Alçıpan Yapımı


Alçıpan yapımı  , karkas sistemi olarak üç adet galvaniz profil veya kutu profillerle yapılan tavan sistemidir. Askı çubukları ile mevcut döşeme tavanı – asma tavan arasında projeye göre belli bir boşluk bırakılır. Mevcut mahalde mekanik ve elektrik tesisatı yapılmaktadır. Tavan arasında isteğe bağlı olarak ses ve ısı yalıtımı da yapılabilmektedir. Işık bandı, perdelik, spot gibi uygulamalarla estetik bir görünüm vermek için tavanlarda da kullanılır. Kullanılan malzemeye bağlı olarak akustik, yangına dayanıklı ve neme dayanıklı olabilirler.

Alçıpan yapımı

Alçıpan Tavan nasıl Yapılır
,
Alçıpan nasıl yapılır
,
Alçıpan duvar Kaplama nasıl yapılır
,
Alçıpan Fiyat LİSTESİ
,
Alçıpan montajı nasıl yapılır
,
Ahşap tavana alçıpan nasıl yapılır
,
Tavan alçıpan
,
Alçıpan Profili,

KURU DUVAR ASMA TAVAN NASIL YAPILIR?

Alçıpan asma tavan yapımında öncelikle konstrüksiyonun kurulması gerekmektedir. Çerçeve profilleri olarak da adlandırılan asma tavan U profillerinin alt kodu hortum cetveli ile işaretlenir ve etrafındaki duvara çırpma teli yardımıyla çizilir. Çevre U profili bu kontur üzerine dübel + vida veya çivi tabancası ile sabitlenir. Askı çubuklarının yerleri duvardan 10 cm uzaklıktan başlayarak maksimum 85 cm mesafe ile işaretlenmiştir. Bu işlem sırasında tavandaki mevcut veya yapılacak aydınlatma, ses, sprinkler ve benzeri tesisatlar ve kapakların konumu dikkate alınmalı, bunların askı çubukları ve taşıyıcı profillerle çakışmaması sağlanmalı, ve gerekli yerlere takviyeler yerleştirilmelidir.

Askı çubukları, belirlenen yerlere çelik dübel + vidalar ile sabitlenir. Askı çubuklarına 90-100 cm eksen aralıkları ile ana taşıyıcı C profillerine bağlanır.

Alçı levha taşıyıcı C profilleri, dikey yönde klipslerle ana taşıyıcı C profillerine bağlanır. Alçı levha taşıyıcı C profillerinin aks aralığı 40-50 cm olmalıdır.

Alçıpan Asma Tavan Panosu Montajı
Alçıpan asma tavan sistemlerinde, alçı levhalar taşıyıcı C profillerine paralel veya dik yönde 25 mm alçıpan vidalar ile, 20 cm vida aralığı 40 cm ise alçı levhalar bu profillere paralel olarak monte edilmelidir, eksen aralıkları 50 cm ise düşey yönde monte edilmelidir. Alçı levhanın kısa kenarlarında oluşan derzler kademelendirilmelidir.

Asma Tavan Derz Dolgu İşlemi
Alçı levhaların birleşim yerlerine derz dolgu yapılarak tavan boya ve benzeri dekoratif işlemlere hazır hale getirilir. Uygulama yüzeyi boya ile kaplanacak ise alçı levha üzerine saten sırlı sıva, duvar kağıdı vb. kaplanacaksa bir film tabakası oluşturmak için bağlayıcı vb. Ön işlem bir malzeme ile yapılmalıdır.

Alçıpan Asma Tavan Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Asma tavan genişlik ve uzunluk olarak düşünüldüğünde 10 metreyi aşan boyutlar ve daha uzun mesafeler için her 10 metrede bir dilatasyon boşluğu bırakılmalıdır.

Asma tavanda havalandırma boşluğu bırakılmamalı, karşılıklı hava akımının olduğu yerlerde önlem alınmalıdır. Havalandırma çıkışları tavanda havalandırma ızgaraları ile sağlanmalıdır. Yani hava akışı asma tavana sıkışmamalıdır.

Askı çubukları çelik dübel vb. Olmalıdır. Tavana plastik ahşap dübellerle sabitlenmelidir. kullanılmamalı.

Asma tavan sistemlerinde tavan U profillerinin vidalanmasında kullanılmamalıdır.