1 litre boya kaç kg


  • litre boya kaç kg çevir
  • Kg’yi litre boyaya dönüştürme

Boya yoğunluğu = 900 … 1600 kg / m 3

ağırlık ve hacim nedeniyle yoğunluk değişiklikleri sıcaklık, basınç ve kompozisyonuna bağlıdır.

Hızlı cevap:

1 kg boya = 0,769 litre (1 litre boya = 1,3 kg) 1 litre boya kaç kg

Hesaplama formülleri:

1) Hacim = Kütle / Yoğunluk
2) Kütle = Hacim * Yoğunluk
3) Yoğunluk = Kütle / Hacim

Ağırlık vücudun bir özelliğidir , diğer cisimlerle yerçekimi etkileşiminin bir ölçüsüdür.

Hacim, bir cismin veya maddenin kapladığı alanın nicel bir özelliğidir.

Yoğunluk, birim hacim başına kütlenin bir ölçüsüdür.

Bu çevrimiçi hesap makinesiyle, kg boyayı litreye (kilogram boyayı litreye) veya tam tersini yapabilirsiniz.

NE KADAR BOYA İHTİYACIM VAR?

Bir odayı kendimiz mi yoksa tüm evi mi boyamaya karar verirsek kendimize sorduğumuz soru budur.

Boya performansı olacak destek ve boya kalitesine bağlı olarak değişebilir. 1 litre boya kaç metrekare boyar

Yeni, boyanmamış veya düşük kaliteli bir ürünle boyanmış duvarlar daha emicidir ve daha fazla boya gerektirir. Bu durumlarda , performansın daha yüksek olması için önce bir dolgu macunu ile boyama yapılması tavsiye edilir .

Su ile seyreltme performansı da etkiler, çok su ile seyreltme düşük örtücülük sağlar.

Yaklaşık %10 su ile indirmenizi öneririz.

Hesaplarımızı gerçekleştirmenin ilk adımı, boyanacak lineer metreleri eklemek ve bunları duvar yüksekliği ile çarpmaktır . Bir evin yüksekliği istisnai durumlar dışında genellikle 2.40-2.50m’dir .

Her resmin, her zaman nihai fiyatıyla ilgili olan farklı bir kapsama kapasitesi vardır. 1 litre boya ile kaç kapı boyanır

Cazip bir teklif bizi heyecanlandırabilir, ancak uzun vadede daha fazla miktara ve daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var.

Ayrıca duvarla aynı renge mi boyayacağımızı yoksa daha güçlü bir renk mi örteceğimizi etkileyecektir.

Pratik olarak tüm üreticiler, genellikle şişenin kendisinde belirtilen resimlerinin her biri için bu bilgiyi sağlar.

Çoğu plastik boya için verim genellikle litre başına 10-12m²’dir .

Bunun tek bir kat için performans olduğunu unutmayın , normalde mükemmel bir sonuç için en az 2 kat vermemiz gerekecek. 1 lt dış cephe boyası kaç m2 boyar

Bu nedenle, yaklaşık 20m² boyamız olduğunu hesaplarsak, 4L’lik bir tencereye ihtiyacımız olacak.

Tavan durumunda, uzunluğu genişlikle çarpmanız ve yüzeyini duvarların yüzeyine eklemeniz gerekir, böylece tüm odanın yüzeyine sahip olursunuz.

Eski:

Duvar1: 3 ml x2,50 yükseklik = 7,5m²

Wall2: 2,50ml x2,50 yüksek = 5m²

Wall3: 2,60ml x2,50 yüksek = 6,5m²

Wall4: 3ml x2.50 yüksek = 7.5m²

Tavan: 3mlx2.60ml = 7.8m² TOPLAM = 34M² —-> 1 POT OF 4L (kapı, dolap ve pencereleri çıkarıyoruz)

Boyanın su gibi ağır olmadığını, bazı üreticilerin litre, bazılarının ise kilo ile çalıştığını akılda tutmak önemlidir. 4L boya yaklaşık 6 Kilo ağırlığındadır ve 20 Kilo da yaklaşık olarak 13L’dir.

Bu yüzden 750ML olan en küçük plastik boya kutularından bahsettiğimizde 1 Kilo boyadan bahsediyoruz.

Boyanın performansı tam değil ama sizin için yararlı olacağını umuyoruz. Hâlâ sorularınız varsa, bizimle iletişime geçin, karar vermenize yardımcı olacağız.

BİR ODAYI BOYAMAK İÇİN NE KADAR BOYA GEREKİR?

Bu, bir odayı veya tüm evimizi kendimiz boyamaya karar verdiğimiz her seferde kendimize sorduğumuz bir sorudur . Bu nedenle bu yazımızda boya harcamamak veya eksik kalmamak için yapmanız gereken hesaplamaları anlatacağız. Projeniz için tam olarak ihtiyacınız olan boya miktarını nasıl bulacağınızı anlatacağız. İşte başlıyoruz!

İHTİYACINIZ OLAN BOYA MİKTARI NASIL HESAPLANIR

Boya satın almak için harcamak bir serseri, ama yeterince satın almadıysanız ve yaptığınız işi yarıda bırakmak zorundaysanız, aynı zamanda bir acıdır, değil mi? Size vereceğimiz tavsiyelerle bunun gerçekleşmesi daha zor olacak. Puan

BOYA PERFORMANSINI ÖĞRENİN

Akılda tutulması gereken ilk şey, her boyanın farklı bir kaplama kapasitesi olduğudur: bazıları silindirin her geçişinde daha fazla, bazıları ise daha az kaplama yapar, bu nedenle, bu kaplama kapasitesi ne kadar boyaya ihtiyacınız olacağını belirleyecektir.Teknik olarak boya performansı olarak anlaşılır ve metrekare başına litre (m2/L) olarak ifade edilir, yani performans o boyanın bir litresi ile kaç metrekare yüzey boyayabileceğinizi gösterir. Örneğin tipik bir plastik boyanın verimi 10 m2/L olabilir.

Daha kaliteli boyaların da daha yüksek bir verime sahip olma eğiliminde olduğunu bilmeniz önemlidir, bu nedenle, bir tablo satın almadan önce, yalnızca düşük bir fiyat veya cazip bir teklifle yönlendirilmeyin, çünkü bir tablonun daha pahalı olması da mümkündür. . , en ucuzdan daha fazla yayıldı ve bu pratikte onu daha ucuz hale getiriyor.

BOYANACAK YÜZEYİ HESAPLAYIN

Bir sonraki bilgi ise boyanacak alanın büyüklüğü yani boyayacağınız odanın kaç metrekare olduğudur .Bu, bunu telafi (bununla size m alanı elde edecek duvarların her birinin çarpma uzunluğu (metre olarak) yüksekliği yapmak için 2 her duvarın) ve daha sonra hepsini birden ekleyin.

Tavan durumunda, uzunluğu genişlikle çarpmanız ve yüzeyini duvarların yüzeyine eklemeniz gerekir, böylece tüm odanın yüzeyine sahip olursunuz.

İçin , örneğin , aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bir oda için, duvarlar, A ve B aynıdır. Her ikisi de 3 m uzunluğundadır. C ve D duvarları 4 m uzunluğundadır. Ve tüm duvarlar için yükseklik aynıdır: 2,5 m. Tavan 4 m uzunluğunda ve 3 m genişliğindedir, bu nedenle odanın toplam alanı:

  • Duvar A: 3 x 2,5 = 7,5 m 2
  • Duvar B: 3 x 2,5 = 7,5 m 2
  • Duvar C: 4 x 2.5 = 10 m 2
  • Duvar D: 4 x 2,5 = 10 m 2
  • Tavan: 3 x 4 = 12 m 2

Toplam alan : 7,5 + 7,5 + 10 + 10 + 12 = 47 m 2

Pencereler, gömme dolaplar ve kapılar gibi boyanmayacak parçaları hesaba katmadan bir odanın toplam alanını elde etmek için şimdiye kadar her şey basit bir hesaplama olmuştur. Doğru yapmak istiyorsanız, toplam hesaplanan yüzeyden, boyanmayacak bu elemanların kapladığı yüzeyden çıkarmanız gerekir . Her bir kapı, pencere ve gömme dolabın yüzeyini, boyunu yüksekliğiyle çarparak, tüm bu yüzeyleri toplayarak ve sonucu daha önce hesapladığımız odanın toplam yüzeyinden çıkarmak kadar basit.

Bazı insanlar, daha fazla yüzey alanı için boya hesaplamak için kapı ve pencerelerin kapladığı alanı çıkarmamayı ve yeterli miktarda satın aldığınızdan ve eksik kalmadığından emin olmayı tercih eder. Bu herkesin zevkine göre.

GEREKLİ BOYAYI HESAPLAYIN

Boya performansının (m 2 / L) verilerine sahip olduktan ve boyanacak odanın yüzeyini (m 2 ) hesapladıktan sonra ne kadar boyaya ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz. Bunun için boyanacak yüzey (m 2 ) ile boyanın performansı (m 2 / Litre) arasında bölme yapmanız yeterlidir, böylece gerekli olan litre boya sayısını elde etmiş olursunuz. Örneği takip edersek, 10 m 2 / L’lik bir boya ve 47 m 2’lik boyanacak bir yüzey için gereken boya miktarı şöyle olacaktır:Gerekli boya : 47/10 = 4.7 Litre 

 Göz! çünkü dikkate alınması gereken bazı şeyler var: boya performans verileri kesin bir veri değildir , ancak sıcaklık, boyayacağınız yüzeyin emme kapasitesi veya uygulayan kişinin becerisi gibi birçok faktöre bağlı olduğundan tahminidir. boya, diğerleri arasında. Bu yüzden eksik kalmamak için hesaplanandan biraz daha fazla boya almanızı öneririz . 

Unutmayın, boyayacağınız duvarlar çok gözenekli ise (çimento, sıva, önceden boyanmamış sıva) yüzey çok fazla boya emecektir ve pratikte hesaplanandan çok daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle , gözenekli yüzeylerin boyanması söz konusu olduğunda, gözenekleri tıkamak için önce bir astar veya kapatıcı, ardından boya uygulamalısınız .

Yaptığımız hesaplamalar bir kat boya vermek içindir. İki el veriyorsanız, iki katına ihtiyacınız olacak.

BOYA MİKTARINI HESAPLAMAK İÇİN ARAÇ

Ve son olarak, bir oda için gereken boya miktarını kolayca hesaplamanıza yardımcı olmak için indirebileceğiniz bir elektronik tablo hazırladım . Sadece boyanın performansını, duvarların, tavanın ve boyamayacağınız elemanların (kapı, pencere) ölçülerini girmeniz yeterlidir ve ihtiyacınız olan boya miktarını hesaplayacaktır.