Asma tavan kaç cm olur


Alçı tavanlar, çeşitleri, montaj yöntemleri, sorunlarının tedavisi

Alçı asma tavan döşemeleri olan üç tür yaygın alçı tavan vardır ve bunlar genellikle birkaç boyuttadır,Asma tavan yüksekliği kaç cm , Asma Tavan en az kaç cm olur , Asma Tavan boşluğu kaç cm , Alçıpan asma tavan yüksekliği , Alçıpan Asma Tavan ölçüleri , Alçıpan tavan yüksekliği , Evlerde tavan yüksekliği ne kadar , Asma tavan kalınlığı, ancak ortak boyut genellikle 60 * 60 cm’dir ve genellikle 240 * 120 cm veya 300 * 120 cm olmak üzere iki boyutta olan alçı levha ve Üçüncü tip belediye alçısıdır veya çeşitli isimlerle bilinir (Fas alçıtaşı – su alçıtaşı – Arap alçısı … vb.) Ve bu türlerin her birinin bir kurulum yöntemi, hataları, sorunları ve özellikleri vardır.

Asma tavan yüksekliği kaç cm , Asma Tavan en az kaç cm olur , Asma Tavan boşluğu kaç cm , Alçıpan asma tavan yüksekliği , Alçıpan Asma Tavan ölçüleri , Alçıpan tavan yüksekliği , Evlerde tavan yüksekliği ne kadar , Asma tavan kalınlığı,
  • Bazı alçı tavan türleri
  • Çatlakların ortaya çıkmasının nedenleri
  • Çatlak ve çatlakların tedavisi

Bazı alçı tavan türleri asma tavan kaç cm olur

Alçı levha ve belediye alçıdan bahsedeceğiz ve alçı levha dört türe ayrılıyor (normal, neme dayanıklı, yangına dayanıklı, neme ve yangına dayanıklı) ve alçı levhaların kalınlıkları standart ölçü olarak 10 mm ile 18 mm arasında değişiyor ve diğer kalınlıklarda da üretilebiliyor ancak Fabrikalara özel isteklerle, tasarımın düz ya da düz geometrik şekilli, uygulama hızı ve yüksek kalitesi için geniş yüzeyli olması ve alçı levha metal aksesuarlarla (çubuk, köşe, omega, ‘U kanal, klips … vb.)

Montajı tercih edilir. Ve tamamı paslanmaz galvanizli tipte olmalı ve kalınlıkları 0,6 mm’den az olmamalıdır Belediye alçıları genellikle 120 * 60 cm ebatlarında ve 1.5-2 cm kalınlığında paneller şeklinde olup, fabrikalardan özel talep üzerine ebat ve kalınlıklarda imal edilebilmektedir.

Ve belediye alçıtaşı, birinci tip veya normal alçı olmak üzere iki tür ham alçıdan üretilir ve yatak odalarına, salonlara ve fuayelere yerleştirilir.İkinci tip ise neme dayanıklı olan ve banyolarda, mutfaklarda, havuz tavanlarında ve nemin olduğu tüm boşluklara monte edilen Fransız alçıdır ve genellikle dekoratif tasarımda bükülmeler, oymalar, süslemeler ve karmaşık şekiller olması durumunda imalat kolaylığı için belediye alçı kullanılır.

Veya şantiye veya fabrikalarda manuel olarak uygulayın Baladi alçı veya Fas alçısı tavanı taşıyan vidalar, teller, saçlar ve demir borularla döşenir.

Çatlakların ortaya çıkmasının nedenleri asma tavan kaç cm olur

Alçı tavanlarda genellikle bir süre sonra çatlak ve çatlaklar ortaya çıkar ve bu çatlaklar çeşitli nedenlerle ortaya çıkar.

  1. Yapısal faktör ve asma tavan alçı tavana katkı sağlar
  2. Özellikle şantiyede klima sistemlerinin montajı ve çalıştırılmasından sonra alçı tavanların genleşmesi ve daralması.
  3. Montaj kusurları veya çiviler veya dikey sehpalar arasındaki mesafeler alçı levha için 60 cm’den fazla ve belediye sıvası için 30 cm’den fazla.

Çatlaklar asma tavan kaç cm olur

Alçı tavanı monte ettikten sonra ve üzerine macun tabakaları uygulandıktan sonra şantiyede klima sisteminin çalıştırılması tavsiye edilir, büzülerek genişleyerek ve tüm çatlaklar oluşur, daha sonra çatlaklar tedavi edilir ve son kat boya veya boya verilir. Ayrıca, tavan için çivi ve braket mesafelerine, alçı levha için 60 cm’yi, belediye alçı levhası için 30 cm’yi geçmeyecek şekilde yapıştırılması tavsiye edilir, çünkü son zamanlarda alçı tavanımın artan mesafeler nedeniyle aniden düştüğünü gösteren birçok video yayılmıştır.

Hamile kadınlarda 30 cm’den fazla yük taşıyıcı telleri örten saç sıkıntısı vardır ve sulu veya belediye alçısı kırılmaya karşı oldukça hassas olduğu için belli bir ölçüde üzerine baskı yapar ve hemen ardından çöker. Ve geniş sürekli alçı pişmanlık alanlarının olması durumunda, genleşme derzleri yaklaşık her 10 m’de bir yerleştirilmeli ve genişleyip daralabilen, tavanlara genişleme ve daralma özgürlüğü veren ve çatlakları önleyebilen esnek malzemelerden yapılmalıdır.

Asma tavanın birçok avantajı vardır. Odayı veya salonu daha çekici hale getirebilir ya da tavan kirişlerini veya bitmemiş bir tavanı gizlemek için asma tavanı kullanabilirsiniz. Tavana gömme spot lambaları takabilir ve elektrik kablolarını ve tüpleri gizleyebilirsiniz. Aynı zamanda önemlidir: asma tavan, ısıtma maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir.

Bir notu gösterir

Dikmeler ve çatı panelleri kullanan çeşitli sistemler vardır. Yapabileceğiniz ahşap bir çerçeve kullanmayı seçtik.

Seçenek 1: Çerçeveyi doğrudan kirişlere veya sıva kaplı tavana sabitlemek
Mevcut tavan veya tavan kirişleri için bir destek yapısı görevi görecek ahşap bir çerçeve kurarak başlayın. Doğru tipte duvar prizi kullandığınızdan emin olun. Tavan kirişlerinin farklı yüksekliklerde olabileceğini unutmayın. Ahşap direkleri 40 cm aralıklarla yerleştirin. Daha sonra tavan panelleri ahşap çerçeveye vidalanır.

Farkedilebilir!

Gönye testere kullanmak, çerçeve kirişlerini istediğiniz uzunlukta kesmeyi kolaylaştırır!
Seçenek 2: Alçıpan askıya alınmış çerçeve kurma

  1. adımda olduğu gibi, kafes kirişleri 40 cm’ye kadar aralıklarla tavana monte edin. Destekleri, vidalar ve duvar prizleri kullanarak mevcut tavana takın. Tüm desteklerin aynı yükseklikte kurulduğundan emin olun.

Desteğin dikey sütunlarını sabitleyin
Bir sonraki adım, yeni tavanın yüksekliğini belirlemektir. Zeminden gerekli yüksekliği ölçün ve 4 köşeyi işaretleyin. Daha sonra asma tavan panellerini sabitlemek için doğru uzunluktaki direkleri kullanabilirsiniz. Destekleri çatı makaslarına sabitleyin.

Yalıtım panellerinin genişliği genellikle 60 cm’dir. Destekleri 60 cm aralıklarla kurarsanız, sandviç paneller aralarına tam oturacaktır. Bu nedenle panelleri kesmenize gerek kalmayacaktır.

Duvar kafeslerini ve çerçeve elemanlarını takın
Duvardaki duvar braketlerinin konumlarını işaretlemek için ip ve su terazisi kullanın. Varsa, lazer su terazisi iyi bir çözümdür. Bu şekilde iskeletin alt tarafı yatay olacaktır. Duvar braketlerini işaretli çizgiler boyunca çivi ve vidalarla duvara tutturun, ardından tüm çerçeve elemanlarını aynı yükseklikte braketlerin altına sabitleyin.

Yalıtım koyun

Ardından çerçeve elemanlarına sandviç paneller tutturulur. Direkleri 60 cm aralıklarla monte ederseniz sandviç panelleri kesmeden monte edebilirsiniz. Kesintisiz bir yalıtım tabakası elde etmek için dikey kolonlar arasına yalıtım uygulamayı unutmayınız. Yalıtım malzemeleriyle çalışırken daima eldiven, gözlük, toz maskesi ve koruyucu kıyafet kullanın.

İlk çatı paneli sırasını sabitleyin
25 mm alçıpan vidaları ile ilk tavan panelini sol taraftan duvara vidalar arasında 20 cm kalacak şekilde takın. Panel ve duvar arasında 8 mm genişliğinde bir genişleme boşluğu bırakın. Daha sonra bu delik bitirme bandı ile kapatılır. Sonraki tavan panelini, kısa tarafı ilk panelin kısa tarafına ve ardından uzun tarafına bakacak şekilde takın.

Panoları gerekli uzunlukta kesin
Sıranın sonunda gerekli uzunluğu ölçün ve bu uzunluğu yeni bir tahtada işaretleyin. Bir sonraki satıra başlamak için panonun geri kalanını kullanın. Her sıraya aynı uzunlukta bir tahta ile başlarsanız, bitmiş tavan düzgün bir görünüme sahip olacaktır. Bir tahtayı istenen uzunlukta kesmek için, görünen yüzeyini bir maket bıçağıyla kazıyın ve ardından bir sundurma veya destek olarak geniş bir tahta kullanarak kesin. Ardından, karton desteği kesebilirsiniz.

Eklemlerin son işlemleri
Tavan panelleri arasındaki derzleri bitirmek istiyorsanız, temiz ve tozsuz olduklarından emin olun. Ardından boşlukları derz macunu ve bir kaşıkla doldurun. 24 saat kurumasını bekledikten sonra gerekirse ikinci kat uygulayın ve kuruduktan sonra zımpara kağıdı ile düzeltin. Derzlerin daha sonra çatlamasını önlemek için sıva ile tutturulmuş elastik bir ağ kullanabilirsiniz.

Kenar profili

Bir asma tavanın dış kenarlarına şık bir görünüm vermek için, bitirme şeritlerini inşaat tutkalıyla yerine sabitleyin. Son işlem bandına birkaç damla tutkal sürün, bandı yerine bastırın, hemen çekin ve 5 dakika bekleyin ve sıkıca vurun. Köşeleri düzenli tutmak için, bitirme şeritlerinin uçlarını 45 derecelik bir açıyla kesebilirsiniz.

Farkedilebilir!

Tavana gömme spot ışıkları takmak istiyorsanız, destek çerçevesini takarken kabloları yerleştirmelisiniz. Büyük bir delik testeresi ile ışıklar için delikler açın. Kabloları tüm spot ışıklara getirin ve bunları yerel elektrik düzenlemelerine uygun olarak bağlayın.

Asma tavan montajı – Asma tavanın birçok avantajı vardır. Odayı veya salonu daha çekici hale getirebilir ya da tavan kirişlerini veya bitmemiş bir tavanı gizlemek için asma tavanı kullanabilirsiniz. Tavana gömme spot lambaları takabilir ve elektrik kablolarını ve tüpleri gizleyebilirsiniz. Ayrıca önemli: asma tavan, ısıtma maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir.

Bir notu gösterir
Dikmeler ve çatı panelleri kullanan çeşitli sistemler vardır. Yapabileceğiniz ahşap bir çerçeve kullanmayı seçtik.

Metal asma tavan
Seçenek 1: Çerçeveyi doğrudan kirişlere veya alçıpan tavana monte edin
1- Mevcut tavan veya tavan kirişleri için destek yapısı görevi görecek ahşap bir çerçeve kurarak başlayın. Doğru tipte duvar prizi kullandığınızdan emin olun. Tavan kirişlerinin farklı yüksekliklerde olabileceğini unutmayın.

2- Ahşap destekleri 40 cm ara parçası ile sabitleyiniz. Daha sonra tavan panelleri ahşap çerçeveye sabitlenir.

Farkedilebilir!
Gönye testere kullanmak, çerçeve kirişlerini istediğiniz uzunlukta kesmeyi kolaylaştırır!

Seçenek 2: ASKIYA ALINMIŞ (ASKIYA ALINMIŞ), kiremitli tavana çerçeve montajı
1- 1. adımda olduğu gibi destekleri tavana 40 cm eşit aralıklarla sabitleyiniz.

2- Destekleri mevcut tavana vida ve çivi ile tutturun. Tüm desteklerin aynı yükseklikte kurulduğundan emin olun.

Destekler için dikey sütunlar takın
1- Bir sonraki adım, yeni tavanın yüksekliğini belirlemektir. Zeminden gerekli yüksekliği ölçün ve 4 köşeyi işaretleyin.

2- Daha sonra asma tavan panellerini sabitlemek için doğru uzunluktaki payandaları kullanabilirsiniz. Destekleri çatı makaslarına sabitleyin. Yalıtım panellerinin genişliği genellikle 60 cm’dir.

3- Kolonları 60 cm aralıklarla kurarsanız sandviç paneller aralarına sığacaktır. Bu nedenle panelleri kesmenize gerek kalmayacaktır.

Duvar desteklerini ve çerçeve elemanlarını takın
Duvardaki duvar braketlerinin konumlarını işaretlemek için bir halat ve su terazisi kullanın. Varsa, lazer su terazisi iyi bir çözümdür. Bu şekilde iskeletin alt tarafı yatay olacaktır.

2- Çivi ve vidalar kullanarak duvar konsollarını belirtilen çizgiler boyunca duvara sabitleyin, ardından tüm çerçeve elemanlarını aynı yükseklikte dikmelerin altına sabitleyin.

İzolasyon uygulaması
1- Daha sonra çerçeve elemanlarına sandviç paneller takılır. Direkleri 60 cm aralıklarla monte ederseniz sandviç panelleri kesmeden monte edebilirsiniz.

2- Sürekli bir yalıtım tabakası elde etmek için dikey kolonlar arasına yalıtım yaptırmayı unutmayınız.

3- İzolasyon malzemeleri ile çalışırken daima eldiven, gözlük, toz maskesi ve koruyucu kıyafet kullanın.

İlk çatı paneli sırasını sabitleyin
1- İlk tavan sacını 25 mm alçı levha vidaları ile sol taraftan vidalar arasında 20 cm boşluk bırakarak duvara sabitleyerek yapıştırın.

2- Panel ile duvar arasında 8 mm genişliğinde bir genleşme aralığı bırakın. Daha sonra bu delik bitirme bandı ile kapatılır.

3- Bir sonraki tavan panelini, kısa tarafı ilk panelin kısa tarafında, ardından uzun tarafı gelecek şekilde monte edin.

Panoları gerekli uzunlukta kesin
1- Sıranın sonunda istenilen uzunluğu ölçün ve bu uzunluğu yeni bir tahta üzerine işaretleyin. Bir sonraki satıra başlamak için panonun geri kalanını kullanın. Her sıraya aynı uzunlukta bir tahta ile başlarsanız, bitmiş tavan düzgün bir görünüme sahip olacaktır.

2- Bir levhayı istenilen uzunlukta kesmek için, görünen yüzeyini maket bıçağı ile kazıyın ve destek olarak tahta veya geniş bir tahta kullanarak kırın. Ardından, karton desteği kesebilirsiniz.

Eklem bitirme
1- Tavan panelleri arasındaki derzleri bitirmek istiyorsanız temiz ve tozsuz olmasına dikkat ediniz.

2- Daha sonra boşlukları derz macunu ve kaşıkla doldurun. 24 saat kurumasını bekledikten sonra gerekirse ikinci kat uygulayın ve kuruduktan sonra zımpara kağıdı ile düzeltin.

3- Derzlerin sonradan çatlamasını önlemek için derz macununa tutturulmuş elastik bir file kullanabilirsiniz.

Edge dosyası
1- Asma tavanın dış kenarlarına düzgün bir görünüm vermek için inşaat tutkalı kullanarak bitirme şeritlerini yerine sabitleyin.

2- Son işlem bandına birkaç damla tutkal sürün, bandı yerine bastırın, ardından hemen yukarı çekin ve 5 dakika bekleyin ve sıkıca vurun. Köşeleri düzenli tutmak için, bitirme şeritlerinin uçlarını 45 derecelik bir açıyla kesebilirsiniz.

Farkedilebilir!
Tavana gömme spot ışıkları takmak istiyorsanız, destek çerçevesini takarken kabloları yerleştirmelisiniz. Büyük bir delik testeresi ile ışıklar için delikler açın. Kabloları tüm spot ışıklara getirin ve bunları yerel elektrik düzenlemelerine uygun olarak bağlayın.

Ayrıca bakın

Ankara asma tavan

Asma tavan montajı, asma tavan, asma tavan montajı, asma tavan montajı