Adoblok bloklardan (toprak ve çimento) yapılmış ucuz küçük ev


Ekolojik tuğlalarla yapılan küçük ve uyumlu bir yapı, bir ailenin hem havalandırmada hem de doğal aydınlatmada rahat olacak şekilde tasarlanmış daha fazla konfor ve güvenlik içinde yaşamasına olanak tanır. Aşağıda, Parallel Workshop çalışmasındaki bu ilginç öneriyi keşfedin.

Ekonomik ev tasarımı
Cephe | Tasarım: Uzun Paralelo – Cesar Flores, Mikel Merodio | Fotoğraflar: Zaickz Studio

Tamamen Adoblock tuğlalarıyla (% 93 toprak ve% 7 çimento) inşa edilen uyumlu yapı, yüksek eğimli çatı, iç mekanın daha serin tutulmasını sağlar. Hem kapılar hem pencereler hem de inşaat detayları, ekolojik tuğlanın doğal rengini mükemmel bir şekilde tamamlayan ahşaptan yapılmıştır.

Adoblock Yapısı
Yan cephe

Fotoğrafta iklime göre havalandırma girişinin kontrol edilmesini sağlayan yatak odalarının menteşeli pencerelerini görebilirsiniz. Düşük maliyetli evin yönü, sakinlerinin yararına hem mahrem hem de sosyal alanlara güneş ışığının daha iyi girmesini sağlamak için mimarlar tarafından da dikkate alındı.

Küçük ev 45 metre

Adoblok tuğla imalatı basit ve ucuzdur ve çimentonun yalnızca minimum bir kısmını (% 10’dan az) kullandığı için ekolojiktir, bu nedenle kullanımı tamamen topraktan üretildiği için daha az dirençli olan kerpiçin yerini alarak kırsal alanlar gibi doğal ortamlarda yaygınlaşmıştır.

Kırsal ev
Sürdürülebilir yapılar, mevcut binalarda aranan şeydir

42 metrekarelik ekonomik evin planı

Bütçe ev planı

Ev, imarın açıkça tanımlandığı 42 metrekarelik bir alana sahiptir. Sol tarafta küçük bir odamız var – oturma odası ve eksiksiz bir banyo; sağda üç yatak odası var, bunlardan biri ana yatak odası ve arkadan bir sonraki çıkışı var.

Adoblok bloklar (bu tip tuğlalar plandaki duvarlarda grafiğe dökülmüştür) inşa edilebilecek küçük alanı ekonomik ve iyi dağıtılmış bir eve dönüştürmüştür. Odalarda oranlar minimum olmakla birlikte tasarlandıkları işlevi yerine getirirler.

Arka avlu duvar kaplamasız bırakılmıştır ve çamaşır yıkamak ve asmak için kullanılmaktadır.

Malzemeyi saf haliyle iç mekanda giymek

Duvarların tuğlası ve evin içindeki beton tavan karoları açığa çıkarılmıştır. Doğal ahşap mobilyalar ile tamamlanmaktadır.

Açık tuğla iç tasarım

Tasarım: Paralel Atölye

Fotoğraflar: Zaickz Studio

Via: Designboom