çim nasıl döşenir


Bahçenize nasıl çim döşeyeceğinize gelince, harika görünümlü bir ev çimine kadar DIY yapmak mümkündür! Eviniz için çim tohumu ekmekten küçük fidan dikmeye kadar yeni bir çim oluşturmanın birçok yolu vardır. Bunlar biraz zaman, sabır ve bakım gerektirebilir, bu nedenle üçüncü seçeneğiniz çim atmaktır. Bu, neredeyse anında bir çim oluşturmanın en kolay yoludur.

En basit çözümü seçerseniz, aklınızda tutmanız gereken birkaç önemli ayrıntı vardır. Talimatlar için adım adım bir süreçle çimin nasıl döşeneceğine ilişkin en iyi DIY kılavuzu ve ne tür çim satın alınacağı, toprak hazırlığı için ipuçları ve daha fazlası gibi birkaç önemli faktör için okumaya devam edin. Tüm bu bilgilere dikkat edin ve eviniz için çarpıcı bir çimenliğe kolayca ulaşılabilir!

Çim döşerken dikkat edilmesi gerekenler

Çim satın alırken en kritik kural, onu bir an önce döşemeniz gerektiği gerçeğidir. Rulolar kurumamalıdır, bu nedenle sermeye hazır olduğunuzda, tercihen teslimat gününde, hemen sulayabilmeniz için teslim edilmesini isteyeceksiniz. Çimleriniz güneşte kaldığı için kurursa, kurulumdan sonra hayatta kalması olası değildir.

Çiminizi çevrimiçi satın alıyorsanız ve bu nedenle önceden görüntüleyemiyorsanız, aşağıdaki gibi bilgilere dikkat edin:

 • Kış rengi
 • Gölge toleransı
 • Yaralanma kurtarma
 • Kuraklık toleransı
 • Türler
 • Aşınma direnci
 • Tuz toleransı
 • Biçme yüksekliği

Bu faktörlerin tümü farklı iklimlere, toprak kalitesine ve konuma uygundur. Bu, yukarıdaki bilgilerle birlikte bölgeniz için en iyi çim alanını belirleyecektir. Bulunduğunuz yere göre en iyi türleri bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekecek, çünkü bu başlı başına başka bir makale!

Çim genellikle metrekare olarak satılır ve beklenmedik durumlara izin vermek için bahçe ölçümlerinize% 10-15 eklemeniz önerilir. Kare veya dikdörtgen bir maya ile uğraşırken, uzunluğu genişlikle çarpabilirsiniz. Dairesel alanlar söz konusu olduğunda, yarıçapı kendisiyle çarpın ve ardından 3,14 ile çarpın. Üçgen yarda, yüksekliği taban genişliğiyle çarpabilir ve ardından bu rakamı ikiye bölebilir.

Çiminizin maliyeti kaliteye bağlı olarak değişecektir ve alanın hazırlanmasını ve kendi kendinize döşemeyi gerçekleştirirseniz makul miktarda tasarruf edersiniz. Avustralya’da en yaygın çim çeşitleri şunları içerir:

 • Matilda
 • Sör Walter
 • Safir
 • Windsor Yeşil Kanepe
 • CT2 Spor Kanepe
ev ile çim
Mads Schmidt

Adım adım çim nasıl döşenir

Adım 1: Toprak hazırlığı

Muhtemelen tüm adımların en önemlisi! Avustralya toprağı, çim yetiştirmek için gerçekten ideal değildir, çünkü çoğu zaman çok fazla sıkıştırılmış kile sahip olması, suyun köklere ulaşmasını zorlaştırır. Yabani otlar için mükemmel olduğunu ancak sağlıklı bir yeşil çim olmadığını muhtemelen fark etmişsinizdir.

Toprak hazırlığı, koşulları hazırlamaya ve mutlu bir çim elde etmenizi engelleyen şeyleri düzeltmeye yardımcı olur. İdeal olarak, çimleriniz 5.0 ila 7.0 pH değerine sahip kumlu bir balçıkla başlar. Bu sayıya ulaşmak için toprak kalitesini artıracak kireç ekleyebilirsiniz. PH değeriniz çok yüksekse, alçıtaşı veya kükürt kullanın.

Mevcut tüm yabani otları ortadan kaldırdığınızdan emin olun ve gerekirse, gerçekten yok olduklarından emin olmak için artık olmayan bir glifosat yabani ot öldürücü kullanın. Buradan ölü yüzeyi çıkarın ve toprağı 15 cm derinliğe çevirin. Mümkün olduğunca düz hale getirirken, alanı tırmıklayın ve sulayın, kaya ve döküntülerden arınmış olmasını sağlayın. Dikim öncesi çim başlangıç ​​gübresi uygulayın. Muhtemelen hangi çim ile gitmeye karar verirseniz verin tavsiye edilen belirli bir tür olacaktır.

Çiminizin kalınlığı muhtemelen yaklaşık 25 mm olacaktır ve çevredeki yollardan veya kenarlardan biraz daha yüksekte oturmasını sağlamalısınız. Toprak tesviye işleminiz çok önemli bir adımdır ve sonucunuzun bir profesyonel tarafından ele alınmış gibi görünmesini sağlayan anahtar.

Adım 2: Çimlerin döşenmesi

Çiminiz geldiğinde, rulo veya plaka halinde olacaktır. Önceden hazırlanmış toprağınızı hafifçe sulayın, çiminizi kademeli bir tuğla deseninde yerleştirin, böylece uçlar hizalı olmaz. Striplerin birbirine sıkıca bastırıldığından ancak üst üste gelmediğinden emin olun. Herhangi bir boşluk olmadığından emin olmak ve çimeni sererken dizlerin üzerinde diz çökmekten kaçınmak isteyeceksiniz.

Merkeze doğru ilerleyerek bölgenizin dış kenarlarından başlayın. Çiminizi boyutlandırmak için kesmeniz gerekiyorsa keskin bir bıçak veya budama makası kullandığınızdan emin olun. Çimi koyduğunuz zeminin eğimi varsa, su levhalarınızın arasına girerek alttaki toprağı yıkamayacak şekilde dikin.

Çimi koyduktan hemen sonra sulamanız hayati derecede önemlidir. Bu, gübreyi etkinleştirecek ve yeni çiminizin kurumasını önleyecektir. Altındaki çimleri ve toprağı doyurun, utanmayın!

3. Adım: Yuvarlama

Son adım, küçük tümsekleri eşitlemek için yeni çiminizi yuvarlamaktır. Bu hareket çiminizi sıkılaştıracak ve kökleri toprağa bağlarken hava ceplerini sıkıştıracaktır. Bunu yapmak için, havalandırma için sivri uçlu bir çim silindiri kullanın.

Köklerin yerleşmesine yardımcı olmak için yeni çiminizi ilk dört hafta boyunca her gün sulayın. Çiminiz kurursa ölür ve bu noktaya kadar yaptığınız her şey boşa gider. Düzenli sulama ve ilk ay bölgede olabildiğince az yürüyüş, yeni çimlerinize harika bir başlangıç ​​yapma ve önemli bir süre dayanma şansı verir. Kökler tutulduktan sonra sulama sıklığını azaltabilirsiniz.

Daha uzun truf
chuttersnap

Sıkça Sorulan Sorular

Çim döşeme için zemini nasıl hazırlıyorsunuz?

Çim döşeme söz konusu olduğunda toprak hazırlığı en kritik adımdır. 5,0 ila 7,0 pH değerine sahip toprağı hedeflemeniz, bunu elde etmek için pH’nızı artırmak için kireç ekleyin veya onu düşürmek için alçı veya kükürt kullanın.

Artık olmayan glifosat yabani ot öldürücü ile mevcut tüm yabani otları ortadan kaldırın ve tüm kayaları veya kalıntıları temizleyin. Toprağı tırmıklayın ve sulayın ve ekim öncesi çim başlangıç ​​gübresi uygulayın.

Ne zaman çim döşemelisiniz?

Amacınız harika ve sağlıklı görünen bir bahçe ise, ancak çim tohumları ekmek ve büyümelerini teşvik etmek için zamanınız (veya sabrınız) yoksa çim, neredeyse anında bir bahçe elde etmenin harika bir yoludur. Çevreniz için doğru çim türünü seçebilirsiniz, bu da onun sağlıklı bir çim olarak büyümesine yardımcı olur ve bu, yıllarca az bakımla keyfini çıkarabileceğinizdir.

İlkbahar aylarını hedefleyin, çünkü çok fazla ısı çiminizin yerleşmesini zorlaştırabilir. Bu nedenle Yaz’dan kaçınmalı ve kök sisteminize en iyi kuruluş şansını vererek bitki örtüsünün geliştiği iklimi seçmelisiniz.

Çimleri hangi yöne döşemelisiniz?

Çim döşeme söz konusu olduğunda, plakalarınızı aynı şekilde döşemekten kaçınmak isteyeceksiniz. Uçların hizalı olmadığından emin olarak, kademeli bir tuğla işi deseni kullanın. Tüm şeritlerin birbirine sıkıca bastırılmasını ama üst üste binmemesini isteyeceksiniz.

Çimeni yerleştirdiğiniz zemin eğimliyse, levhalarınızı bunun üzerine yerleştirin, çünkü bu, suyun altındaki toprağı bozmayacak şekilde akmasına izin verecektir. Buradan, boşluk olmadığından emin olun ve çim döşerken diz çökmekten kaçınmaya çalışın.

Çim biçmek için yılın en iyi zamanı nedir?

Başarılı çim döşeme için ideal hava koşulları ilkbaharda gerçekleşir. Bunun nedeni, bu ayların tüm yeşilliklerin geliştiği ve çiminizin daha iyi koşullar altında derin bir kök sistemi kurmasına olanak tanıyacağı ve onu gelecek yaz sıcağına karşı iyi bir şekilde konumlandıracağı zamandır.

Yapabileceğiniz en iyi bahçeyi oluşturmak için biraz yardıma mı ihtiyacınız var?

Gördüğünüz gibi, çimlerin nasıl döşeneceğini öğrenmek, ilk başta göründüğü kadar göz korkutucu değil. Bununla birlikte, bazen programlarımız işi kendimiz halletmek için gereken zamanı bize vermez. Neyse ki, her türden bahçe görevine yardımcı olacak çok sayıda yetenekli görevli var. çim biçme, için çim bakımı ve döllenme. Bölgenize gelince, yapabilecek bir sürü insan bulacaksınız. yeni çim döşemekveya eski çiminizi onarın. Ayrıca, bahçenizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olmaya hazır insanları da bulabilirsiniz. çim havalandırma ve tohumlama!

Bununla birlikte, DIY hatasını iyi ve gerçekten yakaladıysanız, size sunabilecek diğer bazı yararlı makaleleri okuyun. bahçe kenar fikirleriveya her ikisine özel genel fikirler arka bahçen veya ön bahçe. Sokaktaki en yeşil parmaklara ve en iyi açık alanlara hiç vakit kaybetmeden sahip olacaksınız!