Eviniz için dikey bahçe fikirleri


Bahçeniz yukarı doğru hareketli olduğunda sınır gökyüzüdür – yeni zirvelere ulaşan dikey bahçe fikirleri

Yoğun kentsel ortamlardaki insanlar, alanlarını en üst düzeye çıkarmaya ve doğa ile yeniden bağlantı kurmaya çalışırken, dikey bir bahçe veya yaşayan yeşil duvarlar fikri giderek daha popüler hale geldi. Yeşil duvar çılgınlığı, dünya çapında düzinelerce sözde “canlı resim” veya “bitki duvarı” enstalasyonunu yaratan tarafından başlatıldı.

Blanc’ın – dikey olarak inşa edilmiş bir yapıyı kasıtlı olarak yeşilliklerle kaplayan fikri – o zamandan beri entegre bir su kaynağına sahip herhangi bir torba, tencere veya panel sistemini kapsayacak şekilde gelişti. Artık birçok şirket, dikey bahçeleri tamamen aptal olmayan hale getiren ve konsepti tüm yeteneklerden bahçıvanlara gerçekten açan modüler canlı yeşil duvar sistemleri sunuyor.

İç Mekan dikey bahçe
,
Balkonda dikey bahçe
,
Dikey bahçe Nedir
,
Dikey bahçe m2 fiyatı
,
Dikey Bahçe Modülü
,
Dikey bahçe bitkileri
,
Dikey Bahçe Keçesi
,
Dikey Bahçe Nasıl Yapılır

,

Ancak dikey bahçeciliğin tanımı, bir sulama sistemiyle olsun ya da olmasın, yataydan ziyade dikey düzlemde bitki yetiştirmenin herhangi bir yöntemini içerecek şekilde daha da gevşetilebilir.

1. Dikey palet bahçesi

Bağlantınızı veya destek yapınızı seçmek gerçekten kişisel zevkinize ve evinizin geri kalanının estetiğine bağlı olacaktır. Tamamlayıcı malzemelerle gitmek iyi bir fikirdir – aşağıda, basit bir ham palet dikey bahçe, ahşap döşeme tahtalarına karşı iyi çalışır.

Güvenlik için dikimden önce dikey bahçe yapınızı bir şekilde yerine sabitlemeyi unutmayın. Bitkiler ne kadar ağırsa, yapı o kadar sağlam olmalıdır ve bu, bazılarının oldukça ağır olacağı anlamına gelir. Bir marangozun , belirlediğiniz duvarın ağırlığı kaldırabileceğini değerlendirmesi iyi bir fikirdir .

2. Le Original “yeşil duvar”

Bunun  olduğuna inanabiliyor musun  Fransa’daki bir dairenin musun? Bu, Patrick Blanc’ın klasik kurulumlarından biridir – 6 × 7 metre ölçülerinde bir iç bahçe duvarı ve bu oturma odasında büyük bir duvar özelliği ile sonuçlanır.

Blanc, esas olarak bitkilerin büyüdüğü keçe kaplı metal yapılar kullanır. Yaprak renkleri, şekilleri ve dokularının çarpıcı bir karışımı, bunun gibi dikey bahçeler duvarlara veya bağımsız olarak asılabilir.

3. Insta-layık

Canlı yeşil duvarlar havayı arındırmak ve doğayı içeri getirmekle kalmaz, aynı zamanda bol miktarda “vay faktörü” de sağlar. Ve Instagram’ın kendisinden daha çok yere layık bir alan bekleyebilirsiniz? Bu minimalist beyaz ortam, iki kata yayılan ve şampanya, taze meyve suyu ve gelato bar ile tamamlanan oturma duvarıyla güzel bir tezat oluşturuyor. Ortalama bir ofis su soğutma alanından bir adım ötede.

4. Bitkilerle boyama

Bitki bolluğu, hayata sade bir duvar getirir ve şifalı, huzurlu bir alan yaratmak için bir odanın havasını değiştirir. Gezegen için daha iyi – yemyeşil bir ekim ama küçük bir ayak izi – ve bitkilerin hava temizleme yetenekleri sayesinde sizin için daha iyi.

Aşağıda, muhteşem bir yeşil goblen bu iç mekanı dış mekana bağlamaktadır. Gölgeli bir kapalı alan için, eğrelti otları, bromeliadlar, begonyalar ve menekşeler en iyi sonucu verecek bitkilerdir.

Boyalı yeşil duvar ayrıca çarpıcı bir etki yaratır ve dikey bahçe duvarı ona doku verir. Bir odaya odak noktası eklemek istiyorsanız, bu özellikli duvar fikirlerine göz atın veya ileri atlayın ve yakınınızda bir ressam bulun .

5. Oynatılacak parçalar

Ayrı, birbiriyle değiştirilebilir elemanlardan oluşan bir sistemle gitmenin güzelliği, herhangi bir bitkinin bakım için çıkarılmasının çok kolay olmasıdır. San Diego’daki Pigment adlı bir mağazanın dışındaki bu muhteşem renkli gradyan enstalasyonu, bromeliadlar ve sulu meyveler ile doldurulmuş 88 adet kendi kendini sulayan duvar ekiciden (% 100 geri dönüştürülmüş plastikten yapılmıştır) oluşur.

6. Pergolaları doldurun

Pergolalar ve diğer dış yapılar asmalar, yosunlar ve diğer tırmanma bitkilerini örtmek için idealdir. Bazı bitkilerin yapınıza fiziksel olarak tutturulması gerekirken, diğerlerinin bir bükme alışkanlığı vardır ve doğal olarak malzemenin etrafında dönerler — bir bahçe tasarımcısından bir ekim paleti hakkında ipuçları isteyin .

Dış mekan dikey bir bahçe oluşturmanın bir avantajı, onların gelişmesine yardımcı olacak bol miktarda doğal doğrudan ışık olması ve güneşi seven bitkileri seçebilmenizdir. Burada, gür yeşillik, siyah lekeli ahşap ve taş döşeme taşları ile güzel bir tezat oluşturuyor.

7. Kapalı sarmaşıklar

Evinizin içine ve çatıya tırmanmak için bitkileri eğitmek harika bir sohbet başlatıcıdır. Burada, kaplarda bir dizi asma bitkisi yetiştirildi, ancak bunların etkileri, çılgınca dolaşmaya başladıkları şekilde büyütüldü.

Dikey bahçeler, daha fazla yer alanına, toprağa ve suya ihtiyaç duymadan yeşilliğinizi saksı sınırlarının çok ötesine genişletme şansı verir.

8. Kolay dikey bahçe

Dikey bahçelerin yerden tasarruf sağlayan avantajları yadsınamaz. Kapları istiflemek, alanınızı en üst düzeye çıkarmanız anlamına gelir ve büyük bir bahçeniz olmasa bile bir dizi bitkiyi yine de bahçeye alabilirsiniz. Ahşap kasaların bu renkli ama mütevazı düzenlemesi, çocukları bahçeyle ilgilenmeye teşvik etmenin harika bir yolu olacaktır.

9. Asma bahçeler

Çimleriniz olmadığında, dış mekan alanınıza yeşillik getirmenin yollarını her zaman yukarı doğru bakabilirsiniz. Asılı asmalardan tuhaf yeşil perdeler oluşturmak, Vietnam’daki bu havuz güvertesi gibi herhangi bir alanı canlandırmanın karamsar bir yoludur. Bu apartman kompleksinin yürüyüş yollarının tamamı, apartman sakinleri için yemyeşil bir manzara oluşturan bu asma bahçelerle örtülmüştür.

10. Etli açık yeşil duvar

Bu yeşil cephe, gün boyu vahşi güneşe bakmaktadır ve bu nedenle, Rhipsalis, sedum ve üç çeşit yeşim bitkisi dahil olmak üzere sert, güneşi seven sulu meyvelerden oluşur. Sulu meyveler, çok az bakım gerektirmesi, su açısından verimli olması ve hatta yangına dayanıklı olması sayesinde dış mekan yeşil cephe için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca harika, sıradışı renklerde gelirler.

11. Zirveye giden uzun bir yol

Kasıtlı olarak dikey bahçeleri birleştiren birçok mimar ve tasarımcı, amaçlarının gevşemeye öncelik vermek ve organik titreşimler getirerek doğayı eve genişletmek olduğunu söylüyor.

Bunun altında, terastan iç mekanda devam eden ahşap çıtalardan oluşan bir gölgelik ile sağlanmıştır. Ahşap dikey destekler, sıra dışı dik dikiciler oluşturur ve bunların doğal tonu ve beyaz arka planı, evin geri kalan Scandi nötr renk paletinin (açık gri, beyaz, soluk kereste) geri kalanıyla mükemmel uyum sağlar.

12. Doygunluk

Tamamen yeşil bir duvarın yoğunluğu, büyük bir gizlilik bariyeri görevi gördüğü ve ayrıca kalın bitki duvarları doğal akustik bariyerler haline geldikçe gürültüyü azaltmaya yardımcı olacağı anlamına gelir. Yeşil duvar ayrıca güneş ışınlarının filtrelenmesine ve rüzgarların yönlendirilmesine yardımcı olur. İşin püf noktası, bakımı kolay olmanın yanı sıra hızlı bir şekilde önemli yeşillik oluşturacak belirli bitkilerle yoğunluk için tasarlamaktır (önerilen türler arasında yıldız yasemin, salkım ve hanımeli bulunur).

Aşağıda, bunun gibi rahatlatıcı manzaraların keyfini en üst düzeye çıkarmak için tavandan tabana pencerelerle tasarlanmış çağdaş bir aile evi. Yemyeşil bir duvarla düzgün bir kontrast için, bahçenizin geri kalanının minimum ve düzenli olduğundan emin olun. Ayrıca, çok güzel bir mahremiyet çiti de yapar!

13. Kapalı yeşil kemer

Dikey bahçeler, belirli bir özelliğe veya alana dikkat çekmek veya çekici olmayan öğeleri gizlemek için harika bir yoldur. Bu bitkinin destek kirişinin tam karşısında büyümesi, hoş bir organik kemer oluşturması ve dikkatleri oda bölmesine çekmesi için nasıl eğitildiğini seviyorum. Bu evin sahipleri, iç ve dış mekanlarını “kesintisiz bir geçişte” birleştirmeye istekliydiler ve bence bunu kısıtlama ile başardılar.

14. Ev eğrelti otları

Anlayın… Dikey olarak büyümenin, bu ev sahibinin dış mekanda, iyi, iç mekanda tuhaf bir his yaratmasına nasıl izin verdiğine dair bir örnek. Basamaklı yeşilliğe sahip asma saksıları , pencereleri ve balkonları süslemek için mükemmeldir, ancak tavandan farklı yüksekliklerde sarkıtıldığında, etki üç boyutlu ve sürükleyicidir. Herkes için olmayabilir!

Öyleyse, vahşi bir orman görünümüne gitmeye karar verirseniz, daha sonra ince olan bitkileri ve askıları seçin. Bu yuvarlak asılı ekici güzel bir ince profile sahiptir ve gür eğrelti otlarının aksine havadar bir his verir.

15. Etki üzerine akış

Bazı bitkiler dikey bahçelere diğerlerinden daha uygundur. Örneğin romantik şelale estetiğine sahip arka arkaya dizilmiş bitkiler dikey olarak asmak için idealdir. Güzelce basamaklanan iç mekan bitkileri için, Boston eğrelti otlarını, bir dizi İnciyi ve Kalp dizisini, yürek yaprağı filodendronunu ve örümcek bitkilerini deneyin.

16. Dikey sebze bahçesi

Modüler, yığılmış dikey bir bahçe, ev bitkileri yerine otlar veya sebzeler yetiştirmek için mükemmeldir. Dikey yenilebilir bahçeler küçük alanlar için idealdir ve daha küçük ayak izi ile “daha yeşil” bir bahçe yöntemi olarak kabul edilir. Paletleri yeniden düzenleyebilir veya elinizin altında iseniz, hızlı bir DIY ahşap yığını bir araya getirebilirsiniz.

Kivi veya çarkıfelek gibi meyve asmaları, bezelye ve domates gibi dikey büyüyen sebzeler ve asma nasturtium gibi yenilebilir çiçekler ekmeyi düşünün. Ayrıca , işaretçiler için kendi sebze bahçenizi nasıl başlatacağınıza dair nihai kılavuzumuza göz atmak isteyebilirsiniz .

17. Basamaklı sarmaşıklar

Tarihsel olarak, bahçe kemerlerini ve pergolaları süslemek için asmalar kullanılmıştır. Klasik favoriler arasında tırmanma gülleri, salkım, akasma ve hanımeli bulunur. Bazı yıllık ve çok yıllık asmalar güneşi tercih ederken, bazıları gölgeyi tercih eder, bu nedenle dikey yapılarınızın yerleştirilmesi önemlidir.

Selvi asması ve kırmızı koşucu fasulyesi gibi tırmanırken fazla ağırlaşmayan asmaları seçmeye çalışın. Akasma ve sarmaşık gibi asmalar tam güneşte kolay yetiştiricilerdir, ortanca tırmanma veya çikolata asma gibi bazı sarmaşıklar daha fazla gölgeyi tercih eder.

18. Balkonların üzerinden geçme

Bitkilerin dikey bir düzlemi doldurmak için kullanılması, insanların daha az alana sahip olduğu ve doğayla daha az doğal bağlarının olduğu kentsel ortamlarda daha popüler hale geliyor. Doğayı içeri getirmek veya sadece onu daha belirgin hale getirmek, bir huzur duygusu ve insan ile doğa arasında bir bağlantı hissi yaratır.

Balkonlu daireler, doğayla bu uyum duygusunu ve aynı zamanda bu topluluk fikrini paylaşım yoluyla yaşatmak için idealdir.

19. Tropikal

Bu abartılı canavarlar gibi devasa, devasa yaprakları olan yeşil bir duvar, anında tropikal hisler yaratacaktır. Buradaki şezlonglar, yapraklar tarafından tamamen cüceleştirilmiş ve gerçekten orman titreşimleri getiriyor! Havuz tasarımıyla ilgileniyor musunuz? Havuz fikirleri, kaldırım fikirleri veya zemin kaplaması fikirleri hakkındaki makalelerimizi de okumak isteyebilirsiniz .

20. ilahiler

Duvarlarınızı süsleyen güzel, dönen bir çiçek sergilemek için, tırmanma gülleri veya diğer çiçekler (petunyalar, tatlı bezelye ve nasturtiumlar gibi) gibi asma bitkilerini seçin. Bağışlayıcı, daha az bakım gerektiren bitki türlerini seçmeyi ve ideal olarak onları bol miktarda doğal ışığın yakınına yerleştirmeyi unutmayın.

Dikey bahçelerin nesi bu kadar iyi?

  • İster iç ister dış mekan olsun, dikey bahçelerde sevilecek çok şey var. Böylesine muhteşem bir doku ve renk goblenini yarattıkları için, yeşil duvarların estetiği, artan popülaritesinde açıkça önemli bir rol oynamaktadır.
  • Ek boyutlulukları ve dikey düzlemdeki çarpıcı uyumsuzlukları ile etkileyici görünüyorlar.
  • Bitkiler, doğanın sakinleştirici gücünden yararlanmamıza yardımcı olur ve ayrıca havayı kirleten maddeleri aktif olarak filtreler ve iyi hava sirkülasyonuna katkıda bulunur.
  • Evinize ekstra yalıtım katarlar, ısıyı azaltırlar, soğutma maliyetlerini düşürürler, enerji faturanızı düşürürler ve zararlı emisyon çıktılarından tasarruf ederler.
  • Dikey bahçeler, daha az toprak hazırlığı ve kazma ile geleneksel bahçe yataklarından daha az iş gerektirir.
  • Daha az bakım, daha küçük sulama alanı ve yerçekimi sulamayı çok verimli hale getirir.

21. Yaşayan duş duvarı

Duşunuzda canlı bir duvar olması kesinlikle sulama kolaylığı sağlar. Duş yeşil duvarları oldukça popülerdir ve çalılıklarının en iyi şekilde ortaya çıkacağı minimal, spa tarzı bir alanda en çarpıcı hallerini görürler.

Sulamanın kolaylığı bir bonus olsa da, yerleştirmek istediğiniz bitkilerin büyüme alışkanlığını ve köklerinin nerede büyümesine izin verileceğini de dikkatlice düşünmeniz gerekir.

22. Gelişen dikey yiyecekler

Dikey bahçeler, bazı raflarda, saksılarda, saksılarda veya askılarda olsun, bir mutfak bahçesi oluşturmak için mükemmeldir. Marul ve ıspanak gibi yapraklı sebzeler ve kekik, kekik ve mercanköşk gibi bazı bitkiler yetiştirin.

Aşağıdaki karışımda, yenilebilir küçük bir bahçe, hardal, maydanoz, adaçayı ve fesleğen ile yenilebilir nasturtium çiçekleriyle dolup taşıyor. Balkonda saksı bitkilerinin nasıl yetiştirileceğine dair ipuçlarımızı da okumak isteyebilirsiniz .

23. Güneşi takip edin

Tırmanan asmalarla dolu bir kafes oluşturmak için beton bir duvara yapıştırılmış bir dizi metal kablo bulunan bu evin tasarımını seviyorum. Fütüristik ev, aslında Güneş Yolu Evi adı verilen 1930’ların Amerikan konutudur.

Şekli, bir yemek odası, yatak odası ve güneşlenme terasının yaz gündönümünde güneşin hareketine uyum sağlaması için tasarlanmıştır. Sarmaşıklar mahremiyet sağlar ancak güneşin içeri girmesine izin verir ve doğa ile çevrili olma hissini yaratır.

24. Etli sanat eserleri

Sulu meyveler, dikey ekranlarda çok popüler hale geliyor – harika bir doku, renk ve şekil yelpazesine sahip olmaları, onları donuk bir duvarı canlandırmak için ideal hale getiriyor. Dahası, az bakım gerektirirler, düşük su ihtiyaçları vardır ve birçok zorlu koşullarda büyümek için yeterince dayanıklıdırlar. Bunlar gibi DIY dikey bahçe sanat eserleriyle benzersiz bir açıklama parçası yapın.

25. Yaşayan yeşil perdeler

Küçük bir Ho Chi Minh City apartmanını çevreleyen çelik ağ üzerinde büyüyen sarmaşık bitkilerden oluşan “yeşil bir örtü” ile Vietnam’dan tekrar yenilik. Peçe, sert alanlara yumuşatıcı bir katmandır ve konut sakinlerine, aksi takdirde sahip olma ihtimalleri düşük olan yeşil bir görünüm sunar.

Yeşil duvarların olağan faydaları geçerlidir; Güneş ışığını filtreledi, şehir havasını temizledi ve Tabiat Ana’yı yaklaştırdı. Tasarımcılar, izolasyon olmaksızın mahremiyet sağlayan yeşil bir alan yaratmaya hevesliydi.

26. Basit dikey ekici

Yükseltilmiş bir yatak veya “kazılmayan” bahçecilik, toprak için fazla yeriniz olmadığında ve dikey alanınızı gerçekten maksimize etmek istediğinizde harika olan başka bir dikey bahçe türüdür. Bununla birlikte, yükseltilmiş yataklar da oldukça fazla yatay alan kaplayabilir. Ancak yine de yükseltilmiş bir bahçe yatağını balkon gibi küçük bir alana sıkıştırabilirsiniz. Bitkileri yukarı doğru yönlendirmek için zaten bağlı bir kafes bulunan bunun gibi modern ekiciler arayın. Ayrıca sizin için bir yığın yükseltilmiş bahçe yatağı fikrimiz var .

27. Yeşil cepheler

Bazen yeşil duvarlar ve yeşil cepheler arasında teorik bir ayrım yapılır, cepheler genellikle zeminde kökleri olan ve bir kafes oluşturan tırmanma bitkileri tercih eder. Ancak yeşil cepheler artık dikey yapılardan yana doğru büyüyen gerçek yeşil duvarlar olduğundan çizgi bulanıklaşıyor.

Bu yeşil cephe, Brezilya’da yaşayanların genellikle sanat ve tasarım deneyleri yaptığı Sao Paolo’nun Bohemya bölgesinde yer almaktadır. Ancak bu sadece estetikle ilgili değil: Dikey dış bahçeler binalara koruma ve yalıtım sağlar. Bu geçirgen kaldırım taşları gibi mi? Yeşillik yetiştirebilenler dahil asfalt döşeme seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinin .

28. Duvar kutuları

Yukarı bakan ekicilere sahip olmak, öne bakan yeşil duvar yapısına sahip olmaktan daha fazla bitki seçeneğiniz olduğu anlamına gelir, çünkü daha derin köklere sahip bitkilerle ekranlar oluşturmayı da düşünebilirsiniz.

Sulu meyveler, diğer birçok bitkiden daha az bakım gerektirdiği için duvar kutuları ve saksı için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca, kapların kenarlarından akan muhteşem görünen birçok bitki seçeneği de var.

29. Bir duvar inşa edin

Kaliforniya’da, bu büyük boyutlu canlı duvar bir zamanlar bir inşaat karavanıydı ama şimdi eyaletin en büyük yeşil duvarı olan bir başyapıt olarak selamlanıyor. Tozlayıcıları çeken yerel yerlilerden oluşur ve böylece yerel ekolojik sistemde kalmasını sağlar. Ayrıca kaplarda yenilebilir yiyecekleri (sanırım sadece otlar ve sebzeler!) İçerir. Ön bahçe etkisi hakkında daha fazla fikir için, ön bahçe tasarımları hakkındaki makalemizi de okumak isteyebilirsiniz .

30. Katmanlı bahçe

Teraslı veya katmanlı bir bahçe, çok dik veya eğimli alanları idare etmek için geliştirilmiş, asırlık başka bir dikey bahçe biçimidir. Seviyeler, istinat duvarları, basamaklar ve rampalarla yapay olarak oluşturulur, böylece normalde yokuş aşağı yıkanan bir alanda bahçe yapmak mümkündür. Burada bir yamaç bahçesi.

31. Metal ızgara

Pegboard’lar ve metal ızgaralar, asma duvar saksıları için bir destek oluşturmanın kolay bir yoludur ve kendi özelleştirilebilir modüler yaşam duvarı sisteminizi tasarlamanıza olanak tanır. Aşağıda, soluk deri kayışlardan sarkan ahşap bitki tutucular, onlar hakkında hoş bir minimalist düzene sahiptir.

32. Avlu dikey bahçe

Dikey bir bahçe, yalnızca minimum bir alana sahip olduğunuzda size maksimum görsel etki sağlar, ancak aynı zamanda ev sahiplerine, sıcaklık değişimlerine karşı yalıtımlı bir ev sağlamak ve UV radyasyonu, şiddetli yağmur ve rüzgarlardan koruma sağlamak gibi ek faydalar da sunar. Ayrıca, sakinlere daha fazla mahremiyet sağlarlar ve yüksek frekanslı gürültüyü engelleyebilirler.

Evinizde daha küçük bir dış mekan alanınız varsa, alanınızı gerçekten maksimize etmek için bu avlu fikirlerine göz atın.

33. Yetiştiricilerle yaşayan duvar

Şu anda piyasada bulunan çeşitli kendi kendine sulayan duvar saksıları arasından seçim yaparak hayatınızı kolaylaştırın. Suyu verimli kullanmak ve az bakım gerektirecek şekilde tasarlanan bu ürünler aynı zamanda pek çok şık stile sahiptir. Bu küçük metal saksılara bayılıyorum ama doğal malzemelerden yapılmış olanlar da şık görünüyor.

34. Maksimalist duvar kafes

Seyahat vahası, , ev sahipleri mekânlarını sanat eseri ve ilginç nesneler, “kurtarılmış” malzemeler ve mobilyalar ve bol miktarda yeşillik ile dekore ettiler. Dalgalanan, parıldayan, canlı yeşil perdeler yaratmak için bitkilerin kullanılmasını seviyorum.

35. Aşırı yeşil mimari

Dikey bahçeciliği yoğun bir şekilde kullanan yeşil mimari gününü yaşıyor. Sözde “yeşil bina tasarımı”, hayatımızı yeşillendirmenin yanı sıra tüm sağlık yararları ile birlikte tamamen sürdürülebilir kentsel yaşam modelleri yaratarak çevre üzerindeki insan etkilerini en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Yüksek yapılar, temel tasarımlarına inşa edilmiş sürdürülebilir girişimlere sahip çevre dostu konutlar olarak yeniden keşfediliyor.

doğayı birincil tasarım öğesi olarak kullanan böyle bir gelişmedir. Ekolojik modüler bir sistem, nüfus yoğunluğunun gerektirdiği şekilde her yöne genişleyebilir. Geri dönüştürülebilir malzemeler (bambu ve ipler, çivi veya vida içermez) kullanır ve yeşil cepheleri, dikey bahçeleri ve ortak yenilebilir bahçelerle bezenmiş terasları içerir. Nihai dikey bahçe mi?

Nereden başlamalı?

Evinize kurabileceğiniz dikey bahçe türü çevresel koşullarınıza – sıcaklık, mevcut ışık, klimanın veya ısıtıcıların yakınında olup olmamasına bağlı olarak değişir. Bu, uzayda gelişecek bitki türlerini belirleyecektir. Bakımı daha basit hale getirmek için benzer bakıma ihtiyaç duyan bitkileri karıştırmak iyi bir fikirdir.

Dikey bahçelere çok çeşitli bitkiler eklenebilir. En iyileri, sığ kök sistemlerine sahip düşük büyüyen bitkilerdir ve açıkçası tüm sürünen sarmaşıklar ve takip eden mevsimlik çiçek açan bitkilerdir, özellikle de bir alanı dolduracak kalın, yemyeşil bitki örtüsüne sahip olanlar (salkım, sardunya veya petunya gibi). Sulu meyveler, eğrelti otları ve diğer kuraklığa dayanıklı türler de başarılı olacak ve daha az bakım gerektirecektir.

Bunları monte etmek için hazır dikey bahçe yapıları, modüler sistemler ve kitler satın alabilirsiniz, ancak kendi basitleştirilmiş versiyonunuzu DIY yapmak da çok kolaydır. Ahşap paletler popüler bir seçimdir ancak kafesler ve kafesler herhangi bir şeyden yapılabilir – bahçe filesi, hatta eski cep tarzı ayakkabı düzenleyicileri. Çitler, pergolalar, kemerler, çardaklar ve garaj duvarları gibi mevcut bahçe yapıları da popüler noktalardır. Ve tabii ki duvar kutuları ve saksıları anında dikey bir bahçe oluşturabilir – burada bolca seçenek var.

Dikey bir bahçe yapmanın pek çok yolu var ve bu yüzden size neyin mümkün olduğunu göstermek için geniş bir fikir yelpazesi oluşturdum. Bahçeciliğinizi başka bir seviyeye taşımaya hazır mısınız?

Şimdi size bitti – en sevdiğiniz dikey bahçe hangisi? Mutfağım için saksılı dikey bir bitki bahçesine doğru eğiliyorum – suları test etmenin kolay bir yolu gibi görünüyor!

İster sıfırdan yeşil bir duvar inşa etmeye karar verin, ister harika bitkilerle anında doldurabileceğiniz modüler bir sistem kurmaya karar verin, profesyonel bir peyzaj tasarımcısından, özellikle de dikey bahçeciliği gerçekten anlayan birinden yardım almak harika bir fikirdir . Projeniz için kullanabileceğiniz en iyi bitkiler hakkında bilgi sahibi olacaksınız ve ayrıca otomatik sulama sistemleri ile ilgili sorularınız için size yardımcı olabilecekler. Mutlu ekimler!