Bahçemdeki çimleri düzleştirme


Mükemmel bir şekilde düzleştirilmiş bir çim, çarpıcı bir dış mekan alanının anahtarı olabilir.

Çimleriniz biraz düzensiz görünüyorsa ve insanlar üzerinde yürürken biraz tehlike oluşturabilecek çok fazla eğim varsa. Ya da belki de eğimli bahçenizi aynı göz hizasında tutmak istiyorsunuz. Peki, bir çimi nasıl düzelteceğimizi öğrenelim. Evet, biraz zaman ve sabır alabilir, ancak her gün mükemmel çim alanınıza baktığınızda hepsine değecek!

Rulo çim ekimi
,
Seyrek çim nasıl sıklaşır
,
Sararan çimler nasıl yeşillenir
,
Yonca çim nasıl EKİLİR
,
Çim ekimi için toprak Hazırlığı
,
Evde çim nasıl EKİLİR
,
Çim tohumu NASIL üretilir
,
Rulo çim nasıl yetiştirilir,

Başlamadan önce, ne kadar seviyelendirmeye ihtiyacınız olacağını ve drenaj sorunları olup olmadığını belirlemek için bahçenizi iyice kontrol ederek görevinizin boyutunu ölçmek her zaman iyi bir fikirdir. Bu düzensiz zeminin nedeni genellikle bir drenaj sorununun veya su borularının hasar görmesinin bir sonucudur. Eğer durum buysa, onu hemen tespit etmek isteyeceksiniz, böylece sadece problemin yeniden ortaya çıkması için çimlerinizi tesviye etme zahmetine girmiyorsunuz.

Drenaj sorunlarınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Çimlerinizde, özellikle su borularının çevresinde çok fazla alçak nokta fark ediyorsanız, profesyonel bir drenaj sistemi tesisatçısı tarafından değerlendirilmesini isteyeceksiniz . Gerçekte bir drenaj sorununuz olduğunu belirlerlerse, çimi düzleştirmenin yanı sıra yeniden derecelendirmeniz gerekir, böylece yüzeyiniz mülkten uzaklaşır. Bu, su baskını önlemeye yardımcı olur. Diğer bir seçenek, çakıl veya esnek drenaj boruları olan bir yer altı drenaj sisteminin kurulması olabilir. 

Çimlerinizdeki tümseklerin ve oyukların tek nedeni drenaj olmayabilir. Zamanla, basit aşınma ve yıpranma, kuraklık ve bir dizi başka sorun, çimlerinizin seviyesini bozacaktır. 

Çim nasıl düzleştirilir

Çimlerinizi düzeltmek için yılın en iyi zamanı ilkbahardır, çünkü çim tohumlarının yeşerdiği dönemdir. Toprakta yeterli nem vardır ve bu çok daha kolay (ve daha başarılı) bir süreci sağlayacaktır. 

Bir çimin nasıl düzleştirileceğine yönelik, her biri farklı hasar derecelerine uygun iki işlem vardır. Çukurların derinliğine göre hasar miktarını ölçüyoruz. İşlemlerden biri alçak sığ noktalara, diğeri 2-3 cm’den daha derin dalmalara uygundur.

Her iki durumda da, üst pansuman için aşağıdakileri içermesi gereken bir karışıma ihtiyacınız olacak:

 • İki parça kum
 • İki parça üst toprak 
 • Tek bileşenli kompost

Bu karışım dipleri dolduracak, drenajı iyileştirecek ve toprağınızı besinlerle dolduracaktır.

Ön sulama

Aşağıdan seçeceğiniz yöntem ne olursa olsun, çimlerinizi düzleştirmeyi planlamadan önceki günler, toprağı yumuşatmak için ona iyi bir su vermelisiniz. Bu, daha doğru ayarlamalar yapmayı çok daha kolay hale getirir. Çamuru düzeltmeye çalışmak çok zor olduğu için aşırı su kullanmayın!

Sığ noktalı çimlerin tesviye edilmesi 

Sığ noktalar için en uygun olan ilk tesviye yöntemi, seviyeli toprağınızdan yaklaşık 1-2 cm daha alçak diplere uygulanabilir.

 1. Üst pansuman karışımını doğrudan daldırma üzerine ince bir tabaka çalkalayarak ve bir tırmıkla eşit şekilde yayarak uygulayın. Daldırma etrafındaki alanlarla aynı seviyeye gelene kadar bunu yapın.
 2. Toprağı sıkıştırın ve ona hafif bir su vererek oturması için bırakın.
 3. Her sığ bölüm için bu işlemi tekrarlayın.
 4. Toprak birkaç gün oturduktan sonra, biraz çim tohumu ve ardından biraz daha üst toprak karışımı dağıtın, ardından sıkıştırmak için hafifçe vurun.
 5. Tohumların çimlenmesine yardımcı olmak için bölümleri ilk 48 saat boyunca günde dört kez hafifçe sulayın, ardından çim tohumunun büyümesini sağlamak için düzenli olarak sulayın.

Derin benekli çim düzeltme

Çimlerinizin 2 cm’den daha fazla batmış bölümleri varsa, biraz farklı bir yönteme ihtiyacınız olacaktır.

 1. Deliği iyi bir toprak karışımı ve yukarıda belirtilen üst toprak karışımı ile doldurun ve biraz yeni çim tohumu ekleyin. Buradaki fikir, yeni çimler yetiştirmenin, mücadele eden yamaları canlı tutmaya çalışmaktan daha kolay olmasıdır.
 2. Toprağı nazikçe sıkıştırmak ve delik dolana kadar yerleşeceği bir noktaya kadar sulamak isteyeceksiniz. Sıkıştırma kritiktir, çünkü bu adımı atlamak, toprağın zamanla yerleşeceği ve başka bir batık alanın hızla görüneceği anlamına gelir. Toprağı sıkıştırmak söz konusu olduğunda, üzerinde yürümek yeterli değildir, bir kürek veya sıkıştırma aleti kullanın ve zeminin sağlam olduğundan emin olun.

Çimlerde bir çıkıntıyı dengelemek

Yükseltilmiş çim alanları için:

 1. Kesiti olabildiğince düz hale getirmek için fazla toprağı kazın.
 2. Bir bahçe çatalı kullanın ve toprağı yaklaşık 5 cm derinliğe ve açık, kaya veya büyük kümeler halinde çevirin.
 3. Gelecekteki batma olasılığını azaltmak için toprağı mümkün olduğunca sıkıştırın.
 4. Üst pansuman karışımını etrafındaki alanlarla aynı seviyeye gelene kadar doldurun ve toprağı kırmak için tırmıklayın.
 5. Çim tohumunun büyümesine yardımcı olmak için düzenli olarak biraz çim tohumu ve su serpin.
 6. Ekstra bir destek için, yol boyunca biraz gübre ekleyin.

Sağlıklı bir çime sahip olduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz?

Çimlerinizi düzleştirmek için tüm bu işi yaptıktan sonra, onu sağlıklı tutmak isteyeceksiniz. Birkaç kolay işlemle, bloğunuzdaki en yeşil çim alana sahip olabilirsiniz.

Çimleri havalandırmak

İlk olarak, çimlerinizin altındaki toprağın aşırı sıkışmadığından emin olmak için çimlerinizi havalandırmalısınız. Bu, hava sirkülasyonu, su drenajı ve besin emilimi ile ilgili sorunlara neden olur. Başarılı çim havalandırması için, çimleriniz boyunca yaklaşık üç inç derinliğinde delikler açın.

Çim sulama

Buradan, çimlerinizi derinlemesine ve daha seyrek sulama alışkanlığı edinin. Bu, köklerin toprağa daha derin büyümesine izin verir. Haftada bir inç su kuralını hedefleyin. Toprağınızın ilk 3-4 inçlik kısmı kuruysa, muhtemelen tekrar sulama zamanıdır. Daha seyrek sulamak istiyorsanız, çiminize serpilmiş su kristalleri kullanın.

Su emici kristaller, sulama sayınızı yaklaşık yüzde 50 azaltmaya yardımcı olur! Çimlerinize su vermek için günün en iyi zamanı sabah erkendir. Bu şekilde, günün daha sıcak veya rüzgarlı kısımlarında buharlaşma nedeniyle boşa giden bir aktivite olmasını önleyebilirsiniz.

Çim gübreleri

Son olarak, doğal çim gübreleri ile çim sağlığınıza önemli bir destek sağlayabilirsiniz. Sentetik gübreler yerine doğal gübre kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Sadece çimleriniz için değil çevre için de daha iyidirler. Ayrıca aileniz, evcil hayvanlarınız ve bahçenizin diğer alanları için daha iyi çalıştıkları ve daha sağlıklı oldukları kanıtlanmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bahçemi düzlemek için ne kullanabilirim?

Bahçenizi düzleştirmek için bir üst giyinmeye ihtiyacınız olacak. En iyi karışımı kendiniz yapmak kolaydır ve iki parça kum, iki parça üst toprak ve bir parça komposttan oluşabilir.

Çiminizi düzleştirmek için bu karışımı kullandıktan sonra, yeni çimlerin büyümesine yardımcı olmak için biraz çim tohumu da eklemek isteyeceksiniz. Tüm bunlara ek olarak, sağlıklı bir süreç sağlamak için önemli miktarda sulamaya ihtiyacınız olacak.

Bahçenizdeki alçak noktaları nasıl düzeltirsiniz?

Bahçenizdeki alçak noktaları düzeltmenin en kolay yolu, batık alanı üst süslemeyle doldurmak ve sağlam olduğundan emin olmak için sıkıştırmaktır. Çimlerinizin yeniden büyümesini desteklemek için çevredeki alanların seviyesine ulaştığınızdan ve yeni çim tohumları eklediğinizden emin olun.

Alçak noktayı düz bir noktaya kadar doldurup tohumu ekledikten sonra bolca sulamanız gerekecektir. Bu, köklendirme sisteminin etkili olmasına yardımcı olacaktır. Zamanla yama gitmiş olacak. Daha sonra etrafındaki alanlara uyacak sağlıklı bir yeni çim alanınız olacak!

Çimlerinizi mükemmel hale getirmeye hazır mısınız?

Artık bu makaleyi okuduğunuza göre, çimlerinizin mükemmel olmayan tüm parçalarını düzeltmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere sahip oldunuz. Sonuç, evinizin görünümünü artıracak kusursuz bir yeşil alan olacaktır.

Bununla birlikte, diriliş görevine adanacak zamanınız yoksa, yardım edebilecek çok sayıda insan var! Basitten biçme çim için çim döşeme ,  tamir  ve  genel çim bakımı bakım , size hayalinizdeki çim oluşturmak için yardımcı olabilir yetenekli çim uzmanların bir dizi bulacaksınız. Ayrıca çim gübreleme ,  havalandırma ve  tohumlama konularında da yardım alabilirsiniz  , bu nedenle eski püskü bir çim için hiçbir bahane olamaz!

Öte yandan, bahçenize ayıracak vaktiniz varsa, neden çimlerinizde durasınız? İçinizdeki yeşil baş parmağınızı harekete geçirecek bir dizi başka yararlı makalemiz var. Bonus, evinizin görünümünü ve keyfini artırmaya yardımcı olmalarıdır!  Bu çekiciliği azaltmak için avlu tasarım fikirlerimiz ,  arka bahçe iyileştirmelerimiz  ve  ön bahçe fikirlerimiz hakkında bilgi edinin . Bahçede olmayı seviyorsanız, dış mekan estetiğinizi önemli ölçüde değiştirecek DIY ipuçları ve fikirleri konusunda hiçbir eksiklik yoktur.