1 lt dış cephe boyası kaç m2 boyar


Duvarlarda kullanılacak boya miktarının hesaplanması

Duvarlar nasıl ölçülür, metrekare hesaplanır ve boyanın performansına göre bir odayı boyamak için gereken miktarı öğrenin. 1 litre boya kaç metrekare boyar

Boya olmadığında, hazırladığımız yeni renk bir öncekiyle aynı olmayacak, bu da elimizde kalan detayları gözden geçirmeyi imkansız hale getirecek. Aynı rengi farklı bir markadan hazırlarsak mutlaka tonalitede farklılık olacaktır.

Tablonun bitmesi durumunda para kaybederiz ve onu tutmamıza rağmen genellikle kullanmayız. Su bazlı boya zamanla bozulma eğilimindedir. Ve yağ ürünleri, ister sentetik emaye  ister vernik olsun, kapta kurur. Bu, herhangi bir satın alma yapmadan önce duvarları boyamak için kullanacağımız boyanın hesaplanmasını önemli bir nokta haline getirir.

hesaplamalar nasıl yapılır

Başlamak için, boyanacak her duvarın veya düzlemin metrekaresini elde etmek için yüksekliği genişlik veya tabanla çarparak boyanacak alanı ölçün. Bu, örneğin dikdörtgen yüzeylerde:

2.5m yükseklik x 4m taban = 10m2 yüzey

Üçgen duvarlarda veya belirgin bir eğime sahip çatıda, yüksekliğini yarı yarıya ölçecek ve taban metre ile çarpacaksınız. Örneğin: 2 metre kenarı ve 4 metre kenarı olan 4 metrelik bir taban duvarı: 1 litre boya kaç kg

4m taban x 3m yükseklik = 12m2 yüzey

Yüzeyleri hesapladıktan sonra, kullanacağınız boyanın ne zaman verim sağladığını bilmeniz gerekir, bu genellikle boya tipine bağlıdır . Tüm paketlerde kat başına litre başına tahmini verim belirtilmiştir. Kaliteli bir boyanın ucuz olandan daha iyi çalıştığını unutmayın. Ek olarak, yüzeyin bununla çok ilgisi var, kaba duvarlarda boya, kapta belirtilenin yarısı veya daha azını verebilir. Astar uygulamasının performansı artırdığını unutmayın  .

Duvar boyaları genellikle şunları sağlar:

  • Kaliteli boyalarla litre başına 10 m2
  • Pürüzlü ve dokulu yüzeylerde litre başına 6 ila 4 m2
  • Ucuz boyalarla litre başına 5 m2
  • Sentetik emayelerin litresi başına 12 m2

Tüm duvarların kısmi alanları toplanarak boyanacak yüzey hesaplandıktan sonra, boya miktarına bölünür ve kat sayısı ile çarpılır. Örneğin:

(40m2 duvar / litre başına 10m2 performans) x gerekli kat sayısı

(40/10) x 2 = 8 litre boya

Kapı ve pencerelerin iskonto edilmemesi tavsiye edilir, çünkü performansın kabın gösterdiğinden daha düşük olduğu ortaya çıkarsa, her zaman biraz boya bırakılması gerekir, ayrıca ilk kat sırasında duvarın kaplamaya göre daha fazla emilmesine ek olarak. takip edenler.

Gerekli boyayı hesaplayın

Her bir boya türünün performansını ve duvarların ve tavanın boyutunu bilmek zorundasınız.

Başlamadan önce boya o gerekli olacaktır boya miktarını bilmek önemlidir. Yanlış bir hesaplama, ürünün beklenenden daha erken bitmesine veya kalan fazlalığın kalmasına neden olabilir. Bundan kaçınmak için iki basit önlemi dikkate almak yeterlidir: boyanın performansı ve boyamak istediğiniz metrekare.

Verim

Tüm boyalar, bir litre veya kilo ürünün kapladığı metrekareden ölçülen yaklaşık bir verime sahiptir. Bu hesaplama, dış mekanda arttığı ve dolayısıyla boyama maliyeti daha yüksek olduğu için yüzeyin gözenekliliğini hesaba katmalıdır .

  • İçeri. Her litre için su bazlı boyalar 9 ile 15 metrekare arasında, yağlı boyalar 12 ile 17 arasında, astar boyalar ise 15 ile 18 metrekare arasında yer kaplıyor.
  • Dış. Her litre için güçlendirilmiş emülsiyon boyalar 3 ila 6 metrekare arasında, dış emülsiyon boyalar ise 4 ila 10 metrekare arasında yer kaplıyor.

yüzeyler

Bir odanın alanı bilinmiyorsa, boyayı satın almadan önce ölçülmelidir. Her duvarın kare görüntüleri, genişlik ile yükseklik çarpılarak hesaplanır. Tüm duvarların toplamı odanın toplam alanını verir. Tavanı da boyamak istiyorsanız, işlem aynıdır: genişlik ve uzunluk çarpılır.

Çalışma planı

Planlama boya çalışmaları esastır. Öncelikle boyamak istediğiniz yüzeyleri iyi incelemeli ve varsa hasarları gidermelisiniz. Boyandıktan sonra herhangi bir eksiklik daha belirgindir. Öte yandan, gözenekli veya beton yüzeyler daha fazla miktarda boyayı emer.

Hasarı tamir etmeli ve bir iş emrini takip etmelisiniz.

Doğru bir planlama işlemin temizliğini de garanti eder ve bu da boyaların daha kaliteli olmasını sağlar. Tabloyu bozabilecekleri için evde toz ve kir bulunmasından kaçınmak gerekir. Aslında, yaşanılan evlerde, toz üretilebileceğinden, boyama sırasında mobilyaların taşınması tavsiye edilmez.

En önemli şey, bir iş emrini takip etmek, boya ile lekelenmesi veya zarar görmesi muhtemel tüm parçaları ( fişler , anahtarlar , süpürgelikler, zemin ) kapatmak ve fırçayı veya diğer herhangi bir aleti temizlemek için her zaman yakınlarda bir kova su ile çalışmaktır. kullanımdır.