40+ Feng Shui oturma odası fikri – düzen, renkler ve kurallar


Pozitif enerjinin alanınızdan akmasına izin verin!
İster bir şehir evinde, dublekste, büyük bir aile evinde veya küçük bir dairede yaşıyor olun, oturma odanız evinizin merkezidir. Ve bunun bu kadar önemli olmasının nedeni, rahatladığınız ya da misafirlerin yanında vakit geçirdiğiniz alan olmasıdır. oturma odanız davetkar, huzurlu bir vaha gibi hissetmelidir. Ancak dağınıksa, mobilyaları garip konumlara yerleştirilmişse veya renk ve ton uyuşmazlığı kullanıyorsa, bu bir stres kaynağı olabilir.

Feng Shui konseptini kullanmak, mekânınızdaki qi (enerji) akışını kaotik ve düzensiz olmaktan çıkararak, sakin ve ferahlatıcı, sabit, sakin bir akışa dönüştürür. İşte konum, düzen, mobilya, renkler ve dekoru içeren en iyi Feng Shui oturma odası fikirlerim.

Oturma odası konumu

Oturma odanızı tasarlamaya gelince, yerini hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak oturma odanızın evinizde konumlandırıldığı yerin, enerji akışında ve ailenizin konforunda tüm farkı yaratmasına şaşırabilirsiniz.

1. Evin ortasından kaçının

İlk önce ilk şeyler – oturma odanız evin ortasında olmamalıdır. Oturma odanız evinizin derinliklerinde bulunuyorsa, enerji ona ulaşamayacaktır çünkü akış durur ve diğer birçok odadan geçmek zorunda olduğu için sonunda durur.

2. İki dış duvar

Oturma odanızı evin ortasına yerleştirmek yerine, iki dış duvar arasında olduğundan emin olun. Dış mekana yakın olmak, oturma odanızın doğadan akan taze ve pozitif enerjiyi almasını sağlar. Bu aynı zamanda alanınızın bayat veya durgun olmasını da önleyecektir. Sonuçta, iki dış duvar arasındaki bir oturma odası sağlıklı, hayat dolu bir alan gibi hissedecek.

3. Doğal ışıkla dolu

Oturma odanız iki dış duvara bağlanacağı için iyi aydınlatılmış olacaktır. İdeal olarak, pencerelerinizden bol miktarda güneş ışığı akacak ve doğanın faydalarından yararlanabileceksiniz. Dışarıya bakan pencereler ayrıca bol miktarda havalandırmaya izin vererek evinize serin, açık hava esintisi getirecektir.

4. Doğrudan bakan kapı yok

Mükemmel Feng Shui’yi yaratmak için, oturma odasında doğrudan bakan kapılar olmadığından emin olmanız gerekir. Bunu yaparsanız, enerji iki kapı arasında sıkışacak ve boşluğun geri kalanına ulaşamayacaktır.

5. Minimal pencere ve kapılar

Işık ve havalandırma önemli olsa da, çok fazla pencere ve kapı bir oturma odasının Feng Shui’sini bozabilir. Bu hatayı yaparsanız, oturma odanız oldukça rahatsız edici olabilecek kaotik bir enerjiye sahip olacaktır. Çok fazla pencereden ve ikiden fazla kapıdan kaçınarak enerjinin akmasını sağlayın.

Odayı hazırla

6. Boşluğu boşaltın

Yeni oturma odanıza yerleşmeden önce, iyi bir Feng Shui yaratmak için alanı temizlemek önemlidir. Bunu leke bırakarak, zil çalarak veya uçucu yağları yayarak yapabilirsiniz.

7. Bayat enerjiyi havalandırın

Alanınızı hazırlamanın basit bir yolu, en az dokuz dakika boyunca dışarıya bakan tüm pencereleri açmaktır. Neden dokuz? Feng Shui’deki en uygun sayı dokuzdur. Havanın oturma odanızdan geçmesine izin vermek, eski enerjinin çıkmasına ve yeniye yer açmasına izin verecektir. Hazır oradayken, doğal temizlik ürünleriyle yüzeyleri ve pencereleri silin.

8. Karışıklık

Günümüzün tüketici çağında, ‘yeni şeyi’ satın almaya o kadar takıntılı hale gelebiliyoruz ki, evlerimizde çok fazla eşya var. Ve gerçek şu ki, bu tür bir karmaşa, halihazırda yoğun olan hayatlarımızda hissettiğimiz stres ve bunalıma gerçekten katkıda bulunabilir.

Artık ihtiyacınız olmayan şeylerden kurtulmak için zaman ayırarak oturma odanızı hazırlayın. Önemli değere sahip öğeleri saklayın, ancak artık size hizmet etmeyen öğeleri bırakıp başkalarına vermekten korkmayın. Unutma, her köşenin ve çatlakların doldurulması gerekmiyor. Bazen basit çok daha iyidir.

Feng Shui oturma odası düzeni

Oturma odanız için en iyi konumu bulup alanınızı temizledikten sonra, düzeni belirleme zamanı.

9. Herkese yer olduğundan emin olun

Boyuta göre kısıtlanmış olsanız da, oturma odanızda ailenin her üyesi için yer olduğundan emin olmanız önemlidir. Feng Shui oturma odaları, konukları ve diğer aile üyelerini kolaylıkla ağırlayabilmelidir. Küçük oturma odanızı daha fazla insana izin verecek şekilde nasıl optimize edebileceğinizi düşünün. Oturma odası ne kadar büyükse, pozitif enerji mekanın içinde ve çevresinde o kadar zahmetsizce akabilir.

10. Rahat ve yardımsever

Oturma odanızın fiziksel boyutu ne olursa olsun, insanları nasıl rahat bir şekilde barındırabileceğinizi düşünmek önemlidir. Mobilya seçimlerinizi yaparken bunu göz önünde bulundurmalısınız. Kanepede kaç kişinin oturabileceğini ya da fazladan tabureye ya da ekstra misafirler için çekilebilir oturma yerine ihtiyacınız olup olmadığını düşünün.

11. Yolları koruyun

Bir oturma odasının doğal yoluna yapışan bir mobilya parçası, yalnızca bir güvenlik tehlikesi değildir, aynı zamanda enerjinin mekânda serbestçe akmasını da engeller. Bu nedenle, insanların (ve enerjinin) odanın içinde rahatça hareket edebilmesi için tüm mimari yolları mobilya yerleşiminden uzak tuttuğunuzdan emin olmanız çok önemlidir.

12. Çevreyi yansıtın

Oturma odanız güzel bir dış manzaradan hoşlanıyorsa, mobilyalarınızı manzaranın her açıdan görülebileceği şekilde düzenleyin. Yaratıcı olmanız gereken yer burasıdır. Odanın bir tarafı manzaraya bakmıyorsa, manzarayı yansıtan büyük bir ayna asmayı düşünün. Doğal görüşleri birleştirmek, pozitif enerjiyi artıracak ve sakinleştirici bir alan yaratacaktır.

13. Dikkatli TV yerleştirme

Arzularınıza hizmet eden bir alan yaratmada gerçekten spesifik olmak istiyorsanız, o zaman Feng Shui enerji haritasını takip etmelisiniz. Bu, hangi yöne özgü mobilya türlerinin yerleştirilmesi gerektiği konusunda özel talimatlar sağlar.

Medya sisteminize gelince, oturma odasının kuzey tarafına yerleştirilen bir TV ve dolabın kariyerinizde bol şans getirdiği söyleniyor. Oturma odanızın güneyine yerleştirilen bir TV’nin şöhret ve saygı olasılığını artırdığı söylenir.

Oda için yapılması gereken bazı özel tv dolabına bile ihtiyacınız olabilir .

14. Stratejik şömine

Şöminenizin nereye gidebileceğini seçme özgürlüğüne sahipseniz, yapmalısınız! Televizyon yerleştirme gibi, şöminenizin konumu için de benzer kurallar geçerlidir. Oturma odanızın kuzeydoğusundaki bir şöminenin düşüncenin netliğine ve iyi eğitime yardımcı olduğu söyleniyor. Güney veya güneybatıdaki bir şöminenin romantizme ve sevgiye yardımcı olduğu söylenir.

Feng Shui mobilyaları

Artık mobilyalarınızı nasıl düzenlemeniz gerektiği konusunda biraz daha net olduğunuza göre, oturma odanızın Feng Shui’sini optimize etmek için alanınıza tam olarak hangi parçaları getireceğinizi anlamanın zamanı geldi.

15. Yuvarlatılmış parçalar

Dik açıları ve keskin köşeleri sevseniz de, aslında bir alanın huzurundan önemli ölçüde uzaklaşırlar. Feng Shui terminolojisinde, sert açılara ‘zehirli oklar’ denir, yani negatif enerjiyi belirli bir noktaya odaklarlar. Yapabildiğiniz köşelerden kaçının ve bunun yerine pürüzsüz, yuvarlak kenarları tercih edin.

16. Kare veya dikdörtgen sehpa

Bir Feng Shui oturma odasında yuvarlak kenarlar kesinlikle tercih edilen stil olsa da, sehpanız söz konusu olduğunda kuralları çiğneyebilirsiniz. Kare veya dikdörtgen bir sehpa, başarı için daha elverişli olabilir.

Bunun şekil ile çok az ilgisi vardır ve daha çok parçanın işlevi ile ilgilidir. Bir sehpa, insanların üzerine nesneler yerleştirmesine izin vererek kolaylık sağlar. Konukseverlik için hayati bir unsur olduğu için, Feng Shui’niz bunu yansıtacaktır!

17. Stratejik olarak bir ayna yerleştirin

Küçük bir oturma odanız varsa, bu ipucu tam size göre! Alanınızın gerçekte olduğundan daha büyük görünmesi için bir ayna asın . Başınızın tamamını, omuzlarınızı ve göğüs hattınızı görmenize izin veren bir beden seçin. Ancak aynanın yansıttığı enerjinin iki katına çıktığı söylendiği gibi, sadece aynanızın neyi yansıttığına dikkat edin.

18. Ahşap elemanlar

Feng Shui oturma odalarında tipik olarak ahşap öğeler bulunur. Ve büyük mobilya parçalarından küçük dekor elemanlarına kadar seçim yaparak mekanınıza ahşabı dahil edebilirsiniz. Ahşap parçalarınızı düzenlemeye gelince, doğu ve güneydoğuya kitaplık ve fotoğraf çerçeveleri, güneyde ahşap mobilyalar yerleştirin.

19. Metal dekor

Oturma odanızın batı ve kuzeybatı bölgelerinde metal kullanabilirsiniz. Kaseler, tepsiler, şamdanlar ve fotoğraf çerçeveleri gibi küçük dokunuşlar, mekanınızda büyük fark yaratacaktır. Sergilemek istediğiniz güzel bir aile fotoğrafınız varsa, iyi şans için bunu metal bir çerçeveye yerleştirip oturma odanızın batı duvarına asmayı düşünün.

Kanepe Feng Shui

20. Sağlam bir duvara yerleştirin

Genellikle yeni bir oturma odası oluştururken satın aldığınız ilk mobilya parçası kanepenizdir. Son tasarım trendleri, kanepeyi oturma odasının ortasında yüzdürmeyi tercih etse de, bu aslında kötü bir Feng Shui’dir. Yüzen unsurlar, insanları rahatsız ve dengesiz hissettirebilir. Bunun yerine, koltuğunuzu sağlam bir duvara yerleştirerek bir güvenlik duygusu yaratın.

21. Duvara dokunmak zorunda değil

Kanepenizi odanın ortasında yüzdürmek yerine duvara yaslamanız gerekse de, bunun duvara doğru bastırılması gerekmez. Duvarın sağladığı güvenlik hissinden ödün vermeden, havanın akmasını sağlamak için koltuğunuz ile duvar arasında birkaç santimetre boşluk bırakabilirsiniz.

22. Pencerenin karşısına yerleştirmekten kaçının

İnsanların yeni kanepelerini oturma odasına tanıtırken yaptıkları en büyük hatalardan biri, kanepeyi pencerenin önüne koymalarıdır. Şimdi, kanepenin duvara dayanması gerektiğini zaten tartışmıştık, ama muhtemelen merak ediyorsunuz, “Pencerenin nesi var?” Pencereler (ve kapılar) bilinmeyen harekete izin verir. Bir kişi her zaman dışarıdaki harekete dikkat ederse, tam olarak rahatlayamaz çünkü hayatta kalma içgüdüleri kullanımda olacaktır. Bu yüzden kanepenizi sağlam bir duvara yerleştiremeseniz bile pencereye koymayın!

23. Ana kapıya bakacak şekilde konumlandırın

Tıpkı pencereler söz konusu olduğunda stratejik olmanız gerektiği gibi, kapılar için de aynısını yapmalısınız. Bir kişi kanepede oturduğunda, kapıyı net bir şekilde görebilmelidir. Bu, kişinin mekanda daha rahat hissetmesine ve rahatlama yeteneğini artırmasına yardımcı olacaktır. Bu mümkün değilse, kişinin yansımadan ana kapıyı görmesini sağlayan bir ayna eklemeyi düşünün.

24. Oda büyüklüğüyle orantılı tutun

Bu, insanların oturma odalarını döşemeye gelince yaptıkları bir başka büyük hatadır. Maksimalistler umutsuzluğa kapılabilirken, Feng Shui söz konusu olduğunda çok fazla mobilya var diye bir şey var. Mobilyalar orantılıysa bir oda rahat hissedecektir.

Diğer her şeyi sıkışık hissettireceğinden, alan için çok büyük olan kanepeleri seçmekten kaçının. Benzer şekilde, odayı boş ve tuhaf bırakarak çok küçük bir kanepe seçme hatasını yapmayın. Bunun yerine oturma odanıza bir eldiven gibi uyan mobilyaları seçin! Oturma odanızı rahat ve güvende hissettirecek bir çözüm bulana kadar farklı şekiller ve boyutlar düşünün ve oranlarla oynayın.

25. Odanın odak noktasının yakınına yerleştirin

Oturma odanızda bir odak noktanız varsa (şömine, asma resim , özellikli duvar, TV vb.) O zaman parıldamasını istersiniz. Ancak kanepenizi odanın diğer tarafına odak noktanıza yerleştirerek farkına varmadan ondan uzaklaşabilirsiniz.

Bunun yerine, kanepenizi özel parçanızla odanın aynı tarafına yerleştirin. Kanepe, boşluğu kapatmaya yardımcı olacak ve konuklarınızın odanızın odak noktasından ayrılmadan keyif almasını sağlayacaktır.

26. Doğru miktarda rahatlık ekleyin

Eminim kanepenin yastıklarla o kadar tıka basa dolu olduğu bir oturma odasında oturmak aslında rahatsızlık verici bir durumdur. Bu kaçınmak istediğimiz bir şey! İyi bir Feng Shui’ye sahip olan kanepeler oturmak için rahat olmalı ama aynı zamanda denize girmeden rahat bir dokunuş katan doğru miktarda yastık ve fırlatmaya sahip olmalıdır.

27. Tavan kirişinin altına yerleştirmekten kaçının

Çin’de tavan kirişleri geleneksel olarak kötü şansa işaret ediyor. Bu inanç, deprem ve sarsıntı potansiyelinin tavan kirişlerinin altında oturan insanlar için daha yüksek bir risk olmasından kaynaklanıyordu.

Bugünlerde, açıkta kalan kirişler son derece popülerdir – tavana mimari detaylar ve eski dünyanın cazibesini katarlar. Ancak tavan kirişleri konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, bunları tavanınızın geri kalanıyla aynı renge boyamanız yeterlidir. Bu, kirişlerin oda üzerindeki genel görsel etkisini azaltacaktır. Tavan kirişlerinizi olduğu gibi bırakmak istiyorsanız, kanepenizi doğrudan açıkta kalan kirişlerin altında kalmayacak şekilde hareket ettirin.

28. Birbirinin karşısına iki kanepe koymayın

Bu büyük bir hayır-hayır! Feng Shui, rahatsızlığı en aza indirmeye ve huzurlu bir alan yaratmaya çalışır. Birbirinin karşısındaki iki mobilya parçası, insanların birbirleriyle doğrudan yüzleşmesine neden olan bir çatışmacı konum oluşturur. Çoğu insan birbirinden biraz ortalanmış olarak oturmayı tercih eder, bu nedenle mobilyalarınızı buna göre düzenleyin.

29. L şeklindeki kanepelerden kaçının

Diğer bir popüler mobilya parçası ise L şeklindeki kanepedir çünkü pek çok kişiye sığabilir. Bununla birlikte, bir L’nin şekli kötü Feng Shui’ye neden olur çünkü sert açı, negatif enerjiyi oturma odası boyunca yönlendiren zehirli oklar oluşturur.

Feng Shui dekor öğeleri

30. Resmi dikkatlice seçin

Sanat eseri, odanıza enerji getirmenin bir yoludur. Negatif enerjiden kaçınmak istiyorsanız, kaplanlar, kartallar ve benzeri hayvanlar gibi hayvanların resimleriyle süslemekten kaçınmalısınız. Bunun yerine çiçekler, bitkiler, balıklar, kuşlar, atlar, beyaz turnalar ve hatta güzel manzaralar gibi sakinleştirici figürler içeren sanatı asın .

31. Dairesel süslemeler

Çin’de daire Yang’ın bir sembolü ve dinamiktir. Dairesel şekilli unsurlarla dolu bir oturma odası, ailenizin ve arkadaşlarınızın bir araya gelmesi için hayat dolu ve huzurlu bir ortam yaratacaktır. Dairesel şekilli aydınlatma, vazolar, süslemeler ve daha fazlasını kullanarak dairenizi alanınıza dahil edin.

32. Çeşitli antika ve mobilyalardan kaçının

Ailenizin sağlığını korumak istiyorsanız, çeşitli antika eşyalar ve küçük eşyalardan uzak durmalısınız. Alanınız için bir şey gerekli değilse, ancak sadece yer kaplıyorsa, pozitif enerjinin oturma odanızın etrafında akmasını engeller.

33. Kişisel tarzınıza bağlı kalın

Oturma odanızı olabildiğince dağınıklıktan uzak tutmak çok önemli olsa da, alanınızın ailenizin zevklerini yansıttığından emin olmak önemlidir. Harika bir Feng Shui alanı yaratmak için Çin esintili mobilya veya dekor seçmenize gerek yok. Bunun yerine, Feng Shui ilkelerine bağlı kalın ve sevdiğiniz parçaları, optimum enerji akışı için en iyi yerlere yerleştirerek birleştirin.

34. Zenginlik alanı

Feng Shui’nin önemli bir unsuru zenginlik alanıdır. Bu nokta, genellikle siz içeri girerken oturma odasına bakan 45 derecelik eğik bir açıdadır. Bu alan, ses ekipmanı veya su pınarı gibi titrek eşyalardan kaçınan huzurlu bir alan olmalıdır. Bunun yerine, servetiniz üzerinde olumlu bir etkiye izin vermek için mümkün olduğunca sakin olun.

35. Aydınlatma

Aydınlatma, oturma odanızın genellikle gözden kaçan bir unsurudur, ancak iyi bir Feng Shui için çok önemlidir. Oturma odanızın dışa bakan duvarlarından alması gereken doğal aydınlatmaya ek olarak, işlevsellik ve ambiyans için diğer unsurları da dahil edebilirsiniz. Masa ve duvar lambaları yukarı doğru akan ışık sağlar. Asma tavan aydınlatması ise işlevsellik sağlar.

Beş elementi dengeleyin

Oturma odanıza iyi Feng Shui’yi dahil etmenin basit bir yolu, beş unsuru eklemektir. Toprak, metal, ahşap ve ateş gibi elementler, sağlığımızı ve refahımızı bilgilendirmek ve dengelemek için doğanın döngülerini kullanan Taocu bir sistemi oluşturur. İşte beş öğeye ve bunları oturma odanıza nasıl dahil edebileceğinize genel bir bakış.

36. Dünya

Dünya, kahverengi, turuncu ve sarı tonlarının yanı sıra düz, kare şekillerdir. Toprak elementini oturma odanıza getirmek için yere kadar alçak olan ağır mobilyalar seçin. Bu, odanızda bir istikrar ve koruma duygusu yaratacaktır.

37. Metal

Metal, metalik renkler, beyaz ve gri ve küresel, yuvarlak şekillerdir. Cesur, metal parçalar kullanmadan odanıza metal getirebilirsiniz. Bunu yapmanın kolay bir yolu, küçük dekor parçaları kullanmaktır. Kanepenize minderler ve örtüler ve iyi bir Feng Shui getirmek için yere doğal renkli bir halı ekleyin.

38. Su

Su, kıvrımlı ve dalgalı şekillerle çok koyu mavi renkler ve siyahtır. Alanınıza daha fazla ‘su’ eklemek için su çeşmeleri, mavi boya ve mavi kırlentler de ekleyebilirsiniz.

39. Ahşap

Ahşap doğal olarak yeşil ve mavi renkler ve dikdörtgen, sütunlu şekillerdir. Alanınızın etrafına yemyeşil bitkiler ve kanepeye ahşap renkli yastıklar (yeşiller ve maviler) ekleyerek bu öğeyi birleştirin.

40. Ateş

Ateş cesur, kırmızı renkler ve üçgen şekillerdir. Mümkünse, bir şömine ekleyin. Değilse, benzer bir etki yaratmak için mum kullanın. Ve dekorunuza, boyanıza ve sanatınıza kırmızı dokunuşlar ekleyin.