Bosch çamaşır makinesi tambur dönmüyor


Bazen, çamaşır makinesini çalıştırdıktan sonra, sahipleri tamburun dönmediğini fark eder. Böyle bir durumda nasıl doğru tepki verileceğini bu makaleden öğreneceksiniz.

Çamaşır makinesi tamburu neden dönmeyi bıraktı?

Tambur çamaşır makinesinde dönmeyi durdurursa ilk olarak yapılması gerekenler İlk olarak, arızanın gerçekten meydana geldiğinden emin olmalısınız. Modern makineler, otomatik su doldurma sistemiyle donatılmışsa veya fazla köpüğü çıkarmak için bir duraklama gerekiyorsa programı duraklatabilir. Herhangi bir işlem yapmadan önce 10-15 dakika bekleyin. Çamaşır makinesi kazan dönmüyor

Bekleme hiçbir şeye yol açmazsa, arabanın enerjisini kesmeniz gerekecektir. Ancak kabloyu prizden çektikten sonra, kapağı açmak için acele etmeyin: tambur yıkama sırasında durursa, içeride su kalabilir. Dekoratif panelin altında, cihazın ön kısmının altından tahliye filtresini dikkatlice sökerek çıkarın. Önceden su ve zemin bezi toplamak için alçak kenarlı bir kap hazırlayın.

nedenler

Kapıyı açtıktan sonra tamburu elinizle çevirmeyi deneyin. Sıkıştığını veya serbestçe döndüğünü bilmek sorunu daraltmanıza yardımcı olabilir.

Çamaşır makinesinin tamburunun dönmemesinin tüm nedenleri tabloda verilmiştir.

Durumun açıklamasıArızaYapılacak işlem
Çamaşır makinesinin tamburu elle çevirmeye çalıştığınızda hiç hareket etmiyor veya iyi dönmüyor.Tahrik kayışı düştü ve kasnağın etrafına sarılarak tamburu bloke etti.Kayışı değiştirin. Şu andan itibaren, bu arızaya neden olan aşırı yüklenmelerden kaçının.
Rulman parçalanıyor ve ele geçiriliyor. Kural olarak, bunun nedeni, yatağı nemden koruyan salmastra kutusunun sıkılığının ihlalidir.Yatağı ve yağ keçesini değiştirin.
Tambur ve küvet arasına yabancı bir nesne sıkışmış.Öğeyi çıkarın, ardından yıkamadan önce giysilerin ceplerini daha dikkatli kontrol edin.
Çalışma sırasında, üstten yüklemeli makinenin tank kapakları açıldı. Yüksek hızda hareket ederek tanka, tambura veya ısıtma elemanına zarar verebilirler.Çarpma anında kırılan kanatların ve elemanların değiştirilmesi.
Otomatik çamaşır makinesi tamburu döndürmez, ancak elle zahmetsizce döndürülebilir.Makine aşırı yüklenmiş, elektronik devrenin başlamasını engelliyor.Fazla çamaşırları tamburdan çıkarın.
Tahrik kayışı, sıkışmadan kayıyor, yırtılıyor veya gevşemiş.Kayışı değiştirin. Şu andan itibaren, bu arızaya neden olan aşırı yüklenmelerden kaçının.
Motor fırçaları aşınmış. Elektromanyetik alan rotoru döndürmek için yetersiz kalır.Fırçaları değiştirin.
Motor devrini kontrol eden takometre bozuldu.Sensörü değiştirin. Şu andan itibaren, bu arızaya neden olan aşırı yüklenmelerden kaçının.
Kontrol modülü arızalı: iz yanmış veya baskılı devre kartının radyo elemanlarından biri arızalı. Bazen, bu tür arızalarda, tambur yıkama sırasında döner, ancak sıkma sırasında durur.Kartı onarın veya aşırı durumlarda değiştirin. Sorun genellikle güç dalgalanmalarıyla ilişkili olduğundan, ağa bir sabitleyici takın.
Motor sargılarında kısa devre veya açık devre oluşmuştur.Motoru onarın veya aşırı durumlarda değiştirin.
Hasarlı kablolama veya kontaklar.Elektrik devresinin yanmış elemanını bulun ve değiştirin.

Kırılma nasıl düzeltilir?

Kullanıcının tek başına yapması gereken tek şey, tamburdan bazı şeyleri çıkarmaya çalışmak ve döngüyü yeniden başlatmaktır. Yöntem, tambur bloke değilse, ancak program başladıktan sonra dönmeye başlamadıysa bile çalışabilir.

Diğer tüm durumlarda, özellikle tamburu hareket ettirmenin zor veya imkansız olduğu durumlarda, 

yetkili bir Midea servis merkezi ile iletişime geçmelisiniz . Cihazın sökülmesini içeren herhangi bir onarım, yüksek düzeyde eğitim almış kalifiye bir teknisyen tarafından gerçekleştirilmelidir.