Faz nötr arası kaç volt


Prizdeki elektrik gücü sorunlarının teşhisi

Nötr ve toprak arasındaki ideal voltaj nedir?

Faz ve toprak arasında hangi voltaj olmalıdır?

Faz ve nötr katılırsanız ne olur?

Faz ve nötr 220v nasıl belirlenir?

Üç hızlı adım size çok fazla bilgi verebilir.

Faz-nötr, nötr-toprak ve faz-toprak gerilimlerini ölçerek, şu üç sorunun cevabına yaklaşıyorsunuz:

 • Priz yanlış bağlanmış mı?
 • Şube devresi aşırı yüklenmiş mi?
 • Hassas elektronik yüklerin olması gereken voltaj var mı?Hepsi tek bir prizde dikkatlice yapılan bu üç ölçüm, size bir binanın elektrik gücünü sağlam bir şekilde anlamanızı sağlar.Üç Yuvalı Prizde Topraklamayı ve Polariteyi Kontrol EtmeKötü kablolanmış prizler yaygındır. Üç yuvalı bir yuvanın bir fazı (kısa), biri nötr (uzun) ve biri toprak (u-şekilli) için bir yuvası vardır. Faz (siyah) ve nötr (beyaz) kablolar ters mi? Nötr ve toprak (yeşil) kablolar kesilmiş veya tersine çevrilmiş mi?Bu koşullar uzun süre fark edilmeyebilir. Yüklerin çoğu polariteye duyarlı değildir, faz ve nötr ters çevrilirse etkilenmezler. Öte yandan, temiz bir topraklama (yük akımları olmayan voltajsız bir topraklama), bilgisayar ekipmanı ve aletleri gibi hassas elektronik yükler üzerinde bir etkiye sahiptir. Nötr ve toprak konektörlerinin basit bir ters bağlantısı, tüm topraklama sistemini etkileyebilir.Peki ne buluyorsun?Faz-nötr, yükün voltajıdır. Gerilim okuması 120V (tipik olarak 115V ila 125V) olmalıdır. Ölçümü 118,5 V’tur.
 • Nötr toprak, beyaz telin empedansından akan yük akımının neden olduğu bir voltaj düşüşüdür (IR düşüşü olarak da adlandırılır). Ölçümünüzün 1,5 V olduğunu varsayalım.
 • Faz-toprak, yuvada bulunan voltaj kaynağı olarak anlaşılabilir. Okuması 120.0 V. Faz-topraklamanın faz-nötrden daha yüksek olduğunu fark edersiniz. Aslında, faz-toprak, faz-nötr ve nötr-toprak gerilimlerinin toplamına eşittir.Bu değerler normal mi? Çıkış kabloları düzgün bağlanmış mı?En yaygın kablolama hatası, faz ve nötr konektörler geriye doğru takılırsa veya nötr ve toprak konektörleri geriye doğru bağlanırsa veya kısa devre yaparsa oluşur. Bu durumlar nasıl keşfedilir?
  1. Faz-nötr ölçümü tek başına bunların geriye doğru bağlanıp bağlanmadığını size söylemez. Nötr fazı veya faz topraklamasını ölçmelisiniz. Nötr-toprak voltajı 120 V civarındaysa ve faz-toprak birkaç volt daha düşükse, fazı ve nötrü ters çevirmek gerekir.
  2. Yük koşulları altında, bir miktar nötr toprak voltajı olmalıdır; 2V veya biraz daha azı oldukça normaldir. Nötr toprak voltajı 0 V ise, yine devrede yük olduğunu varsayarak, prizde kazara veya kasıtlı bir nötr toprak bağlantısının varlığını kontrol edin.
  3. Nötr veya toprağın değiştirilip değiştirilmediğini kontrol etmek için, yük altında faz-nötr ve faz-toprağı ölçün. Faz topraklaması, faz-nötrden büyük olmalıdır. Yük ne kadar büyükse, fark o kadar büyük olur. Faz-nötr voltajı, devrede yüklü faz-topraktan daha büyükse, nötr ve toprak değiştirilir. Bu potansiyel bir güvenlik riskidir ve derhal düzeltilmelidir.
  Fazdan toprağa okumalar, üç ölçümden en yükseği olmalıdır. Normal, arızasız çalışma koşulları altında, toprak devresinin enerjisi kesilmeli ve bu nedenle IR düşüşü olmamalıdır. Topraklamayı, nötre bağlandığı kaynağa (ana elektrik panosu veya transformatör) giden bir tel olarak hayal edin. Ölçümün yapıldığı toprak yolunun fiş ucunda toprak herhangi bir gerilim kaynağına bağlı değildir (arıza yoksa tekrar ederiz). Bu nedenle topraklama teli, gerilim kaynağına geri dönen uzun bir test teli gibidir. Bir yük bağlandığında, faz-toprak prizinden üretim voltajı miktarı, faz-nötr voltajının (yük boyunca voltaj) toplamı olmalıdır,