Barbekü Temizliğinde Nihai Kılavuz

ızgara
Kaynak: Ray White

Arkadaşlarınızla barbekü yapmak ya da sadece hafta içi ızgara yemek pişirmek Avustralya’nın bir ritüelidir. Bu, Avustralya mutfak mükemmeliyetinin bir gösterisi ve kalabalık için yemek pişirmenin en iyi yolu.

Weber, ocak ve hatta ızgara mangallarının en iyi yöntem olup olmadığı sıklıkla tartışılır. Bununla birlikte, aynı zamanda konuşulan başka bir şey de bir barbeküyü temizlemenin en iyi yoludur.

Barbekü temizliği, kimsenin gerçekten yapmak istemediği bir görevdir, ancak bir sonraki ızgara ustalığı için barbekünüze özen göstermeniz çok önemlidir.

Bu işlemi daha az acı verici hale getirmek için yapılacak birkaç şey var, bu yüzden kendinizi ve ızgaranızı bir sonraki buluşmaya hazırlamak için okumaya devam edin!

İşte Barbekü Temizliği için En İyi Kılavuz

1. Ocak Sıcakken Vurun

Evet, evet, tam da yemek bittiğinde ve içine girmeye hazır olduğunda yapmak isteyeceğiniz son şey budur. İyi haber şu ki, oturup yemeğin tadını çıkarmak için zaman ayırmalısınız, ancak daha sonra, ocak gözü hala sıcakken ilk temizlik, daha sonra sıkı çalışmanızı önleyecektir.

Kendinizi hemen mazur görün ve daha büyük barbekü kalıntılarını temizlemek için BBQ’ye hızlı bir fırça verin (özel Barbekü brusları satın alabilirsiniz). Gelecekteki benliğiniz bunun için size teşekkür edecek.

2. Bulaşık Makinesini Kullanın

Bir dakika ne?! Evet, doğru, bulaşık makineniz varsa ve ızgara plakalarınız çok büyük değilse, bunları bulaşık makinesine koyabilirsiniz. Tamamen soğuduklarından emin olun ve en yoğun moda ayarlayın (örn. Tencere fırçalama) ve sizin için zor işi yapmasına izin verin.

3. Derin Temizlik

daha iyi ev sahibi


Kaynak: Better House Keeper

Mangalınıza korku içinde geri dönerseniz, enkazın sizi beklediğini bilerek, endişelenmeyin.

Biraz deterjan ve ılık su ve bir barbekü ovma fırçası alın. Dirsek gresi bolca kullanın, plakaları çıkarın ve temizleyin. Barbekü ünitenizin iç kısmı için de aynısını yapın.

Temiz suyla durulayın, ardından ovalayın. Barbeküyü bir dahaki sefere hazırlamak için hafifçe bitkisel yağ püskürtün.

Şimdi en önemli kısım – temizlik cehennemi. Izgara plakalarını ve temizlik sırasında çıkardığınız fazladan parçaları yeniden konumlandırın, tüm ızgaraları yüksek konuma getirin ve ısıyla kalan kir veya mikroplardan kurtulun. Bunu çok uzun süre yapmanıza gerek yok, sadece tabaklar içmeye başlayana kadar bekleyin ve sonra kapatın. Düdük kadar temiz.

Biraz daha fazla zaman alıyor, ama en azından bir dahaki sefere bileceksiniz.

Şaşırtıcı, ısı mikropları öldürüyor, döküntüleri yakıyor, bu da ev tipi barbekünün şimdiye kadarki en büyük icatlardan biri olduğu anlamına geliyor – kendi kendini temizleyen bir pişirme cihazı. Dahi.

4. Kalay Folyo

Bu doğrulanmamış, ancak İnternet bunun doğru olduğunu söylüyor – bir miktar alüminyum folyoyu toplayın, bir ovucu ile yaptığınız gibi fırçalayın. Neden, çok emin değilim, ama özel bir ovucu satın almaktan daha ucuza mahkum!

Alternatif olarak biraz sirke ile birleştirebilirsiniz. Bir sprey şişesine iki bardak sirke ve su ekleyin, karıştırmak için sallayın. Izgaralara püskürtün ve 10 dakika bekletin. Şişeyi sadece sirke ile tekrar doldurun ve katlanmış kalay folyoya püskürtün ve tüm kiri çıkarması gerekir.

ev jölesi


Kaynak: Home Jelly

5. Soğan

soğan ile temizlik-ızgara


Kaynak: Reality Pod

Soğan çok yönlüdür, duruma göre barbekü. İkiye bölünmüş bir soğanı kullanarak (tarafı aşağı kesilmiş) sadece barbeküyü yüksek derecede ısıtarak herhangi bir hamuru yakıp kapatın ve soğanı ovalayın. Bu, ızgaralarda pişmiş her şeyi gevşetecektir.

6. Bira

Bu popüler bir barbekü temizleme yöntemidir ve nedenini bildiğimizi tahmin ederiz… Ancak, yemeği pişirmeden önce mi yoksa sonra mı bira yapacağınızdan emin değilseniz, bu daha öncedir. Mangalı ısıtın ve ardından şişenin yarısını ızgaralara dökün ve fırçalayın.

7. Limon ve Tuz

Limonla temizleyemeyeceğin bir şey var mı? Bu harika meyve. Mangalı temizlemek için ızgaraları ısıtın, limonun kesilmiş tarafını bir tuz tabağına koyun ve temizlemek için ovalama gibi kullanın.

8. Yeni Bir Barbekü Satın Alın
Son çare olarak bazen Barbekü geri dönüşü olmayan bir noktaya gelir ve yeni bir Barbekü almanız gerekir. Ancak, bu pahalı bir rota, bu yüzden çok tembeller için çok daha iyi bir seçenek, barbekünüzü temizlemesi için yerel birini işe almaktır; daha az güçlük çekiyor ve yerel ekonominize yardımcı oluyorsunuz!

Bir cevap yazın