Eviniz için İç Boya Renklerini Nasıl Seçersiniz?

Eviniz için harika bir renk seçmenize yardımcı olacak hızlı bir kılavuz.

Evinizin rengi, eviniz için vizyonunuzun bir yansımasıdır. Konuklarınız ve aileniz için atmosferi oluştururken kişiliğinizin hikayesini anlatmanıza yardımcı olur. Doğru yapıldığında, bir evi boyamak eski bir odaya temiz hava enjekte edebilir, yeni satın alınmış bir evin havasını değiştirebilir veya eski bir evi pazarda daha satılabilir hale getirebilir. Boya renginin soluk sarıdan koyu erik rengine kadar değişmesi gibi birkaç önemli değişiklik, ev için farklı bir deneyim yaratır.

Evinizin boya rengini seçerken ipuçları

Eviniz için bir boya rengi seçmek ilk bakışta göz korkutucu görünebilir. Bununla birlikte, süreci kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz, güvenilir iç mimarlardan ve boya uzmanlarından birkaç ipucu var.

1. İlhamla başlayın.

Ne istediğinize dair bir fikriniz yoksa, eviniz için yeni bir boya rengi seçmek ve uygulamak zordur. Bunu yapmanın en kolay yolu, gördüğünüz evlerden ilham almaktır. Genel iç tasarımı nedeniyle sizi etkileyen bir arkadaşınızın evini ziyaret etmiş olabilirsiniz. Ayrıca odanızın evlerinin her biri için boyama tahtaları yapmaya başlamak için Pinterest’e gidebilirsiniz.

2. Atmosfere karar verin.

Farklı renkler farklı duygular verir. İlham aşamasında her odanın ve evinizin atmosferine karar verebilirsiniz.

Kırmızılar, sarılar ve portakallar gibi sıcak renkler bir odaya enerji verebilir. İster parlak ister sessiz olsun bu gölgeler, bir odayı ve evi otomatik olarak daha canlı hale getirebilir. Aktivite odaları, çocuk odaları ve kabul alanları için mükemmel olabilirler. Sıcak ve alıcı bir atmosfer taşırlar.

Maviler, yeşiller ve morlar gibi daha soğuk tonlar daha rahatlatıcı ve yatıştırıcı olabilir. Gölgelerine bağlı olarak rahat da olabilirler. Daha açık soğuk tonlar, küçük yatak odaları için idealdir çünkü alanı daha büyük ve daha havadar gösterirler. Ayrıca ziyaretçilere kumsaldaki su veya hafif bir bahçe gibi doğal unsurları hatırlatabilirler. Daha koyu gölgeler, yerleri daha kısa gösterebilir ve kanalları, prizleri ve diğer açıktaki duvar öğelerini kamufle edebilir.

Bir odanın atmosferi de endüstriyel olabilir, bu durumda beton etkisini eşitlemek veya vurgulamak için mat gri boyaya yatırım yapmanız gerekir. Daha modern evler, monotonluğu kırmak için yalnızca parlak vurgulu bir duvar veya renkli mobilya parçaları içeren tamamen nötr bir paleti tercih edebilir.

3. Renk teorisini kullanın.

Genel bir ilham ve atmosfere karar verdiğinizde, her şeyi bir araya getirmek için renk teorisini kullanabilirsiniz. Renk teorisi veya renk tekerleği, muhtemelen ilkokulda öğrendiğiniz bir şeydir. Döşeme, kapı, pencere camları ve duvarlar açısından aynı odada hangi renklerin birbirine uyacağına karar vermeye yardımcı olur. Ayrıca, evinizin genel renk akışını seçmenize de yardımcı olabilir.

Kırmızı, mavi ve sarı ana renklerdir. İkincil renkler, ana renklerin bir karışımıdır; kırmızı ve mavi birlikte moru, mavi ve sarı ise yeşili oluşturur.

Birçok oda ve evde, aynı temel rengin değişen tonları anlamına gelen tek renkli bir yaklaşım kullanılır. Ayrıca tek bir odayı farklı ışık tonları ile koyu yeşile boyayabilirsiniz. Alternatif olarak, renk çarkında yan yana gölgeler olan benzer renkler de kullanabilirsiniz. Farklı odaları benzer mavi ve mor tonlarıyla boyamak, sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olacaktır.

Renk teorisinin daha yoğun bir kullanımı, tamamlayıcı renkler kullanmaktır. Bu renkler, kırmızı ve yeşil veya mor ve sarı gibi birleştirildiğinde veya karıştırıldığında birbirini iptal eder. Bunlar zıtlıklar için mükemmeldir. Cesur bir kişiliğiniz varsa, duvarlarınız ve süslemeleriniz arasında yüksek bir kontrast olmasını deneyebilirsiniz. Alternatif olarak, birbiriyle kontrast oluşturan bitişik odalarınız olabilir.

Tamamlayıcı yaklaşıma daha az yoğun bir alternatif, bir renk ve onun iki tamamlayıcı tonu olan bölünmüş tamamlayıcı kombinasyonun kullanılmasıdır.

Renk teorisi rengin kendisiyle sınırlı değildir, aynı zamanda gölgelerin kullanımıyla da sınırlıdır. Daha sönük bir etki yaratmak için renkler saf ve canlı, sessiz ve hatta gölgeli olabilir.

4. Nötr boya renkleri kullanın.

Nötr renkleri düşündüğünüzde tasarım planlamanızda her zaman bir an olmalıdır. Her zaman sıcak tonlar veya soğuk tonlar olamaz.

Nötr renkler, her türlü yüksek kontrastı ve ton aralığını dengeleyebilir. Evinizi boyamak için nötr renkler kullanabilir veya en azından mobilyalar için kullanabilirsiniz. Beyaz, siyah, gri ve kahverenginin bu tonları, sıcak ve açık renkleri tonlarken, aynı zamanda soğuk ve koyu renkleri ortaya çıkarabilir.

Nötr bir gölge, başka türlü meşgul bir eve vurgu duvarı veya kontrpuan görevi görebilir.

Evinizi yeniden satmayı planlıyorsanız, çoğu oda için beyaz veya kirli beyaz boya mülkünüzü daha çekici hale getirecektir. Çoğu alıcı için, nötr tonların tercih ettikleri boya rengiyle kaplanması daha kolaydır.

5. Tüm evinizi birbirine bağlayın.

Bir odadan diğerine geçmek, tasarım ve atmosfer açısından hoş bir deneyim olmalıdır. Kat planı yaparak ve notlar alarak diğer odalardan hangi odaların göründüğünü ve hangi odaların birbirine aktığını not edebilirsiniz.

Bir yandan boya rengi açısından odaları birbirinden oldukça farklı hale getirebilirsiniz. Soğuk tonlardan parlak tonlara ani değişim, odanın amacı ve atmosferinde bir farklılığa işaret edebilir. Süsleri, korkulukları ve hatta mobilyaları koruyarak, aynı renk bu odaların birbirine bağlanmasına yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, odaların birbirine sorunsuz bir şekilde uyum sağlamasını istiyorsanız, benzer renklerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca evin her büyük bölümü için yalnızca bir temel tema rengi kullanabilir, işleri renklendirmek için yalnızca renk çeşitlerini seçebilirsiniz.

6. Doğru parlaklığı seçin.

Son olarak, boyanın parlaklığı, rengin nihayetinde nasıl görüneceğini etkileyecektir. Çok parlak boya, daha kolay temizlik anlamına gelir, ancak lekeleri ve kusurları vurgulayabilir. Yarı parlak boya, daha kolay temizlik gerektiren ancak daha az parlaklık gerektiren mutfak ve banyolar için mükemmeldir.

Saten kaplamalı boya pürüzsüz bir yüzey sağlar ve aile odası gibi yoğun trafikli alanlar için mükemmeldir. Son olarak, düz veya mat boya, seçtiğiniz boya renginin temel etkisini verebilir ve aynı zamanda kusurları da ortadan kaldırabilir. Bununla birlikte, mat boya kiri daha çabuk gösterme eğilimindedir, bu nedenle yumurta kabuğu tipi de dayanıklılık için iyi bir alternatif olarak görülmektedir.

Banyo içinde yayınlandı

Bir cevap yazın