1 litre boya kaç metrekare boyar


Boyayacağım, ne kadar boyaya ihtiyacım var?

Karar verdik ve boyayacağız ama ne kadar boyaya ihtiyacımız var?

Yapmamız gereken ilk şey , boyayacağımız alanı ölçmek . Yapacağımız şey, genişliği her duvarın uzunluğuyla çarpmak ve tüm sonuçları toplamak.

Daha kesin olmak istersek, aynı yöntemi kullanarak pencere, kapı veya gömme dolapların kapladığı alanı çıkarabilir ve ardından toplam metreden çıkarabiliriz. Her neyse, eksiltmemeyi tercih edenler var ve bu nedenle boya satın almakta zorlanmayacaklarını biliyorlar.

Boyanacak toplam metreye baktıktan sonra boyanın performansına yani o boyanın bir litresi ile kaç metrekare yüzey boyayabileceğinize bakacağız . Daha kaliteli boyalar da daha yüksek bir verime sahip olma eğilimindedir, bu nedenle, bir boya satın almadan önce, sadece düşük bir fiyata güvenmeyin, çünkü bir boya, daha pahalı olsa bile, en ucuzdan daha pahalıya mal olabilir . Dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus, duvarın yüzeyidir. Pürüzlü duvarlarda, daha fazla kat boya uygulamamız gerekeceğinden boya, boya kaplarında belirtilenden daha az verim sağlayabilir.

Genel bir kılavuz olarak, litre ve el başına aşağıdaki verimleri dikkate alabiliriz:

  • 8-10 m2 arası su bazlı plastik boyalar
  • 12 ila 15 m2 arasında sentetik emayeler ve vernikler
  • 10 – 12 m2 kapatıcılar
  • 8 – 15 m2 astar

Toplam 38,5 metre olan görselimizin örneğini kullanacağız. Verimi 10 m2/litre olan bir kat plastik boya uygulamak isteseydik şu hesabı yapardık: Toplam rakamı kap üzerinde görünen m2/l cinsinden sayıya bölün ve bu şekilde elde edeceğiniz değeri elde edin. projenizi tamamlamak için toplamda ihtiyacınız olacak litre boya sayısı.1 lt dış cephe boyası kaç m2 boyar

Metrekare başına kaç litre boya gerekiyor?

Örneğin, evinizi, herhangi bir odanızı veya ofisinizi boyamaya karar verdiyseniz, kendinize mutlaka  metrekareye kaç litre boya gerektiğini sormuşsunuzdur? Bu, herhangi bir resim projesine başlarken en yaygın şüphelerden biridir.

At Macy Boyalar , biz kullanmak tam olarak ne kadar biliyoruz ki emrinde bir boya hesap makinesi koydu. Sen bunu bulacaksınız  web sitemizin ürünler bölümünde istediğiniz boyanın türünü seçerek,.

Sadece boya tipini değil, boyanacak yüzeylerin durumunu da dikkate almak önemlidir çünkü miktarı etkiler. Pürüzlü, gözenekli veya pürüzsüz bir yüzeyde veya zaten boyanmışsa yapmak aynı değildir.

Gerekli boya miktarı nasıl hesaplanır

Öncelikle boyanacak yüzeyi metrekare olarak bilmek gerekir. Bunu yapmak için, genişliği yükseklikle çarpmanız yeterlidir. Tabii ki, bir duvarın kapıları veya pencereleri  varsa, bunların yüzeyini hesaplamanız ve duvarın toplam yüzeyinden çıkarmanız gerektiğini hesaba  katmanız gerekir. Bu hesaplamayı boyanacak tüm duvarlar için tekrarlayın ve tüm yüzeyleri ekleyin. Böylece toplam alanı elde edeceksiniz.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus  ise boyanın performansı yani kaplama kapasitesidir. Metrekare/litre olarak ifade edilir ve farklı boya türlerinin kaplarının her birinde ve her ürünün teknik sayfasında ayrıntılı olarak belirtilir. 

Boyanacak toplam yüzeyi ve boyanın performansını bilerek  metrekareye kaç litre boya gerektiğini hesaplayabilirsiniz . Toplam alanı ürünün performansı arasında bölün ve sonuç, projeniz için gereken litre boya olacaktır.

Bir örnek görelim:

Toplam boyanacak alan: 47 m2

Boya performansı: 12 m2/l

47 m2 / 12 m2 = 3,91 litre

Yüzeylerin gözenekliliğini hesaba katmayı unutmayın. Çimento, sıva veya sıva gibi çok gözenekli iseler, daha fazla miktarda boya emeceklerdir. Bu malzemeler söz konusu olduğunda,  yalnızca nihai sonucu iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda kullanılacak boya miktarını da azaltacak bir astar uygulanması tavsiye edilir .

Her zaman üreticinin talimatlarına uyun ve ürün iki kat boya gerektiriyorsa, gerekli miktarı iki ile çarpmanız gerekecektir. Herhangi bir sorunuz varsa, bizimle iletişime geçin ve bunları çözmenize memnuniyetle yardımcı olacağız.

1 litre boya kaç metrekare boyar?

Bir mekanın rengini yenilemeye karar verdiğimizde veya bir ortamı yeniden şekillendirmek istediğimizde en önemli şey boyanın rengine karar vermektir, ancak aynı zamanda kendimizi düzenlemek ve düzenlemek için ne kadar boya kullanacağımızı da bilmek gerekir. doğru miktarda var. Bu adımda, belirli bir alan için ihtiyaç duyulacak boya miktarını tam olarak hesaplamamız gerektiğinden birçok şüphe ortaya çıkar. Bu sebeple sizlere tüm sorularınızı çözecek ve uygulamaya koyabileceğiniz bir makale sunuyoruz.

Başlamadan önce, bir alanı yeterince kaplamak için kullanılması gereken boya miktarını etkileyen birçok faktör olduğunu bilmelisiniz ve ihtiyacınız olan miktarı doğru bir şekilde hesaplayabilmeniz için bunları belirlemeniz gerekir. İlk olarak, yüzeyin profili veya sertliği, boyanın emme kapasitesini büyük ölçüde etkiler, yani, uyguladığımız filmde daha fazla kalınlığı hak eden duvarlar vardır, çünkü bunların kıvrımları, gözenekleri ve dokuları vardır. örtülmesi zordur, pürüzsüz dokulu diğerleri ise daha ince filmlerle daha fazla örtücülük sağlar.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de boyanın kalitesidir. Premium boya durumunda, yüksek performans kalitesi nedeniyle yaklaşık 60m2 verim verecektir. Ara kalite boya yaklaşık 50mts2, ekonomik ise 45mts2 verir. Verilerin tek kat uygulamasına göre gittiğini unutmamalıyız, renk ne olursa olsun daha iyi bir bitiş ve süre için iki kat uygulamanızı öneririz.

Başlamak için, her duvarın ima ettiği metre sayısını belirlemek için yüzeyin genişliğini yüksekliğiyle çarpın, bu işlemi odadaki tüm duvarlarla tekrarlayın. Ardından, performansını hesaba katmak için kullanacağınız boyanın bitişini düşünün: Mat veya Saten. Son olarak, boyanacak duvarın toplam yüzeyini iki kat için seçtiğiniz boya verimine bölün ve işi yapmak için tam olarak kaç 1 litre ihtiyacınız olduğunu bileceksiniz.

Umarız bu bilgiler işinize yarar ve iyi bir iş çıkarabilmeniz için ihtiyacınız olan boya miktarını daha kolay hesaplayabilirsiniz. Boya yaparken sorun yaşarsak dikkatli olmak için her zaman ekstra bir boya düşünmenizi öneririz.