Dogalgaz kac derecede olmalı


Yoğuşmalı kazanlarda sıcaklık nasıl düzenlenir? Bilmen gereken her şey!

Brülörün çalışmasını ısıtma ve kullanım sıcak suyu devrelerinin ihtiyaçlarına göre uyarlamak ve böylece enerji tasarrufu sağlamak ve çevrenin korunmasına katkıda bulunmak için yoğuşmalı kazandaki sıcaklığın uygun şekilde düzenlenmesi önemlidir, bu nedenle Nedgia’dan istiyoruz. Bu makale ile size yardımcı olmak için.

Yoğuşmalı kazan nedir ve nasıl çalışır? 

Yoğuşmalı kazanlar , yanma dumanlarının içerdiği su buharının bacadan aşağı inmeden önce soğutulmasıyla oluşan ısıdan yararlanan doğalgazlı kazanlardır . 

Sızdırmaz kazanlarda bu dumanlar, kalorifik değerlerinden faydalanmadan direkt olarak bacadan geçer. Geri kazanılan ısı, ısıtma devresinden dönen ve kazan brülöründe ısıtması biten daha soğuk suyu önceden ısıtmak için kullanılır. Bu nedenle doğru çalışması için daha az doğal gaza ihtiyaç duyulur ve daha fazla tasarruf sağlanır . 

Yoğuşmalı bir kazanın ideal sıcaklığı nedir? 

Yoğuşmalı kazanın optimum sıcaklığı, doğal gazlı radyatörlere veya yerden ısıtmaya sahip olmamıza bağlı olarak değişir: 

 • Doğalgaz radyatörlü ısıtma sistemi : Kazanın optimum sıcaklığı 60ºC ile 70ºC arasında olmalıdır . 
 • Doğalgazlı radyant yerden ısıtma sistemi : Kazan 35ºC ile 45ºC arasında olmalı , 50ºC’yi hiç geçmemelidir . 

Kullanım sıcak suyunun sıcaklığını kombideki musluklardan 40ºC ile 50ºC arasında ayarlamak da önemlidir . 

53ºC’nin altında, doğal gaz kazanı önemli ölçüde tasarruf sağlar . 

Yaşadığımız belediyeyi hesaba katmalıyız, soğuk bir yerde yaşamak ile sıcak bir yerde yaşamak aynı şey değildir. Kalorifer tesisatı, yaşadığımız bölgenin tahmini minimum ortam sıcaklığı dikkate alınarak yapılır. Ancak bu sıcaklık her gün oluşmaz, bu nedenle soğuk dalgasında olmadığımız zamanlarda kazanın sıcaklığı düşebilir. 

Yoğuşmalı bir kazanın sıcaklığını düzenlemek için ipuçları 

Sıcaklıklar değiştikçe kazanın sıcaklığını zaman zaman cihazın kendi içinde yükseltip düşürebilirsiniz, ancak farkında olmanıza gerek kalmadan sıcaklığı otomatik olarak ayarlamanıza izin veren sistemler vardır: 

 • Dış sıcaklık sensörü : Dış sıcaklığa bağlı olarak kazanın sıcaklığı otomatik olarak değiştirilir. 
 • Modülasyonlu termostatlar : Bu termostatlar, kazanın sıcaklığını otomatik olarak değiştirmek için ulaşılan sıcaklık ile istenen sıcaklık arasındaki farkı sürekli olarak ölçer. 

Enerji verimliliğine katkıda bulunmak için doğalgazlı ısıtmanız için ipuçları 

Isıtma kullanımını optimize edersek, bu kış evi ısıtırken birkaç basit ipucunu takip edersek çok fazla enerji tasarrufu sağlayabilir ve enerji tüketimini azaltabiliriz. 

 • Isıtıcıyı kapatmayın, termostat ile programlamıyorsanız, önerilen sıcaklık gündüz 19ºC ile 21ºC ve gece 17ºC ile 18ºC arasındadır. 
 • Radyatörlerdeki maksimum 60 derecede sirküle etmesi gereken suyun sıcaklığını izleyin . Şu anda düşük sıcaklıklı radyatörler, 35 ila 40 derece arasında bir su sıcaklığı ile çalışmaktadır. 
 • Doğal gazlı radyatörlere termostatik vanalar takın , böylece her radyatördeki sıcaklık, odadaki derecelere göre otomatik olarak ayarlanır.
 • Su basıncını kontrol edin . Kazan soğuk ve pompa durdurulmuş durumdayken basınç 1,2 ile 1,5 bar arasında olmalıdır.
 • Radyatörleri daima ısıtma kapalı ve radyatörler soğukken boşaltın. Doğalgazlı ısıtma devresinde hareket olmadığında hava radyatörün üst kısmında kalır ve bu da tahliyeyi kolaylaştırır.

termostat türleri 

Termostatlar kazanınızın çalışmasında önemli rol oynar, evdeki sıcaklığı ölçer ve sabit tutar. 

 • Programlanabilir dijital termostat . Bu, evimizin sıcaklığını haftanın saatlerine ve günlerine göre programlamamızı sağlar, böylece yaşam ritmimize uyum sağlar ve eve geldiğimizde evi her zaman sıcak bulur. 
 • Modülasyonlu termostat . Evde istenilen ısıya ulaşıldığında kazanın sıcaklığını değiştirdiği için en verimli termostattır. 
 • Son nesil termostat . Bunlar programlanabilir dijital olanlarla aynı işleve sahiptir, ancak WiFi’ye sahiptirler ve bir mobil uygulamadan veya hatta Alexa veya Google Home gibi sesli kontrol cihazlarından kontrol edilebilirler.