkü bu unsurlar ürününüzün performansını veya seçtiğiniz renkleri azaltabilir .1 lt dış cephe boyası kaç m2 boyar

Duvarların hazırlanması sürecinde , özellikle yeni yüzeylerde veya çok bozulan boyalarda, boyanın gözenekliliğini azaltarak boya performansını iyileştirdiğinden, boyamadan önce her zaman bir kat kapatıcı uygulanması tavsiye edilir .

Yüksek nemin olduğu banyo ve mutfaklarda dış cepheleri veya duvarları boyarsanız, akrilik bir sızdırmazlık maddesi en iyisidir; bu arada, iç mekanlar için kapatıcı gibi bir vinil kapatıcı katmanı uygulamak en iyisidir.

Çözünen boya

Gereğinden fazla su koyarsanız, viskozitesi azalacak ve daha ince bir tabaka bırakarak akıp gidecektir. Seyreltmenin doğru yolu, viskoziteyi boyanın verimli çalışacağı şekilde ayarlamak ve uygulamanın tekdüzeliğine özen göstermektir.

Kaliteli boya satın alır ve bu ipuçlarını ve iyi uygulamaları dikkate alırsanız, evinizdeki herhangi bir mekanın işlerinde veya yenileme projelerinde sorun yaşamayacaksınız.

 geniş bir renk yelpazesinde en kaliteli tabloları bulacaksınız , böylece hayallerinizdeki eve sahip olabilirsiniz. Gelin ve vinil boyalarımız ve diğer ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin , ekibimiz daha az harcayarak en iyi sonuçları almanız için doğru uygulama konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır .

İhtiyacınız olan ürün miktarını hesaplayın ve bu pratik ipuçlarını izleyin

Odanın toplam alanı: (St) (6+4+6+4) x 2,6 = 52 m2
İndirim yapılacak açıklıkların alanı: (Sd) 1,6+1 = 2,6 m2
(St) Toplam alan ​oda : 52 m2
(Sd) İndirim yapılacak alan: (kapı ve pencere): 2,6 m2
(Sp) Boyanacak alan: (St-Sd): 49,4m2
(R) Verim : 8 m2 litre ve astar.
(n) Uygulanacak kat sayısı: 2
Hesaplama: Sp / Rxn; 49.4 / 8×2 = 12.35L

Sadece gerekli olanı satın alarak daha fazla tasarruf edecek ve çevrenizi koruyacaksınız . Bu kısa ipuçlarını izleyin.

İlk örnek olarak bir odanın resmini koyacağız. İlk şey, boyayacağımız alanı metrekare cinsinden hesaplamaktır.

 1. Tüm duvarların uzunluğunu bir mezura ile ölçün. Ölçülen metrelerin toplamının duvar yüksekliği ile çarpımı size odanın metrekare olarak toplamını verecektir.
 2. Ardından gömme dolapların, kapıların ve pencerelerin yüzeyini (yükseklik x genişlik) ölçün ve daha önce hesaplanan toplam metreye çıkarın. Bunlar boyanacak gerçek metreler olacak.
 3. Son olarak, bu toplam sayaçları boya kabında belirtilen performansa bölün veya her bir ürünün teknik sayfasına tıklayarak bu web sitesine bakın. Bu şekilde , görevinizi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyacağınız boya miktarını hesaplayabilirsiniz . Bazen litre ve elde, bazen de toplam verimin göründüğünü unutmayın .

 Genel bir kılavuz olarak, litre ve el başına aşağıdaki verimleri dikkate alabiliriz:

 • 8-10 m2 Su Bazlı Plastik Boyalar
 • 12 ila 15 m2 arasında sentetik emayeler ve vernikler
 • 10 – 12 m2 kapatıcılar
 • 8 – 15 m2 astar

Ayrıca çalışmamız bir mobilyayı, bir ızgarayı veya yüzeyini hesaplaması zor olan herhangi bir elemanı boyamaktan ibaret olabilir, bu durumlarda aşağıdaki yönlendirmeyi izlemenizi öneririz:

Ne boyayacağız?Ne kadar ürüne ihtiyacım olacak?Ne tür bir ürün kullanmalıyım?
Bir dairenin içindeki geçiş kapısı500 ml 
Teras veya balkon korkuluğu (metre başına)100 ml 
1 x 0,8 m deklanşör (her iki tarafta)250 ml 
Ev Aletleri150 ila 300 ml 
30 cm derinliğinde üç raflı raf400 ila 500 ml 
Garaj kapısı (2,5 x 3 m) Her iki taraf2 litre 
Radyatör (0,80 x 0,5 m)250 ml 
10 cm süpürgelik (metre başına)14 ml 
Bir dolap250 ila 500 ml 
Bir masa200 ila 300 ml 
Bir sandalye100 ila 150 ml 
Her iki tarafta pencere100 ila 125 ml 

 Bizim tavsiyemiz:

 • Uygulamadan önce, ürünlerin ambalajında ​​veya teknik bilgi föylerinde yer alan talimatları okuyun ve uygulayın.
 • Destek, duvar, ahşap, metalde iyi bir dekoratif yüzey elde etmek ve iyi bir koruma derecesi elde etmek için…. genellikle en az iki kat uygulanmalıdır.
 • Ürün çok kalınsa ve viskozitesini biraz düşürmek istiyorsanız mutlaka her ürün için belirtilen solvent ile, su bazlı boyalarda ise temiz su ile yapılmalıdır.
 • Katlar arasındaki kuruma sürelerine daima uyunuz.
 • Boya öncesi destekleri izleri olmadan temiz olmalı gevşek boya görünümünü ve yapışmayı etkileyebilecek, yağlar veya gres boya .
 • Ürünler sarkmaları önlemek için dikey yüzeylerde ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır.
 • Dış mekanlarda çevre koşulları izin verdiği ölçüde boyanabilir. Yağmurlu, çok yüksek bağıl nem (RH> %80), 30ºC’nin üzerindeki sıcaklıklar veya yoğun rüzgarlı günlerden kaçının. Çevresel koşullar sadece kurumayı değil, aynı zamanda filmin son görünümünü ve özelliklerini de etkiler.
 • İç mekanlarda, olası artık kokuları ortadan kaldırmak ve kurutmayı iyileştirmek için havalandırmayı teşvik etmek uygundur