Bulaşık makinenizi evde nasıl temizlersiniz

Sizin için temizleyen şeyi neden temizlemeniz gerektiğini hiç merak ettiniz mi?

Karbonat limon tuzu bulaşık makinesi
,
Lavabo açıcı ile bulaşık makinesi TEMİZLEME
,
Bulaşık makinesi Nasıl temizlenir Kadınlar Kulübü
,
Bulaşık makinesi TEMİZLİĞİ limon tuzu
,
Bulaşık Makinesi filtresi nasıl TEMİZLENİR
,
İyi yıkamayan Bulaşık makinesi Nasıl temizlenir,

Bulaşık makinenizi kullanırken, gres, yiyecek parçaları, yağ ve çözülmemiş deterjan birikerek hoş olmayan bir koku oluşturabilir. Kokulu bir bulaşık makinesini nasıl temizleyeceğinizi bilmek, temizlemeye çalışırken kirli bulaşıklar oluşturacak pisliklerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Bardağınızda ve yemek takımınızda lekeler veya bir film fark etmeye başlayabilirsiniz, bu da bulaşık makinenizin işini tam olarak yapmadığı anlamına gelir. Bu nedenle bulaşık makinenizi temizlemeyi bilmeniz önemlidir.

Kirli bulaşık makinesinden kaynaklanabilecek başka sorunlar da var. Kir birikmesi, filtre ve pompaya zarar verebilir ve bu da maliyetli onarımlara yol açabilir. Bulaşık makinenizin değiştirilmesini önlemek için mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını ve durumun böyle olmasını sağlamak için uygun temizlik bakımı gereklidir.

O kötü kokudan kurtulmak

Bir bulaşık makinesinin nasıl temizleneceğine dair pek çok teori var, ancak burada başlamak için birkaç basit ama etkili yol:

 • Bulaşık makinenizi temiz ve kokusuz tutmak için çeşitli bulaşık makinesi deterjanlarını denemek isteyebilirsiniz, çünkü bazıları için işe yarayanlar diğerleri için işe yaramayabilir.
 • Hava akışının dolaşımına izin vermek için kapağı hafifçe açık bırakarak ‘sadece durulama’ döngüsünü çalıştırın. Kötü kokulara genellikle artık yiyecekler neden olur ve bunlar zamanla biriktikçe bulaşık makineniz çöp tenekesi gibi görünmeye başlar.
 • Bulaşık makinesine koymadan önce tabaklarınızdaki, gümüş eşyalarınızdaki ve kaselerinizdeki fazla yiyecekleri silin. Biraz daha zamanında olabilir ve temizliği yapması gereken makine çalışmaya başlamadan önce yapmanız gereken bir temizlik seviyesi olduğu gerçeğine küfredebilirsiniz, ancak uzun vadede mutlu olacaksınız. .

Bulaşık makinesi doğal yollarla nasıl temizlenir

Her bulaşık yıkama döngüsünden önce yiyecek parçalarını çıkarma alışkanlığı kazandıktan sonra, temizlik bittikten sonra benzer bir işlem yapmak iyidir. Bu, makinenizin altındaki kuyuya sıklıkla düşebilecek yiyecekleri temizlemenizi sağlamak için alt rafın çıkarılmasını içerebilir. Sadece bir kağıt havlu veya süngerle çıkarın ve birikmesini ve kötü kokuları önleyebilirsiniz.

Buradan kendinize nemli bir sünger veya bez alın ve yıkayıcı döngüsü sırasında sıçramış olabilecek kalıntıları silmek için kullanın. Bulaşık makinesinin kapısının iç yüzeyine veya kenarlarına biraz kir biriktiğini de görebilirsiniz. Bu adımı gerçekleştirirken kapı kolunu ve bulaşık makinesi kontrollerini kontrol ettiğinizden emin olun.

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir

Bulaşık makinenizin filtresi temiz değilse içine koyacağınız hiçbir şeyin de olmayacağını unutmamak çok önemlidir. Bu, bir bulaşık makinesi filtresinin nasıl temizleneceğini bilmenin hayati derecede önemli olduğu anlamına gelir, çünkü yapmazsanız, gelecekteki tüm yüklerde can sıkıcı küçük lekeler göreceksiniz ve bu çok sinir bozucu hale gelecektir.

 1. Genellikle alt püskürtme kolunun altında bulunan filtre bölümünün kilidini açın ve filtreyi çıkarın. (Filtresi farklı bir konumda olan bir modeliniz olabilir, ancak bu bilgilerin makinenizin kullanım kılavuzunda bulunması kolay olmalıdır.)
 2. Filtreyi akan sıcak su altında yıkayın.
 3. Ağ ekranını eski bir diş fırçası gibi yumuşak bir şeyle fırçalayın. (Biriken yağ ve yiyecek parçacıklarının da çıkarıldığından emin olmak için plastik çerçeveyi de temizlediğinizden emin olmak isteyeceksiniz.)
 4. Filtreyi temizlemeyi bitirdiğinizde, tekrar yerine kilitleyin ve gitmekte fayda var.

Bir süre geçtiyse ve makinenizin kullanım kılavuzunu kaybettiyseniz, üreticinin web sitesinde dijital bir versiyon bulabilmelisiniz.

Bulaşık makinenize derinlemesine temizlik sağlar

Ara sıra, altı ayda bir bulaşık makinenize ciddi bir derinlemesine temizlik yapmak iyi bir fikirdir. Bunu yapmak için, bir bulaşık makinesi temizleme tableti kullanma veya biraz daha DIY rotasına gitme ve bulaşık makinesini sirke ile nasıl temizleyeceğinizi öğrenme seçeneğiniz var.

Bulaşık makinesini temizlemek için sirke kullanmak

Sirke karışımı, sıkışmış parçacıkları ve deterjan kalıntısını çıkarırken kir ve mineral birikmesiyle savaşmanın çok etkili bir yolu olabilir. Bunu yapmak için, makinenizin üst rafına iki fincan damıtılmış beyaz sirke içeren bir cam ölçü kabı koyun ve normal bir döngü çalıştırın. Bunu yaparken bulaşık makinesinde deterjan veya bulaşık olmadığından emin ol, sadece sirke.

Bulaşık yıkama tabletlerinin kullanılması

Ev yapımı seçenekten kaçınmak ve biraz daha kapsamlı bir şeye gitmek istiyorsanız, yüzey aktif maddeler içeren temizlik tabletleri yiyecek parçalarını ve yağlı kalıntıları çözmede çok etkili olabilir. Bu seçeneği kullanmaya karar verirseniz, hangi temizleme tabletlerini satın aldığınızı belirlemeden önce talimatları dikkatlice okumanız çok önemlidir, çünkü bazıları bulaşık ve deterjanla aynı döngüde olamaz.

Bulaşık makinenizin dışını temizlemek

Unutmayalım ki bulaşık makinenizin sadece içi biraz kirlenebilir, dışarıda da biraz temizlik sevgisine ihtiyaç vardır. Bulaşık makinenizin yüzeyinin donuk görünmesine neden olabilecek parmak izi birikimini muhtemelen fark edeceksiniz, özellikle de paslanmaz çelik bir cihazınız varsa.

Çoğu bulaşık makinesi paslanmaz çelik olduğundan, özellikle bu malzeme için bulaşık makinenizin kapısını parlatacak ve yeniden yepyeni görünmesini sağlayacak bir temizleyici alabilirsiniz. Bunlar, genellikle iz bırakmayan bir parlaklık bırakacakları için harikadır ve ayrıca kiri ve lekeleri uzaklaştıran, bir dahaki sefere dışınızın temizlenmesini kolaylaştıran bileşenler içerir. Bu yoldan aşağı iniyorsanız, bulaşık makinenizin kapısını çizecekleri için aşındırıcı temizleyicilerden veya metal pedlerden uzak durmak iyi bir fikirdir ve bu asla kolay bir düzeltme değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bulaşık makinenizi ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Çeşitli bulaşık makinesi temizleme görevleri aşağıdaki gibi ayrılabilir:

Günlük temizlik:

 • Önemli parça yiyecekleri çöp kutusuna atmak
 • Hava sirkülasyonu sırasında kapı contalarınızın ömrünü uzatmak için kapıyı hafifçe aralık bırakmak
 • Kaliteli bir bulaşık makinesi deterjanı kullanmanızı sağlamak

Haftalık temizlik:

 • Contaları nemli bir bezle temizleyin
 • Filtreyi yukarıda açıklanan adımlarla temizleyin

Aylık temizlik:

 • Dış yüzeyi temizleyin
 • Parlatıcı dağıtıcısını doldurun
 • Bulaşık makinenizi düzenli olarak çalıştırdığınızdan emin olun, böylece tortular sertleşmez ve borularınızı tıkamaz

Altı ayda bir temizlik:

 • Derin bir temizlik yapın
 • Boş bulaşık makinesini en sıcak döngüsünde çalıştırın
 • Yukarıda belirtilen DIY sirke yöntemiyle temizleyin
 • Püskürtme kollarını ve fıskiyelerini kaldırarak kontrol edin ve engelleri temizlemek için bir kürdan ile dürtün.

Bulaşık makineme temizlemek için ne kadar sirke koymalıyım?

İki bardak saf beyaz sirke ile doldurduğunuz bir cam ölçü kabı kullanmanız önerilir (gerekirse iki ayrı kap kullanın). Üst rafa yerleştirildiğinden emin olun ve bulaşık makinesinde deterjan veya bulaşık olmadan yalnızca normal bir döngü kullanın.

Bulaşık makinemin daha iyi temizlenmesini nasıl sağlayabilirim?

İyi temizlik yapmıyorsa, düzenli bakıma yetişmemiş olma ihtimaliniz yüksektir. Yeni bir bulaşık makinesiyle değiştirmenin maliyetinden kaçınmak için, temizlemeyi (filtre dahil) ve temizleme durulama döngüsünü kullanmayı unutmamalısınız.

Bulaşık makinenizi temiz tutmak için çalışmaya başladığınızda, sonuçları makinenizin yapabileceği en temiz bulaşıklarda göreceksiniz. Makinenizde hangisinin en iyi sonucu vereceğini görmek için farklı temizleme solüsyonları, sıvıları ve tabletleri deneyebileceğinizi daima unutmayın. Ancak, çoğunlukla, cihazın kendisi için bir temizlik programına bağlı kalmak, her döngüden en iyi sonuçları getirecektir.

Temizlemeye vaktiniz yok mu?

Bulaşık makineniz ve boşaltma yeteneği ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, bulaşık makinenizi boşaltmak için yardım edecek kişiler bulun . Alternatif olarak, bulaşık makinesinin onarımına ihtiyacınız varsa , sorunu çözmek için kısa sürede birini dışarı çıkarabileceksiniz.

Biraz daha öğrenmek ister misin? Sokağınızdaki en temiz eve sahip olduğunuzdan emin olmak için bu diğer harika nasıl yapılır kılavuzlarından bazılarına göz atın:

Bir cevap yazın