Bahçeniz için 5 Muhteşem Fikir


Birçok ev sahibi için, zamanlarını ev tasarımlarının içini değerli kılmaya adarlar. Rahat ve ev gibi odalar yaratmak için boyar, duvar kağıdı yapar, dekore ederler.

Şimdi, birçok ev sahibi, dış mekanlarını en üst düzeye çıkarmak için peyzaj düzenleri oluşturarak yaşam alanlarını nasıl genişletebileceklerini anlıyor.

image - Peyzaj Düzenleri 101: Bahçeniz için 5 Muhteşem Fikir
Peyzaj Düzenleri 101: Bahçeniz için 5 Muhteşem Fikir

Dış mekanınızı iç mekanınız kadar ilginç hale getirmekle ilgileniyor musunuz? Eviniz ve bahçeniz için kullanabileceğiniz peyzaj düzeni fikirleri için okumaya devam edin.

1. Bahçe Alanı

Güzel bir bahçe yaratmanın ötesinde bahçeciliğin birçok faydası vardır. Franz Witte gibi peyzaj tasarımcıları, hem kullanışlı hem de güzel olan bahçe alanları yaratmanıza yardımcı olabilir.

Bir tasarımcıyla çalışmanın yararı, bahçe alanını evinizin estetiğine uyacak şekilde uyarlayabilmeleridir. Evinizde bir yazlık hissi varsa, o zaman bir yan bahçe İngiliz bahçesi tam size göre olabilir.

Daha Orta Yüzyıl moderniyseniz, tasarımcınız yükseltilmiş yataklar ve yapısal dikimlerle daha temiz bir çizgi oluşturabilir.


Ayrıca Oku:


2. Gölge için Ağaçlar

Peyzaj durumunuz ne olursa olsun, ağaç eklemeyi düşünmenin bazı gerçek faydaları vardır. Bahçenize eklediğiniz ağaçlar dekoratif olabilir veya gölge sağlayabilir.

Dekoratif ağaçlar ilkbahar ve sonbahar renklerinde çiçek ekleyebilir. Ayrıca, diğer çalılar ve çalılarla çalışan peyzaj tasarımınızın bir parçası olabilirler.

Büyüyen ve gölge sunan ağaçlar bahçenizi zamanla daha rahat hale getirebilir. Dışarısı sıcakken evinizi gölgede tutmanın bazı ekonomik faydaları bile vardır.

3. Açık Yaşam

Dış mekan yaşamında kullanabileceğiniz alanlar yaratmada peyzaj tasarımında büyük bir trend. Kapalı bir sundurma, teras, veranda veya güverte olsun, yaşam alanınızı genişletirler.

Hatta sıcak havalarda ve aile toplantılarında yemek pişirmek için dış mekan mutfakları bile oluşturabilirsiniz.

Hangarlar, peyzaj estetiğinizin bir parçası haline gelebilir ve hobinizi veya ofis alanınızı evinizden ayrı olarak verebilir.

4. Hardscape Özellikleri

İlginç bir bahçe yaratmanın en güzel yollarından biri, tasarımınızın bir parçası olarak bazı sert peyzaj özelliklerini kullanmaktır. İstinat duvarları için kayalar veya basamaklar ve yürüyüş yolları için kireçtaşı plakaları kullanabilirsiniz.

Tamamen düz bir bahçeniz yoksa, teraslı bir bahçe oluşturmak için bazı sert peyzaj özelliklerini kullanmaya ne dersiniz? Sadece eğime hitap etmekle kalmaz, onu daha da ilginç kılar.

Sert peyzaj malzemeleri şunları içerir:

  • Tuğla
  • Rocks
  • Beton döşemeler
  • Odun

Ön ve arka bahçenizde doğal öğeler eklemek ve manzara özellikleri oluşturmak için bu öğeleri kullanın.

5. Süs Çalılar ve Çalılar

Bahçeniz için seçtiğiniz bitki ömrü, dış mekanlarınıza renk, gölge ve doku eklemenize yardımcı olabilir. Çalılarda geçmişin yuvarlak yeşil şekillerinden daha fazlası vardır.

Farklı mevsimler boyunca renk özellikleri ekleyebilen çalılar arayın. Alanınıza ekledikleri şekilleri de düşünün.

Bahçenizi Parlatacak Peyzaj Düzenleri

Peyzaj düzenlerinizi gözden geçirmek için zaman ayırdığınızda, evinizin sunduğu tasarıma ve yaşam alanına katkıda bulunan bir avlu oluşturabilirsiniz.

Daha fazla peyzaj tasarımı fikri ve bunun gibi daha fazla makale okumak için sayfamızı sık sık ziyaret edin.