2020 Asma Tavan Modelleri

Hepimiz gösteriş yapmaya değer güzel bir ev hayal ediyoruz! Dekora ne kadar yatırım yaparsak yapalım, iç mekanlarınızın görünümünü oluşturan veya kıran tavan budur. Aslında, modern tasarımcılar ve ev sahipleri dekoratif ev asma tavan tasarımlarını bir yatırım olarak görüyorlar. Alanınızın güzelliğini arttırmanın yanı sıra, kaliteli bir ikincil çatı, çok sayıda fayda sağlar.

Bu makalede, piyasadaki türleri, malzemeleri ve en son modelleri içeren asma tavan tasarımlarının temel noktaları hakkında size rehberlik edeceğiz. Peki, neden bekliyorsun? Bizimle okuyun!

Asma Tavanlar Nelerdir?

Yanlış tavan, adından da anlaşılacağı gibi, gerçek çatının altına yerleştirilmiş taklit bir tavan tabakasıdır. Metal çerçeve üzerine farklı tasarım ve desenlerde yerleştirilmiş panellerden oluşur. Tipik olarak, gerçek tavan ile ikincil tavan arasındaki mesafe en az 8 inç olarak korunur.

Asma Tavan Tasarımlarının Avantajları:

Asma tavanların son zamanlarda çekiş kazanmasının ana nedenleri şunlardır:

 • Görsel Çekicilik: Asma tavanlar odanızın görünümünü dönüştürür ve genel estetiği geliştirir. Ayrıca yaratıcılığınızla oynamanıza ve son derece sanatsal tasarımları desteklemenize izin verir.
 • Kapatıcı: Tüm çirkin kablolar, direkler ve diğer elemanlar, dağınıklığı olmayan son bir son vermek için tavanın arkasına düzgün bir şekilde gizlenmiştir.
 • Aydınlatma: İç mekanı aydınlatmak için farklı tipte ışıklar ekleyebilirsiniz. Ayrıca size doğru ortamı sağlamak için ortam aydınlatmasını da desteklerler.
 • Enerji Tasarrufu: Bu tavanlar ısıyı emebilir ve içinde kontrollü bir sıcaklık tutabilir. Klimaların veya ısıtıcıların etkisi onlarla optimize edilebilir.
 • Akustik Koruma: Doğru malzeme ve kalınlığın seçilmesi harici gürültüyü azaltabilir ve odadaki sessizliği koruyabilir.

Farklı Tavan Tipleri – Malzemeye Göre:

Görselleştirmenize, amacınıza, yerine ve bütçenize bağlı olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok asma tavan malzemesi çeşidi vardır. Aşağıda, piyasada bulunan ve bu popüler olanların her birinin bir özeti verilmiştir:

1. Tavan Tasarımı:

alçıtaşı toz haline getirilmiş olan Alçı Paris anlamına gelir. Ekonomiktir, kalıplanması kolaydır ve odaya üstün bir görünüm kazandırır. Bununla birlikte, dayanıklılık bu malzemenin önemli bir konudur.

2. Alçı Asma Tavan:

Bu, farklı ebatlı levhalar şeklinde gelen dayanıklı, yangına dayanıklı bir malzemedir. Alçı ile yapılan tavanlar çeşitli renk ve benzersiz şekillerde gelir.

3. PVC Tavan Tasarımı:

Uygun maliyetli, sentetik bir malzeme olan Poli Vinil Klorür ile yapılmıştır. Nem ve ısıya dayanıklı özellikleri sayesinde düşük bakım maliyeti bile vardır.

4. Ahşap Tavan Tasarımı:

Burada tavan, çeşitli şekillerde düzenlenmiş panellerden veya ahşap şeritlerden oluşur. Şık ve zarif görünse de, ilgili maliyet ve bakım oldukça yüksektir.

5. Metal Tavan Tasarımı:

Artık tavanda gerçek kalay veya sahte metalik fayans kullanma eğilimi var. Odaya büyüleyici bir görünüm katıyorlar ve parlak veya mat yüzeylerde birçok tonda geliyorlar.

6. Alüminyum Tavan Tasarımı:

Bu tarzda metal çerçeve Alüminyum’dur. Ana çatıyı örtmek için fayans veya levha levhalar yerleştirilir. Hafif ve düşük maliyetli bir fikirdir.

7. Çelik Tavan Tasarımı:

Oluklu çelik ve paslanmaz çelik tavanlar çağdaş evlerde trend. Metalik levhalar, çatıyı süslemek için farklı tasarımlarda kalıplanır.

8. Kumaş Tavan Tasarımı:

Burada tavanı örtmek için kalın, dekoratif bir kumaş kullanılır. İnce, şeffaf kablolama, kumaşın farklı tarzlarda çalıştırıldığı odanın sınırı boyunca uzanır.

9. Cam Yanlış Tavan Tasarımı:

Pahalı ve bakımı zor olmasına rağmen, cam tavanlarda kullanılan bir başka popüler malzemedir. Odada sanatsal desenler ve yansıtıcı etkiler yaratırlar.

10. Fiber Tavan Tasarımı:

Bu tip tavanlarda, mineral fiber levhalar asma tavan olarak kullanılır. Farklı renklerde gelirler ve ışık yansıtıcı yüzeyleriyle parlak bir görünüm kazandırırlar.

11. Çimento Tavan Tasarımı:

Gerçek çatı sadece çimento ile sıvanır. Örtmek için boya, duvar kağıdı veya diğer ikincil malzemeler olmayacaktır. Bu tavanın karanlık, gotik görünümü bu günlerde trend oluyor.

12. Thermocol Tavan Tasarımı:

Beyaz termokol ses emici özelliklere sahiptir. Böylece, ev sinema salonları ve müzik odaları için iyi tavanlar yapıyorlar. Ancak, kısa ömürlüdürler ve bakımı zordurlar.

13. Tavan Tasarımı:

Odanızı güzelleştirmenin bir başka yolu da tasarımcı tavan döşemeleri kullanmaktır. Çatıya sabitlemek için özel bir harç kimyasal kullanılır. Mozaikler, boyalı veya duvar karoları mükemmel bir seçimdir.

Modern Asma Tavan Tasarımları:

Kaliteli resimler ve ayrıntılı açıklamaların yanı sıra, eviniz için benzersiz ve güzel tavan tasarımlarından bazılarını keşfetmenin zamanı geldi. Onlara bir göz atalım.

1. Pop Tavan Tasarımı:

Pop asma tavan tasarımları birçok nedenden dolayı oldukça popülerdir. Birincisi, kalıplanması ve kurulumu kolaydır ve ikincisi, fiyat aralığı tüm bütçelere hitap eder. Odanızın boyutu veya şekli ne olursa olsun, kör bir şekilde paris alçıya gidebilirsiniz. İşte daha geniş bir alanın yanılsamasını veren ve havadar bir his veren yuvarlak bir oturma odası tavan tasarımı.

2. Alçı Tavan Tasarımı:

Salon için bu asma asma tavan, alçı malzemeden yapılmıştır, evinizin görünümünü dönüştürür. Mat kaplamalı Pop’un aksine, alçı levhalar parlaktır ve ışığı yansıtır. Taban, beyaz olmayan geometrik elemanları tutan beyaz renkli büyük bir levhaya sahiptir. Odadaki ışığın eşit dağılımı için parlak LED ışıklar eklenir.

3. PVC Tavan Tasarımları:

Kaliteli ve uygun fiyatlı bir tavan arıyorsanız, PVC mükemmel bir seçenektir. Burada tamamen PVC panellerle yapılmış ahşap bir çatı kaplama fikri görülmektedir. Göz alıcı bir görünüm için çeşitli renk kombinasyonları arasından seçim yapabilirsiniz. Bu PVC asma tavan tasarımı sadece muhteşem görünmekle kalmaz, aynı zamanda maliyet ve bakım açısından da birçok avantaj sunar.

4. Ahşap Yanlış Tavan Tasarımları:

İşte ahşabın bir odanın güzelliğini nasıl değiştirebileceğinin güzel bir örneği. Masif ahşap bir çatıya çıkmak yerine, yaratıcılığınızı benzersizlik için açığa çıkarabilirsiniz. Metalik bir çerçeve kullanılarak farklı tonlarda ve kontrplak panjur çerçevelerinin boyutları birlikte düzenlenmiştir. Açık ve koyu tonların kombinasyonu, büyük ve küçük şekiller gözler üzerinde yanıltıcı bir etki yaratır.

5. Metal Tavan Tasarımları:

Metal tavanlar, ağırlıkları ve yüksek maliyetleri nedeniyle konut özelliklerinde çok yaygın değildir. Bununla birlikte, ticari alanlarda, sundukları dayanıklılık ve güç için bir numaralı seçimdir. Burada görüldüğü gibi, bir binanın yürüme yoluna monte edilmiş metalik delikli bir tavan. Ağ, doğal ışıkla bu göz kamaştırıcı efekti oluşturmak için güneş ışınlarını filtreler.

6. Alüminyum Tavan Tasarımı:

Ofisler ve ticari alanlar için metalik tavanlar, özellikle Alüminyum ile yapılmış olanlar tercih edilir. Alüminyum paslanmaz, hafif bir malzemedir ve kurulumu kolaydır. Metal çerçeve ana çatıdan asılır ve içine küçük lif levhalar yerleştirilir. Stratejik yerlerde klima, yangın dedektörleri ve ışıklar için havalandırma delikleri bulunmaktadır.

7. Çelik Tavan Tasarımları:

Bu yüksek teknoloji ürünü çelik tavan ofisler ve perakende satış mağazaları için idealdir. Bu asma tavanın keskin ve temiz tasarımı, odaya benzersiz bir boyut sunar. Odanın büyüklüğüne ve gereken akustik koruma miktarına bağlı olarak, perforasyonun derinliği üzerinde çalışılabilir. Çelik asma tavanın en büyük avantajı, eşsiz dayanıklılığı ve yüksek nem direncidir.

8. Kumaş / Kumaş Tavan Tasarımı:

yatak odası için asma tavan modelleri,
yatak odası tavan modelleri,
yatak odası asma tavan modelleri,
yatak odası tavan dekorasyonu,
otel yatak odası tasarımları,
15 metrekare yatak odası dekorasyonu,
oturma odası tavan dekorasyonu,
sade yatak odası dekorasyonu,
iç mimar yatak odası dekorasyonu,

Bir tavan için bir kumaş kullanmak garip bir fikir gibi gelebilir, ama kesinlikle garip bir fikir değil! Tekstil tavanları modern günlerde, özellikle sundukları benzersiz akustik koruma nedeniyle, trend oluyor. Bölgede yüksek gürültüyü kesmek için kalın keçe malzeme kullanılmıştır. Kumaş asma tavanlar, desibel seviyelerinin genellikle çok yüksek olduğu ofisler, toplantı odaları veya öğle odaları için ideal bir çözümdür.

9. Cam Yanlış Tavan Tasarımı:

Cam, evler, ofisler ve oteller için iyi bir çatı çözümü olarak çalışabilen şeffaf bir malzemedir. Çok kırılgan olduğundan, onu güçlendirmek ve “çatlamaya dayanıklı” hale getirmek için özel katkı maddeleri eklenir. Camı tavanınıza dahil etmenin en iyi yolu, camı alçı, ahşap, Pop veya diğer sağlam malzemelerle birlikte kullanmaktır. Mekanın güzelliğini yükseltmek için renkli, lamine, desenli ve dekoratif cam paneller için gidebilirsiniz.

10. Fiber Tavan Tasarımı:

Konuklarınız üzerinde, bomba atmadan kalıcı izlenimler yaratmak istiyorsanız, mineral elyaf levhalar akıllıca bir seçimdir. Ses yalıtımı özellikleri nedeniyle bunlara “Akustik çiniler” de denir. Bununla birlikte, onlarla en büyük dezavantaj, su hasarına yatkınlıklarıdır. Bunları yalnızca kuru bir ortamınız varsa seçin.

11. Çimento Tavan Tasarımı:

Beton tavanlar olarak da adlandırılan bu mütevazı tasarımlar, en çok aranan yaşam tarzı trendleri haline geldi. Lüks dairelerden kafelere ve hatta ofislere kadar, “açık tavanlar” son derece şık, düşük maliyetli ve risk almaya değer. Sertleştirilmiş çatı, rustik ancak pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için çimento ve kireçtaşı sıvası ile kaplıdır.

12. Thermocol Tavan Tasarımları:

Ofisler, ev sinemaları ve diğer özel toplantı odaları için akustik koruma şarttır. Asma tavan için Thermocol levhalarını kullanmak daha ucuz bir seçenek olabilir. Thermocol bir petrol yan ürünüdür ve yangın hasarına karşı oldukça hassastır. Bu nedenle, seçmeden önce uygun önlemleri almak önemlidir.

13. Tavan Fayansları Tasarımı:

Tavanlarınızı özel olarak yapılmış karolarla süslemek, evinize lüks bir görünüm kazandırabilir. Normal duvar karolarının aksine, tavan karoları son derece hafif, esnektir ve kolayca kırılmaz veya parçalanmaz. Tipik olarak metal bir çerçeve olan ana süspansiyon sistemi bu karoları destekler veya özel bir yapıştırıcı kullanarak doğrudan çatıya yapıştırabilirsiniz.

14. Salon için Tavan Tasarımı:

Bu asma tavan, nefeslerinizi oturma odanıza bir hayat kiralar. Salonunuz misafirlerin fark ettiği ilk şey olduğundan, duvardan duvara mekanın yapısal yönlerini analiz etmek önemlidir. Burada görüldüğü gibi harika bir yapıda Pop asma tavan. Mekanlara ışık eklemek güzelliği tüm seviyeye taşıyor!

15. Oturma Odası İçin Yanlış Tavan Tasarımları:

Gelecek nesillerinizin bile takdir edeceği, geleceğe ilham veren bu asma tavana göz atın! Soyut yapı, iç mekanlarınıza çok ihtiyaç duyulan bir dram ekler ve özel bir aksesuar olarak işlev görür. Lamine elemanlar, çarpıcı bir etki yaratmak için döşemeye kadar uzanır. Alanın engellenmesini önlemek için bu fikrin kapalı bir duvara yapıldığından emin olun.

16. Yatak Odası İçin Yanlış Tavan Tasarımı:

Bu, herhangi bir yatak odası için uygun olan basit ama zarif bir asma tavan tasarımıdır.  tavanının ortasında yüksek bir çatı yanılsaması vermek için bir durgunluk vardır. Bu olukların içindeki sabitleme ışıkları vurgulayıcı olarak çalışır. Kalan kısım okuma lambalarını veya diğer dekoratif elemanları tutmak için etkili bir şekilde kullanılabilir.

17. Yemek Odası Tavan Tasarımı:

Bir yemek odası, tüm aileyi bir araya getiren evinizin en özel alanıdır. Bu nedenle, özel bir tedaviyi ve elbette güzel bir tavanı hak ediyor! İşte T-bar tarzında yapılmış minimalist bir fikir. Işıkların ve fanın kablolaması akıllıca gizlenmiştir ve dikkatinizi çeken tek şey çarpıcı bir çatı tasarımıdır!

18. Mutfak Tavan Tasarımı:

Mutfak, evinizin önemli bir alanıdır ve onu evinizin geri kalanıyla hizalamak için dekorasyona ihtiyaç duyar. Ancak, malzeme kalitesi ve tipi bir mutfak için tüm farkı yaratır. Yüksek sıcaklıklara, hava değişikliklerine ve neme dayanabilen malzemelerle gitmelisiniz. Ayrıca, acil durumlar için yanmaz kaplamalara yatırım yapmaya değer.

19. misafir odası için asma tavan tasarımları:

Bu yenilikçi tavan tasarımı ile misafir odanıza lüks bir his katın. Düzenli T-bar tavanına, yapılandırılma biçiminde tasarımcı bir dokunuş verilir. İçi boş alanlar, ısmarlama kare avizeleri barındırmak için akıllıca kullanılır. Bu, bir fikrin mükemmel planlanması ve uygulanmasına mükemmel bir örnektir.

20. Ofis Tavan Tasarımı:

Modaya uygun tavan dekorlarıyla her gün ofise gitmeleri için çalışanlarınıza ve iş arkadaşlarınıza ilham verin. Özellikle toplantı veya konferans odası gibi sıkıcı bir alanda, iyi yapılmış bir çatı ruhlarımızı yükseltebilir ve bizi motive edebilir. Bu “yıldırım çarpması” tasarımı, bizi “Eureka!” Ye götüren parlak fikirlerin sembolik bir temsilidir.

21. Banyo Tavan Tasarımı:

Bir banyo, bir evin en önemli ve en gözden kaçan alanlarından biridir. Uygun bir asma tavan eklemeyi içeren detaylarına dikkat etmek çok önemlidir. Burada, ikincil tavanın ana çatıdan asıldığı ve karşı duvara kadar uzandığı böyle bir fikir var. Parlak ışıklar odayı aydınlattı ve içeride hoş bir deneyim yaşattı.

22. Pooja Odası Asma Tavan:

Tanrı’ya dua ederken teselli bulanlar arasındaysanız, evinizde bir Puja odası şarttır! Alan kısıtlamalarının yaygın olduğu küçük daireler ve kompakt villalar için, düzgün yapılmış bir asma tavan sizin için hile yapar. Bu açık renkli, tavanda, odaya havadar bir his veren parlak ışıklı bir LED armatürü var!

23. Çocuk Odası Asma Tavan:

Bir çocuk odasını dekore etmek her zaman eğlencelidir! Çocuğunuz için mükemmel bir alan yaratmak, aynı zamanda böyle bir asma tavan tasarımına yatırım yapmayı da içerir! Çocuğunuzun ilgi alanlarını öğrenin ve bu şaşırtıcı fikirlerle hayal güçlerini hayata geçirin. Örneğin, çocuğunuz bir hayalperest ise, bu bulutlu, yanılsama çatısı yüzlerine geniş bir gülümseme getireceğinden emin olabilirsiniz.

24. Yatak Odası İçin Duvar Tavan Tasarımı:

Detaylara biraz odaklanarak şık ve akıllı bir yatak odası edinin. Beyaz renkli fiber levhaların dikey bir düzenlemesiyle yapılan bu şaşırtıcı tavana bir göz atın. Bu tema arka duvara uzanıyor, ancak bunun yerine bir chevron deseninde. Temayı tamamlamak için mobilyaların ve iç mekanların geri kalanını seçin. Stil bildirimi için kahverengiler, griler ve diğer dünyevi renkler ekleyin.

25. Balkon Tavan Tasarımı:

Düzgün tasarlanırsa, küçük bir balkon bile güzel bir oturuş yapabilir. Balkon asma tavanında ahşap kütüklerin kullanılması, ilginç bir dış dekor fikri yaratır. Görünümü elde etmek için, panellerin içine yerleştirildiği koyu renkli, metalik bir çerçeve üstten asılır. Alanın geri kalanı kahverengi gölgeyle eşleşebilir veya kontrast oluşturabilir.

26. Tavan Çiçek Tasarımı:

Tavanınıza bir çiçek öğesi eklemek odanızın görünümünü artırabilir. Geleneksel T çubukları, Gömme veya Asma tavanlara gitmek yerine, tasarımcınızdan bunun yerine çiçek kalıplama isteyebilirsiniz. Odağı merkezi motife kaydırmak için çatının geri kalanını düz tutun. Oyuğu bir tasarım lambası, fan veya avize ile doldurun.

27. Yuvarlak Asma Tavan Tasarımı:

Dairesel tavan, odanızın geniş ve ferah görünmesini sağlar. Odanızın şekline bakılmaksızın, bazı tasarım ve planlama ile bu tasarım için yapabilirsiniz. Örneğin, burada, merkezde yuvarlak, kubbeli bir yapıya sahip olan bir kutu oda bulunmaktadır. Gizli ışık fikstürleri eklemek güzelliği artırır ve parlaklık ekler.

28. Kare Tavan Tasarımı:

Kare şekilli tavan, birçok evde kullanılan ortak bir tasarımdır. Basit bir tasarıma gidebilir veya içindeki farklı unsurları deneyebilirsiniz. Burada görülen, girintili bir tavan konseptinin kullanıldığı temel bir fikirdir. Sınırlar LED ışıkları ile geliyor ve kare şeklinde bir avize, koordineli bir görünüm için merkezden askıya alındı!

29. Dikdörtgen Tavan Tasarımı:

Dikdörtgen tavan, kare tasarımın sadece uzatılmış bir versiyonudur. Burada görülen beyaz asma tavan, odanın ölçümlerine göre tasarlanmıştır. İçindeki boşluk, bir sıra ışıkla aydınlatılıyor. Düşen eleman düz bırakılabilir veya 3D duvar kağıdı, ahşap laminatlar veya basit bir asma lamba ile dekore edilebilir.

30. Koridor Tavan Tasarımı:

Işıklı asma tavanlarla sıkıcı koridorlarınızı ve koridorlarınızı büyülü yollara dönüştürün. Çatı, iç tavanların genişletilmiş bir versiyonu olabilir veya farklı malzemelerden yapılabilir. İç mekanlar için Pop, Alçı ve ahşap idealdir. Dış mekanlarda veya merdivenlerin yakınında, daha iyi bir yaşam için metalik veya PVC’yi deneyebilirsiniz.

31. Dubleks Ev Tavan Tasarımları:

Dubleks bir evin iki katı ve tipik olarak yüksek bir tavanı vardır. Bu nedenle birçok tasarımcı, sıcak ve rahat bir his için kalın, asma bir düşme tavanı kullanmanızı önerir. Üst kat yüksekliğine bağlı olarak tavan yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Bölgeyi süslemek ve eve ihtişam eklemek için mümkün olduğunca yaratıcı olabilir.

32. TV Odası Tavan Tasarımı:

İşte TV odanız için ilginç bir asma tavan tasarımı. Geleneksel Pop çatı, olağanüstü bir görünüm için güzel, dokulu bir kaplama ile dekore edilmiştir. Bu efekt, şekilleri doğru bir şekilde elde etmek için önceden hazırlanmış levhalar veya özel kalıplar kullanılarak oluşturulabilir. Sadece böyle bir tavan TV’nizi ilginç kılmakla kalmaz, aynı zamanda konuklar üzerinde kalıcı izlenimler bırakır.

33. Yatak Tavan Tasarımı:

Yatağınıza bir sığınak gibi görünen bu sevimli tavan oldukça etkileyici! Asma tavan, yatağın arka planı olarak uzatılır ve özel olarak kesilmiş bir alçıpan ile dekore edilmiştir. Uykunuz için doğru ruh halini ayarlamak için farklı seviyelerde ışıklar ekleyebilirsiniz. Hoş bir görünüm için, cafcaflı, koyu renklerden kaçının ve daha açık tonlara yapışın.

34. Ana Giriş Tavan Tasarımları:

Ana giriş noktası için özel yapılmış tavan ile misafirlerinizi şık bir şekilde karşılayın. Bu görünümü oluşturmak için ön giriş kapınız ile gerçek yaşam alanı arasındaki dar alanı seçin. Ölçümlere bağlı olarak, Ahşap, alçı veya seçtiğiniz başka bir malzemeden ısmarlama bir tavan alın ve sabitleyin. Tasarımın iç mekanların geri kalanıyla karıştığından ve garip görünmediğinden emin olun!

35. Ev Sineması Asma Tavan Tasarımları:

Doğrudan bir film sahnesinden görünen bu göz kamaştırıcı tavan tasarımına göz atın! Böyle bir fikirle, kim kamu tiyatrolarına gitmek ister? Kubbe şeklindeki tavan tonlarca küçük LED ampul ve renkli ışıklarla güzelleştirilmiştir. Işıklar söndüğünde, büyü sadece ekranda değil, aynı zamanda ambiyansta da ortaya çıkar.

36. Kemer Tavan Tasarımı:

Kemerli tavanlar geri döndü ve şimdi her zamankinden daha popüler! Bu vintage tasarımlar odanıza karakter katıyor ve size Kraliyet dönemini hatırlatıyor! Kutulu yapılardan sıkıldıysanız, uygun asma tavana sahip kıvrımlı bir çatı tam ihtiyacınız olan şey! Burada görülen, yatak odasını yaşam alanına bağlayan geniş bir kemer için sadece bir tasarım.

37. Kilise Tavan Tasarımları:

Eski günlerde kiliseler yüksek tavanlarla yapılmış ve güzel sanat eserleri ile dekore edilmiştir. Eğilim bugün bile devam ediyor, ancak karmaşıklık seviyelerinin düşmesiyle. İşte yapıyı bir arada tutmak için masif ahşap kirişlerle yapılmış ters V şekli tavan. LED ampuller ve Pop finisaj gibi modern unsurlar eklemek oldukça ilginç!

38. Teras Tavan Tasarımları:

İster eviniz ister bir restoranınız olsun, çatıdaki oturma alanları gevşemek için en iyi mekanlar gibi! Tamamen “açık havada” bırakmak yerine, eşsiz bir veranda terasına çıkmayı tercih edebilirsiniz. Bunlar temel metal çerçevelerle yapılmış özel “tavanlar” dır. Zorlu hava koşullarında kullanmak için, örtmek için güzel bir gölgelik kullanın.

39. 3D Asma Tavan Tasarımları:

3D yanılsama tavan duvar kağıtları mevcut sahneye hakim. Birçok ev sahibi tavanda gerçekçi bir sahne fikrini sever, bu da geleneksel fikirlerden çok farklı bir şeydir. Bunun için, tutkal kullanılarak çatıya yapışmış özel bir 3D levha sipariş etmeniz gerekir. Bu görüntüler gereksinimlere göre özelleştirilebilir.

40. Çağdaş Asma Tavan Tasarımları:

Bu muhteşem asma tavan, oturma odanızın görünümünü güzelleştirmenin en iyi yoludur. Ödünç veren çağdaş his, evinizi geleceğe hazır hale getirir! Odanızın daha büyük ve lüks görünmesini sağlamak için gömme tavan, dairesel kubbe ve panjur tasarımları gibi birden fazla stilin nasıl birleştirildiğine dikkat edin.

41. Kuyumcu Yanlış Tavan Tasarımı:

Mücevherinizin parlak ve etkileyici görünmesini sağlamak için parlak bir tavana yatırım yapmanız gerekir. Amaç aynı zamanda odayı ferah ve çekici tutmak olmalıdır. Çok gösterişli veya çok basit olmamalı, ancak süsleri vurgulamak için doğru miktarda ayrıntı vermelidir. Kutuları aydınlatmak için yeterli aydınlatma armatürleri yerleştirilmelidir.

42. Alışveriş Merkezi Tavan Tasarımı:

Alışveriş merkezi tavanları çok büyüktür ve iç mekanı güzelleştirmek için çok fazla ayrıntıya ihtiyaç duyar. Süslü olmalı, ancak klostrofobik bir his vermemelidir. Görsel sunumlara önem veren müşterilerle, alışveriş merkezi tasarımcıları unutulmaz perakende deneyimleri için daha yeni teknikler deniyor.

43. Showroom Yanlış Tavan Tasarımı:

Perakende showroomlarındaki tavanlar, müşterileri çekmek ve davranışsal tepkilerini etkilemekte önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle tasarımcılar, kaliteli malzemeler ve akustik koruma ile doğru iç mekan iklimini kurmak için dikkat etmelidirler. Ayrıca, yaratıcı konseptler uygulamak müşteriyi mağazanıza yönlendirebilir ve geri gelmelerini isteyebilir!

44. Restoran Tavan Tasarımı:

Harika yiyecek ve içeceklerin yanı sıra bir restoran için yaratıcı bir dekor çok önemlidir. Müşteri psikolojisine göre, hoş bir ambiyans ve güzel yapılmış bir tavan ile müşterilerinizin otelinize akın etmesini sağlayabilirsiniz. Konsept, kişilere ve yemeklerden ziyade genel olarak keyifli bir deneyim sunmak için sunulan mutfağın türünü yansıtmalıdır.

45. Kafe Tavan Tasarımı:

Şehirlerde ve kasabalarda kafeler mantarlanıyor. Onlar restoranların uber şık versiyonları ve öncelikle bin yıllık nesil için yiyecek ve içecek. Bu nedenle, vurgu konfor ve sinirli bir görünüm vaat eden şık bir tavanda. Burada görülen, eklektik bir ahşap ve metal karışımı kullanarak yaratıcı bir ortam sağlayan minimal bir dekor.

46. ​​Salon Asma Tavan Tasarımları:

Bir güzellik salonunun müşteri çekmek için rahatlatıcı bir ortamı olmalıdır. İyi bir iç dekorasyona yatırım yapmanın yanı sıra, özel yapılmış bir tavan genel estetiği artırabilir. Ancak, birincil tavan çok düşükse, asılı bir stilden kaçının ve bunun yerine havadar bir his için gömme veya basit bir tepsi tavan tasarımı yapın.

47. Bar Tavan Tasarımı:

Partiler için doğru ruh halini ayarlamak için barlar, iyi yapılmış bir asma tavan ile ideal bir atmosfer yaratmalıdır. Müşteriler sadece harika bir içkinin tadını çıkarmak için değil, aynı zamanda farklı bir dünyada kaybolmak için geliyorlar. Fikrin çok pahalı olması gerekmez ve metal veya ahşap gibi yenilikçi şekillere kalıplanmış basit malzemeler içerebilir.

48. Spor Salonu Asma Tavan Tasarımları:

Konforlu ama şık bir spor salonu için doğru tavan fikrini seçmek çok önemlidir. Orijinal plan havalandırma, koku kontrolü, hava sirkülasyonu vb. Gibi belirli faktörleri içermelidir. AC havalandırma konumları, aydınlatma ve kaçış delikleri dikkatlice doğru yerlere yerleştirilmelidir. Bu parametrelere dikkat etmek müşterilerinizi uzun süre koruyabilir.

49. Özel Yatak Odası Tavan Tasarımı:

Yatak odanız için bu rüya gibi tavan fikrine göz atın. Oda için bu kesinlikle büyülü çatıyı oluşturmak için metal ve elyafı birleştirir. Metalik çerçeve yapıyı destekler ve genel görsel çekiciliğe de katkıda bulunur. Üstteki doku tabakası, odaya rustik bir his katar ve geleneksel POP tavanlarının aksine dramatik bir unsur getirir.

50. Klas Tavan Tasarımı:

Bu inci beyazı tavan, odanızın görünür parlak ve güzel görünmesini sağlayabilir. Tepsi tavanı, havadar bir his için daha uzun bir çatı yanılsaması verir. Bu sanatsal tasarımı oluşturmak için ahşap paneller kullanır. Pervazlar ayrıca ahşaptan yapılmış ve ayık bir görünüm için gri renkte boyanmıştır. Merkeze yaratıcı bir fan veya ışık ekleyin ve kendinizi odaya sınırlayın!

Trend Tavan Rengi / Resim Fikirleri:

Hala sade eski, beyaz tavanla sıkışıp kaldınız mı? Tavanlar için hangi rengin en iyi olduğunu merak ediyor musunuz? Boyalı tavanlara geçerek yeni nesil iç mekanlara geçme zamanı. Konut veya ticari alanınızın güzelliğini dramatize etmek için bazı ipuçları ve püf noktaları:

 • Koyu Renkli Tavanlar: Evde sıcak ve rahat bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, siyah, koyu gri veya hatta lacivert gibi koyu renkler için gidin. Efekti nötralize etmek için kenarlarda metalik bir vurgulayıcı kullanın.
 • Parlak Renkli Tavanlar: Sarı, turuncu, yeşil vb. Parlak renkler kullanarak sıkıcı bir odayı canlı bir alana dönüştürebilirsiniz. Bu gölgeler, mükemmel bir kontrast görünümü için beyaz veya krem ​​ile birlikte kullanılabilir.
 • Pastel Renkli Tavanlar: Ayık ve tonlanmış bir ortam için pasteller harika bir fikirdir. Toz pembe, şeftali, soluk mavi, odada doğru tonu ayarlar ve zihninizi rahat bir durumda tutar.

Bu süper yaratıcı tavan tasarımlarını izlemekten keyif aldığınızı umuyoruz. Bu resimleri inceledikten sonra, tavan gibi basit bir elementin altındaki yaşam alanını nasıl dönüştürebileceğini fark etmiş olmalısınız. Kendinize benzer görünümler elde etmek için ihtiyacınız olan tek şey, bütçenizi belirleyen uzman bir iç mimar, planlama ve analiz ile istişaredir. Bu fikirleri referans olarak alabilir ve gereksinimlerinize göre özelleştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Tavan için En Iyi Malzeme Nedir?

Bu sorunun kesin bir cevabı yok! Tavan için ideal malzeme tamamen iklim koşullarına, oda özelliklerine, bütçeye ve beklentilere bağlıdır. Örneğin, tipik bir Hint evinde, Paris Alçı, Alçı, PVC popülerdir. Bu malzemeler artıları ve eksileri ile birlikte gelir. Pop ekonomiktir ve kurulumu kolaydır, ancak dayanıklılık sorunları vardır. Alçı sağlam bir malzemedir ve herhangi bir şekle göre özelleştirilebilir, ancak bunları onarmak hantal bir konudur. Bu nedenle, eviniz için doğru kararı vermek için bu parametreleri aklınızda bulundurun.

2. Nasıl Iyi Bir Tavan Fanı Seçerim?

Hindistan gibi tropikal ülkelerde, tavan vantilatörleri evin sıcaklığını korumak için çok önemlidir. Ancak, odanın asma tavanı varsa, fanın montajı büyük bir sorun olabilir. Kazalardan kaçınmak ve düşük tavan seviyeleri nedeniyle aksilikler, uzmanların paylaşmak için bazı önemli ipuçları vardır.

 • Tavan çok alçaksa, askı montajları veya montaj çubukları olan fanlar için gidin.
 • Eğimli tavanlar, gömme veya yüksek çatılar için – fandan aşağıya veya dubleks evler gibi durumlarda geleneksel bir montaj seçin ve uzatılmış aşağı çubuk da sabitlenebilir.
 • Odanın alanına bağlı olarak bıçakların boyutunu seçin. İyi hava için minimum 7 inç gereklidir. Kompakt odalar için bile duvara monte edilen fanlara gidin.

3. Nasıl Yanlış Tavan Işıkları Seçmek için?

İlk olarak, ışık fikstürünün konumunu, odada istediğiniz aydınlatma boyutunu ve boyutunu belirlemeniz gerekir.

 • İşlev ve stil için, gömme montaj ışıkları ve gömme ışıklar için gidebilirsiniz. Bunlar parlak ışıklar ve duvarlarda harmanlanmıştır.
 • Tasarım ve cazibe için avizeler, yarı gömme montaj ışıkları idealdir. Tavandan asılırlar ve doğru yüksekliğe sabitlenmelidirler.
 • Okuma ve kullanım amaçları için sarkıt lambalar seçilebilir. Ancak, bunlar için minimum tavan yüksekliği gereksinimi 10 feet’in üzerindedir.
 • Bir tabloyu veya dekoru vurgulamak için, parça ışıkları tavana sabitlenir. Yön, bir nesneyi spot ışığının altına koymak için ayarlanabilir.

Bir cevap yazın