Bir oturma odası iki adımda nasıl dekore edilir ve nasıl doğru yapılır?

Bir oturma odasını dekore etmek Her evde yaşayan insanların ihtiyaçlarını, zevklerini, yaşam tarzlarını, evin mimarisini anlamak, aydınlatma ve oryantasyonu incelemek ve her evde benzersiz olan diğer faktörleri anlamak gerekir.

Ama öyle olsa bile, son zamanlarda bir odayı dekore etmek için 10 kuralı gördüğümüz gibi, diyelim, evrensel, yani herhangi bir odaya uygulanabilirler, ayrıca odadan bağımsız olarak her zaman işe yarayan bazı adımlar da vardır ve işte budur. Bugün sana öğretmek istiyorum, böylece görebilirsin bir oturma odası nasıl dekore edilir veya dekorasyonunu çok geliştirir, aşağıdaki adımları izleyerek.

Bununla birlikte, sana söylediğimde bana inan eğer adımları takip edersenhatta sadece bazıları oturma odanızı dekore edebilir veya en azından dekorasyonunu çok iyileştirebilirsiniz. Ve hiç de zor değiller.

Başladığımıza dikkat edin.

Oturma odanızı dekore etmek için bir renk paleti seçin

Makalenin sonunda göreceğiniz gibi, her şey uyum sağlamak, denge yaratmak, tüm odanızı uyumlu hale getirmekle ilgili.

Onun için oturma odanızı dekore etmek için bir renk paleti oluşturun.

Düşündüğünden daha kolay, benimle kal ve göreceksin.

Nasıl yapılır?

Kolay, ihtiyacın var 3 renge göre kendi renk paletinizi seçin ve oluşturun.

Oturma odanızın 3 renkten fazla olamayacağını söylemiyorum ama oturma odanıza giren ve içinde gördükleri ana renkleri soran herkesin size sadece üçünü söylemesi gerekir. Beni takip ediyor musun?

Ne olurlarsa olsunlar sen ve ailen onlardan hoşlandığı sürece. Bu renkleri oturma odasında, zemine ve mobilyaya uygulayabilirsiniz.

Aslında bu renkler de önemlidir. Demek ki, Zaten sahip olduklarınıza üç renk eklemiyor, Hayır; Mobilya ve zaten sahip olduğunuz zemin dahil tüm oturma odasında 3 ana renk var.

Dediğim gibi, sadece üç renk olması gerekmiyor, bu pratik olarak imkansız. Ancak 3 ana rengi net bir şekilde görmelisiniz. Bu örneğe bak, böylece sana ne söylemek istediğimi görebilirsin:

3 renk ile dekore edilmiş bir oturma odası

Fotoğrafçılık ve tasarım @Fruspilde

Bu odada pembe, siyah ve gri olmak üzere net olarak tanımlanmış 3 renk vardır. Gördün mü?

Ancak bu ana renklerin yanı sıra beyaz ve ahşap tonları da var.

Size söylediğim gibi, sadece üç renk olması pratikte imkansız olurdu.

Renk paletinizi oluştururken ve oturma odasında 3 ana rengi görünür hale getirin, oturma odanızı dekore etmek için dev bir adım atmış olacaksınız. Alanınızın verdiği muazzam değişikliği fark edeceksiniz.

Sadece üst kattaki odaya bakmalısın. Dekorasyonunu ve seçilmiş renklerini beğenebilir veya beğenmeyebilirsiniz, ancak inkar edemeyeceğiniz şey şu ki dengeli ve uyumlu bir oda.

Öyleyse, renk paletinizi bulun ve ekleyin.

Duvarları veya duvar kağıdını boyayarak olabilir, Örneğin. Fakat duvarları boyamak istemiyorsan üç rengini bulmana gerek yok, bu paragrafın altındaki odaya bakın:

Beyaz, ahşap ve siyah modern bir oturma odası nasıl dekore edilir

İç tasarım Nook Architects | Yago Partal’ın fotoğrafı

Duvarlarda rengi yoktur ama öyle olsa bile 3 renk net bir şekilde algılanır: Ahşap tonları, siyah ve beyaz. Ve tüm bunlar mobilyalara ve kaplamalara konur.

Neyi kastettiğimi anla?

Her iki durumda da 3 ana rengi ortaya çıkarın.

Başka bir şey eklemenize bile gerek kalmayabilir. Belki sadece oturma odanızdan renkleri çıkarmak zaten sadece 3 tane olduğunu başardınız ve tüm alanı uyumlu hale getirdiniz.

Oturma odanızda var olan renklere iyice bakın. Geriye kalan bir şey var mı? Kolayca çıkarabilir veya değiştirebilir misiniz? Önde.

Şimdi gidiyoruz bu 3 renkli tekniği daha da geliştirmek için bir adım daha az önce gördüğümüz.

Bu da gerekli değildir, bir oda her dekore edildiğinde harfine uyulması da gerekmez, ama size başta da söylediğim gibi, tüm bu adımlar oturma odanızı dekore etmenize ve iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Hangilerini takip edip hangilerini takip etmeyeceğinize siz karar verirsiniz.

Oturma odanızı dekore etmek için% 60 -% 30 -% 10 kuralı

Peki, paletinizi aldıktan sonra,% 60 -% 30 -% 10 kuralını kullanarak renkleri belirli bir oranda dağıtarak geliştirebilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu kural, renklerden birinin, seçmiş olduğunuz ana renklerin odanın% 60’ında, diğerinin, ikincilin, odanın% 30’unda ve diğerinin olduğunu belirler. , dekoratif vurguyu odanın% 10’una koyan.

Kulağa çok karmaşık gelecek mi bilmiyorum ama inan bana, Göründüğünden daha kolay ve aşağıda gördüğümüz bu örnek ile bunu çok net anlayacaksınız:

Üç renkte dekore edilmiş bir oturma odası

Ana renk duvarlarınızın boyandığı soluk sarı veya fildişi rengidir. Diyelim ki odanın% 60’ı bu rengi giyiyor.

İkinci renk beyaz olurdu, odanın% 30’unu kaplayan perdelerde ve kanepede görüyoruz.

Ve üçüncü renk,% 10 kaplayan minderlerde ve puflarda turkuaz.

Daha önce olduğu gibi, dekorasyonunu ve renklerini beğenebilir veya beğenmeyebilirsiniz, inkar edemeyeceğiniz şey, denge ve uyuma sahip olmasıdır, değil mi?

Ayrıca, mobilyaların kahverengisi veya halının toprak tonları gibi başka renklerin de olduğuna dikkat edin. Bir odanın sadece 3 benzersiz renge sahip olması çok zordur, ancak odayı dekore etmek için renk paletinizi oluşturarak 3’ün diğerlerinin üzerinde öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Oturma odasını dekore etmek için hangi renkleri seçmelisiniz?

Peki bu soruya genel anlamda cevap veremem çünkü daha önce de söylediğim gibi herkesin zevkleri var, salonları farklı, belli mobilyaları kullanıyor, belli bir aydınlatma var ve farklı bir mimarisi var.

Benim tavsiyem, oturma odanızı dekore etmek istediğiniz tek bir renkle, sevdiğiniz renkle başlamanızdır.

Örneğin kırmızı olabilir. Kırmızıyı sevdiğinizi varsayalım.

Tamam, zaten ana renge sahipsiniz, şimdi kırmızı ile eşleşen iki tane daha bulun ve renk paletinizi oluşturun.

Herhangi bir sorunuz varsa veya renklerinizi bulmam için bana ihtiyacınız varsa, tüm işi sizin için yapabileceğim Dekorasyon Danışmanlığı’na uğrayın.

Bir oturma odasını iki renge boyamak için 45 fikir içeren bu makaleyi veya modern bir oturma odasını dekore etmek için 50 fikir içeren bu makaleyi veya bir oturma odasını boyamak için 10 renk önerdiğim bu makaleyi de görebilirsiniz.

İlham alın ve oturma odanızı dekore etmek için paleti bulun. Artık nasıl uygulanacağını biliyorsun.

Herhangi bir sorunuz varsa, size cevap vermekten mutluluk duyacağım bir yorum bırakın.

Şimdi görelim bir oturma odasını nasıl dekore edeceğinizi görebilmeniz için başka bir adım. Renkleri bir kenara bırakıp malzemelere odaklanıyoruz.

Malzemelerle denge ve uyum oluşturun

Temelde bu adım, renklerin bir öncekine çok benziyor, ancak bu durumda malzemelerle.

Ancak daha önce tavsiye ettiğim 3 rengin aksine bu durumda eklemeniz gereken belirli sayıda malzeme yok.

Aslında, istediğiniz kadar malzemeye sahip olabilirsinizbirbirlerini tamamladıkları sürece.

Aslında eklektik tarz, farklı parçalar ve malzemeler eklemeye dayanıyor, ancak dekorasyon fikri olmayan biri tarafından elde edilmesi kolay olmayan, ancak biz iç mimarların çokça kullandığımız bir düzen ve uyumla, aşağıda gördüğümüz bu oda gibi. , Gärna Tasarım stüdyosu tarafından tasarlandı, burada çok ilginç bir malzeme karışımı görüyoruz, ancak hepsi dengeli bir şekilde. Çok dikkat.

Toprak tonlarında dekore edilmiş bir oturma odası

Fotoğrafçılık Lupe Clemente

Metal, cam, kumaş, seramik, ahşap, duvar halıları ve diğer her şeyin mükemmel bir denge içinde olduğu güzel bir oda. Tüm bu çarpıcı malzemeleri aynı uyumla birleştirebilir misiniz?

Basitleştirin. Kendinizi zorlamayın, bu kadar çok malzeme veya bu kadar kontrast kullanmadan mükemmel bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Bir örnek görelim:

Kahverengi ve krem ​​tonlarında dekore edilmiş bir oturma odası

Fotoğrafçılık Mobilya

Bu paragrafın yukarısında gördüğümüz bu güzel oda, bu makalede şimdiye kadar anlattığım her şeye sahiptir.

Önce renklerine bakın: 3 ana renk var: Kahverengi, kremler ve pembenin vurguları.

Şimdi de malzemelerine bakın: Esas olarak ahşap ve tekstiller.

Bu odanın dekorasyonunu ve tarzını az çok beğenebilirsiniz, ancak tamamen dengeli ve uyumlu olduğu kabul edilmelidir.

Ve yakından bakarsan dekorasyonu çok basit. Çok fazla malzeme yok, çok fazla renk yok, gereksiz gürültü yok.

Tıpkı malzemeler gibi doğru bir renk paleti seçilmiş ve uygulanmıştır.

Beni takip ediyor musun?

Malzemeleri sadeleştirin ve oturma odanızda uyum yaratın.

Gördüğünüz gibi, bir oturma odasını dekore etmek için bu adımları takip ederseniz, kendinizinkini ya da en azından dekorasyonunu büyük ölçüde iyileştirebileceksiniz.

Doğal olarak simetri veya ritim gibi daha birçok numara ve kural vardır, ancak bunları başka bir makalede göreceğiz. Şimdilik bununla oturma odanızı belirli bir düzen ve anlamla dekore etmeye başlamanız gerekiyor.

Hiç şüphen var mı? Bir yorum bırakın, böylece size yardımcı olabilirim.

Ve daha fazlasını istiyorsanız, blogda yayınlanan oturma odasını dekore etmek için tüm makaleler burada. İhtiyacınız olanı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.