Bin şüpheniz olsa bile renkleri evde kolayca ve hızlı bir şekilde birleştirmek için 4 tuş

Renkleri birleştirmek, ev dekorasyon sürecinizde büyük bir fren oluşturabilir. Aşağıdakiler gibi birçok şüphe ve soru alırsınız:

“Yeşil, kanepenin grisiyle güzel görünecek mi?”, “Bu bej diğerinden daha zarif olacak mı?”, “Bu renk, mekanı daha büyük, daha parlak veya daha davetkar göstermek için en uygun renk mi? ? “

… Ve bu kararsızlık sizi her şeyi boş bırakmanıza neden olabilir ve her zaman en iyi çözüm değildir.

Evde renkleri birleştirmenin anahtarlarını öğrenmekle ilgileniyorsanız, doğru yerdesiniz. Burada, dekor koçluk platformunuz Anna & Co’nun kurucusu Anna Simonet, bugün sizlerle birlikte Mil Ideas’da olmaktan mutluluk duyuyorum, çünkü evde renkleri nasıl birleştireceğinizi öğrenmek için size 4 anahtar söylemek için buradayım.

Ayrıca, renkler konusunu derinlemesine incelemek istiyorsanız, sizi “Evde Renkleri Birleştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz” başlıklı ücretsiz bir çevrimiçi sınıfa davet ediyorum.

Evinizin renklerini nasıl birleştireceğinizi öğrenmek için ücretsiz ders.

Bununla birlikte ve yapılan tanıtımlarla başlayalım!

Anahtar 1: Rengi anlama

Evinizi boyamak için renkleri nasıl birleştirirsiniz?

Renkleri iyi bir şekilde birleştirmek, asıl önemli olan, onları anlamaktır:

Rengi anlamak için 2 ana kriter, nasıl tespit edileceğini bilmektir:

– Bir renk soğuk veya sıcaksa. (Renk sıcaklığı)
– Bir renk saf veya kirliyse. (Saf veya kirli renk)

Renk sıcaklığı

Elbette, renk sıcaklığını zaten duymuşsunuzdur, yani bir rengin soğuk mu yoksa sıcak mı olduğunu bilmek.

Çok özetlemek gerekirse, soğuk bir rengin maviye meyleden renk olduğunu ve sıcak rengin kırmızıya meyilli olduğunu söyleyeceğim.

Birçoğunun unuttuğu önemli gerçek:

Nötr renklerin de sıcaklığı vardır. Evet, bej veya gri az çok soğuk olabilir. Örneğin, bir gri sıcak olabilir ve daha sonra grej veya vizon olarak adlandırılır.

Bunu bilmek önemlidir çünkü bir iç mekanın ana unsurlarında aynı sıcaklıktaki renkleri birleştirerek uyum sağlarsınız.

Örneğin, zeminler ve duvarlar aynı renk sıcaklığına sahiplerse daha iyi görünecektir.

Saflık veya renksizlik

Instagram kullanıyorsanız, bir rengi daha saf (ve canlı) veya daha kirli, yani daha az doygun, daha az saf yapan “doygunluk” filtresini kullanmış olursunuz.

Dikkatli olun, bir rengin kirli olduğunu söylemek çirkin olduğu anlamına gelmez, sadece karışımında daha fazla “gri-siyah” olduğu anlamına gelir.

Artık renkleri anlamaya başladığınıza göre, kendinize başka bir soru sormanın zamanı geldi:

Anahtar 2: Uyum mu yoksa kontrast mı yaratmak istiyorsunuz?

Evinizi boyamak için renkleri nasıl birleştirirsiniz?

Benim renkteki uyum tanımım şu şekildedir:

Dekorasyonda renk uyumu, paletin farklı renkleri arasında ortak bir payda rengine sahip olmaktır.”.

Böylece, birbirinizle uyumlu renklerden oluşan bir paleti takip ederseniz, iç mekanınızın nasıl uyumlu hale geldiğini göreceksiniz, değil mi?

Evinizi boyamak için renkleri nasıl birleştirirsiniz?

Uyumlu bir renk paleti huzuru yansıtır ancak bir iç mekanda kişilik ve yaşam yaratmak için dekorasyonda kontrast eklememiz gerekir.

Kontrast nasıl eklenir?

Dekorasyonunuza, paletinizdeki diğer renklerden daha parlak bir renk, tamamlayıcı bir renk veya farklı bir sıcaklık ekleyin.

Örneğin, evde soğuk renklerle bir uyumunuz varsa: soğuk açık gri duvarlar, mavi tonlu neredeyse beyaz çok açık ahşap, antrasit bir kanepe ve petrol mavisi bir süpürgelik, bir koltukta kırmızımsı, turuncu veya hardal rengi eklemek için bir kontrast oluşturacaktır. , koltuk minderleri, resimler veya halı üzerinde.

Bir renk sıcaklığı kontrastı yaratırsınız.

Ancak, bu yeni kontrast renklerin diğerlerinin doygunluğunu takip etmesine dikkat edin. Grileriniz ve soğuk renkleriniz varsa, renkleriniz büyük olasılıkla kirli.

Yani daha pratik bir ifadeyle, boyamaya başlamadan önce, uyum isteyip istemediğinizi, kontrastları nereye ve nasıl ekleyeceğinizi belirleyin.

Evde renkleri birleştirmenin bir sonraki anahtarına geçelim.

Anahtar 3: Evinizin renklerini ve gizli tonlarını dikkate alın

Evinizin renkleri

Evinizi boyamak için renkleri nasıl birleştirirsiniz?

ORTAK HATA UYARISI. Evlerini birbiriyle çok uyumlu ama bir kez duvarlarda çok kötü görünen güzel renklerle boyamaya başlayan birçok insan geliyor bana.

Hayal kırıklığını hayal edebiliyor musun?

Neden olabilir ve size olmasını nasıl önleyebilirsiniz.

Renkler bağımsız olarak seçilmemiştir, mekanı oluşturan ve değiştirmeyeceğiniz diğer renkler dikkate alınarak seçilmelidirler: mutfak tezgahı, şömine, zemin, kanepe veya diğer detaylar değiştirmeyi düşünmediğiniz mimari.

Seçeceğiniz yeni renkler, zaten mevcut olan renklerle birleşmelidir.

Teoriden pratiğe:

Boyamak istediğiniz odada zaten mevcut olan (ve değiştirmeyeceğiniz) tüm renklerin bir listesini yapın. Şimdi, soğuk, sıcak, saf veya kirli olduklarını yazın.

Gizli tonlar

Adından korkmayın, ben icat ettim ve göreceksiniz ki, her renk bir renk karışımıdır ama her zaman diğerlerinden daha görünür olan kazanan bir renk vardır, değil mi?

Yani bu renge “rengin içinde saklı”, gizli ton diyorum.

İlk başta onları tespit etmek kolay değildir ama yavaş yavaş gözünüz buna alışır.

Nötr renklerin gizli tonlarını keşfetmenin anahtarıdır çünkü tüm farkı yaratacaklardır.

Aynı gizli tonlara sahip renkler sorunsuz bir şekilde karışır. Aynı alanda yalnızca bir gizli ton olması her zaman mümkün değildir, ancak üçten fazla ton bulundurmamanızı tavsiye ederim.

Teoriden pratiğe:

Listenize her rengin gizli tonunu ekleyin.

Duvarlarınızı veya kanepenizi boyamak için yeni renkleri seçtiğinizde, aralarında ve listenizdeki renklerle -yani evinizde zaten mevcut olan renkler- aynı tonda olup olmadıklarını kontrol edin.

Anahtar 4: Işık

Evinizi boyamak için renkleri nasıl birleştirirsiniz?

Oda doğal, yapay aydınlatmaya sahip mi, loş mu?

Bu aydınlatmayı nasıl geliştirebilirsin?

Evinizdeki ışığı algılayın, daha fazla ışık noktası dağıtarak ve ampul seçimine dikkat ederek ışığı iyileştirin.

Bu makalede, aydınlatmanızı iyileştirmek için faydalı bilgiler bulacaksınız.

Renkler ve aydınlatma birbiriyle yakından bağlantılıdır, biri diğerini etkiler ve bu nedenle ışıktan bahsetmeden renkler hakkında konuşamazsınız.

Şüphesiz, açık renklerin mekana ışık vermek için en iyisi olduğunu zaten biliyorsunuz, ancak dikkate almanız gereken bir şey var.

Saf renkler, bir alanı az doğal ışıkla aydınlatmanıza her zaman yardımcı olmaz.

Örneğin, beyaz duvarlar – nükleer beyaz – karanlık bir odada lekeli gri görünecektir.

Krem benzeri bir kırık beyazı veya çok az doygunluğu olan herhangi bir nötr, yani saf DEĞİL (yani kirli) seçmek çok daha estetik olacaktır.

Küçük bir odayı, karanlık bir koridoru veya az ışıklı bir evi nasıl aydınlatacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu diğer eksiksiz makaleye sahipsiniz.

Ve şimdi işe koyulalım!

Renkleri birleştirmek söz konusu olduğunda en büyük sorunuz nedir?

Buraya tıklayarak erişebileceğiniz evde renkleri nasıl birleştireceğinizi öğrenmek için ücretsiz çevrimiçi sınıfta görüşmek üzere>

Selamlar ve unutmayın: “Evinizin içinde, istediğiniz yaşam tarzı size kalmış”.

Umarım bu makale evinizin rengini seçmenize yardımcı olmuştur. Teşekkürler Anna!

Anna Simonet tarafından yazılmış makale.

Anna Simonet

Anna Simonet. İç mimar ve dekor koçu.

Ben Anna Simonet, iç mimar ve dekor koçuyum. Kim olduğunuza ve nasıl yaşamak istediğinize göre bir ev inşa etmenize yardımcı olmak için dekorasyonu kişisel bilgi ile karıştırıyorum. Gerçek bir yuva hissi elde etmek için, kendinizi tanımayı, zevklerinizi, değerlerinizi, alışkanlıklarınızı, neden nasıl yaşadığınızı ve nasıl yaşamak istediğinizi bilmeyi öğrenmek çok önemlidir.

Annasimonet.com’da deco koçluk hizmetleri sunuyorum ve aynı zamanda öğrenmek ve size ilham vermek için birçok kaynak bulacağınız deco koçluk platformunuz Anna & Co’nun kurucusuyum. Amacım her zaman evde esenliğinizdir.

Daha fazlasını mı istiyordun? Bu yüzden bunları kaçırmayın parlak renklerveya bunlar Odalar için 100 renk. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakın, size cevap vermekten memnuniyet duyarız.