Daha İyi Uyku Kalitesine Ulaşmak İçin 8 Adım

image - Daha İyi Uyku Kalitesine Ulaşmak için 8 Adım
Daha İyi Uyku Kalitesine Ulaşmak İçin 8 Adım
  1. Bir Uyku Rutini Oluşturun

Bu, daha iyi uyku kalitesine ulaşmanın ilk ve en önemli adımıdır. Uykusuzluktan kaçınmak için gece aynı saatte yatıp sabah aynı saatte kalkarak uyku rutini oluşturmalısınız. Hafta sonları “uyumaktan” kaçının.

Kulağa cazip gelse de bu, gecenin ilerleyen saatlerinde uyumanıza neden olabilir ve sabahın erken saatlerinde uyanmanızı zorlaştırır. Bu genellikle uyku döngünüzü bozar. Temel kural, planlanan yatma saatinizden en az 8 saat önce uyumaktan kaçınmaktır.


Ayrıca Oku:


  1. Fiziksel Olun!

Programınız ne kadar yoğun olursa olsun, günlük egzersiz yapın – günde sadece yirmi ila otuz dakika bile. Egzersizin insanların daha iyi uyumasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır, ancak bunu yatmadan hemen önce yapmaktan kaçınmalısınız.

Daha iyi sonuçlar almak için egzersiz rutinlerinizi planlanan yatma saatinizden en az 5-6 saat önce planlayın. Yatmadan 2 saat önce egzersiz yapmaktan KAÇININ.

  1. Nikotin, Alkol ve Kafeinden Kurtulun

Alkol ve kafein gibi uyarıcılardan kaçının. Bunlar sizi geceleri ayakta tutacak. Kafein içerebilen içecek örnekleri arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, çikolata, kahve, çay, birkaç ağrı kesiciler, soda / alkolsüz içecekler ve hatta kilo verme ilaçları yer alabilir.

Bazı sigara içenler de hafif bir uyku yaşayabilir ve genellikle nikotin yoksunluğu yaşadıkları için sabahın erken saatlerinde uyanabilirler.

Öte yandan alkol sizi daha hafif uyku halinde tutar ve derin uykunuza ulaşmanızı zorlaştırır.

Mümkünse, planlanan yatma saatinizden 6 saat önce bunlardan kaçının. Ayrıca yatmadan 2 saat önce bol miktarda yemek yemekten kaçının.

  1. Yatıştırıcı Bir Uyku Zamanı Rutini Oluşturun

Sizi rahatlatan bir şey düşünün. Ilık bir banyo veya ılık bir fincan sağlık çayı veya meditasyon olabilir. Bunu her gece yapmak, beyninizi vücudunuzun yatmaya hazır olduğu konusunda eğitmenizi sağlar.

  1. Uyan, Güneş Işığı!

Mümkün olduğunca, güneş doğmaya başladığında veya gökyüzü parlak olduğunda uyanın. Güneş ışığının, biyolojik iç saatinizi günlük olarak sıfırlamanıza yardımcı olmada önemli bir rol oynadığını biliyor muydunuz?

Çoğu uyku uzmanına göre, her gün en az bir saat güneşe maruz kalmak uyku sorunları olan kişilere önemli ölçüde yardımcı olabilir.

  1. Yatakta Uzun Süre Yatmayın

Uyumakta sorun yaşıyorsanız, kalkın ve yatakta kalmayın. Bir kitap okuyun, biraz televizyon izleyin, yatağa gitmeye hazır olana kadar rahatlatıcı müzikler dinleyin.

Yatakta kalmak ve uyuyamamak kaygıya neden olur ve aslında uykusuzluk yaşamanıza katkıda bulunan bir faktör olabilir. Uykunuzu alır almaz yatağa dönün.

  1. Doğru Sıcaklığı Alın ve Oda Ambiyansını Ayarlayın

Oda sıcaklığınızın sizin için rahat olduğundan emin olun. Uyku düzeninizi bozabilecek aşırı soğuk ve yüksek sıcaklıklardan kaçının. Ek olarak, olabildiğince sessiz ve karanlık bir odada uyuduğunuzdan emin olmalısınız.

En önemlisi yatağınızın rahat ve destekleyici olduğundan emin olun, bu Bear yatak incelemelerine göz atın. Uyumaya çalıştığınızda radyo veya televizyonu açık bırakmaktan kaçının.

  1. Karanlıkta Uyumaya Alışın

Son araştırmalara göre, karanlık bir odada uyumanın daha derin ve daha iyi uyku kalitesini geliştirmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. En ufak bir ışık bile genel olarak uyku kalitenizi etkileyebilir.

Bir cevap yazın