Daha İyi Bir Gece Uykusu Almak İçin İpuçları

Daha iyi bir gece uykusu çekmek ister misiniz? Aşağıda, tam olarak bunu yapmanıza yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları verilmiştir.

image - Daha İyi Bir Gece Uykusu Çekmek İçin İpuçları
Daha İyi Bir Gece Uykusu Almak İçin İpuçları

Ne Kadar Uykuya İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

Ortalama bir yetişkinin uyandığında kendini dinlenmiş hissetmesi için her gece en az 7 saat uykuya ihtiyacı vardır. Ulusal Uyku Vakfı, yetişkinlerin çoğunun her gün 7 ila 9 saat uykuya ihtiyacı olduğunu bildiriyor.

Tabii ki, bazı durumlar ve faktörler aldığınız uyku miktarını etkileyecektir. Yaş, hamilelik ve diğer sağlık sorunları uyku kalitenizi ve uykunuzu etkileyebilecek diğer faktörlerden bazılarıdır.

İhtiyacınız olan uyku miktarını nasıl belirleyebilirsiniz? Aşağıdaki soruları yanıtlayın.


Ayrıca Oku:


Sabah Uyanmak İçin Alarm Kullanmanız Gerekiyor mu?

Sabahları çalar saate ihtiyaç duymadan uyanan bazı kişiler var.

Doğal olarak erken kalkma eğiliminiz varsa ve birkaç içki içtiğinizden veya uyku bozukluğunuzdan kaynaklanmıyorsa, bu beyninizin vücudunuza yeterince dinlendiğinize dair bir sinyal göndermesi olabilir.

Bununla birlikte, yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız (alarm çaldığında bile), daha fazla uykuya ihtiyacınız var, iyi uyumamışsınız veya uyku programınızın ayarlanması gerekiyor.

Nasıl hissediyorsun?

Bir uyku günlüğü tutarsanız, uyku rutininizdeki kalıpları fark etmenize ve tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Uyku düzeninizi izlemenize yardımcı olabilecek indirebileceğiniz uyku uygulamaları da vardır. Topladığınız veriler, hangi uyku rutininin sağlığınız için en iyisi olduğunu belirlemenize yardımcı olmak için kullanılabilir.

Gün boyunca endişeli veya yorgun hissedip hissetmediğinizi anlamak için içsel benliğinizi dikkatlice dinleyin. Bunlar yeterli miktarda uyku almayan açık işaretler ve göstergelerdir.

Uykuya Dalmanız Uzun Bir Vakit Alır mı?

Ortalama bir insanın uykuya dalması yaklaşık 20 dakika sürer. Bazı insanlar başlarını yastığa koyduktan birkaç dakika sonra kaybolurlar.

Bununla birlikte, uyumakta zorlanırsanız ve uykuya dalmadan önce 30 dakika veya daha uzun süre dönüp durursanız, yaşam tarzınız veya diğer dış faktörler bunun nedeni olabilir.

Yatmadan Önce Alkol veya Kafein Tüketmeyin

Alkol, uykuya hızlıca dalmana yardımcı olsa da, gecenin bir yarısı tuvalete gitmek zorunda kalmak için tekrar tekrar uyanacaksın.

Ayrıca, alkol, uyurken REM’i azaltır, bu da yatmadan önceki son birkaç saat içinde içmemenizin bir başka nedenidir.

Kafein, uyurken REM’i bozan bir uyarıcıdır. Yatmadan önce kahve içmek baş dönmesine neden olabilir ve derin bir uyku durumuna düşmeyi zorlaştırabilir.

Bu nedenle yatmadan önce 6 saat içinde hiç kafein tüketmemeniz önerilir.

Uyku kaliteniz, uyurken ufak aksaklıklardan (REM) önemli ölçüde etkilenebilir. Bu aksaklıklar, iş yerinde gün boyunca konsantre olmanızı zorlaştırabilir.

Bununla birlikte, kafein ve alkol alımınızı sınırlayarak bunun olmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Yatakta Telefonunuzu Şarj Etmeyin veya Kullanmayın

Yatağa girdikten sonra telefonunuzu kullanmaktan veya şarj etmekten kaçınmalısınız. Uyumaya çalışmanız gerektiğinde, genellikle kendinizi sosyal medyada saatlerce gezinirken bulacaksınız.

Mavi ışık, normal sirkadiyen döngünüzü bozma eğiliminde olan akıllı telefonlar tarafından da üretilir. Ayrıca uykuya neden olan hormon olan melatonin üretimini de engeller.

Elektronik cihazların ürettiği bu mavi ışık, gün ışığını taklit eder ve bu nedenle vücudunuzun iç saatini bozabilir.

Gün İçinde Uzun Şekerleme Yapmaktan Kaçının

Güç kestirmesi kaslarınızı, zihninizi ve ruhunuzu canlandırmanıza yardımcı olsa da, uzun bir şekerleme, geceleri uyuyabilmeniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Araştırmalar, uzun şekerlemelerin iç saatinizle karıştığını ve bu da geceleri uykuya dalmayı zorlaştırdığını gösteriyor. Uyku uzmanlarına göre gün içinde 90 dakikadan fazla uyuklamamalısınız.

Dahili saatiniz yalnızca birkaç dakika kestirilerek bozuluyorsa, şekerleme yapmamaya çalışın. Geceleri rahat uyuyabilmek için şekerleme dışında yapacak başka bir şey bulun.

Rahat Bir Yastık ve Yatağa Yatırım Yapın

İyi bir yastık ve yatağa sahip olmak, iyi bir gece uykusu almayı kolaylaştırırken, rahatsız olanlara sahip olmak işleri daha da kötüleştirecektir.

Destekleyici ve rahat bir yatağa yatırım yapmak bel ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir ve ayrıca omuz ağrılarını, sırt sertliğini önleyebilir ve uykunuzun kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir, bu hibrit yatak incelemelerini okuyun.

Bir yatak on yıl veya daha uzun süre dayanabilse de, uyku uzmanları yastıklarınızın yılda bir kez değiştirilmesini tavsiye ediyor. Hem yastıklarınız hem de yatağınız destek vermiyorsa veya çok eskiyse, yenilerini almak için tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. Ödeyebileceğiniz en rahat ve en iyi yatağı seçtiğinizden emin olun.

Bir cevap yazın