Elektrik kablolarının renkleri ne anlama geliyor?


Bir elektrik tesisatını oluşturan kablolara baktığımızda dikkatimizi en çok çeken şeylerden biri geniş renk çeşitliliği. elektrik tesisatı kablo renkleri , topraklama hangi renk , ev elektrik tesisatı kablo renkleri , topraklama kablosu renkleri , kabloda hangi renk topraklama , topraklama renkleri , topraklama kablosu hangi renk , kabloda topraklama rengi , kablo topraklama rengi , hangi renk kablo topraklama , oto elektrik tesisatı kablo renkleri , kahverengi elektrik kablosu , elektrik kablo renkleri , faz nötr renkleri , elektrik kabloları renkleri , renkli elektrik kablosu , elektrik topraklama rengi,Neden olduğunu hiç merak ettiniz mi? İlk bakışta tamamen estetik bir mesele gibi görünse de, aslında her renk bir özelliği gösterir. Elektrik kablolarının renklerinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz çünkü size tüm detayları vereceğiz.

Visual Led olarak, 2003 yılından beri LED ekranlar yaratıyoruz , bu nedenle bu husus günlük işimizin bir parçası. Bu konu hakkında biraz daha bilgi edinmek ister misiniz? Öyleyse, size aşağıdaki tüm ayrıntıları veriyoruz.

Bir kablonun parçaları nelerdir?

Elektrik kablolarının renklerinin ne anlama geldiğini özetlemeden önce, bir kablonun parçalarının ne olduğu hakkında kısa bir hatırlatma yapmaya değer.

 • İzolasyon.  Elektriği yönlendiren veya ileten unsurdur. Çeşitli malzemelerden yapılmış olsa da, en yaygın olanı bakırdır. Alüminyum da kullanılır, çünkü iletkenliği daha düşük olmasına rağmen daha hafiftir. Bir iletkenin tek veya birkaç filamenti olabilir.
 • Sürücü. Elektrik akımının dışarıda dolaşmasını engellemek için elektrik iletkenini çevreleyen ve kabloyu manipüle eden kişiye zarar verebilecek kaplamadır. Aynı şekilde kabloların birbirine temas etmesini ve kısa devreye neden olmasını da engeller. İzolasyonlar, plastik veya elastomerik malzemelerden veya viskoz veya akışkan yağ ile emprenye edilmiş kağıttan yapılabilir.
 • Dolgu tabakası. Montajın dairesel bölümünü korumak için elektrik iletkenlerini çevreleyen yalıtım malzemesidir.
 • Kapak . Kabloyu mekanik olarak koruyan ve elektrik iletkenlerinin yalıtımını güneş, yağmur veya sıcaklık değişimlerinden korumaya yarayan malzemelerden yapılmıştır. Bu nedenle, kablonun en dış kısmıdır.

Ne tür kablolar var?

Elektrik kablolarına dokunmadan önce, kabloların renk kodlarına aşina olmak, onları doğru ve daha az riskle kullanmamıza yardımcı olacaktır. Bildiğiniz gibi, farklı tonlarda kablolar var, en yaygın olanları şunlar: sarı, mavi, beyaz, gri, kahverengi, turuncu, siyah, kırmızı, yeşil ve mor , her biri belirli bir işlevi yerine getiriyor. Her birinin neye karşılık geldiğini bilmeniz için, farklı kabloların ve elektrik standartlarının renk kodlarının ne olduğunu, herhangi bir kuruluma müdahale etmeden önce net olması gereken bilgileri özetliyoruz.

Elektrik kablolarının renkleri ve işlevleri 1970’ten beri mevcut haliyle yürürlüktedir. Ne anlama geldiklerini anlamak için , Uluslararası Elektroteknik Komisyonu’nun her bir kabloyu tanımlayan değerleri veya etiketleri belirten bir standardı olan IEC 60446’ya başvurmalıyız. rengine göre ve Avrupa’da en çok kullanılan renktir.

Bununla birlikte, üç tip kablo olduğu unutulmamalıdır: faz , nötr ve toprak bağlantısı , akım taşımayan ve sadece bir koruma elemanıdır. kötü temas. Buna karşılık, nötr tel potansiyel bir fark yaratmaya hizmet eder – Batı Avrupa’da faz teli ile nötr tel arasındaki potansiyel fark yaklaşık 220 V’dur ve bu da faz iletkeni boyunca elektrik akımının varlığına izin verir. . Böylelikle nötr, akımın, kablolamayı idare eden kişinin vücudundan değil, o telden toprağa gitmesine neden olur. Faz telini nötrden ayırmak için bir kutup bulucu kullanılır.

Artık ne tür kabloların olduğunu bildiğimize göre, her birini rengine göre nasıl tanımlayacağımızı görelim.

Faz teli ne renk?

Yıllar önce, faz telini tanımlayan en yaygın renkler kahverengi veya siyahtı. Bununla birlikte, mevcut düzenlemeler, tek fazlı tesisatlarda – yani tek fazlı ve 10 kW’a kadar güçte – L olarak etiketlenmiş kahverengi rengin kullanılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Aynı şekilde kahverengi de üç fazlı bir kurulumun birinci fazını (L1) tanımlamak için kullanılır – yani, aynı frekans ve genlikteki üç tek fazlı alternatif akımdan oluşan elektrik enerjisinin üretimi, dağıtımı ve tüketimi için bir sistemdir – ikinci ve üçüncüsü renklidir siyah (L2) ve gri (L3) . Bu nedenle, evsel bir tesisatta fazı belirtmek için gri kablo bulmak alışılmadık bir durum değildir.

İstisnai olarak, üç fazlı kurulumların üç fazından biri, uzun bacak veya yüksek bacak bağlantıları olarak bilinen diğerlerinden daha yüksek bir gerilime sahip olabilir . Bu durumda, bu en yüksek voltaj teli olacak olan turuncu bir tel ile gösterilebilir .

Öte yandan, diğer renkteki faz kablolarının kullanıldığı eski kurulumlarla karşılaşmanın hala mümkün olduğu dikkate alınmalıdır: örneğin, tek fazlı kurulumlarda kırmızı veya kırmızı, sarı ve mavi kombinasyonu için üç fazlı kurulumlar.

Nötr tel ne renk?

IEC 60446’ya geri dönüldüğünde, bu standart, standardın önceki sürümlerinde öngörülen mavi rengi korur . Etiketi N.

Topraklama teli ne renk?

Topraklama kablosu genellikle yeşil-sarıdır . Çoğu durumda, sarı çizgiye sahip yeşil bir kablodur. Bu sürücüler markalı değildir. Bazı durumlarda topraklama kablosu mor olabilir.

Listelenen ayrıntılara rağmen şüpheniz varsa , elektrik kablolarını test etmek için alternatif akım (AC) voltmetresi gibi bağlı bir multimetre kullanmaktan çekinmeyin .

Her halükarda, dev LED ekranlarımızdan veya ışıklı LED tabelalarımızdan birini kurmanız gerekiyorsa , ekibimiz bu sürecin güvenli, hızlı ve sezgisel olması için size tüm göstergeleri sağlayacaktır.

Kabloların farklı renklere sahip olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bu, onları işlevlerine göre ayırt edebilmek ve elektrik tesisatlarını yaparken veya onarırken olası karışıklık ve sorunları önlemek içindir. Bir elektrik tesisatını veya bir bağlantı kutusunu kontrol etmeniz gerekiyorsa, çeşitli renklerde birçok kablo bulacaksınız, ancak bunları ayırt edebilecek misiniz? Bu oneHowTo.com makalesini dikkatlice okumaya devam edin, çünkü içinde kabloları renge göre nasıl ayırt edeceğinizi bilmenize yardımcı olacak kodu açıklayacağız .Ayrıca şunlarla da ilgilenebilirsiniz:

 1. Farklı kablo türleri ve işlevleri
 2. Kabloların renk kodu
 3. Her şeyden önce güvenlik

Farklı kablo türleri ve işlevleri

Bir elektrik tesisatında, ister ev aletlerinde ister arabada olsun, işlevlerine göre ayırt edebileceğimiz birçok kablo bulabiliriz. Bunlar, işlevlerine göre üç farklı kablo türüdür :

 1. Faz iletkeni: elektrik enerjisinin evinize girmesi için kullanılır, bu nedenle buna pozitif iletken de denir.
 2. Nötr iletken: Kullanılan enerjiyi döndürür ve bu nedenle negatif veya çıkış iletkeni olarak da adlandırılır. Evdeki her devrenin kendi nötr teli olmalıdır, çünkü birkaç tane için sadece bir tane kullanamazsınız. Ek olarak, elde edilen enerjiyi veya dalgalanmayı toprağa veya deşarj teline geçirmek için yakalamaya da yardımcı olur.
 3. Toprak iletkeni: Bu elektrik iletkeninin işlevi, enerjiyi düzenli olarak evin içinde veya dışında taşımak değil, evin dışına, yani toprağa, bir voltaj dalgalanması olduğunda oluşan aşırı elektrik yükünü, a sızıntı veya baypas, böylece cihazı çalıştıran kişinin elektrik çarpmasını önler. Bu kablolar 75’ten beri zorunludur, böylece evde birçok aşırı yüklenmeyi ve elektrik olayını önler. Binanın tüm elektrik tesisatının değiştirilmesini gerektirdiğinden tesisatlarında nötr kablo bulunmayan birçok eski bina vardır, her ne kadar hantal veya pahalı olsa da, kesinlikle yapılması tavsiye edilir.

Kabloların renk kodu

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, kablolar işlevlerine göre ayırt edilebilir ve bir bakışta ayırt edilebilmeleri için, elektrik tesisatını oluşturmanız gerekiyorsa veya herhangi bir nedenle değiştirmeniz gerekiyorsa çok kullanışlı bir renk kodu oluşturulmuştur . Oluşturulan koda göre elektrik kablolarında bulabileceğiniz farklı renkler şunlardır:

 • Kırmızı, lacivert, siyah, kahverengi veya gri: Bunlar, bize bu elektrik iletkenlerinin faz tipi olduğunu, dolayısıyla evin içinde veya aletin kendisinde elektrik enerjisi taşıdıklarını söyleyen renklerdir.
 • Açık mavi veya beyaz: Bunlar , bize bu kablonun nötr olduğunu ve dolayısıyla enerji için bir dönüş yolu olarak kullanıldığını bildiren renklerdir. Bazen ülkeye bağlı olarak beyaz, nötr yerine faz olarak kullanılabilir. Bu nedenle, nötr olmadığını, ancak bu kablonun fazda olduğunu ve gücün girmekte olduğunu vurgulamak için siyah veya kırmızı bantla işaretlemeniz önerilir.
 • Yeşil, sarı çizgili yeşil veya yalıtılmamış bakır tel: bu renkler veya kablonun yalıtımı yoksa, bunların evden fazla enerji çekecek toprak veya deşarj kabloları olduğunu gösterir. aşırı yükler üretir.

Her şeyden önce güvenlik

Artık her bir kablonun renklerini bildiğinize göre, evde bir düzenleme yapmaya cesaret edebilirsiniz, ancak elbette bunu bir elektrikçiye yaptırmak her zaman daha iyi olacaktır , böylece ortaya çıkabilecek olası sorunlardan veya olaylardan kaçınılır. Ancak bunu yapacaksanız, güvenliğin her şeyden önce geldiğini unutmamalısınız , bu nedenle herhangi bir kabloya dokunmadan veya herhangi bir elektrikli aletin kapağını kaldırmadan önce tüm evin elektriğini kesmeli ve yeterli ışık olduğunda düzenlemeyi yapmaya çalışmalısınız. doğal veya elinizin altında bir el feneri bulundurun. Ayrıca eldivenleriniz ve yalıtımlı ayakkabılarınız varsa bunları kullanmanız önerilir.

Kabloları renge göre nasıl ayırt edeceğinizi bilmeyi yararlı bulduysanız , güç kesilirse ne yapılacağına dair bu makaleyi de okumanızı öneririz ya da bir bilgisayar güç kaynağının çalışıp çalışmadığını kontrol etmekle ilgili bu diğer makaleyle daha çok ilgilenebilirsiniz. .

Kabloları renge göre nasıl ayırt edebilirim ? E benzer daha fazla makale okumak isterseniz evde Bakım ve güvenlik kategorimize girmenizi tavsiye ederiz .