Ev elektrik sigortası kaç amper nedir


Amper , kısaltılmış “amp”. elektrik akımının ölçü birimidir . Uluslararası Temel Birimler Sistemine göre sembolü “A” dır ve bu sistemdeki yedi ölçü biriminden biridir. İsmi, elektrodinamiğin babası olarak kabul edilen Fransız asıllı fizikçi-matematikçi André-Marie Ampère’nin baş harflerinden kaynaklanmıştır . Amper bir kolombiyum eşittir (ancak 6.241 * 10 * 18 * element şarj yükseltilmiştir) saniyede.

Reklâm

Amper ifade etmek için kullanılır akışını elektrik yükünün. Akım yaşanan herhangi bir nokta için , yüklü parçacıkların sayısı veya bu noktadan geçen parçacıkların yükü artarsa, amper orantılı olarak artacaktır. Amper Kuvvet Yasası, bir elektrik akımı ileten iki paralel kablo arasında çeken veya iten bir kuvvet olduğunu belirtir. Bu kuvvet, resmi olarak amper olarak bilinen şeydir; düz bir konumda iki paralel iletken arasında metre uzunluk başına 2 × 10−7 newton çekici bir kuvvet üretecek olan sabit akımdır ., sonsuz uzunlukta ve boşlukta bir metre uzaklıkta bulunan önemsiz dairesel bir kesite sahip .

Amperaj dahil bazı günlük örnekleri arasında şunlar olabilir: bir işitme cihazı 0.7 mA ile ilgili olabilir, bir 56-inçlik plazma tv sahip olabilir 250/290 mA, küçük bir fırın ya da 120 mA, bir akkor ampulün tost 500/830 mA ve bir saç kurutma makinesinin miktarı yaklaşık 15 mA’dırSigortalar, kısa devre koruması

Sigortalar, bir elektrik devresindeki diğer önemli bir unsurdur.

Başlamak için, sigortaların kabloları akım aşırı yüklerine karşı koruyan güvenlik cihazları olduğunu söyleyeceğim, onları değiştirirken aynı amperden biriyle yapılması önemlidir. Yeni bir sigorta yerleştirirken, eskisinin patlamasının nedeni olan, aşırı yük veya kısa devre olabileceği doğrulanması uygundur.

Üzerinden aşırı akım geçtiğinde her iletken ısınır. İletkenlerin aşırı yüklenmesi, devrelerin türevlerinde daha yüksek amperajlı sigortalar kullanılmasından kaynaklanabilir, bu da bu bölümün iletkenlerinde enerji kaybına neden olur, bu nedenle cihazlar, yangın çıkması ve ciddi boyutlarda ağırlaşması ile hatalı çalışacaktır. boru hattında hasar.


Yeni bir yüksek tüketimli cihaz bir eve dahil edileceği zaman, ek tüketimi destekleyebilen yeni bir devre baypası eklenmelidir. Giriş devresinin de bu birleşmeyi destekleyebildiği doğrulanmalıdır.

150 amper giriş devresi

110 – 220, 3 iletkenli, 150 amperlik bir giriş devresi aşağıdakileri destekleyebilir:
1. Ev aydınlatması.
2. Elektrikli ütü
3. Fırın
4. Buzdolabı.
5. 12.000 watt elektrik aralığı (soba).
6. 8,700 watt giysi kurutucu.
7. 5,000 watt klima.

Bu ekipman çalışırken, 5.500 watt’ı geçmeyen diğer cihazlar hala bağlanabilir.

200 amperlik bir giriş devresi (aynı voltajlar) ile yukarıdakiler ve ayrıca ısıtma için yeterlidir. Açıklanan giriş devreleri (150-200 amper) bugün kullanımda olanlardır.

Giriş devrelerinde RH-RW tipi iletkenlerin kullanılması durumunda, derecelendirme 200 A için # 0 ve 150 A için # 000 olmalıdır. Bunun yerine bunlar R tipiyse, 150 A için # 000 kullanılmalıdır. . ve 200 A için 250.000 dairesel mil.

100 amper 110 – 220 volt (3 iletkenli) bir giriş devresi için aydınlatma dahil bağlanacak cihazlar 10.000 watt’ı geçmemelidir. Tel göstergesi # 2 veya # 3 tipi RH-RW olmalıdır, eğer tip R ise gösterge # 1 olmalıdır. Yaklaşık 280 metrekarelik bir alana sahip evler için önerilir.

60 amperlik (110 – 220) bir giriş devresi için, kablo tipi RH-RW No. 4 ve kod tarafından önerilen minimum R tipi olması önerilir. Bu devre artık günümüzde tavsiye edilmiyor.

30 amperlik bir giriş devresinde, yaygın elektrikli cihazları idare etmek için yeterli kapasiteye sahip değildir, çok az sayıda düşük tüketimli cihaza akım sağlayabilir.

İletken renkleri (renk kodu

İletkenler, elektrikçinin onarım sırasında bunları tanımlayabilmesi için renk kodludur.

1. CANLI İLETKEN : Bu, anahtarların, sigorta kutularının, prizlerin vb. Altın veya pirinç terminallerine bağlanması gereken siyah renkli olmalıdır. Cihazlarda vida yerine bağlantı telleri varken, cihazın siyah iletkeni elektrik tesisatının siyah iletkenine, cihazın beyaz iletkeni de beyaz iletkene bağlanmalıdır.

2. Toprak veya ölü iletken : Sürekli tel olarak da adlandırılır, beyazdır ve doğrudan kurulumun giriş kutusuna bağlanmalıdır. Anahtarların, prizlerin vb. Gümüş terminaline bağlanmalıdır. Özel durumlar haricinde, beyaz iletken asla siyah bir iletkene bağlanmamalıdır.

3. İletken numarası 3 : 3 iletkenli kurulum durumunda, bu aynı zamanda canlı olduğundan ve yalnızca prizlerin, sigorta kutularının vb. Ortak olmayan veya altın terminallerine bağlandığından kırmızı olmalıdır. veya aynı renkteki iletkenlere.

Tüm AC sistemlerinde beyaz kablo topraklanmalıdır. Ayrıca ABD koduna göre sigortalarla kesintiye uğramaması da önemlidir. Bu, bu iletkenin atmosferik deşarj (yıldırım) veya yüksek voltajdan kaçınarak her zaman topraklama potansiyelinde olmasını sağlar.

Ayrıca, topraklama kutuları, raflar veya herhangi bir metal kapak, kısa devre oluştuğunda elektrik çarpmasını önleyecektir.

Toprak bağlantısı için kullanılmalı, bakır varil ise ev veya bina duvarından 2 fit ve bir ayak altında duvarından 0,5 inç ve 2,43 metre uzunluğunda olmalıdır. Dünya

Sigortalar neden atıyor?

Güç gitti? elektrik kutunuzu kontrol edin, sigorta atmış olabilir. Çözüm çok kolay, değiştirmeniz yeterlidir. Ancak, kendinize sordunuz mu, sigortalar neden yanıyor? Burada tekrar olmasını neden ve nasıl önleyeceğinizi anlatıyoruz.

Sigortalar, elektrik devrelerinin içinde çalışan küçük cihazlardır. İşlevi, kablolardan geçmesi gereken enerji miktarını sınırlayarak elektrik çarpması riskini azaltmaktır.

Sigorta, belirli bir miktarı geçmediği sürece elektrik akımının geçişine izin verir. Bu belirlenenden daha yüksekse, sigorta erir, devre açılır ve akım kesilir.

Bir sigortayı nasıl değiştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız, buraya tıklayın.

Güç dalgalanmaları

Güç dalgalanması olduğunda sigortalar zarar görebilir. Elektrik yükündeki bu artışların farklı nedenleri vardır.

  • Elektrik tedarikçisi ile sorunlar.
  • Yıldırım çarpması gibi doğal olaylar nedeniyle.

Bu, devrede yüksek enerjili cihazlar olmasa bile sigortaların atabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, elektrikteki ani dalgalanmalara dayanacak şekilde tasarlanmış bazı sigorta modelleri vardır.

Yaş

Sabit elektrik akışı, sigortaları zayıflatır ve savunmasız hale getirir.
Eski bir sigortanın, yenisine göre atma olasılığı daha yüksektir.

Devre aşırı yüklenmesi

Atmış sigortaların en yaygın nedenlerinden biridir. Evdeki cihaz fazlalığı aynı sigortanın tekrar tekrar atmasına ve belli bir anda patlamasına neden olur.

Yetersiz değerlendirme

Sigortalar, dayanabilecekleri güç miktarına göre derecelendirilir. Sigorta değeri, üzerinde bulundukları devreden daha düşükse, büyük olasılıkla sigorta atmıştır. Çözüm, daha yüksek amperli sigortalar kullanmaktır.

Elektrik sorunu

Evinizin elektrik tesisatındaki bir sorun nedeniyle sigortalar da atabilir, ani veya çok yüksek güç gerilimleri oluşturabilir. Bu sorunun bir elektrikçi tarafından değerlendirilmesi ve düzeltilmesi gerekir.

Elektrik bağlantılarınızda sorun varsa, güvenilir elektrikçinizi aramayı unutmayın. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, güvenilir danışmanınıza danışın.