Daha Düzenli Kalmanıza Yardımcı Olacak 9 Banyo Tasarım İpucu

Temizlik, iyi vakit geçirme fikriniz olmayabilir, ancak bittiğinde, daha iyi bir his olamaz!

Yatak odanızın dolabıyla uğraşmak veya tüm oturma odanızı düzenlemek birkaç saat hatta günler alabilir. Ancak banyo söz konusu olduğunda, tüm işi sadece bir veya iki saat içinde bitirebilmelisiniz.

image - Daha Düzenli Kalmanıza Yardımcı Olacak 9 Banyo Tasarım İpucu
Daha Düzenli Kalmanıza Yardımcı Olacak 9 Banyo Tasarım İpucu

Banyonuzu kontrol altına almaya hazırsanız, bu banyo tasarım taktiklerine göz atın. Daha düzenli kalmanıza ve hayatınızı çok daha kolay hale getirmenize yardımcı olacaklar!


Ayrıca Oku:


 1. Önce Her Şeyi Düzenleyin

Ne kadar az öğeye sahip olursanız, organize etmeleri o kadar kolay olacaktır. Yeni raflar monte etmeye veya dolapları yeniden düzenlemeye başlamadan önce, ihtiyacınız olmayan şeylerden kurtulmak için birkaç dakikanızı ayırın.

Boş şampuan şişelerini ve son kullanma tarihi geçmiş ilaçları atın. Eski makyajdan ve son birkaç aydır kullanmadığınız her şeyden kurtulun. Kesinlikle gerekli değilse, şimdi bırakma zamanı.

 1. Yapışkan Bardaklar ve Kasalar Kullanın

Vantuzlu veya yapışkan sırtlı kasalar, saç fırçalarını, diş fırçalarını ve diş macununu tutmanın harika bir yoludur. Kapılı bir ecza dolabınız varsa, içine biraz saklama alanı eklemek için ince bir tane bile asabilirsiniz.

Bunları tuvaletin, lavabonun üzerine ya da aynanızın ya da eczanenizin yan tarafına asın. Bu, sık kullanılan öğeleri kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde tutmanın harika bir yoludur.

 1. Kapının Arkasını Depolama Sistemine Çevirin

Banyonuz küçükse, yaratıcı depolama çözümleri bulmanız gerekir. Kapının arkası, çeşitli farklı şeyleri tutmak için kullanabileceğiniz az kullanılan bir alandır.

Raflı veya açık cepli kapı üstü düzenleyiciler sabunları, şişeleri ve her türlü ince eşyayı tutmak için mükemmeldir. Ayrıca temizlik malzemelerini, el havlularını, kozmetik ürünlerini ve tıraş malzemelerini saklamak için idealdirler.

 1. Havlu Deposu Ekle

Havlular her banyoda olmazsa olmazdır ve bunları saklayıp sergilemenin birçok farklı yolu vardır.

Tuvaletinizin üzerine yüzer raflar eklemeyi düşünün. Fazladan yeriniz varsa bir tekerlekli araba veya bağımsız bir kabin ekleyin. Alan sınırlıysa, bir duvara yarım merdiveni eğin ve her basamağın üzerine temiz havlular örtün.

Tekrar kullanmak istediğiniz yeni havluları veya ıslak havluları asmak için de kancalar kullanabilirsiniz. Daha fazla depolama alanı oluşturmak için kapının arkasına bir veya iki tane asın.

 1. Kabininizdeki Alanı En Üst Düzeye Çıkarın

Lavabonuzun altında bir dolap var mı? Öyleyse, altına raflar ekleyerek bu alandan yararlanabilirsiniz.

Dolabınızda zaten bir raf varsa, iki düzeyli depolama oluşturmak için başka bir raf eklemeyi düşünün. Her türden öğe için ek alan oluşturmak üzere istifleme rafları da ekleyebilirsiniz.

Dolabın arkasındaki eşyalara ulaşmayı çok daha kolay hale getirdikleri için tekerlekli çekmece tepsileri de faydalıdır.

 1. Bir Çamaşır Sepeti veya Sepet Ekleyin

Kirli havluları saklayabileceğiniz bir yer olması önemlidir. Islak havluların banyonun her yerine bulaşmasını önlemek için bir çamaşır sepeti veya sepet ekleyin.

Dokuma sepetler de engel olarak harika çalışıyor. Ayaklı bir lavabonun altına veya odanın kullanılmayan bir köşesine kolayca sıkıştırılabilirler.

 1. Şeffaf Kaplar veya Kaplar Ekleyin

Banyoda pamuk topları, Q-İpuçları, makyaj aplikatörleri ve saç aksesuarları gibi çok sayıda küçük eşya bulunur. Bir dizi cam veya şeffaf akrilik kapla, her türden küçük şeyi düzenleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuzda bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Banyo kutuları ve kapları birçok renkte ve dekoratif detaylarla kaplanmıştır. Bunları banyo raflarınızı süslemek için kullanın veya bir dolabın veya ecza dolabının içine yerleştirerek gizleyin.

 1. Duş Temellerinizi Düzenleyin

Küvetler ve duşlar çok kullanılıyor. Bu alanlardaki eşyaları düzenlemek için birkaç dakikanızı ayırarak, duş zamanınızı daha düzenli, verimli ve keyifli hale getireceksiniz.

Şampuan şişelerinin ve sabunların küvetinizin köşelerini doldurmasına izin vermeyin. Bunun yerine, duş başlığına asmak için bir duş kabini alın.

Yalnız yaşıyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey şampuan, saç kremi, sabun ve tıraş bıçağı gibi günlük ihtiyaçlarınızı tutacak küçük bir tanesidir. Altında süngerler, banyo eldivenleri veya lifler asmak için kullanabileceğiniz kancalı birini arayın.

Aile veya oda arkadaşlarınla ​​mı yaşıyorsun? Öyleyse, evdeki her kişi için bir depolama alanı belirlemek en iyisidir. Ayarlanabilir köşe rafları arayın ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve mümkün olduğunca düzenli kalmak için her kişiye kendi rafını verin.

 1. Ekstra Tuvalet Kağıdı İstifleyin ve Saklayın

Tuvalet kağıdı bir zorunluluktur ve muhtemelen etrafta birden fazla rulo bulunduruyorsunuz. Banyonuzda yedek ruloları temiz ve düzenli bir şekilde saklayabileceğiniz bir yer bulun.

Hasır sepetler tuvalet kağıdı tutmak için idealdir ve farklı şekil ve boyutlarda gelirler. Büyük bir banyonuz varsa, bir seferde sekiz veya on yedek rulo alabilen büyük bir sepet alın. Alan sınırlıysa, içinde sadece birkaç rulo bulunan küçük bir sepet alın ve bunu tuvaletinizin arkasına yerleştirin.

Tuvaletin üzerinde bir raf, ekstra TP rulolarının yanı sıra mendiller ve havlular gibi diğer temel malzemeleri saklamak için harika bir yerdir.

Bir banyoyu düzenlemek, sadece evin daha küçük odalarından biri olduğu için, kolaydır. Düzenlenmeye ve banyonuza yepyeni bir görünüm kazandırmaya hazırsanız, yapmanız gerekenler:

 • Her kabini ve rafı düzenleyin
 • Kapı üstü düzenleyiciler, raf yükselticileri ve yapışkan kasalarla depolamayı en üst düzeye çıkarın
 • Havluları saklamak için raflar veya kancalar ekleyin
 • Yıkanması gereken kirli havlular için bir çamaşır sepeti veya sepet alın
 • Küçük eşyaları şeffaf kutular veya kaplar içinde düzenleyin
 • Ekstra tuvalet kağıdı rulosu tutmak için bir sepet ekleyin
 • Küvet ihtiyaçlarınızı bir duş kabini veya köşe rafları ile toplayın

Birkaç ucuz depolama çözümü ile banyonuzu daha işlevsel hale getirebilir ve ona yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz!


Yazar Bio

Aaron Hunt, Ohio Eyalet Üniversitesi yakınlarındaki bir öğrenci konut topluluğu olan The Urban’ın Mülkiyet Yöneticisidir.


Bir cevap yazın