Bahçe Dekorasyonu Resimli

En iyi yerel bahçeler, doğal Avustralya peyzajıyla duyusal bir bağlantı oluşturmak için tasarlanmıştır – işte güzel bir yerel bahçe oluşturmak için ipuçlarımız!

Özgün yerel bitki örtüsünü sergileyen güzel ve son derece doğal bahçe tasarımları için dalgalar yaratan peyzaj tasarımcılarından oluşan artan bir grup sayesinde, yerel bahçeye yeni bir ilgi var. Örneğin  Bu tasarımcılar, benzersiz bir manzara ile derin bir bağlantı hissi yaratmak için yerel bitki türlerinin kullanımını yeniden popüler hale getiriyorlar.

Taşlarla bahçe dekorasyonu
,
Ahşap bahçe dekorasyonu
,
Bahçe dekorasyon malzemeleri
,
Müstakil Ev bahçe Dekorasyonu
,
Bahçe duvarı dekorasyonu
,
Bahçe dekorasyon objeleri
,
Taşlarla bahçe Süsleme
,
2020 Bahçe Dekorasyonu Fikirleri
,

Sürdürülebilirliğe yönelik mevcut küresel odaklanma ile birçok bahçıvan, özellikle çevresel faydaları için Avustralya yerlilerini seçiyor. Yerliler sadece daha az su kullanmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda yerel ekosisteminizde daha fazla denge yaratır. Biyoçeşitliliği teşvik eden yerli bahçeler, kuşları ve diğer vahşi yaşamı çeken ve doğal olarak zararlıları azaltan gerçek yaşam alanı bahçeleri haline gelebilir.

Demek istediğim, yerli bahçelerde sevilmeyecek ne var?

1. Yer duygusu

Modern yerel bahçelerin tasarımının arkasındaki ana fikir, güçlü bir kimlik duygusu yaratmak için yerel bitki türlerini ve malzemelerini kullanmaktır. Odak noktası, doğal ve inşa edilmiş unsurların karşılıklı etkileşiminin, ham ama rafine bir bahçe ile sonuçlandığı “stilize edilmiş bir vahşi doğa” yaratmaktır.

Doğal peyzaj içinde yaşama hissini arttırmak için, yerel bahçeler bir konutu daha geniş peyzajına renk, doku ve şeklin sanatsal kullanımıyla bağlar. Aşağıda, fotoğrafçı Marnie Hawson’s’dan biri, yerli bahçe tasarımcısı Kathleen Murphy’nin tipik olarak Avustralya manzarasını ele alıyor.

2. Sesi kapatılmış palet

Peyzaj tasarımcısı Kathleen Murphy’nin kişisel stüdyo bahçesi, yerlilerin nasıl etkili bir şekilde kullanılacağını gösterdiği için sıklıkla övülür. O, süper dayanıklı doğal Westringia (kıyı biberiye) ve yerli olmayan secde biberiye (sürünen biberiye) dahil olmak üzere çalılar ve sulu meyvelerle serpiştirilmiş, tüm mevsimler boyunca güzel görünümü nedeniyle seçilen düşük bakım gerektiren Lomandra dahil olmak üzere, ana bitkiler olarak yerli otları kullanıyor.

Ayrıca, yumuşak gri, yeşil ve mor gibi temel renkler de dahil olmak üzere ince bir sessiz ton paleti ile çalışarak renklerle nasıl çalıştığına da hayran kaldı.

3. Kalın palet

Yumuşak, sessiz nötr renk paletinin yanı sıra, yıl boyunca renk eklemek için birçok seçenek sunan yerlilerin çeşitliliği sayesinde yerel bahçelere muhteşem renk spreyleri ekleyebilirsiniz.

Örneğin, emu çalı (Eremophila nivea) çarpıcı, parlak gümüşi mor tonlara sahip, çok çarpıcı, cesur bir bitkidir. Burada emu çalıları, ipeksi meşe (Grevillea robusta) gövdelerine aşılanan ve bahçede bir özellik bitkisi olarak kullanılan yer örtücü yeşil vilalar ile birleştirildi.

4. “Yerli” ile “yerli” yi düşünün

“Yerli” ve “yerli” nin aynı anlama gelmediğini unutmayın. Yerli bitkiler ülkenin belirli bir bölgesine özgüdür, ancak yerli basitçe bir bitkinin genel olarak bir ülkeye özgü olduğu anlamına gelir.

Yerli türler yanlış alanda kullanılırsa yabani ot haline gelebilir ve ekosistemleri değiştirebilir. Öte yandan, bölgenize özgü bitkiler, yerel flora ve fauna için tam olarak doğru habitatı oluşturarak yerel ekosisteme yardımcı olacaktır.

Yerel belediyenizle veya yakınınızdaki bir kreşle sohbet ederek, bölgenize özgü bitkiler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Aşağıda, yerel meclisin gerektirdiği şekilde, sadece yerli yerlilerin diktiği, Victoria’nın sörf kıyısında bir ev. Aslında Avustralya çevresinde daha fazla konsey bunu bir gereklilik haline getiriyor.

5. Sulu meyveleri tercih edin

Yerli bahçeler yaratmaya olan genel yenilenen ilginin yanı sıra, sulu meyvelerin güzelliği ve karmaşıklığının takdir edilmesinde bir yeniden canlanma oldu. Pek çok sulu meyveler, yerli halkımız için uzun zamandır bir yiyecek, su ve şifalı bitki kaynağı olmuştur ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli güzel şekil ve renkler vardır. Kuraklığa çok dayanıklı oldukları ve az bakım gerektirdikleri için yerel bahçelerde büyümek için idealdirler.

Aşağıda, yerel peyzaj alanında başka bir saygın isim olan Nathan Burkett tarafından tasarlanan, Avustralya yerlileri ve sulu meyveler ile eşleştirilmiş çarpıcı siyah minimalist bir cephe.

6. Dinamik dikimler yapın

Modern doğal bahçe, geleneksel bir bahçe tasarımını alıp egzotik bitkileri yerel bitkilerle değiştirmek yerine, aktif olarak Avustralya çalılık peyzajını taklit etmeyi amaçlamaktadır.

Bu, sert, dayanıklı bitkiler ve daha kısa ömürlü bitkilerden oluşan bir karışım seçerek, şartlar altında gelişecek çeşitli yerlilerle dinamik, katmanlı bir ekim yoluyla yapılır. Zıt şekillerin, renklerin ve yeşillik dokusunun asimetrik bir karışımını hedefleyin, ancak aynı zamanda öğelerin tekrarlanmasıyla denge ve uyum yaratmaya odaklanın.

7. Çılgın Bir Şey

Bu çarpıcı Philip Withers manzarası, Melbourne Uluslararası Çiçek ve Bahçe Fuarı için inşa edildi. Amaç, bahçede vahşiliği kutlamak ve geliştirmek ve ziyaretçilerin kendilerini gerçekten doğaya kaptırmalarına izin vermekti.

Sadece yerel yerliler değil, aynı zamanda sulu meyveler, egzotik bitkiler, şifalı bitkiler, meyveler ve sebzeler de “biyolojik çeşitliliğin canlı bir kutlaması” için kullanıldı. Sürdürülebilirlik ilkelerini göstermek de büyük bir öncelikti, bu nedenle peyzaj mimarları atıksız bir yapı tasarladılar ve bol miktarda geri dönüştürülmüş malzeme kullandılar.

Ayrıca yerel yerli halkı oyulmuş mavi taş döşemeleri tasarlamak ve bu yerin hikaye anlatımına katkıda bulunmak için görevlendirdiler.

8. Drama için cesur yerlileri öne çıkarın

Çarpıcı ve merak uyandıran yeşillik veya çiçek açan (veya her ikisini de) içeren çok sayıda muhteşem Avustralya yerlisi var. Bitkiler olarak kaplara dikmek veya bahçede aksanlı bitkiler olarak yerleştirmek için harika bir seçimdir. Pembe, kırmızı, mor ve turuncunun çeşitli çarpıcı pastel ve yoğun tonlarında grevilleas, banksias ve callistemon gibi klasik Avustralya florasına doyamıyorum.

9. Yumuşaklığı karıştırın

Aydınlık bir banliyö ön bahçesi, tümü gün boyu tam güneşe dayanabilen kanguru pençeleri, greviller ve protealar ile düşük bakım gerektirmiştir. Bu ekim,

Geometrik bir asfalt döşeme tasarımı, ekimle güzel bir tezat oluşturuyor , bahçenizde asfaltlama ve hatta zemin kaplamasını kullanabileceğiniz daha fazla yol görün .

10. Natüralizmi benimseyin

İthal bir idealden ziyade yerel çevremizin bir duygusunu uyandıran çok abartısız doğal bahçelere artan bir ilgi var. Bu düşüncenin savunucularından biri, peyzajcı Sam Cox ve Curlewis projesinin klasik çalı manzarasıdır. Yerel bahçelere modern yaklaşımın mükemmel bir örneğidir.

Evin yakınına dikilen grevilleas, correas ve callistemon gibi geleneksel yerlilerle ve daha uzakta, daha az bakım gerektiren yerli bitkilerle, Cox’un konutları yerel habitatlara yerleşmek için tasarlandı. Tekniklerinden biri, çok fazla tanımlı sınırlar dikmeyerek bahçenin ve çevresinin sınırlarını bulanıklaştırmaktır.

11. Güzel çiçekler ekleyin

Yerli bahçeler bazen sıkıcı veya sıkıcı olarak düşünülür, ancak hiçbir şey gerçeklerden daha fazla değildir. Banliyö doğal bahçesine dahil edilebilecek vahşi doğada her zaman muhteşem renk patlamaları vardır.

Örneğin, doğu kısımlarına özgüdür ve ormanlarda, çayırlarda ve dağlık alanlarda yaşar. Çok güzel sarı küresel çiçekleriyle bu yoğun renklere sahip bitkiler, aynı zamanda onlara yakışan “yün başları” olarak da bilinir! Bir yer örtüsü veya taş bitkisi olarak kullanın ve bunları vazo için toplamanın da tadını çıkarabilirsiniz.

12. Kaynak yerel bitkiler

Yerel bitkiler sadece bu çok önemli “Avustralya yeri hissini” elde etmekle kalmaz, aynı zamanda tipik olarak dayanıklı ve su açısından akıllıdır, bu nedenle bahçeler için akıllıca bir seçimdir. Burada, Victoria’da peyzajlarına batmış gibi görünen ince konutlar yaratma vizyonuyla inşa edilmiş ekolojik olarak sürdürülebilir bir konut geliştirme.

13. Menderesli yollar var

İster resmi bir yol yapın ister basit basamaklı taşlar yerleştirin, manzaranızın bir yerinde dolambaçlı bir yol oluşturmak her zaman harika bir fikirdir. Çok büyük olması gerekmiyor, küçücük bir tane bile macera duygusu uyandıracak ve insanları bahçenin belirli bölümlerine yönlendirmeye yardımcı olacak.

Doğal bir bahçeniz olduğunda, eski, yıpranmış ve geri dönüştürülmüş malzemeler, içinde yaşanmışlık hissi yaratmak için özellikle iyi çalışır. Aşağıdaki bahçede, bir araba yolu levhası ve eski döşeme kirişleri de dahil olmak üzere geri dönüştürülmüş yapı malzemelerinden basamaklar ve yollar yapılmıştır.

Yerli yer örtücülerinin ateş çukuruna giden yolda nasıl hışırdadığını ve öğleden sonra güneşinde Pennisetum’un (çeşme otu) nasıl parladığını seviyorum.

14. Altın tonları ekleyin

Doğal bahçenize doygun renk getirmenin bir başka yolu da kuraklığa dayanıklı yerli Kniphofia ‘James Nottle’ eklemektir. Çiçekleri muhteşem bir yumurta sarısı sarısıdır ve ince, çimenli kümelerde soluk yapraklara sahiptir. Yerli bahçelerde çok iyi çalışan, hava şartlarına uygun şekilde dövülmüş görünüme sahip bu paslı eski ekicide kullanımını seviyorum. Ancak diğer ekici fikirleri için, ekici kutularında yerel bir uzmanla sohbet etmek isteyebilirsiniz .

15. Mevsiminiz için bitki

Avustralya yerlilerinin çoğu yalnızca sıcak ve kuru koşullarımıza dayanmakla kalmaz, aynı zamanda daha soğuk iklimlere de tahammül edebilir. Örneğin, Banksia spinulosa (aşağıda karla kaplı kompakt haliyle görülmektedir) Alp bölgelerinde büyür.

Bulunduğunuz yer için mükemmel yerlileri seçmek, özellikle belirli koşullara uygun olan çeşitlerde ve melezlenmiş türlerde bu kadar artış olduğu için bugünlerde daha kolaydır.

16. Katmanlı hale getirin

Bu ev, yerel ve yerli otların, telaşların, kır çiçeklerinin, dağcıların, çalıların, suda yaşayan yerlilerin ve yenilebilir bitkilerin bir karışımını içeren çeşitli bahçeleriyle vahşi zıtlıkların deneysel bir alanı olarak tanımlanmaktadır. Dikim karışımı sadece kuraklığa değil aynı zamanda kile toleranslı olacak şekilde seçildi. Miyoporum gibi bazı bitkiler höyük stabilize edici özellikleri nedeniyle seçildi. Çiçekli çimler ve çiçekli sakızlar, granit kayalar ve çapraz desen geçirgen kaldırım taşları böbrek otu ile dolu.

17. Çakıl ve çiçekleri karıştırın

Fotoğrafçı Ingrid Weir’in eski bir Altına Hücum kasabasındaki bahçesi, taşları yerel yerliler ve geleneksel yazlık bahçe bitkileriyle yan yana koyan film yapımcısı Derek Jarman’ın ünlü çakıl ve çakıllı bahçesinde modellendi.

Burada renk için, çok yıllık Menekşe Küre Devedikeni ekildiği görülüyor, bu bir yerli değil. Düşük su ihtiyacı olan bazı güzel mavi yerli çiçekçiler istiyorsanız, benzer görünümlü Mavi pincushions’ı (Brunonia australis) düşünün.

18. Yerlilere öncelik verin

Yerlilerin dinamik, asimetrik ekimi, zahmetsizce doğal görünmek için Tabiat Ana’nın kendi heykelsi yeteneklerinden yararlanan bir bahçe yaratır. Bitkilerin konumlarında rastgele ortaya çıkmış gibi görünmelerini sağlayarak, bitkilerin ortama “paraşütle atlanmış” görünmelerini önlemek istersiniz. Ama yine de, gerçek bahçenizin evcil olmayan çalılıklardan ayırt edilebilmesi için yeterli yapı ve düzen istiyorsunuz – bu ideal bazen “ekili vahşi doğa” olarak adlandırılır.

Aşağıda, banksias, Cupaniopsis ağaçları, westringia’nın budama çalıları (kıyı biberiye) ve correas dahil olmak üzere sadece NSW, Victoria ve WA’dan Avustralya yerlilerinin oluşturduğu yeni bir Sidney bahçesi. Kullanılan yer örtücüler Casaurina Cousin It, Carpobrotus rossii ve Myoporum parvifolium’dur.

19. Tüylü dokuları kucaklayın

Doğal bitki örtüsümüzün dokusu ve yapısı son derece çeşitli olabilir ve bahçenizde hoş bir kontrast oluşturmak için bu farklı formlardan ve yapraklardan yararlanabilirsiniz. Dikimi asimetrik ve görünüşte rastgele tutun, ancak genel bir uyum ve birlik duygusu olması için öğeleri tekrarladığınızdan emin olun.

Bu cüce greviller gibi pek çok Avustralya yerlisinin tüylü, kabarık, tüylü dokusunu seviyorum.

20. Yerel köşeler ekleyin

Köşelerde yuvalanmış bir bahçeyi seviyorum – tüm bahçe, cazip küçük sosyal alanlar içerdiğinde daha fazla karaktere sahip görünüyor. Ayrıca bahçe mobilyaları ve dekoru seçiminizle çok fazla atmosfer ve çekicilik katabilirsiniz.

Burada, solmuş ahşap tabureler ve alçak bir su kabı (belki de bir ateş çukuru olarak iki işe yarar), çarpıcı olgun sicim ağaçlarının, yabani sakızların ve çeşitli yerli otların ve çalıların altında. Son derece sert (aka “kurtulan” veya “kurşun geçirmez”) yerliler westringia, lomandra ve tussock otu kullanıldı, çünkü bunlar diş etleri gibi kuru, gölgeli yerlerde bile büyüyebilir.

21. İkonik yerel formları seçin

Yerli bahçenizin Avustralya doğasını gerçekten eve götürmek için, bir çimen ağacı (Xanthorrhoea) gibi sembolik, ikonik bir yerel bitki örtüsünü birleştirmeyi düşünün. Avustralya manzarasını özetleyen, bu antik bitkinin 66 türü var ve hepsi sadece Avustralya’da bulunuyor.

Fakir topraklarda büyürler ve çok dayanıklıdırlar ve bazı türler orman yangınından sağ çıkma yeteneğine sahiptir. Uzun ömürlü, ancak aşırı derecede yavaş büyüyen, bahçenizde yeterli büyüklükte bir çim ağacı istiyorsanız, en iyisi iyi kurulmuş bir ağaç almaktır. (Bunları çalılıktan kaldırmanın yasa dışı olduğuna dikkat edin.) Aşağıda, çimen ağaçları bu Sidney bahçesinin çarpıcı bir özelliğidir.

22. Ekili vahşi doğayı hedefleyin

Avustralya peyzajının en büyük isimlerinden biri olan Fiona Brockhoff, ekim alanlarını ve vahşi doğayı bulanıklaştırarak muhteşem “yerli harikalar diyarı” yaratmasıyla tanınır. Bahçe tasarımları çok natüralist olsa da, çok sıkı budama veya çakıl teras ekleme gibi yapısal müdahalelerle gerçek bahçenin daha geniş peyzajından sıyrılmasını sağlıyor.

Brockhoff’un sürdürülebilir bahçecilik konusundaki ipucu? Hangi türlerin gerçek hayatta kalanlar olduğunu ortaya çıkaracak, özellikle terk edilmiş mülklerde bol miktarda bulunan bitkilerle ilgili göstergeler için mahallenize bakın.

23. Sert çizgileri yumuşatın

Çağdaş evler genellikle çok sayıda sert çizgilere, yapıya ve tanıma sahiptir, bu yüzden bunu dengelemek için rahat ve doğal görünümlü bir bahçe tasarlamak harika bir fikirdir.

Geniş bir mahremiyet duvarına sahip olmak yerine, bu Central Coast evi, manzaraları engellemek için yerlilerin ve ağaçların yoğun bir şekilde dikilmesini tercih etti – bu dikimde hem yerli Avustralya hem de Yeni Zelanda bitki türleri kullanıldı. Yerel ön bahçeler , bahçelerinize bakarken önünüzde olacağınız zamanı azalttığı için harika bir fikirdir.

24. Dayanıklı yayla bitkileri ekleyin

Avustralya’nın Mavi Dağları, ülkenin kavurucu yazları ve aynı zamanda soğuk kışları yaşayan başka bir bölümüdür ve ekim yapmayı zorlaştırır. Burada yetişebilen bitkilerin hem kuraklığa hem de soğuğa dayanıklı ve her türlü çevre koşuluyla baş edebilecek kadar dayanıklı olması gerekir. ben

n Yerli bahçeciliğin sürdürülebilirlik odağına uygun olarak, mevcut kaynaklar değerlendirilir ve bitkiler ancak kaynak kısıtlamaları (genellikle düşük suya sahip olmak!) dahilinde bir yeri tüm koşullarında idare edebiliyorlarsa seçilir.

25. Pitoresk bir havuz manzarası oluşturun

Peyzaj mimarı Sam Cox tarafından tasarlanan bu ödüllü bahçede, eve çıkan ahşap basamakların bulunduğu, doğal Castlemaine arduvaz döşemeler ile çevrili bir tatlı su havuzu alanı vardır. Okaliptüs ağaçlarının bir gölgesi ve yerli bitkilerin bir alt hikayesi var.

Havuz alanının sert peyzajının, çalılıkların arka planına geçiş görevi gören yerli grevillea, correa ve poa ekimleriyle nasıl sınırlandırıldığını seviyorum, ancak yoğun ekimleri sayesinde havuz çitini de gizleyin!

26. Kıyıyı seven bitkileri seçin

Avustralya nüfusunun çoğunun kıyı boyunca dağılmış olmasıyla, bir plaj / bahçe bağlantısını vurgulayan çağdaş bir estetik, mantıklı geliyor. Bu, yerel kıyı bitkilerini veya benzer kıyı iklimlerinden olanları seçmek anlamına gelir (okyanus tonlu bitki türleri özellikle etkili görünür).

Aynı zamanda, bluestone finişer, döşeme basamakları, kum tonlu çakıl yolları, kaya özellikleri ve doğal kereste gibi uygun organik ve natüralist malzemeleri seçmekle ilgilidir.

27. Doğal görünümlü su çukurları inşa edin

Bahçeye bir şekilde veya biçimde su eklemek her zaman harika bir fikirdir. Tamamen doğal bir şekilde oluşmuş gibi görünmek için inşa edilmiş bu gayri resmi havuzu seviyorum. Bunun gibi doğal konturlarla bir havuz veya gölet tasarımını daha da geliştirmek için, yerinde görünmeyen yerel kaynaklı kayaları ve kayaları seçin.

Çevreleyen dekor için doğal malzemelere yapışmayı düşünün – kereste, çakıl, fırça çitlerin hepsi mala benziyor.

28. Çevrenize uyum sağlayın

Doğal bitki paletini tamamlayan bir peyzaj malzemesi renk paleti kullanmanın yanı sıra, mümkünse inşaat için yerel organik malzemeler kullanın. Burada peyzaj mimarı Jo Ferguson’un sahil evinde sert, kıyıları seven yerlilerin katıldığı geniş bir bahçe vardır ve doğal estetiğe uygun olarak taş istinat duvarlarından yararlanır.

Yerel bahçeler, yerel kayalar ve taşların yanı sıra ahşap, çakıl, geri dönüştürülmüş tuğlalar, fırça çitleri ve korten çelik bahçe kenarları gibi rustik sert peyzaj malzemelerine de uygundur.

29. Cesur olun

Kanguru pençeleri, burada ve dünya çapında gerçekten popüler bir Avustralya yerlisidir. Bahçenize sadece tanınmış kırmızılar değil, çeşitli renklerde gelen muhteşem renk çeşitlerini getirmenin kolay bir yoludur.

Örneğin, aşağıda, Amerika’nın güneşli West Coast şehirlerinden biri olan ve bizimkiyle benzer bir iklimi paylaşan San Francisco’daki bu evde sarı kanguru pençeleri kullanılmıştır.

30. Doğal bir görünümü sallayın

Bu Kathleen Murphy yerli bahçesi, doğal çevresi ile mükemmel uyum sağlayan ve Avustralya çalılarının güzelliğini gerçekten sergileyen muhteşem bir doğal görünüme sahiptir.

Bunun gibi natüralist bir estetiğe ulaşmak için, bitkilerin doğal olabileceği ve doğal flora ve faunayı hem tamamlayan hem de bunlarla zıt olan malzemeler kullanacağı bir bitki. Örneğin, doğal bir görünümün kopyalanmasında kayalar büyük rol oynadığından, bu bahçede yapıldığı gibi büyük kayalar ekleyin.

31. Yerlileri ve egzotikleri karıştırın

Hala güçlü bir Avustralya aromalı bahçeye sahip olabilir ve yerlilerle birlikte dünyanın her yerinden bitkilerin bir karışımını kullanabilirsiniz. Anahtar, sizin koşullarınızda gelişmek için benzer yeteneklere sahip olmaları gerektiğidir.

Dikim paletiniz neyin işe yaradığına göre yönlendirilmelidir – ancak başkalarının yapamadığında yerlilerin her zaman hayatta kalacağının doğru olmadığını unutmayın. Örneğin, bu evin sahibi, kuraklığın kırılmasının çoğunlukla yerli, kısmen egzotik ekimleri üzerindeki etkisini kaydetti. Orijinal yerlilerin çoğu, yağmura tahammül edemeyen ve yok olan Batı Avustralya florasıydı. Pek çok egzotik insan, ani çevresel değişimle gerçekten başa çıkabildi.

Hikayenin ahlaki? Hayatta kalabilmek için çok niş koşullara ihtiyaç duyan bitkiler yerine daha geniş bir koşul yelpazesine uyum sağlayabilmeleri için bitkileri seçmeye çalışın.

32. Sıcaklık için git

Peyzaj mimar Fiona Brockhoff’un Sorrento bahçesinde yaptığı gibi, yerlileri muhteşem sıcak tonlarda birleştirerek yaşadığımız güneşten yanmış ülke hissini vurgulayın. Ev bir kumul ortamına yerleştirilmişken, bir kıyı ekimi ile birlikte kireçtaşı duvarlar, çakıl teraslar ve kabuk-kum yolları gibi deniz kenarı aromalı sert peyzaj malzemeleri seçti.

Moonahs (Melaleuca lanceolate), deniz kutusu (Alyxia buxifolia), yastık çalı (Leucophyta brownie) ve sarkık dişi meşe (Allocasuarina verticillate) dahil olmak üzere yakındaki kumullarda bulunan bitkiler kullanıldı.

33. Tek renkli gidin

Yalnızca parlak renkler veya yumuşak yumuşak doğal renkler değil, aynı zamanda siyah, gri ve simli tonlarda olduğu için yerlilerle de minimalist, modern bir görünümle gidebilirsiniz. Böylesi tek renkli türlerden biri, kıyı ikliminde büyüyen ve bol miktarda kuşu çeken, dayanıklı bir yerli ağaç olan Banksia integrifolia’dır.

34. Dövülmüş bir ateş çukuru ekleyin

Bahçe mobilyaları için rustik, yıpranmış bir görünüm, yerel bahçelerde gerçekten iyi çalışır. Burada, Banksia serrata, Lomandra tanika ve Westringia fruticose ekimlerinin arasında, paslı bir korten çelik ateş çukuru, alçak bir istinat duvarı oluşturan, doğal ahşap bir tabure ve geri dönüştürülmüş demiryolu traverslerinin yanında oturuyor.

Daha fazla istinat duvarı tasarımları için, istinat duvarı fikirleri hakkındaki makalemize de göz atabilirsiniz .

35. kır çiçekleri üzerinde baygınlık

Büyük bir turizm kartı, n büyülü, muhteşem kır çiçeği tarlalarıdır. WA’da% 60’ı eyalete özgü olan 12.500’den fazla çiçek açan tür vardır.

Sezonda, her yerdeki bahçıvanlar için ilham veriyorlar ve Avustralya manzaralarının klasik sessiz, doğal çalı paletlerinden bunun gibi abartılı bir şekilde gökkuşağı renginde bir şeye nasıl çılgınca değişebileceğinin harika bir örneği. Kırmızı toprak ve pastel çiçekler arasındaki kontrast ne kadar çarpıcı?

Yerli bir bahçe nasıl tasarlanır

Yerli bahçeler söz konusu olduğunda zor ve hızlı kurallar yoktur, ancak en iyi peyzaj tasarımcılarından ödünç alabileceğiniz bazı teknikler vardır.

  • Yerlilerin tümü her bölgeye uygun değildir. Bazıları bazı alanlar için diğerlerinden daha mükemmeldir, bu nedenle bitkileri benzer yetiştirme koşullarından aldığınızdan emin olun.
  • Rastgele ve doğal görünen dinamik, asimetrik bir ekime sahip katmanlar oluşturun.
  • Hepsini tekrarla birleştirin.
  • Benzer uzun ömürlü bitkiler ekmeye çalışın.
  • Doğal kütle kalıplarını (höyükler, dikimler, kayalar vb.) Ve boşluğu (patikalar, göletler, çimenli ve döşeli alanlar) takip edin.
  • Bahçenin kendi ortamına gömülmesini sağlamak için sınırları bulanık tutun, ancak bahçenizi çevresinden ayıracak kadar tanımlayın.
  • Sert peyzaj için organik malzeme kullanın (geri dönüştürülmüş tuğla, paslanmış çelik, mavi taş döşeme, kurtarılan kereste, kaya, çakıl, fırça çitleri vb. Düşünün).
  • Bir su özelliği ekleyin. Suyun varlığı, vahşi doğada yerlilere yakın gelenekseldir ve ayrıca bahçenizdeki kuş yaşamını teşvik edecektir. Ayrıca doğal bir filtreleme sistemi görevi görecek yerli su bitkileri de dikebilirsiniz.
  • Kendinizi tamamen bahçenize kaptırmanıza ve dinlenmek, eğlenmek ya da sadece güneşten veya rüzgardan korunmak için rahat, kapalı alanlar sağlamak için sosyal alanlar ekleyin.

Bulunduğunuz yer için en iyi yerlileri (ve ideal olarak yerli olanları) seçmenize yardımcı olması için yerel bir bahçe tasarımcısı veya bahçe ekimi uzmanı bulabilirsiniz . Sitenizi yeni ekiminiz için ayarlamak üzere, yapılması gerekebilecek odun parçaları da dahil olmak üzere tam bir bahçe düzenlemesi yapması için birinden yardım isteyebilirsiniz.

Ve yerel bahçeler genellikle diğer türlere göre daha az bakım gerektirse de, “kur ve unut” olarak düşünülmemelidir, çünkü yine de gerçekten bakımla (yani, düzenli sulama, gübreleme ve budama) gelişeceklerdir. Böylece, yeni bahçeniz hazır ve çalışır durumda olduğunda, bakımı her zaman için bu görevi gerçekten seven birine yaptırabilirsiniz!

İşte burada en sevdiğim yerli bahçeleri seçkisine sahipsiniz. Ben gerçekten doğal çalılık ortamlarına çekiliyorum – bu manzaralar da sizinle konuşuyor mu?

Bir cevap yazın