40+ Güzel oturma odası boya fikirleri – renk şemaları, duvar boyası fikirleri

Beyazdan özel duvarlara ve aradaki her şeye, burada oturma odanız için bir şeyler var.

Oturma odanıza yeni bir hayat katmanın en iyi yolu taze bir kat boya yapmaktır. Ve aynı eski beyaz veya krem ​​renkli duvarlara yapışabilirken, bir renk sıçramasıyla çok eğlenilecek ve neden bu güzel oturma odası boyama fikirleriyle size göstereceğim.

Ancak duvardaki renk, bir renkten çok daha fazlasıdır – bu, sizin (ve diğerlerinin) o odadayken hissettiğiniz duygudur. Öyleyse, hangi farklı renklerin hangi atmosferi yarattığına hızlıca göz atalım.

  • Yeşil, uyumun ve yenilenmenin rengidir – oturma odanıza yeni bir hayat getirir.
  • Gri sadece popüler bir nötr değil, aynı zamanda küçük oturma odanızı çok daha ferah hissettirecek.
  • Mavi, tüm zamanların en sevdiği renktir ve evinizdeki sakinleştirici, dengeleyici etkisiyle neden olduğu hiç de şaşırtıcı değil!
  • Bej, nötr mobilya ve dekorlarla iyi uyum sağlayacak zamansız bir favoridir.
  • Ve siyah, çarpıcı bir etki yaratan cesur bir seçimdir. Güçlü karamsar bir evden hoşlananlar için mükemmel.

Ancak bunlar piyasadaki tek seçenek değil. Duvarlarınızı şekillendirmenin sonsuz yolları ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok daha fazla renk ve ton var. Dekorasyon yolculuğunuza başlamanız için, renk şemaları, özellikli duvarlar ve her şeyi kapsayan duvar boyası dahil en sevdiğim oturma odası boyası fikirlerini paylaşıyorum. İlham almaya hazır mısınız? Hadi gidelim!

1. Kalın mavi

Tüm durakları çekmek istiyorsanız, bunun gibi koyu mavi bir ton seçtiğinizde hiçbir şeyi geride bırakmayın. Bu mavi kadife kanepe gibi pahalı bir dokuya uygun mobilyalar ekleyerek oturma odanıza daha da fazla etki katabilirsiniz. Şimdi kuşkusuz mavi biraz fazla, bu yüzden duvarlarınıza farklı çerçevelerde resim ve baskı asarak alanı tamamlayabilirsiniz. Özellikle pirinç ve altın çerçevelere ve bunların duvardaki siyah ve altın lambalarla nasıl eşleştiğine bayılıyorum.

2. Oldukça pembe oturma odası

İtiraf etmeliyim ki pembe olan her şeye bayılıyorum. Bu yüzden en sevdiğim duvar renginin bu olacağını düşünüyorum. Bu tasarımın şeftali salonunu pembeyle birleştirerek burayı güzel, kadınsı bir oturma odası haline getirmesini seviyorum. Ancak duvardaki koyu ahşap aydınlatma armatürü ve resimdeki koyu yeşil ve kahverengi, bu alanı fazla kız gibi hissetmekten alıkoyuyor. Çok yaratıcı bir alan yaratmak için tüm unsurlar birbirini tamamlıyor!

Bazı insanlar resim yapmayı sever, bazıları ise pek değil. Eğer ikincisiyseniz korkmayın, çünkü sizin için sonsuz yuvarlanma ve kesme işlemlerini yapacak bir ressam bulabilirsiniz .

3. Sıcak ama basitleştirilmiş

Ahşap bir kulübede veya kulübede yaşıyorsanız, neden boyayı tamamen bırakıp daha doğal bir görünüm benimsemiyorsunuz? Tabii ki, ahşabı bir kat kaplama ile bitirmeniz gerekecek, ancak bu oldukça düşük bir bakım seçeneğidir. Ve sıcak renkler ve nötrlerle birleştiğinde, bu gerçekten rahat bir alan yaratır.

4. Vintage bir maksimalist odada gri-mavi

Minimalizm size göre değilse, bunun gibi ilginç bir oturma odasıyla içsel maksimalistinizi kucaklayın. Bu pembe kadife salon ve kare mermer sehpa gibi renk ve ifade parçalarıyla dışarı çıkın. Ancak seçimlerinizi daha nötr bir boya tonuyla toprakladığınızdan emin olun. Aşağıda gösterildiği gibi mavi alt tonlu şık gri, bu alan için mükemmeldir. Cesur pembeyi yumuşatırken odaya başka bir boyut getiriyor.

5. Yeşil ve mavi

Eğer ev bitkileri olmadan doğayı içeri taşımak istiyorsanız, duvarlarınıza biraz yeşil ve mavi boya sürmeyi düşünmelisiniz. Bu tasarım o kadar yaratıcı ki, her duvarda çok fazla ilgi uyandıran farklı gölgeler kullanıyor. Mobilyalar, açık yeşil bir sandalye ve koyu mavi TV dolabı ile duvarları tamamlıyor.

6. Hayvan desenli kırmızı duvarlar

Duvarlarınız için kırmızıyla gidecekseniz, mobilyanızla da bir açıklama yapabilirsiniz. Hayvan baskısı şu anda çok revaçta ve sadece giyim için olması gerekmiyor.

Bu oturma odasında görebileceğiniz gibi, sandalyelerinize ve yastıklarınıza hayvan baskısı ekleyebilirsiniz. Dışarı çıkmak istiyorsanız, hayvan desenli halı veya süslü bir halı bile döşeyebilirsiniz!

7. Güneşli sarıyı seçin

Oturma odanızı aydınlatacak bir renk arıyorsanız, o zaman sarıyı geçemezsiniz. Alanınızı tamamen değiştirecek, davetkar ve sıcak hale getirecek. Detay yaratmak istiyorsanız duvarınızın alt kısmını beyaz bırakın. Bu sarıyı kıracak ve sofistike bir dokunuş katacaktır.

8. Yeşil çatı

Duvarlarınızı boyamayı düşündüğünüzde genellikle etrafınızdaki dört duvarı boyamayı düşünürsünüz. Peki ya tavan? Bu kireç yeşili çatı, tavanınızın dışarıda bırakılması gerekmediğinin kanıtıdır.

Büyük avize ile birlikte tavan bu odanın odak noktası olarak hizmet vermektedir. Ve bir odada, aksi takdirde oldukça nötr olacak bir renk sıçramasına sahip olmak her zaman güzeldir.

9. Kireç yeşili duvarlar

Kireç yeşili demişken, işte duvarlarda nasıl göründüğü! Bu yaygın bir seçim değil, ancak bu odaya başka bir boyut katıyor, onu sofistike olmaktan biraz süslü hale getiriyor. Yeşil bu alanda işe yarıyor, çünkü odanın geri kalanı oldukça nötr, koltuktaki sarı koltuk minderleri ve yastıklar istisna.

10. Parlak pembe boya

Oturma odanızı basit bir kat boya ile süsleyebilir misiniz? Neden, evet yapabilirsin – özellikle çok parlak pembe boya ise! Bunun gerçekten farklı bir seçim olduğunu biliyorum, ama hey, alanınızı diğerlerinden ayırmanın bir yolu. Alanı tamamlamak için resimleri, baskıları ve en sevdiğiniz sanat eserlerini duvara asın. Ve güzel bir tavan lambası seçmeyi unutmayın. Bu oturma odasındakini seviyorum – eski ve yeninin karışımı!

11. Palmiye desenli duvar kağıdı

Oturma odanızı bir sonraki seviyeye taşımak için eğlenceli bir tema mı arıyorsunuz? Palmiye duvar kağıdını düşünmelisiniz. Bu tasarımın size göstereceği gibi, avuç içi baskısı yeşil olması gerektiği anlamına gelmez. Bu baskı, ince gri ve beyaz bir tasarım ve bu alanda çok etkili. Ve her şeyi bir renk sıçramasıyla tamamlamak için, odanın geri kalanı cesur ve mavi!

Bu kesinlikle profesyonellere bırakılması gereken bir şeydir çünkü baskıyı sadece kurmak değil, aynı zamanda mükemmel bir şekilde sıralamak da zor olabilir. Bu nedenle, duvar kağıdı kurulumunuz için doğru yardımı bulmanız önemlidir .

12. Duvar kağıdıyla hayranlık uyandırın

Şimdi, kırmızı boyayı daha önce gördünüz. Ama kırmızı kareli duvar kağıdını düşündün mü? Muhtemelen değil! Bu cesur bir seçim ve kesinlikle herkesin çayı değil. Ancak statükoya meydan okumak ve tamamen kutunun dışında bir şey yapmak istiyorsanız, o zaman bu sizin için bir seçenek olabilir. Duvarlarda ve perdelerde karışık kırmızı desenlerle birleştirin.

13. kuş duvar kağıdı

Eski bir oturma odası oluşturmak istiyorsanız, neden bu kuş desenli tasarım gibi ilginç bir duvar kağıdını düşnmüyorsunuz? Maksimalist bir görünüm için desenler ve dokularla bir araya getirin veya beyaz veya ahşap mobilyalarla sade tutun.

14. Pastel renkler

Tek bir renge karar veremiyorsanız, bir demetini birleştirin! Pastel temalı bu oda çok eğlenceli ve boya kadınsı ve tatlı görünmesini sağlıyor. Bu görünümü elde etmek için mor, yeşil ve mavi gibi birkaç ana renk seçmeniz ve ardından boyarken bunları katmanlara ayırmanız gerekecek. İşi kendiniz yapmak için elinizi deneyin veya iyi yapıldığından emin olmak için profesyonel bir ressam kiralayın .

15. Yıldız teması

Bu yıldız temalı duvarla kendinizi uzaya taşıyın. Bu, odadaki her duvar için biraz fazla olabilir, ancak bir duvar olarak iyi çalışacağını düşünüyorum. Odanızın ihtiyaç duyduğu parlaklığı aldığından emin olmak için büyük pencerelerden ve cam kapılardan bol miktarda ışık aldığınızdan emin olun.

Bir ifadeyi seviyorsanız , yatak odası, oturma odası ve hatta banyo için olsun , en iyi duvar fikirlerinden oluşan bir koleksiyon hazırladım .

16. Yumurta kabuğu mavisi

Bu, rahat bir oturma odası için yumuşak ve ince bir seçimdir. Açık mavi, odanıza anında bir kıyı hissi vererek huzur ve sükunet duygusu katar. Tasarımı tamamlamak için odanızı beyaz mobilyalar ve mavi ve başka bir gölge (bu durumda koyu kırmızı) ile dekore edin.

17. Sarı ve pembe

İki cesur rengi bir araya getirebilir misin? Neden evet, evet yapabilirsin! Örneğin bu oturma odasını ele alalım. Canlı bir alan yaratmak için sarı, pembe ve hatta mavi bir dokunuşu birleştirir. Biraz tekila gün doğumunu hatırlatıyor ?

18. Bej ve beyaz

Bu, çok sofistike bir oturma odası yapacak geleneksel bir seçimdir. Bej ve beyazın iyi yanı, bu iki rengin çok yönlü olmasıdır. Diğer nötrleri katmanlayabilir veya sarı, pembe, turuncu ve mavi gibi renk tonlarını seçebilir ve mobilya ve asılı duvar baskılarıyla süsleyebilirsiniz.

19. Limon sarısı ve desenler

Bu oturma odası, limon sarısı gibi cesur bir renk seçimini bu limon yeşili gibi desenli bir duvar kağıdıyla birleştirebileceğinizi gösteriyor. Bunu yapacaksanız, iki renge yapıştırmanızı ve bunları hem duvarda hem de mobilyalarınızda kullanmanızı tavsiye ederim.

20. Karanlık duvar oturma odası

Koyu renk seçimi ile oturma odanızı daha erkeksi hissettirin. Popüler seçenekler arasında lacivert, koyu yeşil ve hatta siyah bulunur. Bu tasarımın karanlığı temiz, beyaz bir çatı ve altın-beyaz muhteşem bir asılı ışıkla nasıl dengelediğini seviyorum.

21. Mavi tonlar

Ne kadar mavi çok fazla mavi? Bir sınır olduğunu sanmıyorum! Bu renk cesur bir ifade verirken, kahverengi deri koltuk, pirinç duvar aydınlatma armatürü ve pirinç çubuk arabası, aksi takdirde serin olan bu alana sıcaklık katıyor.

22. Zeytin yeşili oturma odası

Yeşil şu anda ev dekorasyonu alanında çok sıcak ve bu gölge kesinlikle bir yumruk atıyor. Yeşil duvarların karşısındaki koyu bordo kanepeyi seviyorum. Ve iki renk birleştiğinde, bu alanı modaya uygun bir kış sığınağı gibi hissettiriyor.

23. Hardal sarısı oturma odası

Bir diğer popüler seçenek ise hardal sarısıdır. Böyle bir mekan yaratmak istiyorsanız, sarının yumuşaklığını tamamlamak için krema veya çikolata gibi toprak tonları ekleyin.

24. Pastel yeşili

Bu yatıştırıcı, huzurlu bir renktir. Renk psikolojisinde yeşilin bir dinginlik duygusu yarattığı düşünülmektedir. Öyleyse hayatınızda biraz dengeye ihtiyacınız varsa, o zaman bu sizin için doğru seçim olabilir!

25. Renkli özellik duvarı

Renkli geometrik özellikli bir duvarla rahat oturma odanıza hayat katın. Bu tasarım kesinlikle sınırları aşıyor ama benim bir sorunum yok! Ve eğer yeni bir şey denemek isteyen türden biriyseniz, neden denemiyorsunuz?

26. Pembe ve gri

Oturma odanızı biraz oryantal yapmak istiyorsanız, bu yumuşak pembe tonunu sevimli bir gri desenli kullanmayı düşünün. Bu oturma odası renk düzeni basit olsa da, duvar kağıdı çok fazla karakter ve ayrıntı katıyor! Ve nötr ahşap sandalye oldukça önde ve ortada otururken harika görünüyor.

27. Derin okyanus mavisi

Mavinin en koyu mavisiyle dingin bir oturma odası oluşturun. Bunun gibi koyu bir duvar rengi, mobilyalarınızı ve dekorunuzu öne çıkaracaktır. Ancak, bu oturma odası durumunda, duvarın rengiyle uyumlu olacak şekilde dekorasyonlar ve mobilyalar seçilmiştir. Yumuşak gri halı ve tabure ile uzaya ışık getirildi.

28. Mountainscape duvar kağıdı

Farklı oturma odası renk fikirleri arıyorsanız, neden oturma odanıza yumuşak nötr duvar kağıdıyla ince tonlar eklemiyorsunuz? Bu dağ manzarası tasarımı hiç müdahaleci değil, bu alana sadece doğru miktarda derinlik ve ilgi katıyor. Ve üzerine inşa edilmesi kolay bir temel. Duvar kağıdınızdaki renkleri mobilya ve dekorasyonlarda kullanın.

29. Yumuşak mavi oturma odası

Bu rustik oturma odası, sıcaklık ve serinlik arasındaki doğru dengeyi sağlar. Ahşap döşeme ve koyu kırmızı yastıklar mekana sıcaklık katarken, pastel mavi boyalı duvarlar ve minderler serin bir his veriyor.

30. Beyaz ile pembe

Pembenin tonları bu küçük oturma odasına çok fazla güzellik katıyor. Duvarların iki ayrı bölümünde beyaz pervazın kullanılmasıyla rengin nasıl parçalandığını seviyorum. Ve koyu pembe kadife kanepe hoş bir odak noktası yaratır.

31. Gri duvar

Bol miktarda gri ekleyerek yalnızca yetişkinlere özel zarif bir oturma odası oluşturun. Rengi gri ile birleştirebildiğiniz gibi, tek başına veya beyaz dokunuşlarla da çok etkilidir.

Örneğin bu oturma odasını ele alalım, bu alandaki hemen hemen her şey gri, sadece değişen tonlarda. Gri kadife kanepe, şeffaf gri perdeler ve gümüş ve gri süslemeler var. Beyaz şömine, temadan uzaklaşmadan renkten hoş bir mola veriyor.

Griyi seviyorsanız ama belki bu daha koyu yaklaşım hayal gücünüzü gıdıklamıyorsa, sorun değil – duygularım incinmiyor. Aslında, size yardım etmek istiyorum ve işte ilham alabileceğiniz diğer tüm 35 gri oturma odası fikrim .

32. Yeşim yeşili

Hafta sonu dinlenmek için uzaklaşmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken kendi evinizde huzurlu bir vaha yaratmaktır. Ve bunu yapabileceğiniz en iyi renk yeşildir! Tüm oturma odası duvarlarınıza koyu yeşil ekleyin veya bunun gibi göze çarpan bir duvar oluşturun . Ve sonra dış dünyayı daha fazla içeri sokmak için odanızı yeşillikler ve çiçeklerle dekore edin. Bilmeden önce, kendi huzurlu alanınız olacak.

33. Mavi desenli

Yoğun bir alanda yanlış bir şey yok ve bu bir istisna değil! Desenli mavi duvarlar çarpıcı bir ifade odası oluşturur. Renkli bir halı ekleyerek ve duvara cesur bir sanat baskısı asarak desenli temayı taahhüt edin.

34. Panelli duvarlar ve pastel renkler

Ahşap panelli duvarlarla oturma odanıza karakter katın. Onları istediğin renge boyayabilirsin ama ben her zaman klasik bir beyazın en iyi göründüğünü düşünüyorum. Ve mavi ve pembe gibi yumuşak pastel renklerle birleştirildiğinde çok sofistike görünüyor. Bu dokunuşları güzel bir koltuk ve renkli, rahat bir halıyla bütünleştirin.

35. Gri ve mavi tonlar

Gri duvarlar, oturma odanızı zarif ve sofistike hissettirecek. Ve bu rengin pek çok faydası var. Gri, oturma odanızı daha ferah hissettirir ve çok yönlüdür ve birçok farklı stile uygundur. Gri ve beyaza sadık kalarak işleri basit tutabilir veya renk patlamaları ve ifade parçalarını deneyebilirsiniz. Bu oturma odası tasarımının sakinleştirici bir his için yumuşak ve koyu mavi renklerini bir araya getirmesini seviyorum.

36. Turuncu

Bu çok yaygın bir seçim olmasa da, portakal kesinlikle bu küçük köşeye çok fazla eğlence ve sıcaklık katıyor. Duvarlarınızı boyarken, aynı gölgeyi odanın dört duvarının tamamına eklemeniz gerekmediğini unutmamak önemlidir. Bunun yerine, duvarınızın bazı kısımlarına bir renk veya özellik duvarı olarak yalnızca bir taraf ekleyebilirsiniz.

37. Renkli

Göz alıcı mobilya ve dekor parçaları ile çok renkli bir oturma odası oluşturmak istiyorsanız, duvarlarınız söz konusu olduğunda dikkatli bir seçim yapmanız önemlidir. Mobilyanızdaki tonları tamamlayacak duvarlarınız için bir renk seçin. Örneğin, oturma odası boyunca yeşil ve açık mavi için mükemmel bir temel oluşturan bu koyu maviyi ele alalım.

38. Ahşap paneller

Duvarlarınıza ahşap paneller uygulayarak oturma odanızda sıcak bir temanın temelini oluşturun. Bu, gri, kahverengi ve siyah gibi nötr renklerle inşa edebileceğiniz kadar kolay bir temel.

39. Lavanta ve beyaz

Pembeden biraz daha yetişkin ama yine de kadınsı bir şey istiyorsanız, o zaman lavantayı geçemezsiniz. Hafif gölgesi, her odaya zarif ve zarif bir his verir. Ve krem, beyaz ve gri ile birleştirmek kolaydır. Bu oturma odasındaki çarpıcı tavandan tabana lavanta perdelerine bayılıyorum. Ve lavanta yastıkları bu görünümü bir araya getirmeye yardımcı oluyor.

40. Siyah

Şimdi, bu bir oturma odası için en belirgin renk seçimi değil, ama onu bu kadar çekici kılan da budur. Dört siyah duvarlı (ve siyah tavanı) bir oturma odası dramatik ve tamamen beklenmediktir. Siyah, duvarlarınızdaki mimari detaylara dikkat çekmenize yardımcı olabilir ve ayrıca karanlık fonda öne çıkan mobilyaları vurgulayabilir.

Oturma odanıza bol miktarda güneş ışığı girmesini sağlayan büyük bir pencere veya cam kapınız varsa, siyah duvarlar parlamayı dengelemeye yardımcı olabilir. Ve siyah bir oturma odasını dekore etmenin pek çok yolu var. Mevcut tasarımı tamamlamak için koyu renkli mobilyalar veya keskin bir kontrast oluşturmak için beyaz ve açık renkli mobilyalar seçin. Neyi seçerseniz seçin, siyah oturma odanız evinizin merkez noktasını oluşturacak cesur bir ifade verecektir.

İşte bu tamamlandı! Oturma odanız için 40 güzel boya ve renk teması fikri.

Şimdi sana bitti. Hangi stili seçeceksin? Sarı, turuncu veya pembe duvar gibi parlak ve eğlenceli bir şeyle gidecek misiniz? Yoksa lacivert, yeşil veya ahşap bir oturma odasıyla karanlık ve karamsarlığı mı seçeceksiniz? Ya da belki tamamen çizgilerin dışına çizecek ve desenli veya çok renkli bir şey seçeceksiniz.

Duvarlarınızın en güzel yanı, onları tekrar tekrar giydirebilmenizdir! Her zaman şimdi bir renk seçebilir ve tarzınız geliştikçe birkaç yıl içinde değiştirebilirsiniz. Veya süslü bir duvarla başlayarak parmağınızı suya daldırabilirsiniz. Ne yaparsan yap, onu duymak istiyorum. Yorum yapın ve oturma odanız için hangi muhteşem boya seçeneğini seçeceğinizi söyleyin.

Bir cevap yazın