Fırınınızı karbonatla nasıl temizlenir?

İnsanların temizlik ürünü olarak pişirme veya bikarbonat kullanımından övgüyle bahsettiğini duymuş olabilirsiniz. Demek istediğim, gerçekten çılgınlar. Ama onu evinizde kullanmayı denediğinizde, muhtemelen çılgınlığa da katılacaksınız. Fırın temizleme hizmeti olarak işleyiş şeklini alalım.

Fırınlarımızın içine yiyecekleri sıçratacağımız kaçınılmaz bir gerçek: makarnalarımız köpürüyor, kızartmadan yağ dökülüyor, soslar raflara damlıyor – bir noktada, er ya da geç, hepimiz siyahla karşı karşıyayız , fırınımızdaki yapışkan pislik. Dürüst olmak gerekirse, mümkün olduğu kadar uzun süre görmezden geliriz – değil mi ?!

Ama sonunda zaman niyet temizlememiz gerektiğinde gelin, bu da pişmiş kiri çıkarmak için bir fırın temizleme servisine ihtiyacınız olacağı anlamına gelir ya da muhtemelen kilerinizde bulunan iki ucuz süpermarket malzemesine dönün: kabartma tozu ve sirke.

Peki ya kimya mağazası satın aldığınız fırın temizleyicileri? Eğer herhangi bir kimyasal fırın temizleme ürününün talimatlarını okursanız, bunun yüreksizler için olmadığını kısa sürede anlayacaksınız: “Ürünün cilde, saça veya giysilere temas etmesine izin vermeyin… AŞINDIRICI… ciddi yanıklara neden olabilir… cilde ve gözlere zarar verir… kullanırken, fırını temizlerken de dahil olmak üzere, kalın uzun lastik eldivenler ve göz koruması kullanın… ” Hey, bu ürünleri kullanıyorsanız pratikte bir Hazmat kıyafeti giymeniz gerekir.

Öte yandan, karbonat var. Cupcakelerdeki bir malzemedir. O kadar korkutucu değil.

Kabartma tozu ve sodanın bikarbonatı (“bikarbonat”) kabartma maddeleridir, yani pişirme sırasında genişleyen ve hamurların yükselmesine neden olan kabarcıklar oluştururlar. Bikarb soda, mayalama maddesinin daha saf şeklidir ve kabarcıklara neden olmak için bir asit artı nem gerektirir. Kabartma tozu, önceden bir asitle (genellikle tartar kreması) önceden karıştırılmış olan bikarbonatlı sodadır.

Fırınınızdaki yiyecek artıklarını kaldırmada çok etkili olan bu kabarcık oluşturma eylemidir. Yüksek asitli sirke ile birlikte karbonat veya bikarbonat kullandığınızda, ortaya çıkan karışım, kimsenin işi olmadığı gibi yiyecek parçacıklarını parçalar.

Doğal bir ürün olduğu için kabuklu bir fırında etkili olamayacağını varsayıyor olabilirsiniz, ama aslında harika bir iş çıkarıyor (çılgın, çılgın). Hepsinden iyisi, bir dahaki sefere fırında fırından çıkan sert dumanların olmaması ve yemeğinizi pişirdiğiniz yerde potansiyel olarak kostik kimyasalların kalmamasıdır. Elbette, eski yemek kiri biraz kirliyse lastik eldiven giymek isteyebilirsiniz, ancak en azından yapmazsanız yanma riskini almayacaksınız.

Peki, karbonatı fırın temizleme hizmeti olarak kullanmanın en iyi yolu nedir?

 • Fırın raflarınızı çıkararak başlayın. Bunların da büyük olasılıkla iyi bir temizliğe ihtiyacı vardır, bu yüzden onları lavabonuza sıcak su ve bir damla sirke ile ıslatın.
 • Bu arada eşit miktarda su, karbonat ve sirkeyi bir kasede karıştırarak sürülebilir bir macun elde edin.
 • Bu macunu fırının içine sürün, tüm iç yüzeyleri kaplayın ancak ısıtma elemanlarından kaçının.
 • Fırının dibine kalın bir katman (yaklaşık çeyrek inç) ekleyin. Bir gece veya en az 12 saat bırakın.
 • Ertesi gün, macunu olabildiğince fazla silmek için ıslak bir bez kullanın.
 • Sirkeyi bir sprey şişesine dökün, tüm yüzeylere püskürtün ve temiz bir bezle silin.

Fırın penceresini temizlemek için:

 • Başka bir macun yapın ve doğrudan pencereye uygulayın ve yarım saat bekletin.
 • Pencereyi temizlemek için temiz bir bez kullanın.
 • İkili fırın penceresinin içinde lekeler varsa, camın içini temizlemek için bunları dikkatlice sökmeniz gerekebilir.

Bitirmek için…

 • Tüm artıkları iyice silin ve her şeyi temiz su ve temiz bir süngerle durulayın.
 • Fırınınızın ekstra parlak olması için süngerinize biraz sirke ekleyin.
 • Rafları yıkayın – ıslatıldıktan sonra bu bir esinti olacak – ve fırına geri koyun.

Biri kek mi dedi?

Yağ ve yiyecekler üzerinde gerçekten inatla pişen yemekler için mükemmel sonuçlar elde etmek için fırın temizleme hizmetinizi tekrarlamanız gerekebilir. Isıtıcı elemanlarda kalan karbonat dumana neden olabileceğinden, pişirme için fırını tekrar kullanmadan önce tüm karbonat kalıntısının tamamen temizlendiğinden emin olun.

Ve hey presto: Gördüğünüz en parlak, en temiz fırın. O kadar temiz ve o kadar güvenli ki, ondan yiyebilirsiniz …

Zamanında mı yoksa dirsek yağı mı? Fırın temizleme hizmeti veren bir Airtasker bulmak isterseniz.

Fırının nasıl temizleneceği hakkında daha fazla ipucu keşfedin.

Bir cevap yazın