Bahçe yolu taşları


Doğanın tadını çıkarabilmek büyüleyicidir ve evimizin eşsiz ve ilginç alanlarla çevrili olması. Villa bahçe yürüyüş yolu, Bahçe adım taşı, Kayrak taşı yürüme yolu, Bahçe Araba yolu, Bahçe Yürüme Taşları Fiyatları, Bahçeye çakıl taşı döşeme, Bahçe Yürüme Taşı, Ayak izi Taşı Fiyatları, Bahçe Taşları Modelleri, Bahçe kenar Taşları, Bahçe adım taşları Fiyatları, Beton adım Taşı, Çim Taşı, Kayrak taşı fiyatları, Kayrak Taşı, Bahçe adım taşı koçtaş, Çim Taşı Fiyatları, Bahçe yürüyüş Yolu Kalıbı, Bahçe araba yolu yapımı, Bahçe Karo taşı fiyatları, Kayrak taşı fiyat, Yürüyüş yolu,Her şey zevkimize ve tercihimize göre. Bahçemizi dekore ederken veya yeniden tasarlarken, doğal unsurları dışarıda bırakamayacağımız büyük bir fırsata sahibiz.

Bu tür ortamlarda en dikkat çekici uygulamalardan biri de patikaları tanımlayan taş patikalardır. Ancak hiçbir şey rastgele olmadığından, size bunları nasıl tasarlayacağınıza dair basit bir adım adım ve bahçemizde taş bir yol yapmak için bazı ilginç fikirler göstereceğiz.

Bahçeyi düzenlemek ve dekore etmek için neden taşlar kullanılıyor?

Taşlar, dış dekorasyon için harika bir araç oldukları için bahçemiz için benzersiz ve çok pratik bir değere sahiptir, bize doğal bir görünüm sundukları ve onları süs olarak ideal kılan özelliklere sahip oldukları için onlara ihtiyacımız var:

1. Çok çeşitli şekiller, renkler, boyutlar ve dokular vardır.

2. Herhangi bir kimyasal ürün veya özel alet ile herhangi bir bakıma ihtiyaç duymazlar.

3. Yağmur ve diğer faktörlerden kaynaklanan aşınmaya daha iyi direnç gösterirler.

4. Yaşam için daha dayanıklıdırlar.

5. Doğal bir şekilde görünen ve hem sıcak hem de daha az sıcak mevsimlerde rahat, dinlendirici ve davetkar bir ortam yaratan çok sayıda unsurla birleştirin, bu da onu dış mekanlara uyum için ideal kılar. 

1. İlk adım

Biz seçim  taş modeli  bahçemizde için

Genel olarak, yollar bizi bahçemizdeki havuz, çeşme, açık mutfak alanı veya başka bir açık yaşam alanı gibi belirli anahtar yerlere yönlendirmek için kullanılır. Zevklerimize göre, en az iki farklı taşı karıştırarak, ahşap yollarla dönüşümlü, farklı şekil ve boyutlarda kaldırım taşları, dairesel, düz, düzensiz veya minimalist yollar seçebiliriz. 

Seçebileceğimiz taş çeşitleri ve şekilleri 

Bahçelerde patika oluşturmak için en çok kullanılan taş türleri şunlardır: kireçtaşı, mermer, granit, kumtaşı, bazalt ve diğerleri. Aşağıdakiler gibi farklı şekiller, renkler ve boyutlar da göze çarpmaktadır:

1.  Beyaz taşlar : Çok zarif ve hassastırlar ve daha modern bir görünüm sunarlar. Örneğin, bahçeyi kontrast oluşturmak ve şekillendirmek için kullanabiliriz. Taşları ayırt etmek, onları satranç tahtası gibi özel şekillerle dağıtmak ya da beyaz ve gri taşları yarıya kadar bölmek ya da tercih ettiğimiz rengi böylelikle ona belirli bir stil veriyoruz. ve kişiselleştirilmiş, ki bu tabii ki şans eseri değil.

2.  Döşeme taşları veya kesilmiş balast:  Bu ilginç etki, kumaşları en sevdiğimiz şekilde birleştirerek ve ayırma, çok ince küçük taşlar veya istenen renkteki küçük bitkiler arasına yerleştirerek elde edilir, bu da ona bir ayrım ve sofistike görünüm.

3. Büyük dikey taşlar: Doğal şekillerini koruyarak veya düzensiz bloklar halinde keserek, birbirlerinden ayrı olarak yerleştirilebilirler ve etraflarını yeşil çim ile çevreleyebilirler. Buna bakmak harika olacak. 

4.  Dikdörtgen kesimli taşlar : Eşit olarak yerleştirebiliriz, çünkü hepsinin boyutu birbirine benzer ve renkleri aynıdır. Homojen bir etki elde etmek için ekiciler için kullanılabilir veya birbirine yakın yerleştirilebilirler.

5.  Bireysel taşlar:  Bu durumda, bazı kayalar birbiri ardına belirli bir mesafede ve aralarına sıkıştırılmamış nehir taşları yerleştirilebilir. Onları süs bitkileriyle çevrelemek.

6. Karışık taşlar: Bahçemize değer katmak istiyorsak, farklı taş türlerini karıştırarak onları daha da öne çıkaracak ilginç ortamlar yaratabiliriz. 

7.  Çakıl basamakları : Sertlikleri ve dirençleri nedeniyle dış mekanlar için idealdirler. Basamaklar, özellikle zeminde belirgin toprak, tepeler veya düzensizlikler varsa, bahçemize zarif bir dokunuş katar. Ayrıca etrafındaki bazı ışıklar özel bir dokunuş katar.

8. Basamaklı Yollar: Bu, basamaklar oluşturmak için büyük taşların kullanılmasını, rustik ahşap bir küpeşte eklenmesini ve etrafına sürünen bitkiler yerleştirilmesini içerir. Ayrıca çok küçük taşlarla basamaklar atabilir, bunları aksesuar yapan güzel bitkilerle dolu büyük taşlardan yapılmış saksılarla çevreleyebilirsiniz.

2. İkinci adım

Araziyi hazırlıyoruz

İnşa edeceğimiz taş yola göre elimizde doğru alet ve malzemelere sahip olmamız önemlidir. 

Yolu detaylandırmak için:

1. Kullanacağımız taşlar

2. Topla ve kürekle

3. Yolu izleyeceğimiz yolu doğru bir şekilde işaretlemek için uzun ahşap çıtalar

4. Çimento veya harç tutkalı, dış ve iç mekanlarda taş veya seramiklerin yapıştırılmasında kullanılan malzeme.

5. Taşların yapışmasını iyileştirmek için çimento veya taze harçta çizikler yapmak için tırtıklı spatula

6. Kenarları düzleştirmek için mala

7. Su ve fırça

Bahçeyi korumak için: 

1. Fırça kesiciler veya budayıcı

2. Budama makası

3. Tırmık

4. Su beslemeli hortum

5. Ve bahçecilikte kullanılan diğer aletler veya aksesuarlar

3. Üçüncü adım

1. Doğal kalker kullanılması durumunda ne kadar kazılacağını belirleriz.

2. Daha sonra, en iyi dağılımın ne olacağını bilmek için çimento uygulamadan yerleştiririz.

3. Taşları kaldırıyoruz ve çimento veya harç karışımını yerleştiriyoruz.

4. Sonrasında biraz kuvvetle taşlara bastırıyoruz ve tesviye aleti yardımı ile taşların tesviye edilmesine özen gösteriyoruz.

5. Spatula ile kenarları düzleştirerek bitiriyoruz.

6. Çimentonun katılaşmaya başlaması için biraz bekler, taşların dış hatlarını sünger ve su ile temizleriz.

7. Tamamen kuruduğunda fırça ve tazyikli su ile temizleyebiliriz.

8. Ahşap korkuluk, çeşme, bitki ve aydınlatma gibi süs eşyaları yerleştiriyoruz.

Dekorasyon İpuçları

– Bitkilerin tabanına hafif kayalar koyarsak renklerini ön plana çıkararak aynı zamanda yeryüzünün tonu ile kontrast oluşturmuş oluruz.

– Alan için yeterli aydınlatmanın kullanılması, taş yolumuza hassas bir dokunuş verecek ve akşam saatleri düşerken kendimizi rahat hissetmemizi sağlayacaktır.

– Bitkiler kullanarak taş yolumuzda yürürken mahremiyeti artırabiliriz. Dekorasyonun geri kalanına doğal olarak uyan bazı uygun kapların yardımıyla. Bitkilerin onlardan sıyrılabilmesi için bunları kullanılan taşlara benzer bir renkle birleştirmemiz önemlidir.

– Taş yolun her zaman ön plana çıkması için bahçemizi kesilmiş otlarla, iyi sulanmış ve budanmış bitkilerle korumamız önemlidir. Yeşilin gölgesi, bahçemizin durumu ve ona bakmak için gösterdiğimiz çaba hakkında çok şey anlatacak.

Bu ipuçları aynı zamanda küçük alanlar ve rahat bahçemizin keyfini çıkarmak için de geçerlidir. Örneğin, sınırlı boyutları olan bir bahçenin görünümünü iyileştirmek için, her şeyin ölçeklendirilmesi, dar bir yol açması ve onu daraltması, bahçe içinde farklı yükseklik seviyeleri yaratması veya her köşeye bir sürpriz yerleştirmesi gerektiğini unutmayın. bahçenin.

En sevdiğimiz, rahat hissettiğimiz tarzı seçebiliriz. Ayrıca uzman olmak, taş yollar yaparken çok fazla zaman, para veya çaba harcamak zorunda değiliz. Bahçemizi rüya bir yer yapalım!