Boya – Bileşenleri, Özellikleri ve Türleri

Ahşap, metal ve sıvalı yüzeylerin yüzeylerine koruyucu bir tabaka olarak ve aynı zamanda hoş bir görünüm elde etmek için boyalar uygulanır. Boyalar sıvı formda uygulanır ve bir süre sonra uçucu bileşen buharlaşır ve sertleştirilmiş kaplama koruyucu bir tabaka görevi görür.

BOYA İÇERİĞİ

[1] BAZ
Boyanın temel bileşenidir. Aynı zamanda bağlanma özelliklerine de sahiptir. Opak bir kaplama oluşturur. Boyalar için yaygın olarak kullanılan bazlar beyaz kurşun, kırmızı kurşun, çinko oksit, demir oksit, titanyum beyazı, alüminyum tozu ve litofondur. Kurşun boya, demir ve çelik işlerini boyamak için uygundur, çünkü onlara iyi yapışır. Ancak atmosfer etkisinden etkilenir ve bu nedenle son kat olarak kullanılmamalıdır. Her ne kadar çinko iyi bir baz oluştursa da pahalıdır.

Çinko sülfat ve baritlerin bir karışımı olan litofon ucuzdur. İyi bir görünüm verir, ancak gün ışığından etkilenir. Bu nedenle sadece iç işler için kullanılır.

[2] ARAÇLAR

Araçlar, bir boya bileşenini sıvı süspansiyonda tutan ve boyanacak yüzeye uygulanmasına izin veren sıvı maddelerdir. Keten tohumu yağı, Tung yağı ve Fındık yağı boyalarda araç olarak kullanılır. Yukarıdaki dört yağdan keten tohumu yağı çok yaygın olarak kullanılan araçlardır. Kaynama yağı daha kalın ve koyu hale getirir. Keten tohumu yağı oksijen ile reaksiyona girer ve ince bir film oluşturarak sertleşir.

[3] PİGMENTLER

Pigmentler boyalar için gerekli rengi verir. İnce parçacıklardır ve boyanın ince filmi üzerinde güçlendirici bir etkiye sahiptirler. Farklı renkler için ortak pigmentler:

Siyah – Lamba siyahı, takım elbise ve siyah kömür.
Kırmızı – kırmızı, kırmızı kurşun ve Hint kırmızı.
Kahverengi – yanmış kereste, ham ve yanmış sienna
Yeşil – krom yeşili, bakır sülfat.
Mavi – Prusya mavisi ve ultra deniz
sarısı – koyu sarı ve krom sarısı.

Salonunuz için En İyi Boya Renk Fikirleri

[4] KURUTUCU

Bunlar kurşun, manganez, kobalt gibi metal bileşikleridir. Bir kurutucunun işlevi havadan oksijeni emmek ve sertleştirmek için araca sağlamaktır. Boya kullanılmak üzere olana kadar kurutucu ilave edilmemelidir. Aşırı kurutucu zararlıdır, çünkü elastikiyeti tahrip eder ve dökülmeye neden olur.

[5] İNCELTİCİ

Solvent olarak da bilinir, Boyayı inceltir ve böylece kaplamayı arttırır. Boyanın yüzeye eşit olarak yayılmasına yardımcı olur Terpantin ve neptha yaygın olarak kullanılan incelticilerdir. Boya uygulandıktan sonra tiner buharlaşır ve boya kurur.

BOYA ÖZELLİKLERİ

[1] Boya kolayca ve serbestçe uygulanabilmelidir.

[2] Boya makul sürede kurumalıdır.

[3] Boya sert ve dayanıklı bir yüzey oluşturmalıdır.

[4] İşçilerin sağlığına zararlı olmamalıdır.

[5] Atmosferden kolayca etkilenmemelidir.

[6] Çekici ve hoş bir görünüme sahip olmalıdır.

[7] Boya tek tip doğada ince bir film oluşturmalıdır, yani çatlamamalıdır.

[8] İyi yayılma gücüne sahip olmalıdır.

[9] Ucuz olmalı.

BOYA ÇEŞİTLERİ

Bileşenlerine bağlı olarak çeşitli boya türleri vardır. Yaygın olarak kullanılan bazılarının kısa bir açıklaması aşağıda verilmiştir:

[1] YAĞLI BOYA

Bu boyalar üç kat-astar, astar ve son kat olarak uygulanır. Astar uygulanırken rutubetin varlığı yağlı boya ömrünü olumsuz etkiler. Bu boya ucuz ve uygulaması kolaydır.

[2] EMAY BOYA

Beyaz kurşun, yağ, petrol ruhu ve reçineli malzeme içerir. Sağladığı yüzey asitlere, alkalilere ve suya çok iyi direnç gösterir. Emaye kat uygulanmadan önce bir kat titanyum beyaz uygulanması arzu edilir. Hem iç hem de dış duvarlar için kullanılabilir.

[3] EMÜLSİYON BOYA

Polivinil asetat, sentetik reçineler vb. Gibi bağlayıcı maddeler içerir. 12 saat içinde kurur ve uygulaması kolaydır. Daha dayanıklıdır ve su ile temizlenebilir. Sıvalı yüzeyler için önce bir kat çimento boyası ve ardından emülsiyon noktası uygulanmalıdır. Emülsiyon boyasının sağlam yüzeylere ihtiyacı vardır.

[4] ÇİMENTO BOYA

Toz halinde mevcuttur. Beyaz çimento, pigment ve diğer katkı maddelerinden oluşur. Dayanıklıdır ve mükemmel dekoratif bir görünüm sergiler. Pürüzsüz yüzeylere değil pürüzlü yüzeylere uygulanmalıdır. İki kat halinde uygulanır. İlk kat ıslak yüzeye uygulanır ancak fazla su içermez ve 24 saat kurumaya bırakılır. Daha sonra iyi bir görünüm veren ikinci kat uygulanır.

[5] BİTÜMLÜ BOYA

Bu tip boya, asfalt veya bitkisel bitümün yağ veya petrol içinde çözülmesi ile üretilir. Siyah renklidir. Sualtı demir işlerini boyamak için kullanılır

[6] SENTETİK ROBBER BOYA

Bu boya reçinelerden hazırlanır. Çabuk kurur ve hava ve güneş ışığından çok az etkilenir. Kimyasal saldırılara karşı iyi direnç gösterir. Bu boya taze betona bile uygulanabilir. Maliyeti orta düzeydedir ve kolayca uygulanabilir.

[7] ALÜMİNYUM BOYA

Ruh veya yağ verniğinde ince öğütülmüş alüminyum içerir. Karanlıkta da görülebilir. Demir ve çeliğin yüzeyleri bu boya ile iyi korunmaktadır. Gaz tanklarını, su borularını ve yağ tanklarını boyamak için yaygın olarak kullanılır.


[8] KOROZYON BOYA BOYASI

Esas olarak yağ, güçlü bir günlük, kurşun veya çinko krom ve ince öğütülmüş kumdan oluşur. Ucuzdur ve korozyona iyi direnç gösterir. Siyah renklidir. Boyanın Uygulanması Boyanın uygulanması için yüzeyin hazırlanması, boyamanın en önemli parçasıdır. Boyanacak yüzey yağlı olmamalı ve eski boyanın pullarından olmalıdır. Yüzeydeki çatlaklar macun ve sonra zımpara kağıdı ile doldurulmalıdır. Daha sonra astar uygulanır. Boyama işi kuru havalarda yapılmalıdır. Katlar ve ilk katlar son kat uygulanmadan önce kurumaya bırakılmalıdır.

[9] DİSTEMPER

Distemperler tebeşirün baz olarak kullanıldığı ve suyun taşıyıcı olarak kullanıldığı daha ucuz boya çeşitleridir. Yaygın olarak kullanılan emülsifiye edici ajan, tutkal veya kazeindir. Distemerler toz formunda veya macun formunda mevcuttur.

Kullanmadan önce sıcak su ile karıştırılmalıdır. Sistemden arındırılacak yüzey iyice ovulmalı ve temizlenmelidir. Varsa çatlaklar kireç macunu ile doldurulmalıdır. Distemper uygulamadan önce yüzey yaklaşık iki ay boyunca kuru tutulmalıdır. Böylece birincil kat uygulanır ve kurumaya bırakılır. Distemper genellikle iki kat halinde uygulanır.

Distemper aşağıdaki özelliklere sahiptir:

[1] Genellikle açık renklidirler.

[2] kaplamalar genellikle kalındır.

[3] Yansıtıcı kaplama verirler.

[4] Yağlı boyalardan daha az dayanıklıdırlar ancak daha ucuzdurlar.

[10] VERNİK

Vernik, yağ, terebentil, alkol vb. Çözücüler içindeki kehribar, kopal, gomalak, sakız reçinesi vb. cilalar.

İdeal bir verniğin arzu edilen özellikleri şunlardır:

[1] Parlak yüzey vermelidir.

[2] Dayanıklı olmalıdır.

[3] Uygulamadan sonra hızla kurumalıdır.

[4] Kuruduktan sonra çatlak gelişmemelidir.

[5] Ahşap yüzeylerde yaygın olarak kullanılır.

Bir cevap yazın