Banyo tasarımınızı nasıl planlayabilirsiniz?


Bir banyoyu inşa ederken veya yenilerken, başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Banyo tasarımınızı nasıl planlayacağınıza dair bazı harika ipuçlarını bir araya getirdik.

IKEA banyo tasarım fikirleri
Kaynak: IKEA

Ancak başlamadan önce fazladan fikir edinmek istiyorsanız, sizin için bir araya getirdiğimiz 99’dan fazla banyo fikrine bir göz atın.

Banyo tasarımınızı nasıl planlayacağınızın bir listesi:

1. Planlama

Planlama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, Airtasker’da bir tasarımcı kiralayabilir veya süreçte ilerlemek için bir tasarım planlama aracı kullanabilirsiniz. Banyonuzun nasıl görüneceğini görselleştirebilmeniz için farklı tasarımları ve özelleştirilmiş düzenleri denemenizi sağlayan çok sayıda çevrimiçi banyo planlama aracı vardır. Hatta bazıları ilerledikçe demirbaşlar ve aksesuarlar için alışveriş yapmanıza izin verir. Reece’in 3D banyo planlayıcısına bir göz atın – nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, banyo ilhamı için harika fotoğraf galerileri de var.

banyo ilhamı
Kaynak: My Domaine

2. Pratiklik

Banyodaki tasarım sadece görünüşten ibaret değildir; pratiklikle ilgili. Banyoyu kimin, ne zaman ve nasıl kullanacağını düşünmelisiniz. Banyo, çocukların sabahları okula hazırlanmak için aynı anda kullanabileceği büyük bir aile evinin bir parçası mı? Yoksa erişilebilirliğe odaklanmak isteyebilecek yaşlı bir çift için mi? ‘Yoğun saat trafiği’ yaşama olasılığınız varsa, çift lavabo ve ayrı bir tuvalet gibi özellikleri düşünmek iyi bir fikir olabilir.

çift ​​lavabo banyo tasarımı
Kaynak: Woohome

3. Banyo tasarımı

Banyo tasarımınızı planlarken, mevcut banyonuzda yaptığınız ve sevmediğiniz şeyleri düşünün. Şimdi bir küvetin varsa, onu hiç kullanır mısın? Değilse, belki de bu alanı yeni banyonuzda daha iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. Yeni bir sıcak su sistemine ihtiyacınız varsa, sürdürülebilir yolu seçip güneşi mi tercih edersiniz yoksa seçiminiz gaz ve elektrik arasında mı olur?

Birçok banyo perakendecisinin, göz atabileceğiniz çevrimiçi ilham galerileri vardır. IKEA, fikirler için göz atabileceğiniz banyo ile ilgili her şeye adanmış bir kataloğa sahiptir.

yağmur duşu banyo tasarımı
Kaynak: Exipser

4. Yüzey kaplama

Yasal gereklilikler ve banyonuzu inşa etmek için kullanıp kullanamayacağınız şeyler hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Yerel belediyeniz, güvenlik ve su geçirmezlik ile ilgili kurallar konusunda size yardımcı olabilir.

Döşemenizi, duşunuzu ve küvetinizi seçerken düşünmeniz gereken şeyler kaymaz yüzeylerdir. Ayrıca belirli yüzeylerde hangi malzemeleri kullanıp kullanamayacağınızı bilmek, örneğin yer karoları duvarlarda kullanılabilir, ancak zeminlerde duvar karoları kullanamazsınız.

banyo duvar karosu tasarımı
Kaynak: The Blue Post

5. Evde konumlandırın

Odanın evin neresinde olduğunu düşünün. Yeni bir ev inşa ediyorsanız, bu özellikleri kullanan odalar birbirine daha yakınsa (örneğin çamaşırhane ve mutfak) sıhhi tesisat ve sıcak su sisteminiz daha verimli ve kurulumu daha az karmaşık olabilir. Tasarladığınız banyonun ana banyo mu, ebeveyn banyosu mu yoksa ikinci banyo mu olduğunu düşünün. Yatak odalarına yakın olması gerekiyor mu?

en-suite banyo tasarımı
Kaynak: The Block Shop

6. Düzen

Banyo tasarımınızı planlarken, genel odanın büyüklüğünü ve kurulacak armatürleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca sıhhi tesisat ve elektrik prizlerinin yerleşimini de düşünmelisiniz. Güç noktaları takmayı unutup mutfakta saçınızı fönlemek zorunda kalırsanız ne kadar can sıkıcı olur? Duş kapısının hangi yöne açılacağı gibi şeyleri düşünün.

İpucu: Havlu askısı ve tuvalet kağıdı tutucusu gibi daha küçük armatürlerin konumlandırılmasını düşünmeyi unutmayın – bunlar yanlış yere takılırsa şaşırtıcı miktarda yer kaplar.

havlu askısı
Kaynak: Etsy

7. Havalandırma ve aydınlatma

Küflenmeyi önlemek için, yeni banyonuzda yeterli havalandırma olmasını sağlamak önemlidir. Pencerelerde bile, nemin düzgün şekilde kurumasını sağlamak için bazen küçük bir havalandırma gerekli olacaktır. Banyoda doğal aydınlatmaya sahip olmak ambiyans (ve makyaj yapmak) için harikadır, bu nedenle mümkünse tasarımınızda maksimuma çıkarın veya doğal aydınlatma çözümleri kullanın.

Küf ve küf ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, evinizden küfü tamamen nasıl temizleyeceğinizi öğrenin.

banyoda doğal ışık
Kaynak: Ultralinx

8. Aksesuarlar ve kaplamalar

Son dokunuşlar, banyonuza ‘canlılık’ verecek şeylerdir! Banyo tarzınızı vermek ve tüm öğeleri bir araya getirmek için renkleri ve dokuları keşfedebilirsiniz. İyi bilinen ’60, 30, 10 ‘kuralı, kullanımı şaşırtıcı derecede etkili bir kavramdır.

  • % 60 = ana renk – duvarları ve tavanı düşünün (nötr bir şeye bağlı kalın)
  • % 30 = ikincil renk – biraz daha güçlü, zeminleri düşünün, fayanslar, panjurlar
  • % 10 = vurgu rengi – cesur, güçlü renkler düşünün; Havlu, sabunluk, bitki, ayna vb. ile uygulamayı deneyin.

İpucu: Bütçenize aksesuarlar ve son rötuşlar eklemeyi unutmayın.

banyo aksesuarları
Kaynak: Hometalk

Daha küçük bir alanla çalışıyorsanız, tam size göre bazı harika küçük banyo tasarım fikirlerimiz var!