Elektrik kablo renkleri


Bir kabloyu diğerinden nasıl ayırt edebilirim?

elektrik tesisatı kablo renkleri , topraklama hangi renk , ev elektrik tesisatı kablo renkleri , topraklama kablosu renkleri , kabloda hangi renk topraklama , topraklama renkleri , topraklama kablosu hangi renk , kabloda topraklama rengi , kablo topraklama rengi , hangi renk kablo topraklama , oto elektrik tesisatı kablo renkleri , kahverengi elektrik kablosu , elektrik kablo renkleri , faz nötr renkleri , elektrik kabloları renkleri , renkli elektrik kablosu , elektrik topraklama rengi,

Her yerdeler, ancak yalnızca değiştirilmesi gerektiğinde onlara dikkat ediyoruz. Tüm kablolar aynı mı? Onları nasıl ayırt edebilirim? Her biri ne için çalışıyor? Tüm şüphelerinizi açıklığa kavuşturuyoruz.

Kablo, elektrik iletmek üzere tasarlanmış ve üretilmiş bir unsurdur. Alüminyum olsalar da genellikle  bakırdan yapılırlar . Onları görseniz de görmeseniz de, onlar hayatınızın bir parçasıdır çünkü ampulü yakmak onlara bağlıdır.

Bir kablonun bileşimi son derece basittir: bir iletken, yalıtım, dolgu katmanı ve bir ceket.

Her unsur bir görevi yerine getirir:

 • Elektrik iletkeni:  bir veya daha fazla bakır / alüminyum tel. Kablonun elektrik taşıyan kısmıdır.
 • İzolasyon:  iletkeni örter ve akımın kablodan kaçmamasını sağlar.
 • Dolgu tabakası:  İzolasyon ile iletken arasındadır. Bununla dairesel ve homojen bir görünüm elde edilir.
 • Kapak:  Kabloyu dış etkenlerden ve dış etkenlerden korur.

Kaç çeşit kablo var?

Kabloların evreni inanılmaz derecede karmaşık ve hepsini bu yazıda açıklamak düşünülemez. Günlük hayatınızda karşınıza çıkacak olanlara odaklanacağız. Birkaç kritere göre ayırt edilebilirler:

 • İletken tellerin sayısı:  tek kutuplu (tek iletken tel), çok kutuplu (birden fazla iletken tel) veya hortumlar (korumayla çevrili iki veya üç iletken).
 • Yapı:  rijit veya esnek, düz veya yuvarlak, koaksiyel (bakır kaplı çekirdekli), örgülü (iç içe geçmiş tel çiftlerinden oluşan), yalıtımlı veya korumasız, korumalı veya korumasız …
 • İletken tipi:  çıplak tel (sert ve kaplamasız); yalıtımlı telden (öncekiyle aynıdır, ancak onu örten bir yalıtıcıya sahiptir); esnek kablo iletkeni (en yaygın olanıdır); veya kordon.
 • Kaplama özellikleri:  1-T (Termoplastik, en yaygın olanıdır), 2-H (Isıya dayanıklı, 75ºC sıcaklığa kadar dayanıklı), 3-HH (Isıya Dayanıklı, 90ºC sıcaklığa kadar dayanıklı), 4-W (Suya dayanıklı, suya ve neme dirençli), 5-LS (Düşük Duman, düşük duman ve diğer kirletici maddeler), 6-SPT (Servis paralel termoplastik, bunlar iki esnek ve paralel plastik kablodur çift ​​yönlü kablo olarak da adlandırılır).
 • Yalıtım türü:  termoplastik veya termoset. Termoplastikler polivinil klorür (PVC), polietilen (PE) veya polikloropren, neopren veya plastikten (PCP) yapılır. Termosetler, çapraz bağlı polietilenden (XLPE), etilen-propilenden (EPR), kaplı bakırdan veya mineral yalıtımlıdan (MICC) yapılmıştır.

Tellerin rengi ne anlama geliyor?

Normalde kabloların yalıtımı, işlevini kolayca ayırt edebilmemiz için bir veya başka renkte üretilir:

Erişilebilir sürüm

 • Yeşil ve sarı kablo:  topraklama.
 • Mavi  tel : nötr tel. 1970 yılına kadar kırmızı bir tane kullanıldı.
 • Kahverengi  kablo : faz kablosu, dahil olduğu cihazın rengine bağlı olarak siyah veya gri de olabilir.
 • Siyah  tel : beyaz da olabilen faz teli. Çoğu kurulumda görülebilir.
 • Beyaz  tel : nötr tel. Ayrıca topraklama yapıyorlar, ancak enerjiyi geri getirmek için yalnızca transformatöre bağlanıyorlar.
 • Çizgili renkli kablolar:  yukarıdaki gibi nötr. Hangi nötr telin hangi renkli tele karşılık geldiğini belirlemek için kullanılırlar.
 • Renkli kablolar:  çizgili olanlar hariç, akım veya şarj kablolarıdır. En yaygın olanı kırmızıdır.

“Topraklama kablosu genellikle yeşil ve sarıdır. Kahverengi ve siyah faz telleridir. “

Sizi ücretsiz arıyoruz!

Oranlarla ilgili şüphelerinizi netleştiriyor ve sözleşme yapmanıza yardımcı oluyoruz

Kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.Telefon numaranızı yazınGönder

Yasal bildirimi ve veri koruma politikasını okudum ve kabul ediyorum  .

Toprak, faz ve nötr bağlantıları ne içindir?

Evinizin prizlerinde üç kablo göreceksiniz: faz, nötr ve toprak bağlantısı, her biri daha önce gördüğümüz renklerle.

Normal koşullar altında,  topraklama elektrik akımı taşımaz  ve sadece sizi korumak için vardır. Evinizin elektrik panosuna ve oradan da binanın toprak bağlantısına giden kablolardır  (gerekirse akımı toprak altına taşıyan gömülü bir turna). Elektrikli bir cihazı tutarken kötü bir temas veya kısa devre olması durumunda  , topraklama kablosu, aksi takdirde vücudunuza ulaşabilecek olan bu elektrik akımını evinizden “yakalar” ve dışarı atar.

Faz kablosu  elektrik akımı girer ve hangi geçer  dikkatli olmak zorunda hangi ile bahsediyoruz beri  220 veya 230 voltluk gerilime . Bunları yalnızca yetkili uzmanlar ve yalnızca güç kapatıldıktan sonra işlemelidir.

Nötr tele gelince  , işlevi akımın “geri dönmesine” izin vermektir. Akım yalnızca elektronlar bir noktadan diğerine hareket ettiğinde üretildiğinden, iletilebilmesi için elektriğin iki iletkene ihtiyacı vardır. Elektrik tesisatınızın voltajı, faz teli ile nötr tel arasındaki elektriksel potansiyel farkıdır.

Size anlattığımız tüm bunların çok daha kolay bir yolu var. Tamamen kaygısız  ve elektrik tesisatınızla ilgilenen bir bakım servisine güvenmeye denir  :

 • Kurulumunuzda sınırsız onarım: Acil bir durumda, teknisyen aramanızdan sonraki 3 saat içinde evinizde olacaktır.
 • Yolculuk ve ilk 3 saat işçilik ücretsizdir.
 • Bir beyaz eşya cihazının onarımını ve yılda iki tamirci hizmetini (fiş değiştirme, lamba takma …) içerir.