Ahşap ve mobilya nasıl boyanır

Tüm ahşap işleme projelerinize nasıl profesyonel bir son rötuş yapacağınızı öğrenin.

Ahşap, doğal güzelliği nedeniyle çok popüler bir malzemedir, ancak bazen ilk rengi her zaman diğer iç tasarım dokunuşlarınızla çalışmaz. Bunu aşmanın en iyi yolu, çıplak veya soyulmuş ahşabın rengini veya damar görünürlüğünü değiştirebilecek ahşabı nasıl boyayacağınızı öğrenmektir.

Koyu renk mobilya Beyaza nasıl boyanır
,
Vernikli mobilya hangi boya ile boyanır
,
Mobilya nasıl boyanır UZMANTV
,
Zımparasız Mobilya Boyama
,
Evde Kaplama mobilya nasıl boyanır
,
Cadence MOBİLYA BOYAMA
,
Mobilya Boyama Öncesi sonrası
,
Mobilya rengi değiştirme nasıl Yapılır,

Ahşabın en güzel yanı doğal varyansıdır, aynı türde bile iki parça birbirine benzemez. Bununla birlikte, bu, belirli bir ahşapla nasıl tepki verdiğinden memnun olduğunuzdan emin olmak için, göze çarpmayan bir noktada her zaman düşündüğünüz herhangi bir lekeyi hızlı bir şekilde test etmenizi gerekli kılar.

Boyama ve malzeme türleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi okuyun ve ahşabınızı bir dizi farklı görünüme uyarlama sanatında ustalaşın!

Leke tipinizi seçme

Ahşabı nasıl boyayacağınızı öğrenirken, öncelikle mevcut leke türlerini anlamak önemlidir. Öncelikle düşündüğünüz lekenin ahşap türünüzle uyumlu olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Su ve yağ bazlı olmak üzere iki leke türü vardır:

Yağ bazlı lekeler

 • Daha uzun çalışma süresi sağlayarak, zeminler, dolaplar ve kapılar gibi daha büyük projeler için mükemmel hale getirerek lekenin kurumasından kaynaklanan istenmeyen iz riskini azaltır.
 • Tahılları yükseltmez, sizi zımparalama görevinden kurtarır

Su bazlı lekeler

 • Daha düşük koku
 • Projenizin süresini hızlandırmak için hızlı kuruma
 • Sabun ve suyla temizlenmesi kolaydır 
 • Geniş bir canlı renk yelpazesinde mevcuttur

Ahşap nasıl boyanır 

Ahşap boyasının nasıl uygulanacağı söz konusu olduğunda, emilimlerine yardımcı olmak için hepsinin açık gözeneklere ihtiyacı vardır. Bitmiş bir yüzeye leke sürüyorsanız, ahşabın rengi değişmeyecektir.

Mevcut cila gözenekleri tıkadığından, leke emmeyecek ve silinecektir. Lekenizin tutması ve size aradığınız görünümü sunması için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 1. Çıplak ahşabı her zaman hafifçe zımparalayın, bu da lekelenmeye hazırlanırken gözenekleri açacaktır. Orta dereceli zımpara kağıdı ile başlamak, ince taneli zımpara kağıdına kadar çalışmak iyi bir fikirdir. Çizilmeleri önlemek için her seferinde her seferinde damar yönünde zımparalayın.
 2. Kıl veya köpük fırça veya bezle lekeyi uygulayın.
 3. Meşe, maun ve dişbudak gibi geniş, açık gözenekli ahşaplar, gözeneklere girmesini sağlamak için leke uygularken daha fazla basınç gerektirir. Bunu başarmak için tahıllara fırçalayın.
 4. Leke ne kadar uzun süre kalırsa, renk o kadar derin ve canlı olur.
 5. Kuru bir bezle tahta damar yönünde silerek emilmeyen lekeyi çıkarın.
 6. Lekeniz kuruduktan sonra, hem lekeyi hem de ahşabı koruyarak genel görünümü iyileştirmek için net bir son kat kullanın.

Belirli ahşap türlerinin boyanması

Meşe

En popüler sert ağaçlardan biri olan meşe, lekenin emilimini çok kolaylaştıran geniş gözenekli çok güçlü bir damar deseni sunar. Bu nedenle meşe, leke bırakma riski çok az olan çok çeşitli leke renkleriyle çalışır. Önce leke öncesi bir ahşap saç kremi kullanırsanız, meşe özellikle iyi sonuçlar verir. Meşe ağacının derin gözeneklerini doldurduğunuzdan emin olmak için, bol miktarda lekeyi bir bezle ve döndürme hareketiyle işleyin.

Kavak

Kavak, daha az kırmızımsı bir tonla kiraz ağacına benzer bir damar deseni istiyorsanız harika bir seçenektir. İçinde kırmızı renk olan bir leke kullanırsanız, daha ucuz olan kavak, çok daha yüksek fiyatlı kiraz görünümü verecektir.

Meşe ile birlikte, mutfak dolaplarında kullanılan kavak bulabilirsin, daha fazla ahşap mutfak fikri için buraya bakın  .

Çam

Çam ağacının nasıl boyanacağı söz konusu olduğunda, sadece hafif bir leke uygulamasıyla harika sonuçlar elde etmek kolaydır. Leke öncesi ahşap saç kreminden bolca bir kat kullanın ve hafif ila orta renklerle çalışın. Daha koyu lekeler kullanırken dikkatli olun, çünkü düğümler ve lekeler emilimi bile zorlaştırır.

Sert akçaağaç

Bu yoğun ve sıkı gözenekli ahşap, lekenin emilmesini çok daha zor hale getirir. Gren deseni düzensizdir, bu nedenle lekeler çeşitli derecelerde emilir. İşleri kolaylaştırmak için, leke öncesi bir ahşap saç kremi ile başlayın ve hafif ila orta renkli bir leke kullanın.

Maun

Bu popüler sert ağaç koyu, zengin renkler sunar ve doğal yağlarla doludur, bu nedenle ek boyama nadiren gereklidir. Bazılarını lekelemeye karar verirsen, doğal yağlarla iyi bir uyum sağlamak için yağ bazlı bir leke kullan.

Kiraz

Bir kez daha bu ahşabın kendine özgü kırmızımsı tonu sayesinde lekelenme konusunda fazla bir ihtiyacı yoktur. Kirazın ince bir tane deseni ve çok küçük gözenekleri vardır, bu nedenle görünümünü önemli ölçüde değiştirmek oldukça zor bir iştir.

huş ağacı

Huş ağacı, mobilya ve dolaplarda popüler olan daha pahalı akçaağaç ağacının görünümünü taklit etmenin ucuz bir yoludur. Sorun şu ki, bu ahşap lekeyi eşit şekilde emmiyor, bu yüzden koyu renkli lekeler çok önemlidir. Bir kez daha, leke öncesi bir ahşap saç kremi, görevi çok daha basit hale getirecektir.

İşte popüler çiftlik evi mutfağının görünümünü  bazı  kırsal mutfak tasarımları ve fikirleriyle nasıl yeniden yaratacağınıza dair harika fikirler .

Kül ve Kestane

Bu sert ağaçlar meşeye çok benzer, bu nedenle benzer bir süreç izlenmelidir. Lekenin kolay emilmesi için geniş gözenekleri vardır ve düşük leke riski ile çok çeşitli renklerle çalışırlar. Bu ahşaplar için her zaman bol miktarda leke kullanın.

Kızılağaç ve kavak

Bu hafif sert ağaçların, uygun fiyatlı ve işlenmesi kolay olmaları nedeniyle popülerliği artmaktadır. Ancak boyama söz konusu olduğunda maalesef zordur. Bu ahşap çeşitleri lekeleri eşit olmayan bir şekilde emer, bu nedenle lekelenmeyi azaltmaya yardımcı olmak için bir ön boyama ahşap saç kreminin liberal bir katı gerekir.

Ahşap boyama hakkında sık sorulan sorular

Leke uygulamanın en iyi yolu nedir?

Leke uygulama söz konusu olduğunda, ahşap çeşidi ve lekenin türü en iyi uygulama sürecini belirleyecektir. Lekeler en iyi şekilde bir kıl veya köpük fırça veya bir bezle uygulanır. Genel bir kural olarak, ahşabın gözenekleri ne kadar küçükse, o kadar çok leke gerekecektir.

Meşe gibi lekeyi oldukça kolay emen bir ahşapla çalışıyorsanız, lekenin üzerine bir bezle işlenmeli ve döndürme hareketi yapılmalıdır. Öte yandan, sert akçaağaç gibi daha sıkı gözenekli bir ahşapla çalışıyorsanız, lekenin emilmesini sağlamak için önemli miktarda baskı uygulamanız gerekecektir.

Çoğu durumda, ahşabınızı önceden lekelenmiş bir ahşap saç kreminin liberal bir katı ile hazırlamak, uygulama sürecini çok daha kolay hale getirecektir.

Zımparalamadan ahşabı boyayabilir misin?

Tüm ahşaplar, emilmelerine yardımcı olmak için açık gözeneklere ihtiyaç duyar. Bitmiş bir yüzeye leke sürüyorsanız, ahşabın rengi değişmeyecektir.

Bu nedenle, boyama hazırlığı sırasında gözenekleri açmak için ham ahşabı her zaman hafifçe zımparalamak önemlidir. Orta dereceli bir zımpara kağıdı ile başlamak, ince taneli bir zımpara kağıdına kadar çalışmak ve çizilmeleri önlemek için her seferinde tane yönünde zımparalamak iyi bir fikirdir.

Ahşabınızı zımparalamazsanız, leke doğru şekilde emilmez ve muhtemelen bir bezle kolayca silinir.

Leke katları arasında zımparalar mısınız?

Leke katları arasında zımpara yapmaya gerek yoktur. Ancak, bunu yapmak için fazladan zaman ayırırsanız, daha iyi bir sonuç sağlayacaktır. Bunun için en iyi yöntem, bir katın kurumasını beklemek, ardından yüzeyi hafifçe zımparalamak için 220 veya 240 tane zımpara kağıdı kullanmaktır.

Bunu yaparken, zımparalarken finişin üzerinde beyaz bir film göreceksiniz. Bir sonraki katı uygularken bu kaybolacağından endişelenmenize gerek yok. Unutmayın, son katı zımparalamamanız çok önemlidir.

Bir profesyonel gibi ahşabı boyamaya hazır mısınız?

Umarım bu size ahşap mobilyalarınızın veya diğer çeşitli projelerin görünümünü değiştirmek için bilmeniz gereken her şeyi vermiştir. Ahşap boyayı nasıl uygulayacağınız konusunda ustalaştığınızda, evinizin estetiğini değiştirmek için bir olasılıklar dünyası açarsınız.

Bununla birlikte, başlangıçtaki hatalar nedeniyle bazı pahalı mobilya veya donanımları mahvetme riskini almak istemiyorsanız, yakınınızda kaç kişinin ahşap boyama konusunda yardımcı olmaya hazır olduğuna şaşıracaksınız Evinize yeni bir soluk getirmek için zemin zımparalama ve cilalamadan parke döşeme bakımını ve restorasyonunu tamamlamaya kadar hemen hemen her alanda yardımcı olabilirler .  

Dramatik bir görünüm için siyaha boyandığında mükemmel görünen dış mahremiyet çitlerini de unutmayalım . Çitinizin boyanmasında ekstra bir yardım eli alın .

İşte karşınızda, ahşap mobilyalarınıza, hatta tüm mutfağınıza ferahlık katmak için tüm farklı ahşap türlerini nasıl boyayacağınız. Başka ipuçlarınız varsa, lütfen aşağıdaki yorumlarda bana bildirin!

AYRICA ŞUNLARLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ:

Bir cevap yazın