Banyo tavan dekorasyon


İnşaat marketleri ve dükkanlar, çatı için çok çeşitli malzemeler sunar. Banyo tavan dekorasyon Örneğin bu amaçlar için özellikle alüminyum veya çelik şeritler kullanılmaktadır. Çözümlerin birçok olumlu özelliği vardır. Fıçı tahtası kaplamanın yüksek nem oranına sahip odalara uygulanması faydalıdır.

 • banyo tavan dekorasyon modelleri
 • banyo alçıpan asma tavan modelleri,
 • asma tavan modelleri tuvalet banyo,
 • banyo tavan dekorasyon,
 • banyo tuvalet asma tavan modelleri,

Çelik veya alüminyum raf tavanı nedir

Dış kısmı alüminyum veya çelik korkuluklardan oluşan asma sistemi bulunmaktadır. Bu tasarımın hazır parçaları çeşitli boyut ve renklerde mevcuttur. Fıçı tahtası tavanın montajı çok basittir. Profesyonellerin yardımı olmadan bile evde yapılabilir. Banyodaki veya mutfaktaki raf tavanı yaygın bir eğimdir, çünkü bu malzeme yüksek nemden, sıcaklık dalgalanmalarından korkmaz. Raf tipi yapının birkaç önemli avantajı vardır:

 • Bu tipin yapısı evrenseldir, herhangi bir oda tasarımına mükemmel uyum sağlar;
 • Banyo için raflardan tavanı suya ve buhara dayanıklıdır, rengini kaybetmez, deforme olmaz.
 • En az 20 yıl hizmet ömrü;
 • Tasarımın bakımı çok kolaydır (bazen nemli bir süngerle silin);
 • Banyodaki raf tavanının tartışılmaz bir özelliği – geniş bir renk paleti, farklı dokular, boyutlar.
 • Kolay, hızlı kurulum süreci;
 • Bu tipin askıya alınmış yapısı, makul bir fiyatın yanı sıra yüksek işçilik kalitesi ile ayırt edilir.

Banyoda asma tavan nasıl seçilir

Banyodaki tavanın tasarımı için doğru malzemeleri seçmek için bazı yararlı nüansları hatırlamanız gerekir. Örneğin, bitmiş yapının görünümü ve kurulum yöntemi, çubukların birbirine bağlanma tipine bağlıdır:

 1. Açık bağlantı – yaklaşık 1,5 cm aralıklarla bağlantı parçaları. Glitches, dekoratif bir profil yardımıyla gizlenir.
 2. Kapalı bağlantı – tavan rayları, ek eklentiler kullanmadan eklemi bağlantıya bağlar.

Bir diğer önemli nokta ise, uçtan çerçeveye sabitlemenin türüdür:

 • Alman raylarının U şeklinde yan parçaları vardır.
 • İtalyan – yuvarlak yan duvarlar.
 • Fransız Tırmığı – ilk ikisinin kombinasyonu.Banyo tuvalet asma tavan modelleri

Banyo tavan dekorasyon

Tavanı parlaklık açısından bitirmek için rafların sınıflandırılması (aşağıdaki fotoğraflara bakın):

 1. Ayna – krom kaplamaya sahiptir ve banyo alanını görsel olarak genişletir.
 2. Tasarım için parlak bileşenler – çok çeşitli kombinasyonlar, orta parlaklık, çok sayıda renk.
 3. Yarı mat ve mat paneller, katı ve klasik bir iç mekan yaratmanıza olanak tanır.

Yetkili bir kaplama seçimi elde etmek için tavanı ölçmek ve belirli boyutlarda paneller satın almak gerekir. Yapı malzemelerinin parametreleri farklıdır: üç veya dört metre uzunluğunda ve ürünün genişliği – 2,5 ila 40 cm olabilir. Hesaplamalarda zorluklar varsa, profesyonel inşaatçılara başvurmak ve bu konuya danışmak daha iyidir.

“Boşluklar” ile kurulum çalışması çok kolay kabul edilir: Asıl önemli olan talimatlara kesinlikle uymaktır. Herkes çıtaları aynı tavana takabilir. Zorluklar varsa, bir uzman tutmanız önerilir. Banyoda bir tavan rafının nasıl kurulacağını anlayın. Bu etkinlik aşamalardan oluşur:

 1. Yüzey işaretleme. Bir lazer veya hidrolik seviye vasıtasıyla, duvarlara süspansiyon ve keçeli kalem yerleştirmek için sahaları işaretlemek gerekir.
 2. Profil veya köşe montajı. Yapının bu kısmı, istenen boyutta kesilmiş, vidalarla işaretleme üzerine monte edilmiştir.
 3. Ve dikey olarak tutturulmuş çubukların yönünü belirlemek gerekir (paralel yerleştirilmelidirler).
 4. Dübelleri sabitleyen süspansiyonu taktıktan sonra.
 5. Stringer’ı kurun. Bu bileşenleri çerçeveye sabitlemek için, tasarımın kendisinde bulunan özel oluklar kullanmanız gerekir.
 6. İlk yerleşim yerleri (muhabirler profil seviyesinin biraz üstüne yerleştirilmelidir).
 7. Montaj çıtaları. Son olarak, süspansiyonlar ayarlanır, panelleri tavana sabitler. Gerekirse yapı kolaylıkla sökülebilir.

Banyo raf tavanları nereden alınır ve ne kadar

Banyo için raf tasarımını düzenlemenin maliyeti, yüzey tipi, odanın alanı, yapının nüansları vb. Gibi parametrelerin hesaba katılmasından oluşur. Örneğin, boya ile işlenmiş çelik çıtalar kare başına yaklaşık 350-400 rubleye mal oluyor. Asma alüminyum paneller daha pahalıya mal olacak, ancak kalite çok daha yüksek: fiyat metrekare başına 900-1000 ruble. Profesyonel inşaatçıların hizmetleri, bir kare oda için 500-600 ruble ve armatürlerin montajı – 350 p’den. İkisi için. Kendi kendine kurulum durumunda:

Video: tırmık çatısının montajı

Anna, 35 yaşında: Banyoda onarım yapma zamanı geldiğinde, tavanı bitirmek için birçok seçeneğin içinden geçtik. Alüminyum şeritlerde durduk. Kocam kişisel olarak kuruluma dahil oldu: bu süreç basit, asıl önemli olan talimatları takip etmektir. Dayanıklı, güzel dönüşler birkaç yıldır bizi memnun ediyor. Henüz bir kusur yok.

Michael, 44 yaşında: geçenlerde bir ay önce onarım yapan arkadaşları ziyaret etti. Banyoda tavan rafı da mevcuttur. Bu boya çok etkileyici görünüyor – gerilimden çok daha iyi. Ayna şeritleri alanı görsel olarak artırır. Ek olarak, malzeme mümkün olduğu kadar neme dayanıklıdır.

Olga, 24 yaşında: Yeni bir daireye taşındık. Banyoda acil onarım gerekiyordu. Çatıyı bitirmek için, tanıdık inşaatçılar çelik askı rayları kullanmalarını tavsiye etti. Sonuç: Odaya mükemmel şekilde uyan benzersiz bir tasarım davlumbaz elde edilir. Bu yapı malzemesinin fiyatı nispeten yüksektir, ancak kalitesi onu haklı çıkarır.

Banyoda bir alüminyum tavan nasıl seçilir ve hızlıca monte edilir

Islak odalarda tavanları bitirmek için neme dayanıklı malzemeler en uygunudur. Banyo için onur seti tavan rafını kazandı. Tavan tasarımı, birkaç santimetre genişliğinde dar panellerden (raflardan) oluşan bir asma sistemi ve üzerine çıtaların tutturulduğu bir asma sistemi kullanımını içerir.

Kurs videosu: Banyoda bir raf alüminyum tavan nasıl yapılır ↑

Avantajlar ve dezavantajlar – satın almak veya almamak

Bu tip asma tavanın geniş dağılımı, tüketicinin çekici özelliklerini kolaylaştırdı:

 • Çeşitlilik. Hem iç mekanlarda herhangi bir amaç için hem de bina dışında kullanılabilirler.
 • Yüksek neme dayanıklılık, fıçı tahtası tavanların sadece banyolarda değil, yüzme havuzlarında, banyolarda (buhar odasında değil), kış bahçelerinde, sokak verandalarında, verandalarda kullanılmasına izin verir.
 • yangın söndürme. Tüm elemanlar metalden (çelik veya alüminyum), yanmazdan yapılmıştır. Yerleşik lambalar, çok sıcak olsalar bile süpürgeliklere zarar vermez.
 • Tavanların uzun ömürlülüğü oldukça yüksektir. Plakalar üzerindeki polimer kaplama, birkaç on yıldır renk tazeliğini korumuştur.
 • Çeşitli modeller, renk çözümleri ve çekici raflar (paneller) görünümü, estetik ve özgün bir tavan tasarımı oluşturmayı mümkün kılar.
 • Ekolojik ve sağlıklı. Yüzey panelleri toz biriktirmez, bakımı kolaydır. Yapısal parçaların yapıldığı malzemeler ve bunlar için son kaplama tamamen hipoalerjeniktir.
 • Tavanlardaki dış etkilere karşı mukavemet ve direnç çok yüksektir. Her ne kadar ince plaka üzerinde güçlü bir etkiye sahip olsa da, bir çukur oluşmuş ve keskin bir nesne boya tabakasını kırabilir.
 • Kurulum kolaylığı. Çatılar, çok kısa sürede, ıslak işlem yapılmadan marangozluk yöntemleriyle oluşturulur. İşler temiz ve çöp miktarı minimum seviyede. Çıta tavanlarda iletişim kurmak uygundur, aydınlatma ve havalandırma elemanları için açıklıklar düzenlemek kolaydır.
 • Bakım. Gerekirse hasarlı bir plakayı değiştirin – bu birkaç dakika sürer. Çatının üstündeki iletişimlere erişmeniz gerekiyorsa sorun değil.
 • Banyo tavanının fiyatı çok demokratik.

Metal tavan fıçı tahtası ve kalıplanmış ürünler olan diğer kaplama malzemelerinin dezavantajı akılcı bir kesme problemidir. Panellerin sabit uzunlukları olduğundan (genellikle 3 veya 4 metre), çıtaları atık olmadan kesmek her zaman mümkün değildir.

Tavan tasarımı nedir ↑

Süspansiyon çerçevesinin temeli, konveyör çerçevesidir (Stringer). Sağlam, ancak hafif çelik sarmal bir ışıktır. Üzerindeki kesikler, dilimler donanım kullanılmadan kolayca tıklanabilecek şekilde düzenlenmiştir. Lastikler, oldukça geniş bir yükseklik aralığında ayarlanabilen çelik bir süspansiyona asılır.

Çelik veya alüminyumdan yapılmış plakalar. Banyo ve diğer nemli alanlar için korozyona dayanıklı alüminyum fıçı tahtası tavanların kullanılması tavsiye edilir. Ricky’nin kesitte, lastiğe güvenilir bir şekilde sabitlenmelerini sağlayan C şeklinde bir enine kesiti vardır. Farklı üreticilerin panellerinin genişliği 5 ila 25 cm, sac kalınlığı 0,35-0,7 mm’dir. Reiki, tavan aralığının havalandırılmasını sağlayacak ve odadaki gürültü seviyesini azaltacak delikli bir yüzeye sahip olabilir. Metal çatılar, kapalı, açık ve boşluksuz çatılara ayrılmıştır.

 • Çatılardaki paneller, birleşim yerinde kapalı bir açıklık oluşturacak şekilde birbirine kapatılır. Çıtalar için profil, ahşap bir kaplamadan bir bölümü andırır.
 • Açık sistemlerdeki Reiki birbirine uymaz ve aralarında küçük delikler vardır. Hava değişiminin sağlanması gerekiyorsa veya yerleştirilmiş dar çıtalarla kapatılması gerekiyorsa, uygun olmayan şekilde bırakılabilir. Farklı renklerin dahil edilmesinden dolayı açık tavan tasarımı çeşitlendirilebildiğinden, alıcılar arasında en büyük kabul görmüştür.
 • Boşluksuz yapıda, paneller, dar ve sığ bir bağlantı noktasında boşluklu, sıkıca yapışır.

Bir banyo için İtalyan, Alman ve Fransız fıçı tahtası tavanından bahsederken, genellikle menşe ülke değil, panellerin tasarımı anlamına gelir. Şekli (enine kesiti) neredeyse dikdörtgen olabilir, bu pratik Almanlar için tipiktir, hafif yuvarlatılmış, üçgen vb.

Kaliteye gelince, benzer fiyat kategorilerinden tekliflerde Albis, Bard, Lumisfit veya Jebel markaları arasında pek bir fark yok. Bunun yerine maliyet, panellerin yapıldığı metalin kalınlığını, şeklini ve kaplama tipini belirler.

Kurulum nasıl hızlı ve doğru bir şekilde yapılır ↑

Raf tavanlarının takılması zor denilemez. Küçük yapı ağırlığı, bir kişi durumunda çalışabilir. Teknoloji çok basit, ancak her aşamada doğruluk gerektiriyor.

 • Gerekli işi gerçekleştirmek için geleneksel inşaat araçları: su veya lazer seviyesi, iyi bir marangoz, bir çekiç veya matkap (çerçevenin beton yapılara montajı durumunda), kaliteli makas, metal, çekiç, kurşun kalem, ipi engellemeyecektir.
 • Banyoda bir alüminyum tavanın kurulumuna başlanması yatay işaretlerden olmalıdır. İlk olarak, odanın çevresinde, tavanın altındaki çizgiye dikkat edin ve yapının yüksekliğinin lambaları yerleştirmesine izin verdiğinden emin olun.
 • Çıtalar U şeklindeki profile yerleştirilecekse, duvara yapıştırın. Profil kullanmak rahattır, ancak gerekli değildir. Kurulumdan sonra duvar ile paneller arasındaki boşluk herhangi bir tavan kaidesi ile kapatılabilir.
 • Bağları etiketleyin ve asın. Odanın yüksekliği tavanın minimum asma yüksekliğine indirilmesine izin vermiyorsa, alçıpan tavanların montajında ​​kullanılan delikli kancalı ayarlanabilir askılar yerine montaj rayları vidalarla sabitlenebilir. Askıların yüksekliğinin tam olarak aynı düzlemde bulunmasını sağlamak gerekir.
 • Panellerden filmi çıkarın ve çerçevelere oturtun. Rafların metalinin ince olduğu ve çabalarıyla orantılı olduğu unutulmamalıdır.

Cephaneliğinde bir takım oldukça yaygın aletlere ve biraz zamana sahip olan “kullanışlı” bir ana ev, banyoda ayrı bir tavan tavanı yapabilir. Bununla birlikte, duvarcılık veya marangozluk deneyimi eksikse, sabır ve doğruluk – karakterin en çarpıcı özelliği değilse, o zaman düşünmeye değer, ancak bu çalışma deneyimli profesyonellere emanet değil.

Banyo için tavan tavanları: kurulum, kurulum ve fotoğraf

Banyoda bir raf tavanı kurmak, tasarımı sadece dört unsurdan oluştuğu için herhangi bir zorluğa neden olmamalıdır:

Banyo için birkaç tavan rafında bulunan üç tip raf vardır. Açık, kapalı ve uçlu olabilirler. Birincisi, küçük, zar zor farkedilen bir boşlukla gerçekleştirilir, ikinci tipin birleştirilmesi boşluksuz yapılır ve üçüncüsü özel bir alüminyum ek ile kapatılır. Türüne bakılmaksızın çubukların genişliği 90, 100, 150 ve 200 mm olabilir. Genellikle kullanılan, 100 mm genişliğe sahip bir modeldir. Uzunluk olarak, üç veya dört metre ve 0,5 mm kalınlığa kadar olabilirler.

Stringer, destek çerçevesi ve çapraz olarak adlandırılır. Çatı yüzeyindeki rayı tek bir düzlemde tutacak şekilde tasarlanmıştır. Uzunluğu 3 ve 4 m’dir.

Önemli! Her çubuk türü için uygun kiriş seçilir.

Duvar profili, süspansiyon yapısının oda duvarlarına yakın bir şekilde oturmasını sağlar. Çoğunlukla bir açı şeklinde yapılan profili kullanır, ancak aynı zamanda “P9” harfinin şekline benzeyen bir profil de vardır.

Üç parçadan oluşan ayarlanabilir süspansiyon: kuşgözü ve kancalı konuştu ve özel bir yay. Rafların zemine sabitlenmesi için tasarlanmıştır.

Banyo tuvalet asma tavan modelleri

Banyo tavanlarının montajı için aşağıdaki aletler gerekli olacaktır:

 • Metal için makaslar;
 • Delme.
 • Yumruk.
 • Keskin bıçaklı bıçak;
 • İnşaat seviyesi;
 • Rulet ve keçeli kalem;
 • Vidalar ve çiviler.

Banyoda bir raf tavanı takmak, her şeyden önce çubukların bulunacağı yönü belirlemek için gerekli olan hesaplamasıyla başlar. Bu nedenle yüksek tavanlı odalarda, odanın görsel olarak gerçekte olduğundan daha geniş görünmesi için duvarın uzun kenarına dik olarak sabitlenmesi gerekir.

Süspansiyon yapısının elemanlarının yerini ve boyutunu belirledikten sonra, tam sayıyı hesaplamanız ve ardından tavanın tüm yüzeyini kaplamak için kaç tane raf ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. Bunu yapmak için, gerekli sayıda çıtayı bir veya dört tırmık metreden elde edilen sektör sayısına bölün. Hesaplamalar sonucunda elde edilen sayı minimum malzeme miktarı olacaktır. Bu nedenle, çatı montajı sırasında veya başka bir işlem sırasında çökme durumunda en az% 5-10 ilave edilmelidir.

Gerekli tüm alet ve malzemeleri satın aldıktan sonra tavan tavanını döşemeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, duvarlardaki çevrenin yanı sıra süspansiyonun kurulacağı yerlere de dikkat etmek gerekir. Çevreyi işaretlemek için, duvara bir seviye (lazer veya hidrolik) yapmak ve bir işaret yapmak ve ardından onları otbivochnogo ipliğini sabitlemek gerekir. Bağlantı noktalarını sabitlemek için tavanı asmanız, 120×120 cm hücreli bir ızgara çizmeniz gerekir. Ve bu durumda, duvarların ilk sırasının 40 cm mesafede olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Süspansiyon sistemleri, ızgara hattı kesişme noktalarında sabitlenecektir.

Banyoda tavan rafı: kablolama

İşaretlemenin sonunda, güç kaynağı için lambalardan gelen kabloları göstermeniz gerekir. Bunu yapmak için, bir çekiç kullanarak, anahtardan gelen tellere ulaşmak için sıvayı nazikçe itmeniz gerekir. Bundan sonra yeni bir kabloya bağlanır. Bükülme yerleri dikkatlice elektrik bandı ile sarılır. Bu çalışmayı yaptıktan sonra, ortaya çıkan dikiş alçı duvarda olmalıdır.

Önemli! Telin uzunluğu, ikinci ucu gelecekteki tavanın üzerindeyse doğru bir şekilde belirlenir.

Banyo rafına asılı tavan: alüminyum bir köşenin sabitlenmesi

Şimdi alüminyum köşeleri alıp metal makasla alınan boyutlara göre kesmeniz, ardından 60-80 cm’ye eşit bir adım gözlemleyerek içlerine dübeller için delikler açmanız gerekiyor.

Köşe kesiği, üzerinde kurşun kalemle deliklerin açıldığı yerleri işaretlediğiniz çizilmiş bir çizgi boyunca duvara doğru eğimlidir. İşaretler üzerinde, duvarın tüm çevresinde “hızlı sabitleme” yöntemi ile duvarı delmek ve köşeleri sabitlemek gerekir.

Önemli! Çizilmeden önce köşelerden çizilmeye karşı koruyucu filmi çıkarmayı unutmayınız.

Parçayı takmak için, askıya bağlantı noktasının seviyesini belirlemeye yardımcı olmak ve daha sonra bu konumlara delikler açmak, kılavuzun yatay olduğundan emin olmak ve tüm yapıyı vidalarla duvara sabitlemek gerekir.

Stringer montajı, bir raf yapısı oluşturmanın en önemli aşamalarından biridir. Yanlış bir şekilde tamir ederseniz, alüminyum çubuklar kurulum sırasında bükülür ve bu da aralarında çatlaklara neden olur. Bütün bunlar tavanın görünümünü büyük ölçüde bozabilir.

Banyo tavanları için alüminyum çıtalar, odanın sağ duvarından sabitlenmiştir. Bunu yapmak için genişliği 10 cm olması gereken bir tahta alın, duvardan duvara mesafeyi ölçün ve sonuçtan bir santimetre alın, ardından rayı metal makasla kesin.

İkinci rayı sabitlemeye geçmeden önce, birinci ve köşe arasında boşluk olmadığından emin olmanız gerekir. İkinci şeridi sabitledikten sonra 2 cm genişliğinde dar bir şerit yerleştirilir, aynı şekilde üç şerit daha yerleştirmeniz gerekir.

Daha sonra, banyo tavanının odanın tersine, sol tarafına sabitlenmesi gerekir. Solda, üç geniş şerit önce raylara, ardından dar şeritlerden üçü tutturulur.

Lambalar sabitlenir sabitlenmez, bükülme yerlerinin kaliteli izolasyonunu unutmadan, telin uzunluğunu ölçmeniz ve tüm armatürleri sırayla bağlamanız gerekir.

Önemli! Halojen ampullerin sık sık dahil edilmesi hızla başarısız olur. Hizmet ömrünü uzatmak için, bir filament ampulün düzgün ısınmasını sağlayan özel bir koruma ünitesi bağlamanız gerekir.

Fıçı tahtası tavanı çok rahattır ve bakım gerektirmez. Arkasında elektrik kablolarını kolayca gizleyebilirsiniz, komşular tarafından yukarıdan su basmış olsanız bile boyanması ve sıvanması gerekmez. Ek olarak, herkes banyoya bir raf tavanı kurabilir.