Dairenizde sebze nasıl yetiştirilir

Apartman yaşamının avantajları vardır; biçilecek çim yok, ot için bahçe yatağı yok. Yine de kendi sebzelerinizi yetiştirmenin mutluluğunu yaşamak güzel. İster kapalı bir alanınız olsun, ister küçük bir balkonunuz olsun ya da bir çatıya sahip olacak kadar şanslıysanız, dairenize uyacak bir dizi sebze bahçesi fikri bulacaksınız.

patatesli sebze


Kaynak: Pinterest

İşte dairenizde nasıl sebze yetiştireceğiniz

1. Konteyner dikimi

Kap ekimi, brokoli, karnabahar, çalı domatesi, tırmanma fasulyesi, kök sebzeler, marul ve salata yaprakları gibi sebzeler yetiştirmek için harika bir seçenektir. Kaplar farklı şekil, boyut ve malzemelerde gelir. Dikmek istediğiniz her şeyin gerekli yetiştirme koşulları hakkında biraz ödev yapın ve gerekli boyutu kontrol edin. Konteyner ekimi ile ilgili en iyi şey, dışarı çıkarsanız mahsulünüzü yanınızda götürebilirsiniz.

Ahşap yetiştiriciler – eski paletleri kullanarak kendi paletinizi oluşturun (kibarca sorarsanız genellikle endüstriyel alanlardan ücretsiz) veya çevrimiçi olarak harika ekici fikirleri bulun

sebze bahçesi ahşap ekici


Kaynak: Pinterest

Ahşap ekicinizi bir araya getirmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Mahallenizdeki bir Airtasker tamircisinden yardım alın.

Plastik ekiciler – plastik kaplar ucuzdur ve bahçecilikten ve hırdavatçılardan kolayca temin edilebilir veya eski plastik şişeleri kendi apartman dikicilerinizi yapmak için geri dönüştürebilirsiniz

sebze bahçeciliği plastik yetiştiriciler yumuşak içecek şişeleri


Kaynak: Just Imagine

Pişmiş toprak ve seramik kaplar – özellikle narenciye ve zeytin gibi şeyler için harika görünüyorlar – ancak biraz ağır olabileceğine dikkat edin

karnabahar sebzeler pişmiş toprak kap


Kaynak: Balkon Bahçesi Web

Akıllı tencere – gözenekli, hafif malzemeden yapılmıştır, drenajı ve kök gelişimini teşvik eder ve gerekmediğinde yıkanıp katlanabilir

İpucu: Küçük bir kendir torbası patates ekiminde de işe yarayacaktır.

akıllı tencere sebze bahçeciliği


Kaynak: Beslenme

3. Teneke içinde otlar ve mikro bitkiler

Otları ve mikro bitkileri barındırmak için eski teneke kutular ve bisküvi kutuları kullanın. Teknik olarak sebze olmasalar da, apartman dairelerinde iç ve dış mekanlarda yetiştirmek için mükemmeldirler.

sebzeler otlar teneke bahçecilik


Kaynak: Pinterest

4. ‘Kazmak yok’ wtopuk arabası sebzeli yama

El arabası, güneşin peşinden koşabileceğiniz küçük, hareketli bir sebze tarlası oluşturmanın harika bir yoludur. Bahçe yatağı hazırlamanın ‘kazmasız’ veya ‘lazanya’ (katmanlı) yöntemi, bakımı çok az çabayla maksimum besin sağladığı için bu bahçecilik türü için çok işe yarayacaktır. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

Aşama 1
İkinci el bir mağazada önceden sevilen bir el arabasını keşfedin veya bir bahçe ve hırdavat satıcısından ucuz bir el arabası alın. El arabanızı doldurmadan önce balkonunuza veya çatı katına getirdiğinizden emin olun, aksi takdirde hareket ettirilemeyecek kadar ağır olacaktır.

Adım 2
Tabanda delikler açarak (sızan fazla suyu yakalamak için el arabasının altında bir kap bulundurmanız gerekir) veya altını birkaç santim hafif taşlarla doldurarak bir miktar drenaj oluşturun.

el arabası sebzeleri


Kaynak: Lushome

Aşama 3
‘Kazmasız’ bahçe yatağını hazırlayın:

  1. Bir gazete katmanı ile başlayın – ıslatın
  2. Bir kat malç ekleyin – yonca samanı veya şeker kamışı malç iyi çalışır
  3. Bir kat gübre ekleyin – tavuk, inek veya at gübresi sebze yetiştiriciliği için uygundur
  4. Bir kat saman ekleyin
  5. Başka bir gübre tabakası ekleyin (açıkça bu tür bahçecilik en iyi dış mekanlarda tutulur)
  6. İyi bir kompost tabakası ekleyin
  7. El arabanızın ne kadar derin olduğuna bağlı olarak tekrarlayın

Kontrol et ABC’ler Kazısız bahçe işleri için adım adım kılavuz. Bahçe yatağı yapısını (gübre katmanını okuyun) başka birine bırakmayı tercih ediyorsanız, bir Airtasker bahçıvanlık uzmanı size yardımcı olacak.

4. adım
Sebzelerinizi ekin. Tohum veya fide ile başlamak isteyip istemediğinize karar vermek size kalmıştır (yeni başlayan bahçıvanlar için, fideler harika bir başlangıçtır). Hatta sebzeliğinizdeki sebze artıklarını da kullanabilirsiniz; çok iyi yapacaklar! Kereviz, arpacık, havuç, marul ve acı biberi deneyin.

5. Kök bitkitablolar camda

Bir cam kavanoza veya kaba parlak renkli kök sebzeler veya otlar ekerek kapalı sebze bahçenizden bir şaheser yaratın. Mason kavanozları, vazolar veya eski sürahileri toplamaya başlayın ve havuç, taze soğan ve turptan oluşan bir bahar karışımı ekmeyi deneyin. Çoğu kök sistemi karanlıkta tutulmayı tercih ederken, yapraklar biraz ışığın tadını çıkarır, bu nedenle renkli cam kaplar, yeterli miktarda güneş ışığı gerektiren sebze ve bitkileri dikmek için idealdir.

otlar sebzeler mason kavanozları


Kaynak: Harika DIY

Çilekler

Teknik olarak bir sebze değil, ama bir apartman dairesinde büyümek o kadar harika ki, onları dışarıda bırakamayız! Çilekler kaplarda veya asılı sepetlerde işe yarar. Alp türü gibi, güneş gerektirmeyen ve tamamen iç mekanda yetiştirilebilen çeşitler bile vardır.

Mantarlar

Fazla güneş ışığı yok mu? Telaşa gerek yok! Mantarlar serin ve karanlık yerleri sever. 20 $ gibi düşük bir fiyata çevrimiçi olarak eksiksiz bir başlangıç ​​seti edinin (Enfield Produce Pet ve Garden Supplies).

mantar seti sebzeler


Kaynak: Mantar Seti

Apartman yaşamına uygun başka harika sebze bahçesi fikirleriniz var mı? Aşağıda bize bir yorum bırakın.

Bir cevap yazın