Beton zemine çim ekmek

Betonda Çim Nasıl Yetiştirilir – Evet Yapabilirsiniz

Beton üzerine sağlıklı bir çim inşa etmek, genellikle ev sahipleri arasında tartışmalara yol açar. beton zemine çim ekmek , terasa rulo çim, beton zemine çim ekmek 2021 , Beton çim yetiştirmek için en iyi yer değildir, bu nedenle bu bitkilerin yaşayabileceği bir temel oluşturmak başarıya ulaşmanın tek yoludur.

Yine de, en iyi sonucu garanti edeceğinden önce betonu çıkarmak iyi bir fikir olabilir. Mümkün değilse, yeterli üst toprak ve uygun drenajın olduğundan emin olun. Ayrıca büyüyen çimen, yeterli gübre, su ve besin maddesine sahip olması koşuluyla yıllar içinde betonu parçalayabilir. beton zemine çim ekmek , terasa rulo çim, beton zemine çim ekmek 2021 ,

Peki betonda çim nasıl yetiştirilir?

Beton üzerinde çim yetiştirmek için yapmanız gereken ilk şey, drenaj olacağından emin olmaktır, aksi takdirde drenaj delikleri açmanız gerekir. Ardından, bir toprak tabanı oluşturun ve ardından bu tabanı güzel ve kalın bir kompost veya gübre tabakası ile destekleyin. Son olarak, çimi bu tabanın üzerine koyun ve uygun bir özenle büyüyebilir.

Unutmayın, toprak yeterince derin olmadığından ve çimlerinizin kökleri suya ulaşamadığı için böyle bir çim daha fazla dikkat gerektirir. Bu nedenle toprağı her zaman nemli tutmalı ve beslemelisiniz.

İçindekiler

 • 1 Beton Üzerinde Çim Yetiştirebilir misiniz?
 • 2 Çim Yetiştirmek İçin Toprağın Ne Kadar Derinlikte Olması Gerekir?
 • 3 Beton Üzeri Çim İçin Minimum Toprak Derinliği
 • 4 Çimeni Beton Üzerine Nasıl Döşersiniz?
  • 4.1 1. Adım
  • 4.2 Adım 2
  • 4.3 Adım 3
  • 4.4 Adım 4
 • 5 Beton Üzeri Çim Yetiştirmek İçin Drenaja İhtiyacınız Var
 • Çim Altında Betonun Neden Olduğu 6 Problem
 • Betonda Büyümek İçin En İyi 7 Çim
 • 8 Alternatif Olarak Beton Üzerinde Suni Çim Kullanın…
 • 9 Suni Çim Beton Üzerine Nasıl Döşenir
  • 9.1 Adım 1
  • 9.2 Adım 2
  • 9.3 Adım 3
  • 9.4 4. Adım
  • 9.5 Adım 5
  • 9.6 6.Adım
  • 9.7 7. Adım
  • 9.8 Son Adım
 • 10 Sonuç

Beton Üzerinden Çim Yetiştirebilir misiniz?

beton zemine çim ekmek , terasa rulo çim, beton zemine çim ekmek 2021 ,

Evet yapabilirsin. Bununla birlikte, çiminizin beton üzerinde büyümesine yardımcı olacak belirli koşullar vardır.

 • Beton çok gözeneklidir ve suyu tutabilen binlerce küçük delik ve gözeneklidir.
 • Çimlerin kökleri gelişip kalınlaşacak kadar serttir ve beton tabanı tüketir.
 • Beton bir kum tabakası ile kaplanır, çim tohumlarının kök salması ve gelişmesi, sağlıklı bir paspas ve güçlü bir kök sistemi oluşturur.

Beton üzerinde çim yetiştirmek mümkündür ve birçok bahçıvan bunu yapar. Yine de çimlerin kökleri, onları desteklemek için nem ve besin açısından zengin uygun bir yatağa ihtiyaç duyar. Bu nedenle, o beton blok üzerine kalın bir toprak tabakası veya toprak benzeri bir karışım sağlamanız gerekir.

Toprak katmanının derinliği verimliliğini belirler, bu yüzden yeterince derinleştirirseniz, sadece çimleri değil, aynı zamanda küçük ağaçlar da dahil olmak üzere diğer birçok bitkiyi de yetiştirebilirsiniz.

Akla gelen güzel bir örnek, yer altı otoparkının beton üstüne inşa edilmiş olan Orada çok sayıda orta ve büyük boy ağaç ve güzel yeşil çimler bulacaksınız.

Beton üzerine çim dikmek, manzaranızı dönüştürmek ve arka bahçenizi temiz ve rahat hale getirmek için mükemmel bir yoldur.

Güzel yeşil halının altında, size ve ailenize oynayabileceğiniz bir yer vererek, güzel yeşil halının altında nefret ettiğiniz çakıllı bir alanı veya sinir bozucu eski bir geçidi gizlemenize olanak tanır.

Beton çim için en iyi temel olmasa da, üzerinde çim yetiştirmek hala mümkündür.

Dikkate almanız gereken ana faktörler , üst toprak miktarı ve uygun drenajdır . Daha küçük beton yürüme yolları veya diğer alanların başarılı olma olasılığı daha yüksektir, çünkü büyük beton pedler suyun köklere ulaşmasını engelleyebilir.

Çim Yetiştirmek İçin Toprağın Ne Kadar Derin Olması Gerekir?

Gömülü tuğlalar ve betonla uğraşmak zordur çünkü ahşap gibi ayrışabilir maddeler olabilir. Çürüyen odun, yüzeyin batmasına ve toprakta deliklere neden olur. Bu nedenle, bu malzemelerin yeterince derin olduğundan emin olmanız gerekir.

Çimen çimi sığ bir kök sistemine sahiptir, bu nedenle en az 4 inç toprakla kaplarsanız çimen tohumunu koyabilir veya beton üzerine çim serebilirsiniz.

beton zemine çim ekmek , terasa rulo çim, beton zemine çim ekmek 2021 ,

Ancak, kuru havalarda böyle bir çimi oldukça iyi sulamanız gerekeceğini unutmayın . Aksi takdirde, bir veya iki yıl içinde seyrek ve parçalı sarı bir çime sahip olursunuz .

Toprak tabakası çok kalın olmadığı sürece (en az 15 inç) beton üzerine yemyeşil bir çim inşa etmek zordur.

Beton tabanın topraktan nemi ve besinleri emdiği, onu kısır hale getirdiği ve üzerinde büyüyen tüm bitkileri öldürdüğü bilinmektedir.

Beton Üzeri Çim İçin Minimum Toprak Derinliği

Çiminizin köklerinin yeterince derine nüfuz etmesi gerekir, bu nedenle minimum toprak derinliği 10 ila 12 inç arasında olmalıdır. Ayrıca, alkali, kireç açısından zengin beton, yüksek pH seviyesi ile çoğu bitki için toksiktir.

Olası sorunları önlemek için toprak katmanını olabildiğince derinleştirmelisiniz.

Mümkünse, tüm sığ tuğlaları veya beton blokları mutlaka yukarı çekin. Orijinal inşaatçı ile konuşmak ve beton tipinin ne olduğunu ve ne kadar derin olduğunu öğrenmek de iyi bir fikirdir. Çim yüzeyinin 3-4 fit altındaysa enkaz sorun olmayacaktır.

Verimliliğini artırmak için toprak katmanınızı ayrıştırılmış organik madde ile karıştırılmış üst toprakla kaplayabilirsiniz . Ardından, bir tesviye tırmığı ile derecelendirin ve su dolu bir merdane ile yuvarlayın. Hala delikler veya topaklar görüyorsanız, yüzeyi bir kez daha tesviye edin ve yuvarlayın.

Çimeni Beton Üzerine Nasıl Döşersiniz?

Aşama 1

Çimlerinizi üzerine inşa etmek istediğiniz alanda gevşek beton olup olmadığını kontrol edin. Üst toprağı atmadan önce, tüm gevşek betonu tırmıkla uzaklaştırın ve atın. Ayrıca, suyun seçilen alandan düzgün şekilde tahliye edilebildiğinden emin olun.

Adım 2

Beton alana en az 4 inç üst toprak uygulayın . Bu katmanı ölçmek ve doğru miktarı elde ettiğinizden emin olmak için bir ölçüm çubuğu veya cetvel kullanabilirsiniz.

Aşama 3

Üst toprağı gübrelemek, atmanız gereken bir sonraki adımdır. Kompost yığınınızdaki kompostu veya yerel bahçe deponuzdaki gübreyi kullanın ve üst toprakla iyice karıştırın. Daha sonra, seçilen çim tohumlarını veya farklı çim tohumlarının bir karışımını ekin.

4. adım

Alanı koruyun ve çimlerinizin beton üzerinde büyümesini sağlayan iyi bir drenajın olduğundan emin olun.

Çimen kullanmak, beton üzerine yeni bir çim inşa etmenin muhtemelen en iyi yoludur, çünkü ruloyu döşerken herhangi bir çöküntüyü veya diğer kusurları düzeltebilirsiniz. Çim tohumu ekmeyi tercih ediyorsanız, mekanik bir yayıcı kullandığınızdan ve elle tohum atmadığınızdan emin olun .

Yerleşik bir çim, yabancı ot görünümünü engelleyecek kadar güçlüdür, bu nedenle yabancı ot öldürücü kullanmanıza gerek kalmaz. Bununla birlikte, çimlerinizi 3 inçten daha kısa biçerseniz yabani otlar görünebilir .

Betonda yetişen bir çimin bakımı için de birkaç öneri vardır:

 • Hızlı salınan gübre kullanmayın. Yavaş salınan organik gübreler, çim sağlığı için çok daha iyidir.
 • Çimlerinizi derinlemesine sulayın ve tekrar sulamadan önce kurumasını bekleyin.
 •  Çimlerinizi biçmeden önce çimin toprağa kök saldığından emin olun.

Beton Üzeri Çim Yetiştirmek İçin Drenaja İhtiyacınız Var

Çim, iyi bir drenaj sistemi olmadan beton üzerinde asla sağlıklı büyümeyecektir . Drenajı çim yetiştirmeye uygun hale getirmek için çimlerinizi hafif eğimli yapmalı ve yüzeyinden en az 10 inç çöpü temizlemelisiniz.

Çimleriniz tamamen düz olmamalıdır. Aksi takdirde su her zaman üstüne oturacaktır.

% 1-2 eğim, beton üzerinde büyüyen çimler için en iyi seçimdir. Ayrıca, nemin topraktan yavaşça süzülmesini sağlamak için çimlerinizin kenarları boyunca kanallar kazabilir veya delikli drenaj boruları kurabilirsiniz .

Çim Altında Betonun Neden Olduğu Sorunlar

 • Toprak tabakası genellikle yeterince su tutamayacak ve çimlerinizi canlı tutamayacak kadar küçüktür, bu nedenle her yaz ölebilir.
 • Çim, yaz sıcağı vurana ve çimleri yakana kadar iyi büyüyebilir. Aynı durum, yeterince derine gömülmemiş septik tanklar için de geçerlidir. Bu durumda, sahip olduğunuz tek seçenek onu kazmak ve betonu çıkarmaktır.
 • Herhangi bir çim, sadece birkaç inç değil, derin bir toprak tabakası gerektirir. İnce bir üst toprak tabakasına ekerseniz, çim zayıf ve sarımsı olacaktır.
 • Çim, yeterli neme sahip olana kadar beton üzerinde büyür. Diğer bitkiler gibi, altındaki topraktan da su alır. Beton taban, nemin çiminizin köklerine ulaşmasını engelleyerek ölümüne neden olur.

Betonda Büyümek İçin En İyi Çim

Zoysia otu, beton üzerinde büyümek için muhtemelen en iyi çimdir.beton zemine çim ekmek , terasa rulo çim, beton zemine çim ekmek 2021 ,

Çimleriyle ilgilenmekten nefret eden bahçıvanlar için mükemmel bir seçenektir. Zoysia otu her zaman yeşil ve güzel kalır ve sık gübreleme veya sulama gerektirmez.

Zoysia, tam anlamıyla çim değildir; çimenlere oldukça benzeyen asma benzeri bir bitkidir. Ayrıca, Zoysia çiminin her türlü otu öldürmesine yardımcı olan iyi gelişmiş bir kök sistemine sahiptir.

Sürünen Kırmızı Çayır da harika bir seçenektir. Bu çim türü,  hemen hemen her yerde yetiştiği için beton veya diğer elverişsiz temellerde yetişen en iyi bitkilerden biri olarak kabul edilir .

Ayrıca, en iyi sonucu elde etmek için otu ile karıştırabilirsiniz.

Alternatif Olarak, Beton Üzerinde Suni Çim Kullanın…

Toprak ve çim döşeme ve drenajı gerçek çim için ayırma dramını yaşamak istemiyorsanız, suni çim kullanmak harika bir seçenektir.

Estetik nedenlerden ötürü yeşil şeyler istiyorsanız suni çim iyi bir seçimdir, çünkü beton üzerine serebilirsiniz ve anında güzel görünür.beton zemine çim ekmek , terasa rulo çim, beton zemine çim ekmek 2021 ,

Estetik nedenlerin yanı sıra bir başka harika fikir de bir çocuk oyun alanı üzerine suni çim koymaktır, tam olarak zıplamaz, ancak beton zemine kazara düşmelerden biraz koruma sağlamalıdır.

Çok yönlü ve sert betondan daha yumuşak olduğu için gerçek çim kullanmak istemiyorsanız, suni çimin beton üzerine kurulmasını kesinlikle tavsiye ederim.

Bu, bir çocuk oyun alanından, mangalda pişirilmiş yiyecekleri yerken masa ve sandalyeler kullandığınız verandanız için bir örtüye ve hatta bulunduğunuz tüm o barbekü yiyeceklerini çalıştırmanız gerektiğinde bir egzersiz kitlesi için kullanılabileceği anlamına gelir. yemek yiyor.

Suni Çim Beton Üzerine Nasıl Döşenir

Sanırım betonun üzerine bir miktar suni çim döşeyebilirsiniz ve işte orada, beton üzerine suni çim var. Suni çiminizi iyi bir şekilde döşemek istiyorsanız, atmanız gereken adımlar şunlardır:

Aşama 1

Yapmanız gereken ilk şey, betonun durumunu kontrol etmektir, çünkü kötü durumda olan beton üzerine büyük çatlaklar, düzensizlikler veya delikler olması tavsiye edilmez.

Adım 2

Daha sonra, beton alanı iyice yıkamalısınız çünkü altında mantar veya küf oluşumunu teşvik edecek kir istemezsiniz. (O zaman tamamen kuruması için zaman tanıyın)

Aşama 3

Betonu yıkarken düzgün süzülmediğini veya su birikintilerinin oluştuğunu fark ederseniz, bazı drenaj delikleri açmanız gerekebilir, aksi takdirde suni çiminiz dev bir su birikintisine dönüşebilir.

4. adım

Biraz suni çim köpük altlığı döşeyin. Bu önemlidir, çünkü suni çiminize daha gerçekçi bir his verecektir, böylece üzerinde yürüdüğünüzde, tamamen beton gibi hissetmeyecek, biraz sıçrayacaktır.

Adım 5

Daha sonra, betonun kenarlarının etrafına özel bir yapıştırıcı sürmeniz ve altlığı üzerine yapıştırmanız gerekir, böylece çimleriniz kullanıldığında kaymaz.

6. Adım

Şimdi suni çimi doğru şekilde kesmeniz ve tamamen hizalandığından emin olmanız, çimdeki herhangi bir bağlantı için suni çim bant kullanmanız gerekecek.

7. Adım

Son adım, kenarların etrafına, bu kez alt tabakanın üstüne daha fazla tutkal sürmek ve suni çim tabakasını üzerine yapıştırmaktır.

Son adım

Tutkalın kuruması için en az 3 saat çimden uzak durmalısınız, daha sonra hiç bakım gerektirmeden yıllarca dayanması gereken yeni suni çiminizin tadını çıkarabilirsiniz.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, çoğu ev sahibi için beton üzerine çim yetiştirmek en kolay iş değildir. Çimlerinizin altına gömülü beton birçok can sıkıcı soruna neden olabilir ve bunları düzeltmek oldukça zor olabilir. Yine de, toprak katmanını yeterince derin yaparak ve dayanıklı bir çim türü seçerek, arka bahçenizde yeşil yemyeşil bir çim elde edebilirsiniz!

Yazarla Tanışın

Merhaba, benim adım Samantha Bray ve bu benim blogum. 20+ yıl önce küçük bir çocukluğumdan beri bahçecilik yapmaktan zevk aldım, bu yüzden bu blogu hobimden çıkarmaya karar verdim, lütfen bir göz atın ve işimin tadını çıkarın.