Adım Adım: Bir tavan nasıl boyanır

Tüm odanıza bir tablo makyajı vermeyi kolaylaştırır

Bir odayı boyayacaksanız, tavanı atlayabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz, ama yapma – pişman olmayacağınıza söz veriyorum. Bu, tavanı nasıl boyayacağınızı bilmenin çok önemli bir beceri olduğu anlamına gelir çünkü bu kolay bir iş değildir. Ama birkaç ipucu ve püf noktasıyla, siz (ve sırtınız / boynunuz) geri çekilip yeni boyanmış odaya girebildiğinizde bana teşekkür edeceksiniz.

Rulo ile tavan boyası nasıl yapılır
,
Dökülen tavan nasıl Boyanır
,
Pütürlü tavan boyası nasıl yapılır
,
Sararmayan tavan Boyası
,
Tavan boyası neden dalgalı olur
,
Tavan Duvar arası nasıl boyanır
,
Tavan Boyama Püf Noktaları
,
Sararmış Tavan nasıl Boyanır,

Basit bir çeki düzeninden leke çıkarmadan renk değiştirmeye ve tavanların soyulmasına kadar. Zor bir görev olabilir. İşte tavanı ve odayı boyamaya, boyayı uygulamaya ve tabii ki temizlemeye hazırlamanın en etkili yolları!

Bir tavanın nasıl boyanacağına dair adım adım

Adım 1: Hazırlık

Herhangi bir ressama sorun; en önemli adım her zaman sizin hazırlığınızdır! Boyamaya başlamadan önce doğru hazırlık, işin sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır. Tavan boyası hazırlığı için yapmanız gerekenler:

 • Mümkünse odadaki tüm mobilyaları kaldırarak başlayın
 • Ardından tüm tozu ve kiri temizlemek için bir süpürge veya fırça kullanarak tavanı hazırlayın. Bu, boyanın alana yapışmasını kolaylaştıracaktır.
 • Mümkün olduğu kadar çok tavan armatürünü çıkarın ve donanımı çıkarmadan önce sigorta kutusundaki gücü kapattığınızdan emin olun.
 • Daha sonra, sizin için emniyet gözlüğü veya şapka içeren küçük bir boya koruma hazırlığı yapın ve zemin ve kalan mobilyalar için bezleri bırakın.

Damla bezlerini üst üste bindirmek ve yerinde kalmalarını sağlamak için bunları süpürgeliklere bantlamak isteyeceksiniz. Gerekirse pencereler, kapılar ve döşeme üzerine daha fazla damla bez veya ressam bandı kullanabilirsiniz.

 • Son olarak, boyama göreviniz yalnızca tavanı içeriyorsa, istenmeyen rulo izlerini önlemek için duvarların üstlerini ressamın bandıyla maskeleyin. Tüm odayı boyuyorsanız bu adımı atlayın, çünkü boya eninde sonunda bu bölümlere gidecek!

Bütün odayı boyamak mı? O zaman her zaman önce tavanla başlamalısın!

Adım 2: Hazırlama

Tavanı bir kat lateks boya astarı ile astarlamak için zaman ayırırsanız, tavanınızı boyama görevi çok daha kolay hale gelecektir. Tavanınızda lekeler varsa bu özellikle önemlidir.

Astarın tamamen kurumasına izin verin ve tavanın duvarla birleştiği yerde kenarları boyamak için bir boya fırçası kullanın. Bu, silindirin muhtemelen özleyeceği alanları hedefleyerek size daha kapsamlı ve profesyonel görünümlü bir sonuç verir.

3. Adım: Tavanın boyanması

Tavanlar oldukça büyük olabilir, bu nedenle bölümleri bir rulo ile boyamak her zaman iyi bir fikirdir. Kenarları ıslak tutacak küçük ızgara benzeri bölümlerde çalışın. Bu, ilerlemenizi görmenize olanak tanıyarak eşit bir kat elde etmeyi kolaylaştırır.

Pürüzsüz bir tavana sahipseniz, düşük tüylü bir rulo en iyisidir, tavanınız dokulu ise 1/2 inçlik şekerlemeli bir rulo kullanın. Bir köşeden başlayın, yavaşça yuvarlayın ve sıraların üzerine gelin. Asla doğrudan başınızın üzerinden dönmeyin ve dönüş yönünüzü değiştirmeyin. Bu eylemleri her bölüm için tekrarlayın, açarak ve kesme kenarı ile karıştırın. 

Bir damla veya sıçrama yaparsanız, boya kurumadan hemen nemli bir bezle temizleyin.

Adım 4: İkinci kat ve temizle

Tüm tavanlar için ikinci kat boya gerekmez, ancak parlak bir renk veya belirli bir beyaz tonu kullandıysanız, buna ihtiyaç duyulabilir. Ve dürüst olmak gerekirse, biraz kaçırdıysanız ve daha sağlam bir yüzeye ihtiyacınız varsa yardımcı olur.

İkinci katı uygulamadan önce ilk kat boyanın iyice kurumasını bekleyin ve ardından ikinci katı tek yönde uygulayın. 

Bitirdiğinizde, herhangi bir boyama işinin en eğlenceli ve en zevkli kısmının, temizliğin zamanıdır.

 BOYA RULOLARI VE FIRÇALARI NASIL TEMİZLENİR

 1. Tüm boya rulolarınızı, fırçalarınızı ve boya tepsilerinizi çamaşırhaneye götürün ve ılık sabun ve suyla temizleyin.
 2. Yapabildiğiniz kadar boyayı sıkın
 3. Sonra hepsini dışarıda kurumaya bırakın
 4. Tavan boyanız dokunmak için kuruyana kadar bekleyin, ardından herhangi bir ressamın bandını çıkarın
 5. Tavan armatürlerini güvenli bir şekilde yeniden takın

En iyi tavan boyama ipuçları

Bir tavanı nasıl boyayacağınızı öğrenirken hayatınızı kolaylaştıracak birkaç ekstra ipucu:

 • Duvar boyası yerine özel tavan boyası kullandığınızdan emin olun. 
 • Standart beyaz tavan boyası odanızı çok daha parlak hale getirecek, renkli boya ise daha büyük görünmesini sağlayacaktır.
 • Duvarları boyamadan önce daima tavanı boyayın
 • Boya silindiri uzatma direği, daha yüksek noktalara ve açılara daha kolay ulaşmanıza yardımcı olur
 • Merdiveninizin güvenilir ve sağlam olduğundan emin olun
 • Dokulu bir tavanı nasıl boyayacağınızı öğreniyorsanız, hiçbir şeyin düşmediğinden emin olmak için önce bir test rulosu yapın, bir şey olursa bir boya püskürtücüsü yardımcı olabilir. 
 • gerçekten yüksek bir tavan boyamanız gerekiyorsa, bir profesyonel
 • Su lekeleri yeni boyanızdan yine de akacaktır, bu nedenle bunun tüm sıkı çalışmanızı geri almasını önlemek için leke önleyici bir astar kullanın.
 • Su lekeleri için yağ bazlı bir astar ve diğer lekeler için gomalak esaslı kullanın.
 • Tavanınızı diğer duvarlarda olduğu gibi boyamaya özen gösterin, çünkü daha az görülmesi onu görünmez kılmaz.

Tavan boyası rengi nasıl seçilir

Tavan ve duvarlarınız için aynı renk boyayı kullanmayı düşünüyorsanız, önce odanın türünü ve boyutunu düşünün. Küçük odalar için, tavan ve duvarlar için daha koyu bir boya rengi, işleri daha samimi hale getirecektir. Duvarlar ve tavan için daha açık bir renk, odanın daha büyük ve daha modern görünmesini sağlayacaktır.

Daha büyük odalarda daha koyu veya daha açık boya renkleri, odağı mobilyalarınıza ve dekorunuza getirecektir. Tavanınızı daha açık bir renge boyadığınızda, duvarlar daha yüksek hissedecek ve düşük kontrastlı bir görünüm oluşturacaktır. Tavanınızı duvarlardan daha koyu bir renge boyamak, beyaz duvarlı bir odada yüksek kontrastlı bir görünüm yaratabilir. Daha koyu bir boya rengi, daha alçak bir tavan gibi hissettirecek ve dekoratif bir kaplamayı vurgulamak için iyi sonuç verecektir.

Sadece tavanınızı beyaza boyamak istiyorsanız, düz beyaz bir boya seçin çünkü bu, herhangi bir yumru veya çıkıntıyı gizlemeye yardımcı olur ve size temiz, modern bir görünüm kazandırır. Kapak tarafında, bir renk aslında dikkat çekmek istemediğiniz şeyleri geliştirecektir. Çok fazla doğal ışık almayan bir odanız varsa, beyaz tavan boyası en iyi seçenektir. Beyaz boya, karanlık alanlara daha fazla ışık yansıtır ve her şeyi aydınlatır!

Sıkça Sorulan Sorular

Tavanı boyamak zor mu?

Bir tavanı boyamak, içerdiği açılar nedeniyle bir duvarı boyamaktan daha zor görülse de imkansız değildir. Görevi yerine getirme konusunda biraz emin değilseniz veya özellikle yüksek bir tavan boyamanız gerekiyorsa, görev en iyisi bir profesyonele bırakılmalıdır. Güvenli ve verimli bir iş sağlamak için gerekli tüm ekipman ve iskeleye sahip olacaklar.

Görevi kendi başınıza halledebileceğinizi düşünüyorsanız, doğru hazırlığı sağlayın, asla doğrudan başınızın üzerini boyamayın ve daha yüksek noktalara ve açılara daha kolay ulaşmanıza yardımcı olmak için bir boya silindiri uzatma çubuğu kullanın.

Tavanı önce mi yoksa son mu boyarsınız?

Daima önce tavanı boyayın. Alttaki bölgeleri boyamaya geçerken üzerini örtecek silindir sıçramaları, aşırı püskürtme ve fırça darbeleri olacağından geniş, yüksek alanları boyamak her zaman daha iyidir.

Tavanı boyamaya nereden başlıyorsunuz?

Bir tavanı boyarken, bir köşeden başlamak, yavaşça yuvarlanmak ve sıraları örtmek iyi bir fikirdir. Rulo ile bölümler halinde boyayın ve kenarları ıslak tutacak küçük ızgara benzeri alanlarda çalışın. Bu, ilerlemenizi görmenize olanak tanıyarak eşit bir kat elde etmeyi kolaylaştırır.

İkinci katı boyama zamanı geldiğinde, hız anahtardır. Profesyonel görünümlü eşit kuruyan bir kaplama sağlamak için görevi hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışın.

Şimdi Michelangelo tavan boyama seviyelerine hazır olduğunuzu hissediyor musunuz?

Artık tavanınızı boyamak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahipsiniz. Adımları dikkatlice takip edin ve her baktığınızda sizi gülümsetecek profesyonel düzeyde bir iş yapabilmelisiniz!

Hala tavan boyama konusunda istediğiniz kadar emin hissetmiyorsanız, korkmayın! Tavan boyamanıza ve tavan sıvamasına yardımcı olabilecek ve düzenli tavan temizliği ile her zaman harika görünmesini sağlayacak birçok yetenekli insan var .

Resim hatasını yakaladıysanız ve birçokları gibi oldukça terapötik buluyorsanız, diğer kullanışlı resim makalelerimizden bazılarını okuyun. Daha fazla oturma odası boyama fikri ve 45 Banyo renk şeması ve fikri görebilirsiniz . Taze bir boya tabakası evinizin estetiği için harikalar yaratabilir, bugün sanatta ustalaşın! 

Bir cevap yazın