Evinizin tasarımında size yardımcı olacak 10 ev planı fikri


Evinizin inşaatına başlamadan önce, değişiklik yapma ve yeniden düşünme ve böylece mekanları iyileştirme olanağına sahip olmak için ev planlarını görselleştirmek önemlidir. Mimarlar ve tasarımcılar, sosyal alanların (oturma odası – yemek odası – teraslar), mahrem (yatak odaları) ve hizmetin (mutfak, çamaşır kurutma rafı) daha iyi yaşanabilirliğini sağlamak için odaları, farklı büyüklükteki araziler için bir dizi fikrin altında dağıtır. evinizin tasarımında size ilham verecekler.

1. İç avlu ile plan yapın

İç avlu ile ev planı
Yoluyla: lew.me

Evin içindeki geniş bir iç avlu, hem birinci kattaki oturma odası hem de ikinci kattaki yatak odalarının müthiş bir manzaraya sahip olduğu güzel bir yeşil alana dönüştürülebilir, odaları dolduracak doğal ışık miktarını hayal edin. Bu düz tasarımda, oturma odası ve yemek odası, perdeler açıldığında avlu ile ayrılıyor, bina sakinlerinin yaşanabilirliğini ve konforunu artıran açık bir alan haline geliyor. En iyisi, bu evin ücretsiz açık alanları saymadan 80 metrekarelik bir arazi üzerine inşa edilebilmesidir.

2. Küçük topraklarda, hoş ortamlarda

Kare ev planı
Via: dalealcock.com.au

Oturma odasının mutfak-yemek odası ile birleştiği ve küçük bir arsa inşa edeceğiniz, rahat ve mahremiyet içinde yaşayabileceğiniz çözüm olarak ideal bir plan tasarımına sahibiz, iki yatak odası ile oturma odası arasında bir salon oluşturuldu Doğrudan özel alana bakmaz, banyo iyi orantılıdır ve bir duş kabini ve çamaşır makinesi için bir kabin içerir. Kare araziler için ideal ortamların dağılımı.

3. Dolaşım için ilham

İki bitkinin evi
Yoluyla: jackprestonwood.com

Bizi ikinci kata çıkaran yarım daire şeklindeki merdivenler görünümü iyileştirip sirkülasyonlara daha fazla dinamizm katsa da, bu tip oval merdivenler lüks evlerin bir oturma odasının ortasında görülse de, bunda dekoratif bir unsur olarak görülüyor. Bu durum, eve giren ve her iki seviyede de verimli bir şekilde iletişim kuran ziyaretçileri hoş bir şekilde şaşırtıyor. Biri en-suite banyolu üç yatak odası içeren eksiksiz bir ev planı.

4. Alanların iyi dağılımı

Dar arazide üç katlı ev
Yoluyla: archplanbaltimore.blogspot.com

Dar bir araziye sahip olduğunuzda bir evi dağıtmak baş ağrısı olabilir, çözümlerden biri de iki veya üç kat oluşturup merkeze merdiven yapmak ve bu şekilde bir tarafta sirkülasyon yapmaktır bu şekilde tüm odalar iyi ölçülendirilmiş, bir Bu plan modelini takip eden ev çizimi.

5. Engebeli arazide yaşam alanları

Engebeli zeminde ev planı
Yoluyla: 4700colonnade.com

Düzensiz şekilli bir arazi üzerinde tasarlanan bu ev planını gördüğümüzde, düzenliliğin sağlanması için şekle, 45 derecelik açılara ve bu çizgiye paralel duvarlar oluşturulmuş olmasına rağmen, oturma odası ve yatak odasının doğru dağılımının yapılmasının mümkün olduğunu anlıyoruz. ortamlar. Profesyonel mimarlar tarafından kullanılan bir diğer kaynak, şekli düzenli hale getirmek için iç ve dış saksıları tasarlamaktır.

6. Basit ve verimli dağıtımı olan bir plan

Küçük arsa planı
Yoluyla: ppdoconference.org

Basit ve işlevsel bu tasarımı nasıl tanımlayacağımızdır, rahat bir oturma odası ve ayrı ayrı mutfak, yemek odası ve çamaşır odası birinci katta yer alan ortamlardır, merdivenlerin altında misafir banyosu yapmak için kullanılan alan, üst katta ise üç yatak odası, banyolu ana yatak odası. Cepheye açılı olarak yerleştirilmiş otopark ve ana girişi olan bir ev planı.

7. Etrafta yeşil alanlarla

Otoparklı ev planı
Yoluyla: joridsblogg.com

Evin etrafında yeşil alanların olması ihtimali, evini inşa etmek isteyen birçok mal sahibinin hayalidir, herhangi bir odanın perdelerini açarken güzel bir ağaç, çalı ve hatta bir teras – bahçe manzarasına sahip olursunuz. Planda evin önündeki merdivenlerin tasarımını görebiliyoruz, bu da kiralık daire olarak veya aile büyüdüğünde bağımsız üst katlar inşa etmeye devam etme imkanı veriyor.

8. Bölünen arazide fonksiyonel dağılım

Küçük arazi üzerinde ev tasarımı
Yoluyla: rebanas.com

Evin her iki tarafında inşaatlarınız olduğunda, imar ve yönelim değiştiğinde, sosyal ve özel alanların doğru aydınlatılmasına sahip olabilmek için iç veya dış avlular oluşturabilirsiniz. Bu durumda arazinin büyüklüğünden dolayı, odaları aydınlatmak ve havalandırmak için pencerelerin öne ve arkaya doğru tasarlanmasına karar verilmiştir. İkinci kattaki banyoda, tavandan veya aspiratörlü bir havalandırma kanalı vardır.

9. Çatı katını kullanın

Düz 3D daire
Via: macsupport.ca

Bu 3 boyutlu planda da görebileceğimiz gibi tavan arasında konforlu ortamlar oluşturmak da mümkündür, iki uyku alanı ve bir mini mutfak oturma odası oluşturulmuş, eğimli tavanın bir kısmında doğal ışığın içeri girmesine izin veren pencereler vardır, renk uygulanır. Duvarlar ve mobilyaların boyutu, bu tür bir planı donatırken hesaba katılması gereken önemli bir unsurdur.

10. Daha fazla ekipman ve işlev

Lüks ev planı
Yoluyla: nationalhomes.com.au

Büyük bir arsa ve yüksek bir bütçeye sahip olma imkanınız varsa tüm konfora sahip lüks bir rezidans inşa etmek sizin için mimari bir öneridir. Bir multimedya veya oyun odası, çalışma odası, giyinme odası bulunan ebeveyn süit yatak odalarının yanı sıra, evin içinde ve dışında geniş yeşil alanlar, ev planlarının tasarım ihtiyaçları çerçevesinde olacaktır.

Size ilham verecek daha fazla fikir için lütfen şunu girin: Ev planları ve eskizler.