Çamaşır makinesi nasıl düzgün temizlenir

Çamaşır makinelerinin bir düğmeye dokunarak veya bir düğmeye basarak temiz, keskin kıyafetleri dışarı pompalamasını bekliyoruz. Ancak çamaşır makineniz bir Stephen King filminden çıkmış bir şeye benziyorsa, makineyi istenmeyen sonuçlar için suçlayamazsınız.

Kirli filtreler, tıkalı girişler ve çıkışlar, daha iyi günler görmüş borular – düzenli bakım, bir makinenin en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

Makineniz giysilerinizde lekeler, deterjan artıkları veya ani renk lekeleri bırakıyorsa, muhtemelen iyi bir temizlik için çığlık atıyordur.

Çamaşır makinesi giysileri

Çamaşır makinesini temizlemek karmaşık değildir. Birkaç temel adımda, makineniz tekrar harika sonuçlar elde edecek ve bu da gereksiz çamaşır makinesi onarımlarında paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Bu temizleme ipuçları kimyasal madde içermez, ucuzdur ve cihazınız üzerinde herhangi bir zararlı etkisi olmayacaktır.

Üstten yüklemeli çamaşır makinesi nasıl temizlenir

 1. Yarım bardak bikarbonat (bikarbonat) sodayı 2 bardak beyaz sirke ile karıştırın.
 2. Maksimum su seviyesi ayarında sıcak su ile bir yıkama döngüsü çalıştırın.
 3. Makine suyla en az yarısı dolduğunda sirke karışımını ekleyin.
 4. Doldurulan suyu makinede yaklaşık 30 dakika bekletin ve ardından makinenizin normal döngüsünü tamamlamasına izin verin.
 5. Suyun tamamı boşaltılmadan önce, çamaşır makinesi haznesindeki delikleri fırçalamak için bir diş fırçası kullanın. Kirler ıslandıktan sonra kolayca çıkacak ve ortaya çıkan şeye şaşıracaksınız!
 6. Sirke, bikarbonat ve sıcak su gresi veya kirli bölgeleri parçalayacak ve hortumları temizleyecektir.
 7. Yumuşatıcı sepeti ve tiftik tutucu gibi ayrı yıkanabilecek parçaları çıkarın ve temizleyin.
 8. İç kısım gıcırtılı bir şekilde temizlendikten sonra, bir miktar yıkama sıvısı ile dış tarafını bir kez daha verin ve biriken tozu silin.

  Diş fırçası ile fırçalarken, makinenin suyu aşamalı olarak boşaltmasına izin verin, böylece ellerinizi sıcak suda tutmanıza gerek kalmaz.

Önden yüklemeli çamaşır makinesi nasıl temizlenir

 1. Deterjan çekmecesine 2 yemek kaşığı bikarbonat ve ½ bardak beyaz sirkeyi çamaşır makinesi tamburuna ekleyin.
 2. Sıcak suyla standart bir döngü çalıştırın.
 3. Filtrenin nasıl temizleneceğine ilişkin üretici yönergelerini kontrol edin. Filtreler genellikle bir ön yükleyicide kötü yıkama sonuçlarına katkıda bulunan bir faktördür.
 4. Mümkünse, sabun ve yumuşatıcı bölmelerini sıcak sabunlu suyla çıkarıp temizleyin ve güneşte kurutun. Bu, küf oluşumunu ve büyümesini önleyecektir.
 5. Düzgün bir şekilde kuruması ve küfü gidermek için makine kapısını yıkamalar arasında aralık bırakın.

  Kalıntı birikmesi nedeniyle makine yıkama döngüsü sırasında köpük üretebilir. Makinenizi daha sık temizlerseniz, bu daha az olur.

Giysilerdeki deterjan kalıntısıyla nasıl mücadele edilir

Yıkamadan sonra çamaşırlarınızda deterjan kalıntısı kaldığını görürseniz:

 • Çamaşır makinenizi aşırı yüklemeyin.
 • Yıkamalarda daha az deterjan kullanmayı dene.
 • Çamaşırlarınızı genellikle soğuk suda yıkıyorsanız, elektrikli deterjanı makineye eklemeden önce sıcak suda çözün.
 • Toz deterjanı, topaklanmasını önlemek için hava geçirmez bir kapta saklayın. Kümeler, kalıntı ile ilgili sorunun bir parçası olabilir.
 • Bir çamaşır kurutucunuz varsa, etkilenen çamaşırları 5 dakika boyunca hızlı bir soğutma döngüsüne koyabilirsiniz. Bu, fazla kalıntının atılmasına yardımcı olacaktır.

Giysilerinizdeki yıkama izleri nasıl giderilir

Yıkama sırasında çamaşırlarınızda görünen lekeli veya dumanlı görünümlü izler, sürtünme. Bu, tamburda kalan kumaş yumuşatıcı veya deterjanların mumsu bir birikimidir. Sürtünme, soğuk yıkamalarda ve yıkamaya yeterli deterjan eklenmediğinde daha yaygındır. Bu, çamaşır makinesi mekaniğinde ve giysilerinizde sorunlara neden olabilir.

Bir sürtünme birikmesi nasıl önlenir:

Makinede temizlenen bir temizlik, giysilerinizin yeniden parlamasını sağlamazsa – Airtasker ile bir çamaşır makinesi onarımı ayarlayın.

Bir cevap yazın