Boya nasıl inceltilir


Akrilik duvar boyası nasıl inceltilir

Akrilik boya, özellikle püskürtme tabancası ile uygulayacaksanız tabakaları inceltmek için su ile seyreltilir. akrilik boya neyle inceltilir , asfalt boyası nasıl inceltilir , epoksi boya nasıl inceltilir , yol çizgi boyası nasıl inceltilir,Genelde yağ bazlı boyadan daha kalın olduğu için uygulamasını zorlaştırmaktadır. Bugün size akrilik duvar boyasının nasıl seyreltileceğini anlatıyoruz.

Boyayı seyrelttiğimizde, viskozitenin uygulaması için yeterli olmasına dikkat etmeliyiz. Çok seyreltilmiş bir boya kötü sonuçlar verecektir.

Nasıl hazırlarım?

Kutuyu açtıktan sonraki ilk adım, boyayı yaklaşık 5 ila 10 dakika karıştırmaktır. Teneke veya kovanın dibine oturan boyayı birleştirmek için.

Boyayı homojenleştirmenin başka bir yolu, bir kaptan diğerine art arda dökmektir.

Bir litre yağlı boyanın çözülmesi için çeyrek tiner gerekir , çok kalınsa daha fazlasını eklemeyi düşünebilirsiniz.

Tiner , petrolden elde edilen organik yapıda bir tiner veya çözücüdür ve yağlı boyalarda olduğu gibi suda çözünmeyen maddeler için bir seyreltme maddesi görevi görür .Saç fırçası veya rulo ile uygulama için% 10 veya% 20 solvent ile inceltilir. ·% 50 solvente kadar hava tabancası ve Airless ekipman için maksimum% 10.

Boyayı iyice karıştırdığımız için suyu ekliyoruz.

Doğru seyreltmek için boya miktarına göre% 10 su ilave edilmesi tavsiye edilir.

Örneğin 19 litrelik bir kova ise 1.9 litre su ekleyeceğiz.

Suyu eklediğiniz için dikkatlice karıştırın.

Başlamadan önce bir test yapın

Karton veya hurda malzemeye biraz boya sürün, kurumasını bekleyin, ikinci bir kat uygulayın, kurumasını bekleyin ve sonucu görün.

Çok ince boya uygulandığında damlama eğilimi gösterir. Çok kalın boya, portakal kabuğuna benzer bir doku alır.

Lateks duvar boyası nasıl karıştırılır?

Lateks boyanın su bazlı bir boya olduğunu biliyor muydunuz? Bu, diğerlerine kıyasla biraz daha kalın olma eğilimindedir, bu nedenle seyreltilmesi gerekir. Bu yazıda size lateks duvar boyasının nasıl karıştırılacağını öğrenmek için 3 kolay adım sunuyoruz. 

Adım 1: Boya kovasını   açın , boyayı çıkarmak için bir çubuk kullanın. Şimdi boyanın kıvamına bakalım, çubuğu çıkarıp boya kovasının üzerine tutalım . U 700 ml se. Her galon boya için su ekleyin, ardından çubukla karıştırmaya devam ederken suyu yavaşça boyaya ekleyin. Boyayı inceltmek için gereken su miktarı, kullandığınız markaya göre değişir.

Adım 2: Daha büyük bir kova kullanarak boyayı içine dökün ve su ekleyin. Her galon boya veya 4 litre için 120 ml oda sıcaklığında su kullanın. Sopa ile karıştırmaya devam ederken azar azar suyu boyaya ekleyin, boyanın kıvamını bozabileceğinden bir defada tüm suyu dökmeyin. Boyayı seyreltmek için gerekli su miktarı kullandığınız markaya göre değişiklik gösterir, satın alırken bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.

Adım 3: Artık seyreltilmiş boyaya sahip olduğunuza göre boyayı test edin. Fırça kullanarak boyamak istediğiniz duvarın dışında bir yüzeye uygulayın. Kurumasını bekleyin ve bir kat daha uygulayın, boyanın bitişini ve aradığınız şeye uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Boya çok ince olduğunda fırçayı veya ruloyu  boyayacağınız yüzeye getirdiğinizde damlama eğilimi gösterir veya çok kalınsa doku ile kurur. 

Ve işte, yeni projenizi boyamaya hazırsınız! Seyreltme miktarı, kullanmanız gereken baz türü gibi size önemli bilgilerin verildiği kovanın üzerindeki talimatları her zaman okumayı unutmayın .  

METALLER ÜZERİNDE SON KAT BOYALAR

   Yüzey uygun şekilde hazırlandıktan sonra boyama devam edebilir.

   Yağmurlu günlerde, 10 derecenin altındaki sıcaklıklarda,% 90 bağıl nemde veya çok sıcak günlerde doğrudan güneş ışığı altında boyamayın.

Şu anda metalleri boyamak için kullanılabilecek birkaç boya türü vardır. Yeni veya önceden işlenmiş metal yüzeyleri pas önleyici ürünlerle boyamak için geleneksel olarak kullanılan ürünler aşağıda açıklanacaktır.


SENTETİK EMAYE

Hem duvar, ahşap, hem de metal üzerine iç ve dış mekanlarda uygulanabilir.

Çok çeşitli kullanıma hazır renkler sunulur ve kullanılarak veya renk makineleri aracılığıyla çok sayıda ek renk elde edilebilir  .

Sentetik emaye PARLAK ,  SATEN veya MAT yüzey olarak üretilir . Son iki seçenek yalnızca iç mekan kullanımı içindir. Sentetik mine, seyreltilmesine göre maksimum% .

Yüzey uygun şekilde hazırlandıktan sonra iki kat sentetik emaye uygulayın. Normalde kuruma, normal sıcaklık ve nem koşullarında 8 saattir. Yeniden boyama, ilk kat uygulandıktan sonra saat 12’de yapılmalıdır.

Bu bir hem uygulanabilir FIRÇA ,  LINED ROLLER veya TORCH’u . El fenerleri ile kullanmak için, yaygın emayeye göre daha az renkte bulunan ancak kıvamı ve ultra hızlı kuruyan SENTETİK TORÇ EMAYESİ satın alın , profesyonel metal / araba boyama için idealdir. Bu ürünü seyreltmek için mineral terebentin kullanılmaz, ancak  çok yağlı olmadıkları için ürünün ultra hızlı kuruma özelliklerini korumaya yardımcı olan SENTETİKLER İÇİN KÖRÜKLÜ DILUENT .

  Geleneksel renklere sahip sentetiklerin yanı sıra HAMMED ,  FLORESAN , METALİK ve YÜKSEK SICAKLIK SENTETİKLERİ bulunmaktadır . Bu ürünleri teneke kutularda ve aerosollerde bulabilirsiniz.

Aerosol olarak gelen bu kategoriye ait ürünler şunlardır:

Parlak Sentetik Emaye

Saten Sentetik Emaye

Mat Sentetik Emaye

Sentetik Metalik Emaye

    Floresan Emaye

    Yüksek Sıcaklık Emaye

ORTAK EMAYELİ OKSİT KONVERTÖRÜ

PAS DÖNÜŞTÜRÜCÜ pas varlığı yüzeylerde korozyonu nötralize eder. Ayrıca yüzeye maksimum koruma ve mükemmel yapışma sağlayarak pasın yayılmasını önler.

İdeal olarak, iki kat oksit dönüştürücü ve ardından iki kat sentetik son kat emaye uygulanması önerilir, ancak bu önemli bir zaman yatırımı anlamına geldiğinden, boya fabrikaları yakın zamanda en iyi kaliteleri birleştiren ürünler geliştirmiştir. hem oksit dönüştürücüden hem de sentetik emayeden. Bu, iki ürünü ayrı ayrı uygulamaktan daha iyi veya daha etkili olduğu anlamına gelmez.

Bu “2’si 1 arada” ürünler için mevcut renk çeşitliliği sınırlı olduğundan, sentetikleri ayrı satmak, renk ve etkililiğe özel ihtiyaç duyan müşteriler için hala olası bir seçenektir.

Bu “2’si 1 arada” ürünler artık Parlak ,  Saten ve Mat yüzeylerde bulunabilir . Dış mekan kullanımı için sadece parlak seçenek önerilir.

    Aerosol olarak gelen bu kategoriye ait ürünler şunlardır:

          Parlak Sentetik Emaye ile Pas Dönüştürücü

           Saten Sentetik Emaye ile Pas Dönüştürücü

Mat Sentetik Emaye ile Pas Dönüştürücü

          Dövme Emaye ile Pas Dönüştürücü

    Metalik Emaye ile Pas Dönüştürücü

           Yüksek Sıcaklık Emaye Oksit Dönüştürücü

EPOKSİ EMAYE

SIR EPOKSİ , beton, çimento, takviyeli plastik ve ahşap (alüminyum da dahil olmak üzere), metallere çok iyi yapışma ile karakterize edilen bir ürün.

Korozyona, aşınmaya ve sıcaklık dalgalanmalarına dayanıklı olduğu için tipik kullanımı endüstride ve denizcilikte kullanılır.

Boyanarak oluşturulan film çok iyi yüzey sertliğine sahiptir. Ve aynı zamanda seyreltik asitlere ve alkalilere, katı ve sıvı yağlara, kimyasal tuzlara, suya, neme ve deterjanlara karşı iyi bir direnç sunar. Bu kalite, bu tip ürünü elektrikli cihazların, buzdolaplarının, çamaşır makinelerinin, metal yapıların ve boruların dış yüzeylerinin boyanması için ideal kılar.

Genellikle mükemmel bir son görünüme sahip çok parlak bir yüzeye sahiptir. Bununla birlikte, tüm epoksilerde olduğu gibi, açıkta tebeşirlenme eğilimi olduğundan, sağlanan korumayı değil, sadece görünümü etkileyen dış cephelerde kullanılması tavsiye edilmez. Aşırı parlaklığı sevmeyen müşteriler için, doğrudan fabrikadan sipariş edilen SATIN kaplamalı epoksi emayeyi satın alabilirler.

Doğru kullanımı için alt tabaka uygun şekilde hazırlanmalıdır. Çelik üzerine boyama yapılması durumunda yüzey “neredeyse beyaz metal” olacak şekilde kumlanmalıdır. Ardından yüzeydeki aşındırıcı kalıntı veya tozu temizleyin. Yüzeyde gevşek pas, kir, nem, gres veya diğer kirletici kalıntılar bırakmayın. Bunun için  ÇELİK FIRÇA veya KUM kullanın . Yüzeyi bu boyalarda kullanılan çok tiner, yani son kat boyası ile uyumlu  ile temizlediğinizden emin olun .

       Metalleri boyarken amacı levhayı oksidasyondan korumak olan bir EPOKSİ ASTAR kullanmak da mümkündür. Plastik yüzeyler söz konusu olduğunda, bir yapışma arttırıcı görevi görür.

Boyanacak yüzeyin doldurulması gerektiğinde üniversal epoksi macun kullanılmalıdır. Kullanılacak tüm ürünler son kat olarak kullanılacak epoksi emaye ile uyumlu olmalıdır.

        Son olarak, bu ürünlerin  formatında da satın alınabileceğini ve özellikle ev için çeşitli kullanımlar için elektrikli cihazların veya diğer metallerin dış cephesinde kullanılabileceğini belirtmek isterim  .

YÜKSEK SICAKLIK BOYA

Üreticiye ve ürüne bağlı olarak, örneğin ortalama 250 ° C, 360 ° C, 538 ° C, 648 ° C veya sıcaklıklara kadar yüksek sıcaklıklara maruz kalmaya (ancak doğrudan temasa değil) direnç gösteren modifiye edilmiş bir sentetik emayedir. daha büyük.

Bu ürünler teneke kutularda veya aerosollerde satın alınabilir.

Masamızda görünen bazı soruların cevaplarını size göstereceğimiz yeni bir bölüm başlatıyoruz . Bugünün kahramanı lake boya olacak.

Bu hafta lake boyayla ve nasıl kullanılacağıyla ilgili sorulardan bir seçki sunuyoruz.

LAKE BOYA İLE İLGİLİ SORULAR, ŞÜPHELER VE TAVSİYELER

AYAKTA DURAN BİR PORTMANTOYU (HER ZAMAN KULLANDIĞIM) CİLALAMAK İSTİYORUM VE GERÇEK ŞU Kİ, BUNU NASIL YAPACAĞIMI BİLMİYORUM, ÇÜNKÜ FIRÇA DARBELERİ FARK EDİLMEDEN “TOPLARA” ASTAR VE CİLA UYGULAMAKTA ZORLANIYORUM. .

Fırça darbelerinin fark edilmemesini sağlamak pratik olarak imkansız bir iştir ve hatta portmantoda olduğu gibi yüzey morfolojisi nedeniyle yardımcı olmazsa. Bir püskürtme tabancası ile boyamak en iyisidir ve eğer yoksa, istediğiniz renkte bir sprey boya kullanın  ve ardından bir sprey cila verniği uygulayın . Her ne kadar güzel görünmesi için boya püskürtmeyi bilmeniz veya karton üzerine biraz önce prova yaparak öğrenmeniz gerekir. Cesaretiniz varsa, önceden sprey boyama ile ilgili bazı ipuçlarımızı okuyabilirsiniz .

VERNİKLİ BİR ÇAM BEŞİĞİM VAR VE ONU BEYAZA CİLALAMAK İSTİYORUM, ÖNCE ZIMPARALAMAM GEREKİR Mİ? ASTAR VERMEM GEREKİYOR MU? HANGİ ÜRÜNLER UYGUNDUR? BU ÜRÜNLERİ VERMEK İÇİN TABANCA KULLANABİLİR MİSİN?

Blogumuzda bir mobilyayı adım adım nasıl cilalayacağınızı ve gerekli ürünleri öğrenebilirsiniz . Sizin durumunuzda, halihazırda sahip olduğunuz vernik iyi durumdaysa, önce hafifçe zımparalayarak (yüzeye daha fazla tutunması için) bir astar koymanıza gerek kalmaz ve boyayı daha sonra ( blogda açıkladığımız gibi ) sürmeniz yeterlidir. Elbette bir püskürtme tabancası kullanabilirsiniz ve iyi uygularsanız (yeni başlayanlar için kolay olmayan bir görev), rulo veya fırçadan daha iyi bir finişe sahip olursunuz.

SATİN 125ML TİTANLAK’I SATIN ALMAK İSTEDİM. SUYLA VEYA BEYAZ İSPİRTOYLA SEYRELTMEM GEREKİYOR VE BU DURUMDA YÜZDE KAÇA İHTİYACIM OLACAK?

Titanlak sentetik bir vernik emayedir ve bu nedenle terebentin veya solvent kullanılmalıdır . Terebentin, çözücüye göre daha yavaş bir buharlaşmaya sahiptir ve bu nedenle, terebentin ile seyreltirseniz, boyanın kuruması daha uzun sürer, boyayacağınız şeye bağlı olarak, daha hızlı veya daha yavaş kurutmak isteyebilirsiniz. Her durumda, ikisi de size hizmet eder.

Fırça, rulo veya püskürtme tabancası veya airbrush kullanıp kullanmayacağınızı ve hangi yüzeyi boyayacağınızı söylemiyorsunuz. Fırça veya rulo kullanacaksanız ilk katı vermek için% 10-15 oranında inceltebilirsiniz. Boyanacak yüzey gözenekli ise (ahşap gibi) daha çok miktarda inceltin, böylece boya ilk katta daha iyi nüfuz eder. Son kat boya seyreltilmeden veya biraz seyreltilmeden uygulanarak iyice örtülmesi sağlanır.

Airbrush veya püskürtme tabancası ile boyayacaksanız,% 15 -% 20 oranında seyreltin.

YEŞİL BİR ANTİKA AHŞAP YEMEK ODASI MOBİLYASI SETİ BOYAMAK İSTİYORUZ. NE TÜR BİR BOYA KULLANILMALI? ÇOK FAZLA BİTKİ ÖRTÜSÜ İLE ÇEVRİLİ KIRSAL BİR EVİN KORİDORU İÇİNDİR.

Yeşil bir renk ararken, dekoratif koruyucular veya lazerler ahşabı, damar görünümüne göre daha açık veya daha koyu bir ahşap rengi (yeşil değil) boyadığı için ahşabın yüzeyini gizleyen bir kaplama boyası uygulamak istediğinizi varsayıyoruz. düğümler.

Kaplama boyalarının ana seçenekleri su bazlı ve sentetik emayelerdir . Bu son grupta da yüzeye daha pürüzsüz ve daha dayanıklı bir görünüm veren vernikler bulunmaktadır. Bu son seçeneği öneriyoruz.

Boyayı uygulamadan önce zımparalayıp astar uygulamanız tavsiye edilir . Daha fazla bilgi için blogumuzda yayınladığımız bir mobilyanın nasıl cilalanacağına dair makaleye göz atabilirsiniz .