Ahşap Yemek Masası Nasıl Yapılır

Ahşap bir yemek odası masası yapmak kulağa büyük bir girişim gibi gelebilir, ancak takip etmesi kolay adımlara bölündüğünde, ellerinde biraz zaman olan bir acemi bile gurur duyacağı bir masa yapabilir.

Bu kolay DIY yemek masası adım adım makalesinde, en iyi ahşabı seçmekle başlıyoruz, ardından masa üstü, çerçeve ve ayakları yapmaya başlıyoruz. Zaman ve para sizin tarafınızda değilse, bir hile rehberimiz de var.

Kolay DIY Yemek Masası, Ahşap Yemek Odası Masası Nasıl Yapılır

Ahşap Yemek Odası Masası Nasıl Yapılır, Kolay DIY Yemek Masası
Ahşap Yemek Odası Masası Nasıl Yapılır, Kolay DIY Yemek Masası

Ayrıca Oku:


Ahşabınızı Seçin

Ahşap yemek odası masası yaparken ahşap seçmek, kişisel tercihinize biraz ve bütçenize göre çok daha düşüktür. Yemek masaları için iyi ahşap seçenekler:

  • Meşe
  • Kiraz
  • Akçaağaç
  • Redwood
  • Huş ağacı

Ancak, gerçekten peşinde olduğunuz ahşabı bulamazsanız, her zaman daha ucuz bir seçenek seçebilir ve işiniz bittiğinde daha pahalı bir odun parçası yanılsaması yaratmak için uygun bir leke ekleyebilirsiniz. Avantajları ve dezavantajları ile birlikte düşünmek isteyebileceğiniz diğer ağaçların bir listesi, ahşap tezgahların nasıl yapılacağına dair makalemizde bulunabilir.

Bu alıştırmanın amaçları doğrultusunda, daha kolay ve daha az külfetli bir süreç olduğu için bir kasap bloğu, stil yemek masası yapacağız. Ayrıca, ahşap için alışveriş yaparken bunu da aklınızda bulundurmak isteyebilirsiniz.

Tabii ki, eve geldiğinizde ahşabınızı uygun boyutta kesebilirsiniz, ancak bunu sizin için yapması için bir dükkandan veya kereste bahçesinden alabilirseniz, çok daha iyi. Çeyrek biçilmiş keresteyi de elde edebiliyorsanız, daha fazla stabilite sağladığı için bunu yapın.

Masa Üstü Yap

Standart bir yemek odası masası yaklaşık 6 fit x 4 fittir, ancak yemek odanızdaki mevcut alanı ölçtüğünüzden ve bu ölçüleri buna göre ayarladığınızdan emin olun.

Bir kasap bloğu oluştururken, az sayıda çalışmak, tek seferde 20’den fazla parçayı birbirine yapıştırmaktan daha kolaydır. Kasap blok şeritleriniz zaten kesilmiş haldeyken, masanızın genişliğini oluşturmak için kaç şerit ihtiyacınız olduğunu çalışın.

Bu örnekte şeritlerimizin 2 inç olduğunu söyleyeceğiz, bu nedenle en az 6 fit uzunluğunda 24 şerit tahtaya ihtiyacımız olacak. Şeritlerinizi uzunlamasına kesmek söz konusu olduğunda, sonunda her şeyi aynı uzunlukta düzleştirmek / zımparalamak için oda ile düzgün bir yüzey elde etmek için en az 1/16 inç eklemeye değer.

4 fit genişliğinde çalışırken, her bir bölümü 1 fitlik bölümlere ayıracağız, bu nedenle 6 şeridin kenarlarını ahşap / marangoz tutkalıyla yapıştırarak başlayın. Şeritlerinizi hizalayın ve yerinde tutmak için kelepçeler kullanın. 30 dakika sonra fazla yapıştırıcıyı silin.

Kuruduktan sonra kelepçeleri çıkarabilir ve 4 bölümü birbirine yapıştırana kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz. Şimdi tüm bu bölümleri bir araya getirin, her bölümü diğerine yine ahşap tutkalla birleştirin. Tüm partiyi sıkıştırmadan ve tutkalın kurumasını beklemeden önce uzunlukları elinizden geldiğince eşleştirmeye çalışın.

Şimdi, uçlara düzgün bir son vermek için masanın kenarlarını düzleştirebilir ve masayı planlayıp ardından zımparalayarak bitirebilirsiniz.

Masa Ayakları ve Çerçevesini Yapın

Yemek odası masası yapmayı öğrenirken akılda tutulması gereken standart yükseklik ölçümü 29-31 inç arasındadır. Bacakları masa üstüne birleştirmek için paylar ayırırsak, bu bize her bir masa ayağı için gerekli olan yaklaşık 27-30 inç uzunluk verir – onları biraz daha uzun yapmak daha iyidir, çünkü daha sonra kolayca boyutlandırılabilirler.

Bacakları ne kadar kalın yapacağınız, açıkça seçtiğiniz stile bağlıdır ve masanın ne kadar büyük olduğu – masa ne kadar büyükse, bacakların o kadar sağlam olması gerekir. Masa gerçekten çok büyükse (uzunluğu 6 fitten fazla), o zaman 4 yerine 6 bacak eklemeyi düşünmeniz gerekebilir.

Uygun uzunlukta 4 × 4 kereste satın almak, masa ayağı yapma sürecini kolaylaştıracaktır. Boyuna kesildikten sonra çerçeveye birleştirilebilirler.

Masanızın çerçevesi, her bir ölçüm için 6 inçten daha az olacak şekilde, masa üstünüzün boyutları olmalıdır – sonra masa ayaklarınızın genişliğini x2 çıkarın. Ayaklar için 4 × 4 kullanıyorsak, çerçeve parçalarınız her parça için masa üstü ölçülerinden 14 inç daha az olacaktır.

Yine 4 × 4 ile yapılmış basit bir çerçeve, yeterince basit bir iştir ve bacakların içine sığması için köşeleri açık bıraktığınızdan emin olun. Sonra her köşede bacakları birleştirebilirsiniz ve bir kez kurduğunuzda sallanmayacaktır – güzel masa üstünüzü çerçevenin üzerine ve onu mükemmel şekilde desteklemesi gereken bacakları ekleyebilirsiniz.

Ahşap Masa Yapmak İçin Hile Rehberi

Elbette yaşamı kendiniz için kolaylaştırabilir ve mevcut ürünlerden yeni bir masa oluşturabilirsiniz. Masa ayaklarını tamamen yapma bölümünü atlayın ve yemek odanız için yeni bir ahşap masa üstü yapın ve mevcut bir masanın üzerine yapıştırın.

Veya, bir yemek odası masası yapmak için ahşap bir kapıyı yeniden kullanarak ve kapıyı masa üstü olarak kullanarak, gerçekten ustaca (ve çevre dostu) olun – ya ayaklar ve basit bir çerçeve (yukarıdaki gibi) yapın ya da kapıyı tekrar takın. mevcut bir mobilya parçası.

Kapı Masası - Ahşap Yemek Odası Masası Nasıl Yapılır - Kolay DIY Yemek Masası
Kapı Masası (Kolay DIY Yemek Masası)

Bitirme ve Koruma

Bir yemek odası masası yapmak için hangi yöntemi seçerseniz seçin, kullanılmadan önce bitirildiğinden ve uygun şekilde korunduğundan emin olmanız gerekir.

Bir yörünge zımparası kiralamak, masanıza pürüzsüz bir yüzey sağlamanın yanı sıra tek başına zımpara kağıdı kullanmaya kıyasla üstün sonuçlar sunmanın daha az yorucu bir yoludur. Mümkün olan en pürüzsüz finişi elde etmek için her zaman kumla zımparaladığınızdan emin olun.

Ahşap yemek masanızı korumaya gelince, balmumu, yağ veya cila kullanıp kullanmadığınız seçim sizin. Bir masayı yağlarsanız, ihtiyacınız olmaya devam edeceksiniz ‘besleme“Masanızda yılda birkaç kez, istemediğiniz sürece cilalama yıllarca tekrar yapmanız gerekmeyecek ve cilalama gerektiğinde kolayca noktalanabilir.

Seçtiğiniz malzemeyi masanın altında veya bir masanın içinde deneyin, nasıl ortaya çıktığını görmek için, berrak bir cila kullanıyor olsanız bile sonuçlar genellikle sandığınızdan daha koyu olabilir.

Finiş kuruduktan sonra, kendi yaptığınız ahşap yemek masasında birçok yemeğin tadını çıkarmakta özgürsünüz.

Referanslar

Bir cevap yazın