Evinizdeki kalıcı işaret lekelerini çıkarın


Bu kullanışlı ipuçları sayesinde asla istenmeyen “sanat eserleri” ile yaşamayın.

Kalıcı kalemi nasıl kaldıracağınıza bakıyorsanız, muhtemelen yanlış yerleştirilmiş keskin bir kapak veya küçük çocuğunuzdan bazı avangart sanat eserleri içeren bir olay olduğunu varsayacağız.

Kurumuş tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar
,
Sharpie nasıl çıkar
,
Deriden tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar
,
Çantadan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar
,
Asetat kalemi lekesi kumaştan nasıl çıkar
,
Plastikten tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar
,
Marker lekesi Nasıl Çıkar
,
Silinmeyen tahta kalemi nasıl silinir,

Neyse ki hepimiz için kalıcı işaret, adından da anlaşılacağı kadar kalıcı değildir! İstenmeyen kalem nerede ortaya çıkarsa çıksın, halı, duvarlar veya mobilya gibi, bu kullanışlı kılavuzda evinizin etrafındaki kalıcı kalemi nasıl kaldıracağınıza dair en iyi yöntemlerden bazılarını bulacaksınız.

Bu talihsiz işaretleyici lekeyi neredeyse her şeyden çıkarmanın yollarının bir listesi için okumaya devam edin. İçiniz rahat olsun, temizlemeniz gereken malzeme ne olursa olsun, onu kurtarmanın bir yolu vardır!

Kalıcı işaretleyici kumaştan nasıl çıkarılır

Gereksiz bir marker saldırısının en yaygın kurbanı olan kumaşla başlayacağız. Aşağıdakiler dahil, giysilerinizi veya döşemenizi kurtarmak için birçok farklı seçenek vardır:

 • Sürtme alkol
 • Beyaz sirke
 • Limon suyu
 • Normal diş macunu (jel değil)
 • El dezenfektanı
 • Aerosol saç spreyi
 • Oje çıkarıcı
 • WD-40

Temizlemek için eski bir bez kullanın ve yukarıdaki listeden seçtiğiniz leke çıkarıcıyı işaretleyici lekenin üzerine sürün. Buradaki anahtar sürtünme değil dabbingdir, çünkü bu hareket lekeyi liflerin daha derinlerine itebilir. Gerektiği kadar leke çıkarıcı kullanın ve işaret kaybolana kadar hafifçe vurun.

Bu, elbette, kalıcı markörün giysilerden nasıl çıkarılacağı için geçerlidir, ancak saten gibi daha hassas bir kumaşla uğraşıyorsanız, bir kuru temizleyiciyi tercih edin ve ürünü temizleyiciye verdiğinizde lekenin nerede olduğunu belirtin.

Kalıcı işaretleyici ahşaptan nasıl çıkarılır

Ahşap mobilyalarınıza veya döşeme tahtalarınıza küçük bir kalıcı kalem dökülmüşse, en iyi seçenekleriniz ovma alkolü, normal diş macunu veya garip bir şekilde fıstık ezmesidir! Tercih ettiğiniz tedaviyi doğrudan lekenin üzerine sürün ve birkaç dakika bekletin.

Bundan sonra nemli bir bezle hafifçe silin ve leke gidene kadar tekrarlayın. Ahşabınızın lekesine, verniğine veya contasına zarar vermediğinizden emin olmak için temizleme yönteminizi veya seçiminizi ilk önce göze çarpmayan bir noktada test etmenizi öneririz

Kalıcı işaretleyici duvarlardan nasıl kaldırılır

Kazara yapılan işaretleme işleminin diğer bir düzenli alanı duvarlardır. Adil olmak gerekirse, her yerdeki çocukların yeni gelişen sanat kariyerlerine başlamak için baktıkları hoş bir boş tuval gibi görünüyorlar.

Sürtünme alkolü, aerosol saç spreyi ve normal diş macunu (jel değil), kalemi duvarlarınızdan temizlemenin harika yollarıdır, ancak etkili bir çözüm olarak sihirli bir silgi veya limon esansiyel yağı da satın alabilirsiniz.

Duvarlarınızı ovalarken, özellikle sihirli silgi veya aşındırıcı herhangi bir şey kullanıyorsanız, boyayı silmekten kaçınmak için çok sert ovalamadığınızdan emin olmanız gerekir.

Kalıcı markör plastikten nasıl çıkarılır

İstenmeyen kalem çöp kutusu, mobilya veya büyük olasılıkla çocuğunuzun oyuncakları ve daha fazlasının etrafında yolunu bulursa, kaybolması için bir kurşun kalem silgisi, güneş kremi, kuru silme kalemi veya ovalama alkolü kullanabilirsiniz.

Neyse ki bu, minimum hasar riski ile temizlenmesi daha kolay yüzeylerden biridir! Süreç hemen etkili olmazsa caydırmayın. Çoğu durumda, lekeyi akıtmak için temizleme adımlarını tekrarlaman gerekebilir, ancak sonunda çıkacağı için itin.

Beyaz tahtadan kalıcı kalem nasıl kaldırılır

Muhtemelen ofiste daha fazla sorun var, ancak hepimiz beyaz tahta numarası üzerinde kuru silme kalemi yerine eski kalıcı kalemi gördük (veya ilk elden deneyimledik). Yapması kolay bir hata ve düzeltmesi de aynı derecede kolay!

Kuru silinebilir bir kalemle kalıcı işaretleyicinin üzerinden geçin ve ardından ıslak bir bezle silin ve bunun için şirket sırları yeniden güvende!

Kalıcı işaretleyici ciltten nasıl çıkarılır

Çocukken bir noktada, hepimiz kendimize yumruk “dövmelerimizi” yaptık. Gerçek dövmelerden farklı olarak, kalıcı markör versiyonları ciltten nispeten daha kolay çıkarılabilir. Oje çıkarıcı, güneş kremi, ovalama alkol losyonu, tıraş kremi veya el dezenfektanı kullanın.

Deriyi kaşımaktan kaçınmak için bunu olabildiğince nazikçe yapmaya çalışın, eğer kan görürseniz çok fazla çıkarmış olabilirsiniz …

Kalıcı işaretleyici deriden nasıl çıkarılır

Deri bir ürün üzerinde kalıcı işaretleyiciler alırsanız, anahtar onu mümkün olan en kısa sürede işlemektir. Bunun için en iyi seçenekler aerosol saç spreyi, beyaz sirke veya güneş kremidir.

Seçtiğiniz lekeyi lekeye sürün veya püskürtün, ardından leke kalmayana kadar nemli bir bezle kurulayın!

Halıdaki lekeleri çıkarmak

Kalıcı markörün halıdan nasıl çıkarılacağı konusunda en etkili seçenek ispirto ispirtodur. Lekeyi lekelediğinizden emin olun, çünkü herhangi bir ovalama hareketi onu halı liflerine daha da itecektir.

Alkolü emip kaldıracak ve halıdan leke bırakacak temiz, nemli bir bez kullanın.

Kalıcı markör metalden nasıl çıkarılır

Paslanmaz çelik aletleriniz, ovalama alkolü, kuru silinebilir kalem veya normal diş macunu dahil herhangi bir metal öğenin üzerine markör bulaşmışsa en iyi seçeneklerdir.

Siyah leke lekesi ile uğraşıyorsanız, yukarıdaki seçeneklerin uygulanmasından hemen sonra silinmelidir.

Kağıt ve kitap tasarrufu

İster inanın ister inanmayın, aslında kalıcı kalemi kağıttan kaldırabilirsiniz, bu da çocuklarınızın bazı içerikler eklediği kitaplığa geri göndermeniz gerekmediği anlamına gelir.

Lekenin üzerine dikkatlice yerleştirilen biraz oje çıkarıcı işe yarayacaktır, sadece kağıdı doyurmadığınızdan emin olun. Oje çıkarıcıyı temiz bir bezle ıslatın ve izler gidene kadar tekrarlayın.

Cam üzerindeki kalemi temizleme

Kalıcı işaretleyici pencere, fincan veya tabaklar gibi cam eşyaların üzerinde kaldıysa, çıkarılmasında yararlı olması gereken birkaç yöntem vardır:

 • Karbonatla karıştırılmış normal diş macunu
 • Kuru silme işaretçisi
 • Sürtme alkol
 • WD-40
 • Oje çıkarıcı

Leke çıkarıcıyı bir kağıt havluya batırın, ardından camdaki lekeleri kolayca silin.

Sharpie lekelerini televizyon veya bilgisayar ekranlarından çıkarma

Bu özel aksilik gerçekten stresli bir olaydır. Kalıcı bir işaretleyici bazı pahalı teknolojilerin hassas ekranına düştüğünde ortaya çıkan midede düşüşü hepimiz biliyoruz, ancak bu kredi kartı uzantısını henüz almanın zamanı değil!

işaretleyici bir ekrandan kaldırılabilir; ancak hassas bir süreçtir ve doğru temizleme solüsyonunu kullanmanız son derece önemlidir. İlk olarak, bir bebek mendili kullanmayı deneyin ve ekranı çok dikkatli bir şekilde silin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki seçeneğiniz normal diş macunu olmalıdır. Diş macununu lekeye sür, birkaç dakika beklet, sonra silmek için temiz bir bez kullan. Bunu birkaç kez tekrarlarsanız lekenin kaybolması gerekir.

Fayanslarınızın lekesiz olmasını sağlamak

Kalıcı işaretleyici mutfak veya banyodaki karo zeminlerinize veya duvarlarınıza girmişse, normal diş macunu, aerosol saç spreyi veya sihirli bir silgiyle temizleyebilirsiniz.

Pürüzsüz fayanslarla uğraşıyorsanız, nispeten kolay bir iş yapmalısınız, diğer yandan dokulu karo biraz daha fazla çalışma gerektirebilir. Bu durumda, o lekeden tamamen kurtulmak için eski bir diş fırçası ya da pamuklu çubukla köşe ve çatlakların arasına girmenizi öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

Magic Eraser, Sharpie’yi kaldırır mı?

Evet! Ancak, tüm yüzeyler için her zaman en iyi seçenek değildir. Sihirli silgi, kalıcı kalemi duvarlardan, plastikten, metalden ve beyaz tahtalardan kaldırmanın harika bir yoludur. Silginin aşındırıcı yapısı nedeniyle, çok fazla basınç temizlediğiniz yüzeye zarar verebileceğinden dikkatli olmayı unutmayın.

Sirke kalıcı kalemi yok eder mi?

Kesinlikle, sirke aynı zamanda doğal olan etkili bir leke çıkarma yöntemidir, yani bazı kimyasal solüsyonlardan daha az zararlıdır. Bir leke çıkarıcı olarak sirke hem kumaşta hem de sert yüzeylerde etki eder ve kalıcı işaret lekelerini hızla çıkarır. Nedeni, sirkenin asidik doğasıdır, bu da onu lekeleri parçalamak için etkili bir yol yapar.

Giysilerdeki lekeleri çıkarmak için çamaşır makinesine bile ekleyebilirsiniz. Sağlam bir leke çıkarıcı için suyla veya temizleme deterjanınızla küçük bir karışım yapın.

Aseton kalıcı markörü kaldırır mı?

Evet, bu organik çözücüler kategorisine girer. Aseton, herhangi bir yüzeyden kalıcı bir marker lekesini çıkarmanın çok etkili bir yoludur. Öncelikle oje çıkarıcıda bulunan, aseton yüzdesi içeren küçük bir çözelti miktarı, güçlü bir leke çıkarma yöntemi sağlamalıdır.

Temizlikte biraz daha yardıma mı ihtiyacınız var?

Görev basit bir temizlemeden biraz daha büyükse veya ilk düşündüğünüzden çok daha karmaşıksa , bir leke çıkarma uzmanından yardım alın ! Taskers’ı, size zaman kazandıracak ve kendi başınıza halletme zahmetinden kurtaracak bir dizi genel temizlik görevi için de bulabilirsiniz .