Banyolar için aydınlatma ipuçları

Banyodaki aydınlatmayı yenilemek istiyorsanız veya yeni bir ev satın aldıysanız ve beğeninize sunmak istiyorsanız,Banyo Lambası , Banyo Tavan AYDINLATMA , Banyo Ayna Üstü AYDINLATMA , Koçtaş banyo lambası , Banyo aydınlatması Nasıl olmalı , Banyo lambası Tekzen , Banyo AYDINLATMA Aplik , Banyo aydınlatma IKEA,size banyolar için bazı aydınlatma ipuçları veriyoruz  .

 • Banyo ışığı ne renk olmalı?
 • Banyo ampul kaç watt olmalı?
 • Mutfak için ideal aydınlatma nasıl olmalı?
 • Aydınlatma çeşitleri nelerdir?
 • Iç aydınlatma nedir?
 • Aydınlatmanın nitelikleri nelerdir?
 • Aydınlatma düzeyi nedir?
 • Ampul nasıl bir ışık kaynağıdır?
 • Dış Aydınlatma nedir?
 • Iyi bir aydınlatma nasıl olmalıdır?
 • Aydınlatma şiddeti aşağıdakilerden hangisi ile ifade edilir?
 • Dekoratif aydınlatma nedir?
 • Aydınlatma araçları nerelerde kullanılır?
 • Işık kirliliği nedir kısa bilgi?
 • Direkt aydınlatma nedir?
 • Aydınlatmanın hayatımızdaki önemi nedir?
 • Aydınlatma Projeleri Nedir?
 • Aydınlatma işi ışıklandırma ya ne denir?

Banyo nasıl doğru aydınlatılır

 1. İlk şey, belirli banyo lambaları satın almak ve bunun için tasarlanmak. Güvenlik ve sızdırmazlık yönetmeliklerine uymaları gerekir. Banyo lambası modelleri , koruma derecesini gösteren  özelliğini taşımalıdır .
 2. Homojen aydınlatma için iki tür ışık kullanın , odak veya nokta ışık ve genel ışık.
 3. İçin genel aydınlatma, bir ışık benzer kullanmayı düşünün doğal ışık olduğunu yeniden üretmektedir renkleri daha iyi.
 4. Ayna alanında gölge ve yansıma oluşturan ışıklardan kaçının.
 5. Işıkların iyi bir renk sunumu için, nötr ampuller veya soğuk ampuller kullanılması tavsiye edilir. LED eşit etmek veya 4000 K büyüktür bize ısı emisyonu ve tüketimde kaydetmeden gerekli ışık verir.
 6. Bir pencereniz varsa ve içeri doğal ışık giriyorsa , en iyi şekilde yararlanın.
 7. Eğer yürütmek zaman kurulum, bunları ayırt edebilmek tavsiye edilir ışık noktaları , bağımsız ayna veya dokundu alanı için genel ışık için bir ve başka onların anahtarı ile. Bununla, her iki ışığın da açık olması gerekmiyorsa tüketimi azaltabiliriz.
 8. Banyo aydınlatmasından en iyi performansı almak için , geleneksel ampullere göre düşük tüketim ve uzun ömürlülüğü sayesinde LED banyo lambalarının kullanılmasını öneriyoruz . Halojenlere göre daha az ısı yayarlar.
 9. Renk görüşünüzü değiştirdiklerinden banyoda floresan tüpler kullanmaktan kaçının.
 10. Dekorasyonu banyo lambalarınızla birleştirin , ancak çoğunlukla pratik olan lambaları kullanın.
 11. Yerleştirmeniz gereken lamba sayısını bilmek için banyonun boyutlarını hesaplayın . Kural olarak, 6 m²’lik bir banyo için yaklaşık 4 gömme lambaya ihtiyacınız olacaktır .
 12. Küvet veya duşa daima su geçirmez ışıklar yerleştirin .
 13. Çok fazla ışık noktasına ihtiyaç duymayan küçük ve orta büyüklükteki banyolarda genel banyo aydınlatması için bir banyo tavanı yeterli olacaktır .
 14. Büyük banyolarda, homojen aydınlatma için birkaç ışık noktası yerleştirilmesi gerekiyorsa, gölge oluşturmamaları için doğru dağıtılmış gömme ışıkların kullanılması tavsiye edilir .

Banyo lambaları nereden alınır

Giderek daha fazla banyo, evde huzur bulabileceğiniz ve kişisel bakımın daha keyifli olduğu bir yer olmak için işlevsel alanlar olmaktan çıkıyor. At La Casa de la Lambası, olur banyo lambaları geniş bir seçki bulacaksınız. Güven garantisi olarak 20 yıldan fazla hizmetinizde.

İşlevsel ve pratik aydınlatma elde etmek için farklı banyo lambası modellerini birleştirmeliyiz . Pencerelerin olmaması nedeniyle genellikle doğal ışık almadıkları için günümüzde banyoda iyi bir aydınlatmaya sahip olmak önemlidir.

 Banyo aydınlatma ipuçlarının size yardımcı olacağını umuyoruz . Herhangi bir sorunuz varsa, 

Kuşkusuz iyi bir iç tasarım, iyi bir aydınlatma tasarımı ile uyumlu olmalı, lambaların miktar ve gücünün boyutlarına ve kullanımlarına göre ortamlar için yeterli olmasını sağlamalıdır. Özellikle banyolara özel ilgi gösterilmelidir.

Lamba ve ampul türleri üzerinde durmaya ek olarak – burası nemli bir alan olduğu için – ikili işlev sorunu da ele alınmalıdır. Her şeyden önce, makyaj ve tıraş dahil kişisel hijyen rutinlerimizin çoğunu yaptığımız bir çalışma alanı. Daha beyaz, doğrudan ve odaklanmış aydınlatma gerektiren bu faaliyetler. Gerçek bir içine banyo ritüeli çevirmek mümkün olduğu gibi Fakat, ayrıca dinlenmek için alandır ev spa . Bu durumlarda, mekanı dolaylı olarak aydınlatmak için stratejik olarak yerleştirilmiş sarımsı lambalarla daha sıcak aydınlatma için ayrı bir devre dahil edilmesi önerilir.

Bir banyo tasarlarken, armatürleri dağıtmadan önce mekanın tasarımını ve aydınlatma projesini tanımlamanızı, doğrudan ve genel aydınlatmanın yerini belirleyerek ve ardından dolaylı ve spesifik etkileri planlayarak başlamanızı öneririz. Duş alanında sızdırmaz ve buhara dayanıklı lambaları tercih etmelisiniz. Gölge oluşumunu önlemek için IP65 koruma derecesine sahip (toz önleyici, düşük güçlü su jetlerini destekleyen) ve adreslenebilir noktaya sahip PAR20 tipi ampuller veya ampuller kullanılması önerilir. Ek olarak, lambaların tuvaletin üzerine yerleştirilmesinden kaçınılması tercih edilir.

Bazı armatür türleri hakkında:

1. Pandantifler
Dolaylı aydınlatma için idealdir ve mekana yüksek estetik değer katarlar. Umumi banyolarda – örneğin restoranlarda veya tiyatrolarda – daha sofistike sarkıt lambalara yatırım yapmak mümkündür: geleneksel avize.

Sarkıt lambalar çok yönlüdür çünkü mesafelerine ve konumlarına bağlı olarak çok sayıda dolaylı ışık efekti sunabilirler.

3. Gömme spot lambalar
Gizli ve çok işlevsel olduğu için banyolarda en yaygın genel aydınlatma şeklidir.

4. Gömülü ‘hafif çizgiler’

Minimalist ortamlar için ideal, çok çağdaş bir çözüm. Lambayı buhar ve tozdan gizleyen ve koruyan gömülü LED profillerdir.

Her proje için özel tasarımlar yapmak önemlidir, ancak çoğu durumda aşağıdakiler önerilir:

 • Renk sıcaklığı 3.000K ile 4.000K arasında olan ampuller veya ampuller .
 • Işık yayma seviyesini hesaplamak için , genel aydınlatma için 200 lüks ve çalışma alanı için 500 lüks düşünün.
 • Renksel geriverim indeksi (CRI) % 80’den fazla olan şişeler .

Banyolarda yapay aydınlatmanın bazı müttefiklerini gözden geçirelim:

1. Doğal Aydınlatma:  Mekana pencerelerden, tepe pencerelerinden veya camlı panellerden girebilirsiniz. Kokulardan ve küf oluşumundan kaçınarak mekanın hijyenik hijyenine katkıda bulunur.

2. Açık renkler : Mümkünse banyo yüzeylerinden (zemin, duvar veya tavan) en az birinde açık renkler seçilmesi önerilir. Hem doğal hem de yapay aydınlatmayı tercih edecekler. Daha koyu tonlar tercih ediliyorsa ortamın olumsuz etkilenmemesi için daha güçlü lambaların seçilmesi gerekmektedir.

3. Aynalar : Hijyen rutininde faydalı olmasının yanı sıra, aynalar ortamı ve dolayısıyla mekanların içindeki netlik hissini genişletir. Çoğu zaman, dolaylı, rahat ve sofistike bir aydınlatma sağlayarak aydınlatmayı aynalara gömmek mümkündür. Bu durumlarda LED ışık önerilir; montajı pratiktir ve çok ekonomiktir.

BANYO NASIL AYDINLATILIR

    Banyoda iki tür aydınlatma bir arada bulunmalıdır. Bir yandan genel aydınlatma, diğer yandan daha spesifik bir aydınlatma, sadece ihtiyacımız olduğunda ilkini destekleyen, hijyen ve kişisel bakım görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmektir.

Banyodaki aydınlatma, odanın özelliklerinden dolayı, IP derecesinin hesaba katılması gibi belirli güvenlik gereksinimlerini ifade eder . By IP anladığımız Koruma Endeksi bir armatürün. Numara her zaman iki rakamdan oluşur. Bunlardan ilki, armatürün toza ve katı cisimlerin girmesine karşı sunduğu koruma düzeyini, ikinci hane ise bu armatürün sıvıların girmesine karşı koruma düzeyini ifade eder. İlk basamak durumunda, değerler 0 ile 6 arasındadır ve 6 en yüksek koruma değeridir. Bize sıvıların korunmasını bildiren rakam durumunda, değerler 0 ile 8 arasında değişir; 8, bir armatürün örneğin suya daldırılmasına izin veren değerdir.

Genel ışık

Banyonun rahat olması, hoş ve dinlendirici bir atmosfer solması için iyi bir genel aydınlatma önemlidir. En çok tavsiye edilen ve pratik şey tavana gömme armatürler takmaktır, ancak yüzey armatürleri (tavan) da doğru bir iyon ışığıdır . Halojen ampuller, doğal ışığa çok benzer ışık üretir, ancak dezavantajları arasında çok fazla ısı üretmeleri ve tüketimlerinin yüksek olmasıdır. Bugün piyasada, aynı renksel geriverime ve renk sıcaklığına sahip halojen yedek LED lambalara sahibiz, bu da onları banyolarımızı aydınlatmak için mükemmel ışık kaynağı haline getiriyor.

Bu durumda, banyo alana armatürün yakınlığına bağlı olarak, bir tavsiye asgari IP ait IP44 şekilde, o buhar tehlikesi nedeniyle armatürü girmezse garanti söyledi.

Ayna bölgesi

Banyoda en önemli alanlardan biri ayna alanıdır; Daha fazla doğruluk gerektiren işlerin yapıldığı banyo alanıdır ve bu nedenle gölge veya yansıma oluşturmayan tek tip aydınlatmaya sahip olmak önemlidir. Bu tür bir problemden kaçınmak için birkaç tane çok hafif iyon öneriyoruz :

 • İlk çözüm, gömme tavan aydınlatması yerleştirmek olacaktır. Bu durumda ankastre lavabonun üzerine yerleştirilmelidir (Şekil 2); ve bizim üzerimizde değil (Şekil 1) çünkü kendi bedenimiz kendi gölgesini oluşturacak ve aynada iyi bir görüntü görmeyi zorlaştıracaktır.
 • Diğer bir çözüm de bir ön aydınlatma armatürü yerleştirmektir; ya aynanın üzerinde ya da aynanın her iki yanında; soyunma odası ışığı olarak bilinir. Bu tür duvar lambası, tavan ışığının oluşturabileceği her tür gölgeyi ortadan kaldırır. (Şek. 3)

Banyonun bu alanında  olan armatürlerin kullanılması tavsiye edilir , çünkü suya doğrudan maruz kalmayan bir alan olmasına rağmen, duştan gelen buharın söz konusu armatüre ulaşabileceğini tahmin etmeliyiz.

Banyo veya duş alanı

Genel olarak banyo veya duş alanı genellikle banyoda en az aydınlatılan alandır. İşlevsel aydınlatma istiyorsanız, en iyi iyon ışığı ıslak alanlar için özel bir gömme spot ışığıdır . Bu durumda, her zaman düşük voltaj (12v) ve su geçirmez ekipman gereklidir. Armatür bu alanda sahip olması gereken koruma bir olan IP veya koruma indeksi arasında 67 su sıçramasına karşı tam koruma garanti. Bu şekilde, hiçbir tehlike olmadan tam bir gönül rahatlığı ile duş alabilir ve banyo yapabiliriz.

BANYODA SICAK IŞIK MI YOKSA SOĞUK IŞIK MI? HANGİSİ DAHA İYİ VE NASIL SEÇİLİR

Banyoda dikkatli bir aydınlatma, kendinizi rahat hissetmek için gereklidir, yoğun bir ışık belirli anlar için ve eğer rahatlama istiyorsak başka bir ortam daha fazladır. Ancak bu işlevsel yönünün yanı sıra , banyo için sıcak veya soğuk ışık , dekorasyonu, mekan algısını şartlandırır ve hatta ruh halimizi etkiler. 

İdeal olan, farklı ışık türlerini birleştirmek ve ihtiyacımıza göre banyonun her alanını aydınlatmak olacaktır. Lavabo gibi bir yerin makyaj yapmak veya traş olmak için bir tür ışığa ihtiyacı var, diğer alanlarda rahatlatıcı bir banyo yapmak için bir tür ortam ışığı olan küvet gibi, diğer yandan duşta bizi harekete geçiren bir tür ışığa ihtiyacımız var. Banyoda sıcak ışığın mı yoksa soğuk ışığın mı daha iyi olduğunu bilmek için farklılıkları görelim .

Banyo için en iyi ışık nedir?

Banyo veya evdeki herhangi bir oda için en iyi ışık güneş ışığı, dış ortam ışığıdır. Ancak, çoğu zaman penceresiz en az bir banyomuz var , bu da karanlık ve çekici olmayan bir oda haline gelmemesi için iyi aydınlatmak için gerekli. En çok parlayan ışığı koymak da gerekli değildir, hepsi neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır.

Banyolar için sıcak ışık

Ilık ışık daha yumuşaktır ve sarımsı bir alçıya sahiptir ve rahat bir atmosfer yaratmak için idealdir. Evde kendi spasına sahip olan ve günün sonunda rahatlatıcı bir seansı sevenlerden misiniz? Küvet alanını ara sıra bir duvar lambası veya ıslak alanlarda özel bir spot ışığı ile aydınlatan 3,300ke’nin altında bir ışık seçin.

Banyoda nötr ışık

Nötr ışık, gün ışığına en çok benzeyen ışıktır, bu yüzden banyolarda en çok kullanılan ışıktır. 4.000k nötr ışık banyo aynası, aynalı dolaplar, makyaj, ağda, tıraş için kendinizi görmeniz gereken alanlar için idealdir , bu ışık bozulmadan parlar. Duş dekorasyonu için mükemmel bir nokta ışığı olarak mükemmel bir enerji ve iyi ruhlar hissi verir . Bu tür ışık, tüm ortamlarla en iyi birleşen ışıktır.

Banyoda soğuk ışık

Soğuk ışık, çok yoğun bir parlaklık veren ancak ten renginin, hatta mobilyanın bile algılanışını değiştiren mavimsi bir renk alır. Soğuk bir ışığın yoğunluğunu seviyorsanız, banyoda gömme tavan lambaları ile genel aydınlatma olarak önerilir. 

Bu soğuk aydınlatmayı, ayna alanı için daha nötr nokta ışıkla birleştirin En iyi banyo ışığı , farklı ışık türlerinin kombinasyonuna dayanır. Ayna alanı, makyaj yaparsak çok önemli olan, dışarıya daha çok benzeyen nötr bir aydınlatma gerektirir. 

Soğuk veya nötr bir genel ışık, banyoyu gündüz, gece saatlerinde veya büyük bir banyoda aydınlatmak için mükemmeldir, daha rahatlatıcı bir atmosfer yaratan sıcak ışık noktaları ekler.

 Artık modaya uygun ve banyolarda bir trend , zemin seviyesinde, asma tavan ile duvar arasında led ışık şeritleri, küçük banyolarda bir dekorasyon fikri olarak harika bir seçenek . İyi bir aydınlatma, bir mekanın algısını tamamen değiştirir, onunla oynar ve belirli alanları vurgulamak ve aydınlatmak için ışık noktaları yerleştirir ve banyonuz için en iyi ışığı alırsınız .

Küçük bir banyo nasıl aydınlatılır?

 1. 2.1. Büyük fayanslar kullanın.
 2. 2.2. Genişlik sağlamak için aynalar.
 3. 2.3. Asma mobilya ve tuvaletler.
 4. 2.4. Duvardaki musluklar.
 5. 2.5. Her yerde askılar.
 6. 2.6. Aynalarda ışık var.
 7. 2.7. Tavana kadar dolaplar.
 8. 2.8. Yerden tasarruf etmek için gömme ışıklar.

Bir banyo için kaç watt?

Gelen terimlerin gücü, “hem banyo asil ve için misafirler, kullanım aksesuarları den 75 ila 100 watt gerçek ışığında , ” Whitehead önerir. ” Sen floresan ile aynı gücü elde arasında 24-16 watt veya LED ampuller içinde 20 ila 25 watt .”

Banyo aynası nasıl aydınlatılır

Bir banyoyu aydınlatmak , sık sık yüzleşmeniz gereken bir görevdir. Ancak en sık sorulan sorulardan biri banyo aynasının nasıl aydınlatılacağıdır; bu, iyi yapılmazsa, çok iyi olmayan bir yüzle dışarı çıkma riskini alacağınız bir şeydir.

Bunu yapmak için, ayna aydınlatması, en iyi sonucu elde etmek için bir dizi bilgi gerektirir. Size anlatabilmemiz için okumaya devam etmek ister misiniz?

Aydınlatarak aynanızdan en iyi sonucu alın

Banyo aynasını doğru şekilde aydınlatmak için farklı ışıkların bir kombinasyonu gerekir. Tavanda sadece genel ışık kullanırsanız veya aynanın etrafına sadece birkaç ışık yerleştirirseniz aynayı doğru şekilde aydınlatamazsınız; tüm ışıkları birleştirmek ve hem gölgelerden hem de parlamalardan kaçınmak gerekir.

Banyo aynasını aydınlatıcı amacı , makyaj durumunda, bizim yüzünde ışık yansıtır olandan başkası değildir ve hasta ya değilse o ışık olabildiğince sadece bildirime doğal olarak olması gerekir, ama aynı zamanda onunla çıkmak için doğru sonucu alıyorsun.

Aynayı aydınlatmanın birçok yolu var, bunlardan bazılarını önereceğiz:

1. Tavanda downlight ile ayna aydınlatması

Banyoyu aydınlatmak için tavanda, sarkıt olarak adlandırılan gömme ışıkların kullanılması normaldir . Ancak banyo aynasını aydınlatmak için de kullanılabilirler.

Bunu yapmak için, lavabonun veya tezgahın hemen altına, daima aynaya odaklanan bir ışık yerleştirmek en iyisidir. Tabii ki, ayna çok genişse, aralarında yaklaşık 60-80 santimetre olan ve her ikisinin de aynanın ortasına odaklanan birkaç ışığa ihtiyacınız olacağını hesaba katmalısınız (her iki tarafta kullanmayın).

Sorun şu ki, bu tür ışıkların aydınlatma sırasında sorun yaratması çünkü ışık seviyesi yeterli olmasına rağmen burun ve çene bölgesinde gölgeler bulacaksınız. Bu nedenle diğer armatür türlerinin uygulanması gerekir.

2. Bir banyo aynasını aydınlatmak için duvar aplikleri

Duvar aplikleri, tavan aydınlatması ile birleştirebileceğiniz bir başka aydınlatma seçeneğidir. Bu duvar lambaları genel aydınlatma nedeniyle oluşabilecek gölgeleri ortadan kaldırmak için kullanılır.

Aynanın her iki tarafına da yerleştirilmelidirler çünkü bu şekilde orta bir ışık elde edecekler ve ten rengini yumuşatacaklar. Örneğin daha mat bir ışık sunacak saten cam ekranlı duvar lambaları önerebiliriz.

3. Aynanın üzerinde led şeritler

Bir süredir, banyoları aydınlatmanın bir yolu aydınlatma olarak Led şerit kullanmaktır. Bu, aynayı aydınlatmak ve böylece o nesnede bir ışık halesi oluşturmak için tüm aynanın etrafına bir çizgi yerleştirmekle ilgilidir .

Çevresine loş bir ışık vermek için televizyonların arkasına yerleştirilen ışığa çok benzer.

4. Banyo aynasına uygulayın

Birçok banyoda aynanın üst kısmında aynayı aydınlatan tek bir duvar lambası vardır. Buradaki sorun, doğru yerleştirilmezse yüzünüzü aydınlatırken alt kısımda gölge oluşturabilmesidir.

Bunu yapmak için yapmanız gereken şey aynanın merkezine odaklanmaktır. Bu şekilde, ışık dışarı yansır ve doğru ışıkla aynadan yansıyabilirsiniz.

5. Aynaya giden halojen spotlar

Bu tür aydınlatma genellikle yaygın değildir, ancak piyasada halojen gömülü ampuller açısından yukarıdan aydınlatmak için kendi aydınlatmasıyla gelen aynalar bulabilirsiniz .

Görebileceğiniz tek sorun, banyodaki (tavandan gelen) genel ışığın aynı şekilde etkilemeyecek olmasıdır çünkü üst kısmı ışıkların montajı ile kapatılmıştır. Bu nedenle, gölgeler olup olmadığını kontrol etmeli ve varsa, sorunu hafifletmek için başka ışıklar kullanmalısınız.

Banyo aynasını aydınlatırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Artık banyo aynasını nasıl aydınlatacağınızı bildiğinize göre, aynanın ışıklarını satın alırken size çok faydalı olacak bazı bilgiler vermek istiyoruz.

Bunlar:

1. Hızlı başlayan ampulleri arayın

Normal olan şey, ayna ışıklarını düzenli olarak açmamanız ve gerektiğinde yapmanızdır, örneğin yüzünüzü yıkamak, tıraş olmak, makyaj yapmak vb.

Bu nedenle, onları açtığınızda% 100 olan ışık olmaları ve yeterli ışığı sunmaları için ısınmalarını beklemeniz gerekmez. Her şeyden çok çünkü, eğer bunu yapıp acele ederseniz, olağan olan şey, sonunda bir şeyleri yanlış yapmanızdır.

2. Sıcak ışıklara bahis yapın

Bu tip aydınlatma için ideal olduklarından, özellikle banyo aynasının en az 3000ºK ışıklı olmasını tavsiye ederiz.

3. Büyüteç aynalarınız varsa, bunların ışıklandırması da olmalıdır.

Banyo aynasının yanında daha küçük ve büyüteçli bir aynaya sahip olmak giderek yaygınlaşmaktadır. Bu tip aynanın düzgün çalışması için kendi aydınlatması olmalıdır.

Bunu yapmanın en iyi yolu, tüm aynanın etrafına sabitleyebileceğiniz ve üzerinde bir hale varmış gibi yanmasını sağlayabileceğiniz için led şeritlerden geçmektir.

Böylelikle banyo aynasını işlevsel bir şekilde aydınlatabilecek, kamaşma ve gölgelerden kaçınabilecek ve ampullerin yaydığı ışığın ayna önünde yapılan farklı günlük aktiviteleri gerçekleştirmeye yeterli olmasını sağlayabileceksiniz.

Yine de, herhangi bir sorunuz varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size neyin en iyisi olacağı konusunda tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız ve size aynanızın iyi aydınlatılacağı ve mükemmel sonuç alacağı kaliteli ürünler sunabiliriz.