35+ Tropikal bahçe tasarımı

Tropikal bahçe tasarımı tamamen kendi cennet parçanızı yaratmakla ilgilidir.

En iyi tropikal bahçe tasarımları, Hawaii, Bali, Fiji ve Tahiti gibi egzotik yerlerin ve hatta gibi yerel tatil noktalarının sakin, sıcak ve tembel hislerini yeniden yaratır. Dramatik, genellikle parlak renkli yeşilliklerle dolu cesur manzaralar ve çiçekli bitkilerin güzel patlamaları ile, evde tropikal bir sığınağın yemyeşil bahçelerini taklit etmek kolaydır.

Tropik bahçe bitkileri
,
Tropikal bitki isimleri
,
Tropikal bitkiler
,
Tropik Süs Bitkileri
,
Tropikal ağaç isimleri
,
Tropikal Meyve Ağaçları,

Tropikal bir bahçenin en önemli özelliği, bol ve yoğun olacak şekilde tasarlanmasıdır, iç içe geçmiş bitkiler birbirini doldurur ve dikkat çekmeye çalışır. Tropik bahçeler rastgele dikilmiş gibi görünebilir, ancak genellikle tasarımlarına çok fazla düşünce girmiştir. Bitkiler amaçlarına göre seçilir, bazıları bir gölgelik veya zemin olarak en uygun olanıdır, diğerleri ise mükemmel dolgu maddeleri, dağcılar veya yer örtücüleri yapar. Diğerleri, sadece bereketli yeşillikleri veya mücevher benzeri çiçek açmaları için seçebilirsiniz. Dikim paletini bu şekilde katmanlamak, şekillerin, dokuların, kontrastların ve renklerin dinamik bir görüntüsünü oluşturur.

Tropikal bir iklimde gelişen bitkileri seçmek

İklimimize uyan çok sayıda harika tropikal bahçe bitkisi seçeneği var. Bir peyzaj tasarımcısını işe almak, ekim paletinizi doğru bir şekilde elde etmek için doğal olarak en iyi seçeneğinizdir, ancak işte fantastik büyüme oranlarına sahip en sevdiğim coşkulu, canlı tropikal bitkilerin (çok) kısa bir listesi:

 • Heliconias
 • Muz yaprağı bitkileri
 • Canna Zambaklar
 • Pembe kordonlar
 • bromeliads
 • Dev cennet kuşu
 • Frangipani,
 • crotons
 • Bambu
 • Ormangülleri
 • Begonvil
 • Ve tabii ki, tropik hisler için palmiye ağaçlarını yenemezsiniz.
 • Koku, haşere caydırıcılığı ve mutfak için Asya otları ve baharatları (limon otu, kişniş, kaffir limonu ve kakule gibi) da ekleyebilirsiniz!

Öyleyse, bir ada tatil köyünün durgun ve yemyeşil çevresini uyandırmak için harika bir iş çıkaran 35’den fazla tropik bahçede bir gezintiye çıkalım … Kendi arka bahçenizde sıcaklar varken tropik bir yere seyahat etmesi gerekenler?

1. Gür yeşilliklerle çevrili

Harika tropikal bahçe tasarımının amacı, gerçekten sürükleyici bir deneyim için bir yağmur ormanı kanopisi ile çevrelenmiş ve vahşi, evcilleşmemiş yeşilliklerle çevrili olma hissi yaratmaktır.

Bu rahatlatıcı alan, tepede sallanan avuç içi, sakinleştirici siyah, yeşil ve gümüş renk paleti, ahşap ve kamış unsurları ve büyüleyici asma bahçe ışıkları ile açık hava eğlencesi için mükemmel bir şekilde ayarlanmıştır.

2. Renk ve kontrast

Renk ve doku ile dolu bu Bali esintili ön bahçe, tropikal bahçe tasarımının tipik coşkusunu ve yüksek kontrastlarını sergiliyor. Abartılı fiziksel formlara sahip parlak renkli, büyük boy bitkiler, görsel ilgi yaratmak ve dramayı canlandırmak için yan yana yerleştirilir.

3. Yeşil yollar

Tropikal bitkiler vahşi doğada birbirine dolanmış ve birbirine dolanmış olarak büyüdüğünden, yoğunluk tropikal bahçe tasarımının hayati bir parçasıdır. Orman görünümünü taklit etmek için, tropikal bitkilerinizi birbirine yakın bir şekilde dikin ve boşlukları doldurmak için uzun bitkiler arasına kümelenme ve yayılan bitkiler ekleyin.

Burada, yoğun şekilde dikilmiş orman duvarları, dolambaçlı bir patikaya bir gizem ve macera duygusu katıyor. Yolun kenarlarını hizalamak için az büyüyen eğrelti otları ve çimlerle işleri düzenli tutun – bu harika bir bahçe kenarı fikri .

4. Gökkuşağı tonları

Gün batımı renklerinde çok renkli bitki örtüsüne sahip tropik bitkiler ekerek ısıyı artırın. Parlak yeşil yapraklı manzaranıza parlaklık ve sıcaklık katmak için canlı kırmızı, portakal ve sarı tonlarında yaprakları olan bitkileri seçin.

5. Ölçek ve drama

Palmiye ağaçları olağanüstü yüksekliklere kadar büyüyebilir ve çarpıcı bir tropikal bahçe tasarımını tanımlayan gerekli ölçek ve dramayı sağlayabilir. Sadece daha küçük bir bahçe alanınız varsa, yine de fantastik bir tropikal lezzet verecek çok sayıda cüce palmiye türü bulabilirsiniz. Avuç içi boyutları sayesinde mahremiyet eklemek için de mükemmeldir.

6. Tropikal giriş yolu

Çarpıcı kırmızı ti bitkilerle noktalanmış bu bromeliadlar, palmiyeler ve plumerias kümesi gibi bazı bereketli, renkli tropik bitkilerin eklenmesiyle ön bahçenize yemyeşil bir görünüm kazandırın. Daha fazla ön bahçe esintisi için, ön bahçe fikirleri hakkındaki makalemize de bakabilirsiniz .

7. Tatil vibes

Dekor ve mobilya seçiminiz de tropikal bir bahçenin havasını oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Renkli, mutlu, kumsal kumaşları ve rahat bir kamış veya kamış şezlongu tercih edin. Veya otel tarzı lüks bir bahçe mobilyası ile kendinizi ifade edin.

8. Modern monokrom

Büyük boy, geniş yapraklı bitkiler bu küçük alanda bol miktarda kontrast oluşturur. Bitkilerin farklı boyutlarda katmanlanması, buradaki sınırlı ekimi dinamik tutarken, beyaz basamaklı taş döşeme taşları da doku ekliyor.

9. Tatlı noktalar

Gözlerden uzak köşelere banklar veya başka oturma yerleri eklemek, sakin bir tropikal cazibe katmanın basit bir yoludur. Aşağıda, Kuzey Queensland’de helikonyalar, kordonlar ve arı kovanı zencefilleri içeren “ayrıntılı bir flora mozaiği” bulunan bir bahçe. Hırpalanmış beyaz tezgah, ambiyansı emmek için mükemmel bir yer sağlar.

10. Renk sıçraması

Yeşillikleri canlı renklerde olan egzotik bitkilerle troppo’ya gidin. Gökkuşağı renginde yapraklı bitkiler, parlak koyu yeşil bitkiler arasında sıkıca paketlendiğinde muhteşem görünür. Turuncu ve pembe gibi birbiriyle çelişen renklerde yoğun, tatlı duvarları büyütmeyi hedefleyin: Duvarınız hala kendini kurarken, dolgu olarak bir bambu veya kamış perdesi eklemek veya hızla büyüyen bir asma dikmek isteyebilirsiniz. arkasında bir kafes var.

11. Hammaddeler

Bu geri dönüştürülmüş donyağı zemin kaplaması gibi soluk, doğal görünümlü ahşap, tropikal bitkilerle güzel bir tezat oluşturuyor. Eğimli, dirsekli koltuk sırası da aynı ahşaptan yapılmıştır. Bu katmanlı yükseltilmiş bahçe yatakları için bromeliadlar, filodendronlar, heliconias ve sanseveria karışımı ile yaprak dökmeyen, az bakım gerektiren bitkiler seçildi.

Yükseltilmiş bahçe yatakları tasarımı hakkında fikir edinin veya tasarımı doğru bir şekilde yapmanıza yardımcı olması için ekici kutuları konusunda bir uzman bulun .

12. Tropikal gölet

Bahçe havuzları tropikal estetiğe gerçekten çok yakışıyor. Doğal görünümlü bir iç kaplama kullansanız bile malzemeleri doğal tutun. Bununla birlikte, bitişe biraz ışıltı eklemek her zaman bir tutam tropikal mistiklik getirir!

13. Sakin salıncak

Dikim ne kadar yoğunsa, etki o kadar ormana benzer. Yoğunluğun kendisi özellik haline gelir ve bahçenin tüm açılarının heyecan verici görünmesini sağlar. Bahçenizi başlangıçtan itibaren çok yoğun bir şekilde dikebilir veya bitkilerin zamanla uzaya genişlemesi için yer bırakabilirsiniz. Ve neden kaygısız, rahat hisler için bir salıncak kurmuyorsunuz?

14. Yollar ve köprüler

Havuzunuzun veya göletinizin üzerine küçük bir ahşap köprü ile bir odak noktası ekleyin. Doğal basamaklı taşlardan bir yol döşemek aynı zamanda kolay bir tropikal DIY’dir. Yollar ve köprüler, ince bir şekilde yolculuklardan ve keşfetmekten bahseder ve bahçenizin dramını artırmaya yardımcı olur.

15. Renk denetimi

Tropikal ekiminizi planlarken, ebegümeci, cennet kuşları, canna lilyum ve frangipani gibi parlak çiçeklerle serpiştirilmiş çarpıcı yoğun yeşillik duvarları oluşturmayı hedefleyin.

Aşağıdaki ekim aslında bir açık hava tropikal bahçesi değil, aslında Londra’daki bir Kate Spade mağazasının perakende mağaza vitrinindeki bir düzenleme. Ancak, yemyeşil yeşillik karışımına bir dizi tropikal çiçek ekleyerek elde ettiğiniz sıcaklık ve kontrastın harika bir örneğidir.

16. Büyük yükseklikler

Tropikal bahçeniz için maksimum etki için abartılı bir boyuta veya alışılmadık şekilli yeşilliklere sahip bitkiler seçin. Burada, yükselen palmiyeler, aşağıda daha basit dikimler için gösterişli bir zemin oluşturur. Tatlı palmiyelerin – sikadlar, kral, kraliçe ve cüce hurmaların – basamaklı karışımı özellikle özgün görünüyor.

17. Yerli tropikal hisler

Kıyı tropikal görünümü için, doğal yağmur ormanı bitkilerimizi çağrıştıran (olmasalar bile!) Doğal tonlardan oluşan bir paletten boyayın. Bu küçük bahçe, manolya, dracaena ve cordylines’i komşu evlerden bir perde görevi görecek şekilde tasarlanmış yükseltilmiş bir saksı içinde harmanlıyor. Yüzen ahşap bahçe bankını ve doğal bölünmüş taş zemini de seviyorum .

18. Yolu aydınlat

Geleneksel görünümlü fenerlerle bir yol boyunca yolu aydınlatarak tropikal bahçenizi gerçekten davetkar hale getirin. Otantik Polinezya tarzı ağaç kabuğuna sarılmış fenerler iyi çalışır, ancak her türlü rustik görünümlü fener rol oynayacaktır. Size canlı yeşil gölgelik altında yol gösteren yumuşak basamakları ile bu taş yolda doğal kaldırım taşlarının kullanılmasını seviyorum.

19. Tropikal havuz manzarası

Tropikal bahçe tasarımı, daha doğal bir estetiğe sahip olan havuzları, daha çok parlak su Olimpik Havuz hissini verir. Doğal taştan yapılmış fayans, kaldırım ve başa çıkma malzemelerini seçmek, bunu başarmanın iyi bir yoludur. Görünür agregalı kaldırım da o doğal çakıllı plaj görünümüne sahiptir.

Tropikal bahçe ekiminiz, atmosferik yansımalar ve bu en önemli orman gölgelik etkisi için havuz alanına çarpacak şekilde büyümelidir. Doğal malzeme ve renklerde bahçe şemsiyeleri, rahat şezlonglar ve bir taş heykel buradaki görünümü tamamlıyor.

İşte arka bahçenizdeki vahanızla işe yarayacak bir dizi başka havuz peyzaj fikri .

20. Yeşil ekranlar

Kuvvetli bir şekilde büyüyen tropikal bitkiler, duvarları ve çitleri gizlemeye yardımcı olabilir ve sınırlarınızın ötesine uzanan daha büyük bir bahçe alanına sahip olma yanılsamasını verebilir. Yoğunluğu göz önünde bulundurduğunuzda bile, oturma yerlerinin etrafındaki işleri biraz daha düzenli tutmak isteyeceksiniz.

Bu nedenle, belki de kentsel orman bahçenizi düzenli tutmanıza yardımcı olabilecek deneyimli bir bahçıvandan yardım almayı düşünün . Yoğun bir şekilde ekilmiş helikonyaların içine sokulmuş bu rahatlatıcı ahşap bankta rahatlamayı çok isterim.

21. Cennet kokusu

Bu tropikal havuz bölgesi, cüce ve daha büyük palmiye ağaçlarının yanı sıra kremalı kireçtaşı döşemelerin etrafına dikilmiş limon ağaçlarıyla süslenmiştir. Kokulu dikim fikrini seviyorum – limon ağaçlarının tatlı, hafif bir kokusu vardır, ancak narenciye ağaçları yetiştirmek için uğraşıyorsanız, limon otu, limon mineçiçeği, limon otu ve limon gibi limon kokulu bitkiler de bahçenize ekleyebilirsiniz. nane!

22. Dokuma dekor

Tropikal bahçenizde su özelliği varsa, neden bunun gibi küçük dokuma süslemeler yapmayasınız? Tropikal tarzda düğünlerde kullanım için popüler olan küçük dokuma dekoratif öğeler, günlük tropikal çekicilik için de mükemmeldir.

İster Asyalı bir bahçe tedarikçisinden otantik bahçe dekoru satın alıyor olun, ister bahçenizdeki kolay bulunan el işi malzemeleri ve bitki örtüsünü kullanarak bazı parçaları kopyalayın ve kendiniz yapın — ilgi çekici ve tropikal tatlar eklemenin kolay bir yoludur.

İster küçük bir şelale ister gölet olsun , tropikal bahçenizi tamamlamanın her zaman başka bir yolu su özelliğidir . Sadece basit bir beton su kabı ekleyebilseniz bile, nilüfer çiçekleri veya nilüferler gibi yüzen sucul bitkilerle dolu güzel görünen bir anında soğutma odak noktasına sahip olacaksınız.

23. Tiki meşaleler

Survivor’daki amansız görünümleri çekiciliğini biraz azaltmış olsa da , geleneksel ada tarzı bahçe meşaleleri tropikal bahçe estetiğine mükemmel bir şekilde uyuyor.

Ancak meşaleler veya fenerler dışında tropikal peyzaj aydınlatma fikirleri arıyorsanız, neden yerel bir peyzaj aydınlatma uzmanıyla sohbet etmiyorsunuz ?

24. Tropikal yeşil duvar

Bahçede düzen ve düzen daha çok çayınızsa, aşağıdaki yuvarlak yeşil duvarlar gibi tanımlanmış bir alana düzenlenmiş yemyeşil bir tropikal ekimin tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz. Bu dikey kaplar, küçük avuç içi avuç içi gibi az bakım gerektiren bitkiler ve muhteşem renkli alacalı yaprakları olan Ctenanthe (asla bitki) ile doldurulur.  süslemenin harika bir yolu .

25. Tropik güverte

Güverte, açık havada rahat bir yaşam ve eğlence için mükemmeldir ve bahçenizdeki çim miktarını azaltarak bahçe bakımını çok daha kolay hale getirir. Doğal bir ahşap güverte bol miktarda tropikal titreşime sahiptir ve zemin kaplamasının doğrusal düzeni, yoğun bir tropikal ekimin asi, kargaşalı estetiğiyle iyi bir tezat oluşturur. Bahçeniz için çarpıcı bir zemin kaplaması tasarımı hakkında daha fazla öneri için, bahçeniz ve / veya havuzunuz için zemin kaplaması fikirleri hakkındaki makalemize de bakabilirsiniz .

26. Meditasyon pavyonu

Biraz sazdan yapılmış ahşap bir kulübe veya bir meditasyon çardağı olarak tasarlanabilen bir çardak, tropikal bahçe tasarımınıza tüm tatil hissini verecektir. Ayrıntılı veya pahalı bir yapı olması gerekmez – aslında ne kadar basit ve rustik olursa o kadar Zen olur. Anında tropikal tarzda bir dış mekan oturma odası için saf beyaz perdeler ve en rahat bahçe mobilyalarınızı ekleyin.

27. Tropikal dekoratif öğeler

Bali penjoru gibi tropikal destinasyonlardan geleneksel dekorla tropikal bahçe estetiğinizi geliştirin . Bali’nin sokaklarını evlerin ve işyerlerinin dışında kaplayan bu uzun bambu direkleri, uçlarında küçük kafes benzeri yapılar tutarak aşağıya doğru sarkıyor ve genellikle hindistan cevizi yapraklarıyla süsleniyor.

Diğer tropikal bahçe dekorasyon fikirleri, taş veya ahşap gibi doğal malzemelerden yapılmış öğeleri içerir ve yollar, banklar, heykeller ve oymalar, ateş çukurları, bahçe mobilyaları ve hatta küçük sazdan kulübeler şeklinde olabilir.

Bu özellikler bitkileri parçalara ayırır ve dış mekan eğlencenizi hayata geçirirken atmosfer yaratır. Fener veya meşale eklemek de gece dramasını canlandırmanın popüler bir yoludur.

28. Oymalı ahşap elemanlar

Geleneksel ahşap oymalar, bahçenize küçük ilgi ve benzersizlik katar ve tonu belirler. Burada, yayılan frangipani ile güçlendirilmiş, oyulmuş bir kapı tropikal tarzı işaret ediyor. Çimlerdeki doğal basamak taşları sahil evine katkıda bulunur.

29. Yeşil oda

Daha koyu ahşaplar tropikal bir bahçe tasarımında özellikle çekici görünür ve ıslandıklarında buharlı musonal hisler verirler. Burada, yaprakları kesen küçük ahşap fenerler de Oryantal lezzet katıyor. Yeşilliklerin içine sıkışmış sofra düzeni nasıl olur? Açık havada samimi bir akşam yemeği için böyle mükemmel bir yer.

30. Tropikal kaplar

Düzenli, temiz bir estetiği tercih eden bizlere hitap etmenin yanı sıra, tropik bitkileri kaplarda tutmak size daha fazla esneklik sağlar – onları değişen ruh halinize veya mevsime göre hareket ettirebilirsiniz. Burada, güzel Dev Cennet Kuşları, bu pencere ve kapı için bir orman görünümü yaratıyor.

31. Begonvil

Hızlı büyüyen, kuraklığa dayanıklı tropikal asma begonvilleri, zengin ve olgun renklerle bir alanı doyuran yoğun renkli çiçekleri ile her zaman her bahçeye mükemmel bir ektir. İfade bitkisi olarak bağımsızdır ve evinizin dış yüzeyine yayılmasına izin verir (30 m yüksekliğe ulaşabilirler!). Aslında macentadan beyaza kadar çeşitli renklerde yaklaşık 250 tür begonvil vardır, bu nedenle evinize ve bahçe estetiğinize uygun bir çeşit bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

32. Taş tanrılar

Her zaman anlık tropikal bahçe titreşimleri getireceklerinden bir Buda heykeliyle veya başka bir tanrıyla yanlış gidemezsiniz. Klişe olmaktan endişeleniyorsanız, olmayın! İşin püf noktası, karikatürize bir şeyden ziyade uygun şekilde sakin ve bilge bir ifadeye sahip olanı bulmaktır. Bu adamın görünüşünü beğendim:

33. Tropikal açık duş

Eviniz sulu bebeklerle doluysa, dış mekan duşu kurmak, tropikal bahçe tasarımınıza pratik ve hoş bir katkı sağlar. Siyah ahşaba bitişik bitkilerin görünümünü seviyorum ve tropikal bahçe tasarımları söz konusu olduğunda denenmiş ve gerçek bir başka renk kombinasyonu. Mat siyah ahşap, parlak yeşil yapraklarla çok iyi bir tezat oluşturuyor ve ayrıca ısıyı daha açık renkli ahşaplardan daha iyi koruyacak.

34. Yağmur ormanı çerçevesi

Eviniz, Noosa’daki yağmur ormanını çevreleyen bunun gibi bir milli parkın kenarında yer aldığında kesinlikle zahmetsiz bir tropikal vibe yaratmanıza yardımcı olur. Ancak, evinizi yoğun şekilde ekilmiş palmiye ağaçları ve eğrelti otları ile çevreleyerek, gelişen yapraklardan duvar halıları oluşturmak için bu görünümü taklit edebilirsiniz. Buradaki soluk ahşap yürüyüş yollarını da seviyorum.

35. Tropiklerden bir dokunuş

Geniş bir orman estetiği için alanınız olmasa bile, birkaç büyük saksı tropik bitki, bol miktarda dokuma ve ahşap dekor ve parlak beyaz ilavesi ile tropiklerin rahatlatıcı lezzetini avluya veya güneşlenme odanıza getirebilirsiniz. boya. Brisbane’de bir butik otel olan Durham House’un güvertesindeki bu minimalist tropikal ortam ne kadar muhteşem?

Tropik koşulları taklit etmek için ipuçları

Tropik bitkilerin büyümeyeceği donmaya meyilli bölgeler haricinde, bazı basit yönergelere uymanız koşuluyla, daha serin bölgelerde bile tropikal bir estetik elde edebilirsiniz.

 • Besin açısından zengin, iyi drene olan toprağa diktiğinizden emin olun — gübreyi, yaprak çöpünü, bahçe kırpıntılarını ve yoğun malç katmanlarını katmanlayarak toprağı iyi hazırlayın.
 • Bitkilerin nemi teşvik edecek şekilde çok yoğun bir şekilde büyüdüğü bir ormanın veya yağmur ormanının mikro iklimini yeniden yaratmayı hedefleyin.
 • Onları, daha savunmasız bitkilerin daha sert, daha fazla rüzgara dayanıklı bitkilerden oluşan bir gölgelikle korunması için katmanlayın.
 • Mümkünse, ilave barınak için fiziksel yapıları birleştirin — yeşil gölgeli kumaşları veya taş veya tuğla duvarların yakınına dikmeyi düşünün, çünkü bu ısıyı da korumaya yardımcı olur.
 • Son olarak, bakıma biraz zaman ayırmayı, düzenli olarak malç ve deniz yosunu spreyi ile beslemeyi ve aşırı büyüyen bitkileri budamayı bekleyin. (Zamanınız yetersizse, bahçe bakımı konusunda kolayca yerel yardım alabilirsiniz .)

Bu yüzden, tüm tatilin ekvator vahasına ait hissi uyandıran ateşli, buharlı yeşil tapınaklar arasından seçimim var. Lei’yi takmaya, şezlongumu çekip kendime bir rom tiki hazırlamaya hazırım – bana katılmak ister misin? Hangi tropikal bahçe tasarımı sizi en sevdiğiniz tatil adasına götürür? Aşağıdaki yorumlarda bana bildirin!

Bir cevap yazın