Bir cihazı tamir etmeli mi yoksa değiştirmelisiniz?


Modern teknolojiler sayesinde cihazlar küçük bir araçtan daha pahalı olabilir. Kendi kendini temizleyen, kendi kendine pişiren, kendi kendine pişiren ve hatta çamaşırlarınızı katlayan cihazlar var. Teknoloji, günlük işlerin yönetilmesini kolaylaştırdı ve cihazlarınızın olması gerektiği gibi çalışmaması çok sinir bozucu.

Bir cihaz olması gerekenden daha fazla çırpınıp çarptığında, kendi başınıza almak isteyebilirsiniz. elektrik işi. Genellikle gereken tek şey iyi bir gres ve yağ değişimidir.

Cihaz onarımları, özellikle MacGyver onarım işiyle uğraşıyorsa daha karmaşık hale gelebilir. Bu senaryo için – sadece ölümlülerin hiç şansı yok!

Yüksek teknoloji mutfak aletleri

Buzdolaplarından ve çamaşır makinelerinden elektrikli süpürgelere ve insan barakalarına kadar. Kırbaçlayan, kırbaçlayan, vızıldayan ve döndüren, pişiren, temizleyen veya güzel görünmenizi sağlayan cihazlardan.

Kendi cihaz onarımınızı yapmanız gerekip gerekmediğini değerlendirmek için aşağıda bazı yönergeler verilmiştir.

Gerçekten kırılmadıysa …

Zaman yetersiz ve hayal kırıklığına uğradığında, en bariz olanı kaçırmak kolaydır. Gerçekten bozuk mu? Kendinizi bir teze sokmadan önce kontrol etmeniz gereken birkaç şey var:

 1. Cihaz açıldı mı? Kaç kişinin gücün açık olduğunu kontrol etmeyi gerçekten unutması şaşırtıcı.
 2. Güvenlik anahtarı tetiklendi mi? Ütüler, ısınırken güvenlik anahtarını tetiklemeleri ile ünlüdür. Üzerinden herhangi bir şey olup olmadığını görmek için elektrik kutusunu kontrol edin.
 3. Havalandırma delikleri ve filtreler toz ve örümcek ağlarından arınmış mı? Buzdolabınızın arkasını süpürmek de dahil olmak üzere cihaz filtrelerinizi düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Bu, doğru miktarda hava akışının mevcut olmasını ve fanlara düzgün çalışma şansı verilmesini sağlar.

  Bazen düz olmayan döşeme, bir cihazın düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Yerinde bir onarım garantisi var mı?

Pek çok yeni cihaz, işçilik ve parçalar için genellikle en az bir yıllık bir garanti sunar. Kullanıcı el kitabınızı ve satın alma makbuzlarını kontrol edin. Hala garanti kapsamındaysa, bir servis çağrısı planlayın.

Son kullanma tarihi geçmiş mi?

Birçok şey gibi, cihazların da beklenen bir ömrü vardır. ABD dışında yapılan Ulusal Ev Üreticileri Birliği araştırmasına göre, cihazlar genellikle aşağıdakiler için dayanır:

 • Klima: 15 yıl
 • Soba: 13-15 yıl
 • Elbise kurutucu: 13 yıl
 • Buzdolabı: 13 yıl
 • Çamaşır makinesi: 10 yıl
 • Mikrodalga: 9 yıl
 • Bulaşık makinesi: 9 yıl

Marka kalitesi ve cihazın bakımının ne kadar iyi yapıldığı, bir cihazın kullanım ömrünü de etkileyecektir.

Tamir etmeye değer mi?

İyi bir kural,% 50 kuralını takip etmektir. Cihazınız beklenen ömrünün yarısından fazlaysa ve onarım maliyeti yeni bir ürünün fiyatının% 50’sinden fazlaysa, öğeyi değiştirmeniz gerekir.

Çoğu onarım şirketi ayrıca bir açıklama ücreti talep eder, bu nedenle bunu onarım maliyetine de dahil edin.

Kendin Yap veya Kendin Yap yapmamak – bu nihai soru

Bir somun anahtarı ile bir anahtar, bir soket ve bir cep arasındaki farkı biliyorsanız, kendi onarımlarınızı yapmayı düşünebilirsiniz.

Ancak, elektrik işleri sisteminize sadece düşünerek şok dalgaları gönderirse – cihazınızın onarımını yapması için bir Airtasker edinin.