Evden Çalışmak İçin En İyi 12 İpucu


Evden çalışmanın avantajları vardır – işe gidip gelmek yok, daha esnek bir programınız var ve özel bir ortamda çalışabilirsiniz. Ancak zorluklar da var. Etrafta çocuklarınız varsa işinizi nasıl hallediyorsunuz? İzole hissetmekten nasıl kaçınıyorsunuz? En verimli şekilde çalışmak için hangi ekipmana ihtiyacınız var?

Uzaktan çalışanlar için en iyi olan şey kişiden kişiye farklılık gösterecektir ve WFH’nin sizin için çalışmasını istiyoruz. Üretkenliği ve iş-yaşam dengesini korumanıza yardımcı olacak evden çalışmaya yönelik 12 ipucu listemizi okumaya devam edin.

evden çalışan kadın ev ofisinde

1. Evden Çalışma Rutinini Oluşturun

Uzaktan çalışırken, bir program belirlemeli ve ona bağlı kalmalısınız. Gününüzü bölmek için yüz yüze toplantılar olmazsa, dikkatinizi çabucak kaybedebilir veya yanabilirsiniz. Bundan kaçınmak için gününüzü ofiste yaptığınız gibi yapılandırın. Ne zaman çalışılacağı, ne zaman ara verileceği ve ne zaman aranacağı konusunda net yönergelere sahip olmak, daha verimli çalışmanıza ve iş-yaşam dengesini korumanıza yardımcı olacaktır.

Programa bağlı kalmak için gün boyunca hangi işi ne zaman yapacağınıza karar verin. Yeni görevlere ne zaman başlayacağınızı söyleyen etkinlikler ve hatırlatıcılar oluşturmak için çevrimiçi bir takvim kullanın. Günün hangi saatlerinde en üretken olduğunuzu değerlendirin ve en önemli işinizi bu saatlerde planlayın.

2. Evde Sınırlar Belirleyin

Evden çalışan herkes bir ev ofisi lüksüne sahip olmasa da, evinizde özel, sessiz bir çalışma alanı yaratmak hala çok önemlidir. Yatağınızdan ya da koltuğunuzdan çalışmak yerine – boş zamanla ilişkili alanlar – işe evinizin belirli bir odasını veya alanını ayırın. Özel bir çalışma alanına sahip olmak, evinizin o bölgesinden çıktığınız gün için işten ayrılmanıza yardımcı olacaktır.

Evdeki çalışmanızın düzenli olduğundan ve ofis malzemeleri işinizi etkili bir şekilde yapmanız gerekir. Çalışma alanınızı daha davetkar hale getirmek için, en sevdiğiniz aile fotoğrafları ve anılarınızın bazı özel duvar resimlerini asmanızı öneririz.

3. Uzaktan Çalışmak İçin İhtiyacınız Olan Araçları Edinin

Evden çalışmaya başlar başlamaz, ihtiyacınız olan teknoloji ve ekipmanı istemeniz önemlidir. İster monitör, klavye veya fare olsun – çalışmanızı daha rahat hale getirecek araçlar için sormaktan korkmayın.

İhtiyacınız olan tüm araçlara sahip olduğunuzda, doğru uygulamalara sahip olduğunuzdan emin olun. Uzaktan çalışanlar, ekipleriyle iletişim kurmak için genellikle Skype ve Slack gibi video konferans yazılımlarına güvenirler. Wi-Fi ve VPN dahil olmak üzere tüm teknolojinizin aslında evden çalıştığından emin olun, böylece iş gününüz teknik zorluklarla kesintiye uğramaz.

Ev ofisinde ahşap masada çalışan kulaklıklı tasarımcı

  Aile banner reklamı

4. Evden Çalışırken Bile Parçayı Giydirin

Pijamalarınızla yataktan kalkmak ve doğruca dizüstü bilgisayara yönelmek cazip gelebilir, ancak giyinerek ve iş gününe hazırlanarak kendinizi profesyonel bir zihniyete sokmak daha kolaydır. Duş alın, giyin, saçınızı yapın – kendinize bir sabah rutini vermek için genellikle ne yaparsanız yapın – uzaktan çalışırken bile. Bu küçük şeyler sizi en iyi şekilde hissettirecek ve en iyi işinizi yapmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, karşınıza sürpriz bir video konferans daveti geldiğinde giyindiğiniz için mutlu olacaksınız.

5. Müsait Olmadığınızda Ailenin Anladığından Emin Olun

Aileniz ve siz çalışırken evde olan diğer insanlarla temel kurallar belirleyin. Çocuklarınız sizinle evdeyse, bu süre zarfında neler yapıp yapamayacakları konusunda net kurallara ihtiyaçları vardır. Ailenizin, WFH saatlerinin, ev işi yapmak veya üretkenliğinizi kesintiye uğratabilecek diğer görevleri yapmak için zaman olmadığını anlaması gerekir.

Evde dijital tablet kullanan iki sevimli küçük kardeşin fotoğrafı

6. Evde Çocuklarınız İçin Bir Plan Oluşturun

Çocuklarla evden çalışmak zordur, bu yüzden onları eğlendirmek ve odaklanmak için yapabilecekleri bazı aktiviteler bulmak isteyeceksiniz. Stokta bulmacalar, kitabın, ve oyunlar Çalışırken onları meşgul etmek için. Çocukların keyif alacağı filmler veya bir yayın hizmeti sunmak da iyi bir fikir.

7. Yöneticinizle Beklentileri Yönetin

Evden çalışmaya yeni başladıysanız, işvereninizle evden neyin başarılmasının gerçekçi olduğunu ve neyin yapılamayacağını tartışın. E-posta veya video konferans yoluyla ekibin nasıl bağlanacağını onaylamak isteyeceksiniz. Ayrıca, kuralların anlaşıldığından emin olmak isteyeceksiniz – esnek bir programınız mı var yoksa 9’dan 5’e kadar çalışmaya mı hazırsınız? Evden çalışmayı sorunsuz bir şekilde yürütmek zorunda olduğunuz herhangi bir sorunuz veya endişeniz için işvereninize ulaşın.

8. WFH Çalışma Alanınızdaki Dikkat Dağınıklığını En Aza İndirin

Dışarıda havlayan bir köpek veya gürültülü bir yapı gibi dikkat dağıtıcı unsurlarınız varsa, odaklanmanızı sağlamak için gürültü önleyici kulaklıkları denemek isteyeceksiniz. Çocuklarınız çalışırken onlara verebileceğinizden daha fazla ilgiye ihtiyaç duyuyorsa, bütçeniz dahilindeyse evde çocuk bakımı almaya bakın. Kaçınmak isteyeceğiniz diğer dikkat dağıtıcı şeyler TV, video oyunları ve sosyal medyadır. Ofiste yapmayacağınız herhangi bir şeyi, mümkünse evde yapmaktan kaçınmak isteyeceksiniz.

9. Web Kameranızı Kucaklayın

Ekip toplantıları veya müşteri aramaları sırasında web kameranızı kullanmak hem iletişim hem de izolasyon hissine yardımcı olur. İletişim kurduğunuz kişiyi görebilmek önemlidir ve daha kusursuz bir gerçek zamanlı çalışma seansı sağlar.

iş arkadaşları web kamerası video konferans toplantısı

10. İş Arkadaşlarınızla Bağlantıda Kalın

Tam zamanlı olarak uzaktan çalışırken, bir iş arkadaşınızla öğle yemeği yeme veya kafanızı bir arkadaşınızın ofisine gönderme seçeneğiniz yoktur. İzole hissetmekten kaçınmak için, iş arkadaşlarınızla düzenli olarak etkileşime girmeyi rutininizin bir parçası haline getirin. Sabahları sadece “merhaba” deseniz bile mesajlaşma uygulamaları üzerinden ulaşmak, bağlantıda kalmanıza yardımcı olacaktır. İş arkadaşlarınızla daha kişisel bir şekilde etkileşim kurmak için ekip toplantılarının başında buz kırıcı konuşmaları dahil etmeyi deneyin.

11. Evden Çalışma Avantajlarından Yararlanın

Evden çalışmanın benzersiz avantajları vardır. Gün içinde planlanmış bir mola sırasında kendinize en sevdiğiniz tatlıyı pişirin veya çamaşır yıkayın. Hızlı bir koşu için dışarı çıkın veya çocuklarınızla bir oyun oynayın. Uzaktan çalışırken sahip olduğunuz avantajlardan yararlanın çünkü yapabilirsiniz ve hak ettiğiniz için.

12. Saatler Sonra Çalışmaya Başlayın

İşi her gün aynı saatte bitirmeyi hedef haline getirin. Cihazlarınızı uzaklaştırın ve belirlenmiş çalışma alanınızdan uzak durun. Güne bir rutinle başladığınız gibi, bir iş sonrası rutini oluşturmak da önemlidir. İster akşam yemeği pişirmek ister çevrimiçi bir yoga dersi almak olsun, çalışma saatlerinin sonunu işaretlemek için bu alışkanlıkları oluşturun.

Evden Çalışma Üzerine Son Düşünceler

Uzaktan çalışma uygundur, ancak çalışmasını sağlamak biraz çaba ve planlama gerektirir. Kurulumunuzu yaptıktan ve ne bekleyeceğinizi öğrendikten sonra, evden çalışmanın zaman kazandıran ve üretkenlik avantajlarından yararlanabilirsiniz.Source link

Bir cevap yazın