Bir odayı daha parlak hale getirmek için 6 etkili renk

Çoğumuzun evinde karanlık olan bir veya daha fazla odası var. Ya evin dağılımı iyi miktarda doğal ışığın içeri girmesine izin vermediğinden ya da evin bulunduğu alan için uygun olmayan bir yönelime sahip olduklarından.

Ve gerçek şu ki bugün karanlık bir oda aydınlık bir alana dönüştürülebilir nispeten kolay, basitçe doğru yapay aydınlatma uygulayarak, optimum dekorasyon ekleyerek ve duvarları uygun bir renkle boyamak.

Ama bunu duyduktan sonra odayı daha parlak hale getirmek için duvarlarınızı beyaza boyamayı düşündüyseniz, yanılıyorsunuz.

Beyazın güneş ışığının en yüksek yüzdesini yansıtan renk olduğu doğrudur, bu yüzden çok parlaktır. Ancak beyaza boyayacağımız alan ışık almazsa, yansıtacak hiçbir şeyi veya çok azı vardır.

Doğal olarak karanlık bir odayı beyaza boyadığımızda ne olur? Eh, kasvetli, hüzünlü, sıkıcı, hatta belki daha karanlık bir yerimiz oluyor. Tamamen ironi görünüyor, ama öyle.

Beyaz, doğal ışık almayan karanlık alanlarda çalışmaz.

Bununla birlikte, karanlık bir odayı daha parlak hale getirmek için bir renk seçerken, odanın kullanımına, şekline, mimarisine ve diğer faktörlere de bağlıdır. karanlık alanları daha parlak yapan renkler.

Karanlık odaları boyamak için parlak renkler

Sarı.

Parlak sarı boyalı oturma odası

Fotoğrafçılık Leroy Merlin

Karanlık odalardan birinde çok fazla doğal ışık yoksa ve onu daha parlak hale getirmek istiyorsanız, sarı bunun için en uygun olanlardan biridir.

Sıcak ve parlaktır ve uygun yapay ışıklandırmayla birleştiğinde mekanın ışıldamasını sağlar.

Bu rengi, iki renk arasında oluşturulan kontrast sayesinde daha da parlak hale getirmek için beyazla birleştirerek de geliştirebiliriz.

Sarı çok yoğun görünüyorsa, bej veya soluk sarılar gibi aynı zamanda parlak ve daha az külfetli diğer orta tonları kullanabilirsiniz.

Sarıya karar verirseniz, burada sarı ile birleşen renklerin bir listesini görebilirsiniz.

Başka bir renk görelim.

Açık mavi.

Parlak maviye boyanmış bir yatak odası

HomebySoph Fotoğrafçılık

Güzel bir gök mavisiorta mavi bir renk olan, pastel veya koyulaşmaz, karanlık bir odayı boyamak için mükemmel.

Mavi, soğuk renklerin bir parçasıdır ve bunlar duvarları görsel olarak küçültür. Böylelikle ferahlık hissini artırarak mekanın daha büyük ve aynı zamanda daha parlak görünmesini sağlar.

Ve o karanlık alanın duvarlarını boyadığınız açık maviyi beyaz vurgularla, çok yumuşak grilerle veya daha koyu mavilerle birleştirirseniz, mavi rengin ışık etkisini artıracaksınız.

Parlak turuncu.

Parlak turuncu boyalı oturma odası

Başka biri karanlık bir odayı boyamak için kullanabileceğimiz renkler ve daha parlak hale getirmek turuncu.

Ancak, örneğin 2012’den Pantone Tango Tango gibi, tabanında çok fazla doygunluk ve biraz siyah olan parlak bir turuncu.

Tüm boşluklara uymayan güçlü ve agresif bir renk olduğu doğrudur, ancak turuncuyu birleştirmekten değil, karanlık odaları boyamak için renkler ve turuncu bunlardan biri.

Öyle olsa bile, yatak odasını boyamak çok agresif bir renk gibi görünüyorsa, bir oturma odası, mutfak veya yemek odasında uygulayabilir ya da diğer daha yumuşak turuncu tonlarını kullanabilirsiniz.

Ayrıca renk psikolojisinde portakal, iştahın açılmasıyla ilişkilendirilir.

Işık etkisini daha da artırmak için beyazla etkili bir şekilde birleştirerek ferah, canlandırıcı ve aydınlık bir alan yaratabilirsiniz.

Yumuşatmak istiyorsanız çok agresif olmasın, toprak tonları, bej veya kum gibi orta ve sıcak tonlar ve ahşap tonları kullanın.

Açık gri.

Açık gri boyalı yatak odası

Fotoğrafçılık @byidaryding

Bunu okurken ellerinizi başınıza koyuyor olabilirsiniz gri, karanlık bir odayı boyamak için iyi bir renktirama ne var biliyor musun?

Gri, karanlık bir alanda olduğu kadar aydınlık bir alanda da işe yarar.

Çok yumuşak görünüyorsa, griyi daha dekoratif hale getiren ince bir renk dokunuşu ekleyen, gri renk gibi mavimsi, yeşilimsi, pembemsi veya bej gibi diğer renklerin tonlarına sahip griler vardır.

Rosa.

Parlak pembe boyalı yatak odası

Deleite Design’dan fotoğraf ve proje

Karanlık bir alanın tüm duvarlarını boyamak için daha açık ve daha yumuşak güller, alanı daha parlak hale getirmek için mükemmeldir.

Yumuşak diyorum çünkü fuşya pembesi veya daha güçlü eklersek, ondan bıkabiliriz veya sahip olduğumuz alan veya dekorasyonla tutarlı olmayabilir.

Güvenli oynamak için orta / düşük pembe tonu alanı daha parlak hale getirecek.

Daha güçlü pembe tonlarını seviyorsanız, sadece bir vurgu duvarı boyayın. Bu şekilde aydınlatma elde edersiniz ve alanı yeniden doldurmazsınız.

Lavanta.

Parlak lavanta boyalı yatak odası

Renkli ve Şık Fotoğrafçılık

Karanlık bir alanı aydınlatmaya gelince pembeye çok benzer.

Ama aynı zamanda, kromatik dairenin soğuk kısmında bulunan bir renk olduğu için, duvarların uzaklaştığı, şiştiği hissini yaratacaktır. odadaki ferahlık ve ışık hissini artıracak.

Bu renkler, o karanlık odayı karanlık olmaktan çıkaracak, ama aynı zamanda, onun hakkında bilmeniz gereken başka şeyler de var.

Boya kaplamaları.

Az önce gördüğümüz bu renklerin mekanlara verdiği parlaklık hissini arttırmak istiyorsanız cilalarını saten veya parlak olarak kullanabilirsiniz. Bu kaplama, mat tonlardan daha fazla ışığı yansıtır ve onları daha da parlak hale getirir.

Burada, mat, saten veya parlak boya türleri hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz.

Çatılar.

Bu renklerden herhangi birinin parlaklık hissini güçlendirmek için en iyi ve en güvenli seçenek tavanı beyaza boyamaktır, çünkü odayı daha parlak ve daha ferah yapmak istiyorsanız, tavan için koyu tonlar göz ardı edilir.

Daha geniş bir alan yapmakla ilgileniyorsanız, burada daha büyük bir oda yapmak için 10 renk görebilirsiniz.

Daha çok renk.

Niyetiniz odayı daha parlak hale getirmekse ve burası neredeyse hiç doğal ışık almayan veya hiç almayan karanlık bir odaysa, açık tonları unutun.

Doygunluğa sahip renklere, renkli renklere ihtiyacınız var, çünkü açık renkler daha fazla ışığı yansıtır, yani tam olarak odada ışık olduğunda daha parlaktırlar. Ama yoksa, yansıtacak hiçbir şeyleri veya çok az şeyleri vardır ve işe yaramazlar.

Örnekler yapın.

Zaten seçtiğiniz bir renge sahipseniz, tüm odayı boyamadan önce duvarlara bir örnek yapın ve ışığın onu nasıl etkilediğini görün.

Dahası, seçtiğiniz renge sahip olup olmadığınızdan bağımsız olarak, daima bir örnek alın.

Efekt düzenleme.

Sadece renk etkileri değil, onunla boyadığınız duvarlar da. Hangi duvarlara bağlı olarak, alanı diğer efektlerin yanı sıra daha uzun, daha geniş veya daha uzun gösterebilirsiniz. Burada resmin bir alanı nasıl dönüştürdüğünü görebilirsiniz.

Karanlık bir odayı boyamak için hangi rengi seçeceğiniz konusunda sorularınız mı var? Mekanınıza en uygun rengi bulabilmeniz için Dekorasyon Danışmanlığı’na yorum bırakın veya hizmetlerimi talep edin.

Ve e-postanızda buna benzer makaleler almak ve birini kaçırmamak için haber bültenine abone olmayı unutmayın.

Bir alanı daha aydınlık yapmak istiyorsanız, bu diğer makaleleri de görebilirsiniz.: