Evinizi Temizleyecek 4 Doğal Mutfak Temizlik Ürünü


Pek çok insan, birçok hazır üründe bulunan (sağlık açısından tehlikelere neden olabilecek) yüksek miktardaki kimyasallar nedeniyle genel ev temizliği için doğal temizlik ürünlerine geçiş yapmaktadır.

‘Yeşil olmanın’ faydaları, daha az sağlık riski ve çevre üzerinde daha az etki anlamına gelir. Biraz ekstra çaba ile evinizi doğal bir şekilde güzelleştirebileceksiniz.

Çamaşır suyu gibi sert kimyasallardan ev ilaçlarına geçiş yapmak göründüğü kadar zor değil. İhtiyacınız olan şeylerin çoğuna kilerinizde oturacaksınız.

boraks-sirke-limon-bakingsoda-temizleme


Kaynak: Natos’tan Merhaba

İşte daha önce hiç düşünmediğiniz bir şekilde kullanabileceğiniz 4 doğal mutfak temizlik ürünü:

Karbonat

Genellikle yemek pişirmede kullanılır ama aynı zamanda suyu temizleyebilir, kokusunu giderebilir, yumuşatabilir ve ovalayabilir.

limon ve kabartma tozu doğal temizlik


Kaynak: Gizlice Sağlıklı

Fırın
Kabartma tozu ve sudan oluşan bir macun yaparak kirli yağ ve pişirme sularından oluşan bir fırına saldırın. Yaptıktan sonra macunu fırının altına sürün, birkaç saat bekletin ve sonra silin.

Tuvalet temizleyici
Bir bardak karbonat alın ve en az bir saat bekletmek için tuvalete koyun. Sonra bir bardak beyaz sirke dökün ve yıkamadan önce 5 dakika bekletin.

Narenciye

Limon, ev bakterilerine karşı güçlü gıda asitliği nedeniyle en çok kullanılan ve tercih edilen meyvedir.

Genel dezenfektan
Narenciye ile aşılanmış sirke yapmak, örneğin yerleri, pencereleri ve yüzey dezenfektanlarını paspaslamak gibi sayısız ev temizleme görevini yerine getirecektir.

Yapmak için: Bir kavanoza limon kabuğunu koyun ve birkaç gün beyaz sirke ekleyin. Kullanmak istediğinizde sirkeyi süzün.

Yiyecek atığı bertarafı (lavaboda)
Bunlar kötü kokabilirler, böylece kötü kokuları giderebilir, bir limonu ikiye bölüp öğütücüyü çalıştırıp su akarken limonu içine koyabilirsiniz.

Oda spreyleri

doğal-hava tazeleyici-limon


Kaynak: Yummy Life

Herkes taze ve temiz kokulu bir eve kapıdan girmeyi sever ve bu tarifle eviniz ilahi kokar:

Malzemeler:
– Dilimlenmiş limon
– 2 yemek kaşığı biberiye
– Bir tutam vanilya

Yöntem:
Yarım fincan kaynayan su ile orta tencereye koyun. Soğutmaya ve geri dönüştürülebilir bir tabana yerleştirmeye izin verin ve püskürtmeye başlayın.

Sirke

Çoğu evde mutfakta sirke bulunur, ancak yağları kesmek, küfü, kokuları, lekeleri ve balmumu birikintilerini temizlemek isteyeceğiniz beyaz sirke olacaktır.

Bulaşık makinesi temizliği
İki bardak sirkeyi başka bir kap koymadan bir kaseye koyun ve bir döngüden geçirin. Bulaşık makineniz çok güzel ve taze olacak.

Duş başlıkları
Duş başlığının etrafına sirke ile plastik bir torba sarın ve başın suya dalması için bağlayın. Birkaç saat bekletin ve ardından dikkatlice çıkarın.

Temiz Duş Başlığı-Sirke


Kaynak: Curious Nut

Yanmış tencereler
Kimse piştikten sonra yanmış tavaları ovalamayı sevmez. Bunun yerine tavayı suyla doldurun, bir bardak sirke ekleyin ve kaynatın. Ardından ocaktan alın ve karbonat ekleyin – UYARI! Parlayacak. Tavayı boşaltın ve ovalayın.

Lekeleri nasıl çıkaracağınızdan emin değil misiniz? İşte Leke Çıkarma Efsaneleri ve Gerçekler

Boraks

Bunu toz halinde satın alabilirsiniz ve çoğu temizlik ürününde bulunur – ancak doğal bir mineraldir.

Banyo sabunu pisliği
Gösteri veya küvete Boraks serpip su ekleyerek sorunsuz bir köpük oluşturun. Ardından üzerine silin ve iyice durulayın.

Daha fazla Banyo Temizleme İpuçları öğrenin.

Buzdolabı
3 litre ılık su ile 1 çay kaşığı Boraks koyun ve rafları silin ve karışımla birlikte çekin. Suyla iyice durulayın ve kurulayın.

Boraks’ı nereden alacağınızdan emin değilseniz, Coles, Bare Essentials Boraks temizleyiciyi stoklar.

Temizlemeye zamanınız yok veya yardıma ihtiyacınız yok mu? Neden Airtasker ile Temizlik Fiyat Teklifleri Almayasınız ve hafta sonunuzu geri kazanmayasınız.