2020 Mutfak Trendleri Raporu – Kansei Mutfaklar

Tasarım, mimari ve çağdaş yaratım dergisi ROOM’da son sayısında özel bir mutfak yayınladılar. Bir mutfak trendleri raporu 2020. Bunu Kansei’den paylaşıyorum, çünkü tamamen anlaşmaya varmanın yanı sıra, ROOM gibi bir derginin mutfak tasarımına kendine ait bir yer vermesini seviyorum.

ODA İÇERİSİNDE ÖZEL MUTFAKLAR

Tasarımın gerçekliği iyileştirme gücü kanıtlanandan daha fazlasıdır. Mutfağın içinde fiziksel ve zihinsel bir alan oluşturuldu, değiş tokuş et, öğren ve çalış. Yeni teknolojiler, enerji sürdürülebilirliği ve yerel gelenek arasında bir denge arayarak, diğer ortamlara açık mutfakların tasarımında sınır ortadan kalkıyor.

ODA’da, mutfağın da “sağlıklı ev” arayışında yenilenmenin anahtarı olacağı yeni bir “sağlık mimarisi” hakkında konuşurlar. Bizi doğaya yaklaştıran malzemeleri kullanma arzusu artmış ve doğasından gelen mutfak, yenilikçi formüllerin önerisi için verimli bir yer olmuştur.

Tüm bunlar doğayla yeniden bağlantı kurma arzusuyla olur ve kentte bir “kırsallaşma” yaratır. Şehirde kendi kendine yeterlilik mümkün görünmeye başlıyor. Kent bahçelerine olan talep artıyor. Hidroponik yetiştirme sistemleri balkonlarımızda mutfaklarımıza ve mini bahçelerimize dahil edilmiştir.

Cesar Cucine

2020 Mutfak Trendleri

Kişiselleştirme anahtardır ve duygudur, temel bir sonuçtur. Çağdaş lüks kavramı gelişiyor ve bu aynı zamanda lüks mutfakta da varlığını sürdürüyor. Sıradışı olanı günlük bir unsur olarak tanıtmak istiyoruz. Çünkü lüks, kalitenin garantisi ve herhangi bir müşterinin ihtiyaçlarına nasıl cevap verileceğini bilme becerisidir. Lüks; hassaslık, uyarlanabilirlik, işlevsellik, konfor, dayanıklı malzemeler ve zarif ve çok yönlü bir tasarımdır.

Bir mutfak küçük, geniş olabilir veya muazzam kategorisine girebilir. İspanya’da büyük mutfak markaları tarafından tasarlanan sistemler, her boyuta aynı güçle yanıt verir. Mutfak artık bir sahne, deneyimleri paylaşma alanı, doğaçlama ve yaratıcılık için bir yer. Geleceğin mutfağı yeniliktir, rutini hafif, tatmin edici ve rahat bir şeye dönüştürür.

Rıhtım

Malzeme devrimi. Malzemeler, yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda etik olarak da kendi devrimlerini yaşıyor. Emisyonların azaltıldığı, geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanıldığı, doğal kaynakların korunduğu ve enerjinin yenilendiği daha sürdürülebilir süreçler arayışındaki endüstriyel çabaların sonucudur. Çevre bilincine sahip mutfaklar için mümkün olduğunca dayanıklı ve sonsuz öğeler istiyoruz. Antibakteriyel, yüksek sıcaklığa dayanıklı, darbeye dayanıklı, alev geciktirici ve su geçirmez malzemelerin hijyenine artan ilgiyle birleşen yüksek güç ve dayanıklılık ile.

2020 mutfak trendlerinin yıldızı adalarda ve mimari ambalaj tezgahlarında yüksek hacimlerde kullanılan doğal taştır. Sofistike dijital baskı teknikleri sayesinde malzemeler ve dokular arasındaki çapraz taklitler mükemmelliğe ulaşır.

El yapımı versiyondaki doğal ahşabın yanı sıra ahşap görünümlü ve bize onu hatırlatan dokunuşlu laminat. Sonsuz sayıda renk seçeneği sunan ultra dayanıklı antibakteriyel boyalar. Seramikler, fayanslar tercihen elle veya hidrolik olarak en anımsatan alanları süsleyerek işlenir. Porselen, çekici renk ve doku uzantıları ile yükselmeye devam ediyor ve laminatlar yükseliyor.gibi.

Estetik hassasiyetler. Yeni bir minimalizm, sıcak, çarpık ve doğal renkler. Öte yandan mutfak da ahşap veya mermerin aksine “kararmış”, volkanik, antrasit gridir. Endüstriyel bir havaya sahip mutfak, bayrağı çelik olarak hala yürürlükte. Hepsinde görsel, kromatik ve malzeme yoğunluğu her zamankinden daha fazla.

Razı olmak

Akıllı mutfak, Akıllı Evin kalbidir. Bir yandan, yüzey madenciliği önemli ölçüde ilerlemiştir. Öte yandan, gelişmiş soğuk sistemlerle gıdanın optimum şekilde korunması daha da ileri giderek buzdolabını akıllı evin merkezi haline getirerek yeni bağlantı standartları belirler. Ayrıca: daha fazla havalandırma, daha fazla hijyen, daha iyi bölme. Uygulama tasarımındaki patlama sınır tanımıyor. Alexa, Siri ve Google Assistant ile baş edemez; platformlar yeni temizlikçilerdir.

siyah mutfak dolapları Bunlar bir trend ve sadece kollektif bilinçdışının odun kömürüne olası bir iması değil, aynı zamanda açık ortamların iç tasarımı için estetik bir gereklilik. Bugün, mutfak sanatı tutkusu daha iyi yayılıyor ve yemek dünyası, ev mutfağı trendlerine profesyonelleşme getirdi. Yıllar önce sadece Michelin kategorisindeki mutfaklarda var olan ev aletleri ve mutfak eşyaları, eve kalmak için girmiştir.

Karşılama Tasarımı

ergonomi kuralları su alanı tasarımlarında. Maksimum verimlilikle çalışmamıza yardımcı olan lavabolar, farklı görevleri kolaylaştırmak için aksesuarların depolanmasını içerir. Yiyecekleri tam ihtiyacımız olan yerde ve görünürde hazırlamak için en çok kullandığımız aletleri barındıran bölünmüş tepsiler. Malzemeler daha sofistike hale geliyor ve yeni estetik ve teknik özellikler sunuyor.

Ultramodern premium batarya tasarımları, eski makine dairelerinden çıkan tekliflerle bir arada var oluyor. Görünmeyen, dışarıdaki kadar önemlidir. Suyu koruyan ve akışı düzenlememize izin veren mekanizmalar. O anda kaynar suya hizmet eden veya soğuk, doğal, durgun veya köpüklü arıtılmış su kaynağımız haline gelen musluklar. Suçlu olduğumuzda muslukla da konuşabiliriz. Sesimize cevap veren manuel kontrolü olmayan modellerdir.

şok

Bu, özel mutfak ve trend raporunun bir özetidir. revista ODA. Ancak yemek pişirme tutkusu hissetmenin yanı sıra tasarım, mimari ve çağdaş yaratım konusunda tutkuluysanız, bu sizin derginiz. Üç ayda bir, kolay ve zarif bir dille anlatılan içinde bulduğum her şeyi ve dergiyi açtığımda kaliteli kağıt kokusunu seviyorum.

Çevrimiçi olarak satın alabilir, PDF olarak indirebilir veya Abone olabilirsiniz.